Šta je novo?

AMD Navi RX 5600 XT

Nisam ni pratio specifikacije, ocekivao sam da ce 5600 XT biti vise osakacena u odnosu na 5700/XT, slabije performanse i nize cene.
Samo ne znam kako je ''optimum'' 6GB za kartu koja je brza prakticno kao stock RX 5700 a cak i stare RX 570/580 itekako uspesno mogu da iskoriste 8GB video memorije uz 60+ FPS (ne u svim igrama, naravno).
 
Poslednja izmena:
^
Ne pratis temu, pogledaj jos jednom cene u EU, cak sam kacio i linkove... EVGA 2060 KO 320e, KO Ultra 340 (2 najnize cene). A zatim pogledaj i cene za 5600xt i rx5700 (isto sam fino okacio linkove) :)

Msi Gaming X rx5700xt moze lagano da se upeca za 420e (uz RedDevil i Nitro+ najbolje xt), Pulse xt se vrti oko 400-410e, sto je bb za sada... 2070s su padale na 450e, pa puta... A sigurno tek ocekujemo dodatni pad cena do leta, tako da nema zurbe.. :D

Vidim Pulse za 290, što je normalna cena. KO je 10% skuplji, tu negde i bolji, što je po meni normalno. Skuplje koliko i bolje.
Nije AMD precenio kartu, čak štaviše, nV je precenila 1660ti(super).
AMD je namerno dao bolji bios, a sve AIB karte imaju dovoljno dobar vrm i hlađenje, čak je isto kao i na xt modelima, primera Red Dragon iz Jay testa.
Pustili su kartu samo iz jednog razloga, da ubiju pomisao na 1660ti, a Nv hoće da se otarasi 2060 lagera, što je takođe pametno.
Tek sledi klanje, biće zanimljivo, pogotovo ako se Nv bude držala "obećanja" da će 3xxx da bude jeftiniji.
 
Niko neće prodavati proizvod koji je pravljen van specifikacije. Da "mož' lako da pukne", ne bi davali 3 godine garancije. Posebno što se radi o relativno maloj potrošnji za grafičku kartu (~170W). Inače Asusov PCB za 500 Strix je isti kao i za RX 5700XT Strix ;)

Nije prvi put da AMD pravi karticu van specifikacije, seti se prekomerne potrosnje RX 470/480 sa PCIE slota na maticnoj sto su posle mesec dva ispeglali kroz drajver.
Tu je samo sreca sto je ovaj Pulse "overbuilt" u startu pa moze da istrpi ovo povecanje bez problema. Isti je PCB i za 5700XT pulse i ovaj 5600 XT pulse, ali fale dve faze VRM-a na potonjoj. Obzirom da je memorija na 5600XT po specifikaciji 14Gb/s a da je inicijalno bila postavljena na 12, cini mi se da je AMD cak namerno uradio ovo u dogovoru sa Sapphire-om za slucaj da nVidia krene sa ovim smanjenjem cene, ali ko ce ga znati. U tom slucaju je mozda i "bezbedno" ali se i dalje meni licno ne svidja.

E sad, bem li ga, ali ova kartica je mizerno jeftinija za proizvodnju od obicne 5700 (isti GPU, PCB, cooler, 2 faze manje na VRM, 2 mem cipa manje i manje vise to je to sto se razlike tice), pa ne znam koliko se isplati proizvodjacima, moze lako da se desi da penzionisu obican 5700.

U svakom slucaju sto se snage kartice tice karta je bombona, mizerno sporija od 5700 samo dok se malo slegnu cene i eto kupcima veselja sve i da kupuju nevidiju (posto je otisla cena 2060 na dole).

Edit:
"mizerno" sporija je opet relativan pojam, zavisno od razlike u ceni. Sto veca razlika izmedju 5600 i 5700 to je "mizernija" razlika. Al videcemo kako ce se razvijati prica sa cenama...
 
Poslednja izmena:
Moram i ja da se ikljucim, posto jedan "kolega" opasno, kao i na nekim drugim temama, voli da pametuje i uvek bude u pravu....

Po EU trenutno Sapphire Pulse model je 290e, definitivni best buy kao i za RX 5700. RTX 2060 nigde nema ispod 320e, i to je sold out...Ova karta kao karta je neck to neck sa RTX 2060 sa nizom cenom i pored ovog obaranja cene RTX 2060 modela, tu prica pocinje, tu se prica zavrsava...

Takodje jos jedna cista neistina iznesena je da nvidia ima bolje drivere??! Sta to znaci, bolje drivere? Ako govorim o long run-u to je AMD miljama ispred. Sad npr. imamo situaciju da RX 570 4GB model daje u novijim naslovima identicne performanse kao i GTX 1060 6GB, a GTX je imao MSRP vise za 50$ ili 60$ ako se ne varam. RX580 je otisla fino ispred, kao sto je recimo i Vega 56 napravila jos veci jaz i prednost u odnosu na GTX 1070, prisla prakticno na GTX 1080 nivo bezmalo....Ja bih tu pre rekao da zeleni opasno vole da zapostave uslovno receno starije modele, sa softverskom/driver podrskom.

Sve u svemu RX 5600XT je novi best buy u srednjem segmentu i ultimativna karta za 1080p, ne samo da je pobedila GTX 1660 TI, nego je stigla RTX 2060 posle ovog bios update/flasha, uz nizu cenu, a i potrosnja je identicna sto je super. Naravno treba ocekivati uskoro nvidia odgovor u vidu RTX 3000 modela, realno do kraja ove godine mozda izbace neki RTX 3060, prvo ce standardno one jace iz 70 i 80 serije. Ali za sada stvari stoje da za ~300e AMD ima bolji proizvod.
 
Poslednja izmena:
Kako je Vega 56 došla na GTX1080 nivo kada je i Vega 64 sporija od GTX1080?

Da, vremenom su te kartice smanjile malo zaostatak za nVidiom kroz drivere ali ne mogu da budu brže.

Ne slažem se ni ja da nVidia ima bolje drivere ali nema ni AMD magiju potrebnu da Vega 56 bude brza kao GTX1080.
 
Dobra karta, ali ići ce cena dole. Blizu je sa 5700, mada blizu je i u perf, ali ima 2gb rama manje. Videćemo, ovo za sada za krajnje korisnike ok izgleda.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Naveo sam bezmalo...ne da je stigla potpuno. Pogledaj testove novijih igara iz 2019te godine. Kaska manje od 10% sto je odlican rezultat kad se sve u obzir, prakticno GTX 1070 TI nivo. Plus to je overall skor, gde nvidia ima recimo prednost koja vise procentualno izrazeno u nekim esports naslovima gde sve karte tog ranga biju visok frame rate. Tamo gde je teza situacija za GPU, dakle zahtevniji naslovi ta razlika je i manja od 10%, negde Vega cak i ispred. Nije 10, 12, 15 game average uvek dobar pokazatelj. Odnosno, nije nikada, vazi isto i za RX 5600XT koja je objektivno, kad sklonimo CS GO, Fortnite i slicne (za u ovim godinama gluposti) koje na svim tim kartama bacaju mnogo FPS-a, RX 5600XT je i brza karta.

https://www.youtube.com/watch?v=aqxL27pmYpE

Jos jedna stvar, nigde nisam ja naveo neku magiju AMD drivera ili slicne fanboy gluposti jer to nisam, moj komentar gore se odnosio pre svega na strahovito smesno izrazen (nvidia) fanboy-izam ovde, iz ugla neke ajde objektivnosti, koliko je to moguce. Dakle iz mog ugla, fanoboy-evskog, ali prema mom novcaniku i zdravom razumu, a ne prema zelenom ili crvenom taboru.
 
Moram i ja da se ikljucim, posto jedan "kolega" opasno, kao i na nekim drugim temama, voli da pametuje i uvek bude u pravu....

Po EU trenutno Sapphire Pulse model je 290e, definitivni best buy kao i za RX 5700. RTX 2060 nigde nema ispod 320e, i to je sold out...Ova karta kao karta je neck to neck sa RTX 2060 sa nizom cenom i pored ovog obaranja cene RTX 2060 modela, tu prica pocinje, tu se prica zavrsava...

Takodje jos jedna cista neistina iznesena je da nvidia ima bolje drivere??! Sta to znaci, bolje drivere? Ako govorim o long run-u to je AMD miljama ispred. Sad npr. imamo situaciju da RX 570 4GB model daje u novijim naslovima identicne performanse kao i GTX 1060 6GB, a GTX je imao MSRP vise za 50$ ili 60$ ako se ne varam. RX580 je otisla fino ispred, kao sto je recimo i Vega 56 napravila jos veci jaz i prednost u odnosu na GTX 1070, prisla prakticno na GTX 1080 nivo bezmalo....Ja bih tu pre rekao da zeleni opasno vole da zapostave uslovno receno starije modele, sa softverskom/driver podrskom.

Sve u svemu RX 5600XT je novi best buy u srednjem segmentu i ultimativna karta za 1080p, ne samo da je pobedila GTX 1660 TI, nego je stigla RTX 2060 posle ovog bios update/flasha, uz nizu cenu, a i potrosnja je identicna sto je super. Naravno treba ocekivati uskoro nvidia odgovor u vidu RTX 3000 modela, realno do kraja ove godine mozda izbace neki RTX 3060, prvo ce standardno one jace iz 70 i 80 serije. Ali za sada stvari stoje da za ~300e AMD ima bolji proizvod.
Posto se odnosi na mene.

298e je najniza pocetna za Sapphire Pulse kod mindfactory-ja i onda odlazi na 320+ evra za druge modele (ako gledas EU odnosno nemce ponovo -caseking, notesbookbilliger). Alza se ne uzima za pouzdane prodavce zbog "odlicne podrske", znam kao neko ko zivi u EU, a ne da pritom samo baci pogled gde je najniza cena. Tako da za sada po ovim cenama bolje juriti 5700 vanila pre svega i zbog 8gb (i mogucnosti da se flesne bios i dodatno podignu performanse)

Da na duze staze jeste "bolji" AMD jer peglaju kasnije drajvere. Par rivjuera je indiskretno reklo da su imali problema sa biosom odnosno i nekonzistentnosti sa drajverima - samo baci pogled na vapaje za peglanje drajvera za 5700xt, cak je GN kanal rekao da su o tome pricali sa predstavnikom AMD-a i da kao nisu o tome svesni (u stvari jesu ali PR gura pod tepih). Cak vise puta je bilo zalbe na konstantno updejtovanje drajvera koji stvaraju razlicite probleme (za razliku od zelenih)
Takodje performanse koje mogu da se otkljucaju sa biosom kod 5600xt idu nenormalno na gore/dole i nisu konzistentne (u nekim slucajima relativno blizu 5700 ali cip postaje prilicno vruc), sto je opet do AMD-a i njihove zurbe da se izbaci proizvodom sto pre. Na finjaka im je vise puta skrenuta paznja za celu novu seriju, jer kapiram da niko od rivjuera ne zeli da ode na crnu listu ako ih popljuje i bude uskracen za ranije review primerke ergo i broj gledalaca koje vuku.
Ako hoces nacicu ti link i okacicu ili jos bolje poslati na pm da ogledas pre nego sto krenes da na finjaka prozivas.

Niko ne spori da NV degradira performanse svojih grafa tokom vremena. Takodje i da AMD ima problema u ranoj fazi sa drajverima i da se kasnije situacija popravlja. AMD trenutno ima bolju ponudu grafi po pristupacnijim cenama i bice jos bolje kada se cene unormale jer mogu bukvalno da pokopaju Nvdijinu ponudu do 400e. Uopste nisam sporio, cak sam to naglasavao i u 5700(xt) temi. Cinjenica je da su napravili totalni klasterfak sa cenama i neke ljude koji su relativno skoro

Sto ce biti odlicno za gejmere na budzetu koji planiraju da kupuju kartice do 300e gde se verovatno i najvise pikira kada se pazari nova grafa. Taman moze da se ustedi kupovinom probanjem novih naslova poput RDR2 za 10$ ili da se ustedi kinta za PS5 day one i 4k gaming po ceni jedne grafe... :) Naravno za PS5 se ceka Jailbreak kako bi se sve odjednom posle odigralo za dzabaka
 
Poslednja izmena:
Odakle ti to da se odnosi na tebe? A da, odnosi se na tebe, jer si sa poslednjim pasusom to gore potvrdio. Uz opet gomilu neistina i zamena teza u prethodnim pasusima. Tipa prvo link sa jedne radnje gde je pulse 290e, a onda je odjednom mindfactory jedini merodavan legitimni izvor jer je tamo 300e, sto automatski potvrdjuje teznju da se bude u pravu....

Sta god, nek moderatori brisu sad ili dele poene, banove sta god, nece biti ubuduce vise, je ide ignore i kraj price.
 
Poslednja izmena:
Zasto da dele poene, lepo je gore objasnjeno na tvoj post koji je bio indirektno upucen ka meni, ne moras naivan da se pravis jer ne zelim da ispada da ovde pricam neistine i da to jos prijavis tj namestas kao flejm ili off (kao sto si znao da radis u drugim temama). Vise puta smo se zakacili u konzolnoj, ne moras svoje frustracije i ovde da prenosis...

Cene vidis u linku 290e i 320e, drugi modeli 5600xt odlaze u nebesa, 5700 vanila moze za ~360e da se nabavi - i koja je trenutno bolja kupovina od te dve? Pa cak i od 2060KO i KO Ultra koje su najpvoljnije na amazonu za 320/340e, za te novce opet je bolje ici na 5700... Prvi "krsteni" model 5700xt je ~415e, a cene ce jos ici dole... Na kraju neka svako sam provali racunicu.

Trenutna situacija je takva, ostaje da se vidi kada se stabilizuju drajveri/bios i cene do kraja proleca/pocetka leta. Kao sto rekoh sa ovom ponudom AMD moze da pokopa svu ponudu zelenih do 400e (ako ne i 550e tj 2070s). A 5700 po trenutnoj ceni je bolja kupovina i vise future proof za 1440p (posebno sa flesovanjem biosa + 2gb rama vise), verovatno najbolja kartica do 350e (po trenutnoj ceni 5600xt)

Nemam nista protiv crvenih niti zelenih, licno bih voleo da AMD bude konkurentniji jer su cene Nvidije zbog nedostatka prave konkurencije bezobrazluk i debelo sisaju nas kupce.


@anarki

Slazem se, ali ne bas i za cene nVidije jer su navikli na vecu marzu.

Sapphire Pulse, PC Red Dragon su najverovatnije modeli koji ce biti best buy jer imaju dobro hladjenje (rekao bih da je heatsink gotovo identican sa boljih modela) samim tim i potencijal za OC veci, bez da se brine da ce da se sprzi kartica.
Po meni je 5500 serija (kao i 1660/s/ti kod zelenih) totalno obezvredjena i nepotrebna (da sam sklopio konfu pre mesec dana kao sto sam planirao, poludeo bih bukvalno). 5600xt je trebao da bude u tom 250-300e segmentu odmah u startu, ovako trenutno sa cenama (i performansama) miniraju i 5700, koja je opet cenovno relativno blizu 5700xt. Mada opet kapiram da moraju da oslobode lager i felericnih modela... :)
Mislim da je trenutno samo jedan test online za 5600xt i 2060KO - bukvalno kolju se.

Opet sa druge strane, totalno opicen period za kupovinu kartica (kao i procesora) i bolje izbegavati sve dok ne izbace sledecu generaciju i cene za sve trenutne odu dole. 1080/1440p nece verovatno nikad biti povoljniji nego krajem ove godine.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni pratio specifikacije, ocekivao sam da ce 5600 XT biti vise osakacena u odnosu na 5700/XT, slabije performanse i nize cene.
Samo ne znam kako je ''optimum'' 6GB za kartu koja je brza prakticno kao stock RX 5700 a cak i stare RX 570/580 itekako uspesno mogu da iskoriste 8GB video memorije uz 60+ FPS (ne u svim igrama, naravno).
Optimum je, jer bi ta karta sa 12GB bila preskupa i niko je ne bi kupio pored 5700 8GB.
Kad 256Bitne karte budu imale 16GB RAM, tada će 192Bitne imati 12GB.
 
Momci, čemu prepirka, kada ste obojica za mnoge stvari u pravu?
AMD se dolaskom Lise Su fokusirao na CPU, što povlači da GPU mora da trpi.
Ja uvek navijam za slabije, ali nerealno je očekivati da kompanija sa 11000 zaposlenih parira Intelu sa 110 i Nv koja ima 11 kao i AMD, u dve totalno različite grupe proizvoda, oba esencijalna za gaming.
Svestan sam ja da mnoge to ne zanima, ali realnost je takva, jer je CPU tržište mnogo profitabilnije nego GPU.
Bolje da imamo vrhunski CPU od njih, a GPU taman onoliko da natera Nv da izbaci bolje za iste ili 5-10% više novca.
Da budem iskren, treba AMD jedno 3 godine "cepkanja", kao što su uradili za Zenom, pa da vidimo pravu zabrinutost Nv, i cena kakve bismo svi voleli, tako da pre 2022. godine, sve što dobijete od AMD-a što se tiče grafika, treba da vidite kao razvoj.
5700xt je ništa drugo nego mid range karta, ali ta karta je naterala Nv da penzioniše celu RTX seriju, osim 2060, i da izbaci Super seriju.
5600xt je samo izbačen da skloni 1660ti sa mape, što je i uradio, a trenutne cene su normalne, treba vremena da se stabilizuju.
Mnogo stvari ima tu koje nisam pomenuo, mrzi me da pišem esej.

@Yojinbo
Nebitno je koliko koštaju drugi modeli, kada imaš Dragon i Pulse za 290. Sapphire I Powercolor su glavni partneri AMD-a, samim tim imaju najbolje cene čipa, a kako se pokazalo u poslednjih koliko već godina, imaju i najbolje i najpristupacnije AMD karte.
Isti slučaj je EVGA, Palit za Nv, s tim što Palit fušeri, EVGA standardno odličan, ali je Strix tata, što se ne može reći za 5700xt Strix primera radi.
 
Poslednja izmena:
Optimum je, jer bi ta karta sa 12GB bila preskupa i niko je ne bi kupio pored 5700 8GB.
Kad 256Bitne karte budu imale 16GB RAM, tada će 192Bitne imati 12GB.

Ne znam ko uopste misli na 12GB VRAM-a na ovoj karti?
Optimum za graficku ovakvih performansi je 8GB, sve ostalo je sakacenje u nvidia stilu. Ali to bi onda bila RX 5700, sa za nijansu slabijim performansama pa ne bi imalo smisla da imaju obe karte u ponudi. Ocekivao sam da ce po performansama i ceni biti bliza 5500 XT.

U sustini, RX 5600 XT deluje kao odlicna graficka za e-sports i one koji jure 75+ FPS na visokim podesavanjima a ne smeta im sto je zakinuta za 2GB video memorije.
 
Ni blizu nije 5600xt za e-sport, a ni 5700xt. Razlog tome je 240hz, koji je odavno standard u e-sport igrama. Nije e-sport samo CS GO, nemojte to da zaboravite.
 
Ne pratim te kvazi sportove, mislio sam da je 120Hz tu i dalje standard. Utoliko je ova (za 2GB VRAM) ustrojena karta jos vise besmislena pored 5700/XT.
 
Jedino je 2080ti kompletna e-sport karta, može i 2080s da prođe, sve ostalo je nedovoljno.
 
To vazi za nivo gde tim profesionalaca igra protiv tima profesionalaca. Za sve ostalo je 120-144Hz (i prateci hardver) i vise nego dovoljno.
 
Ne znam ko uopste misli na 12GB VRAM-a na ovoj karti?
Optimum za graficku ovakvih performansi je 8GB, sve ostalo je sakacenje u nvidia stilu. Ali to bi onda bila RX 5700, sa za nijansu slabijim performansama pa ne bi imalo smisla da imaju obe karte u ponudi.

Upravo si sam sebi odgovorio na pitanje... :) Ni ja ne vidim potrebu za istom, mogli su da zabodu 5700 u startu sa manjom cenom, tipa okruglo na 300e i zakopaju celu nVidijinu ponudu, postaju glavni pik za kupovinu, jer vecina cilja taj cenovni segment 200-300. Ispod/oko 200e je rx590, opet sasvim solidna "budzet" kupovina...

U 380-450e ostave 5700xt i time su opet bolji izbor od 2070s/2060s. Imali bi manje glavobolje, sto rece anarki, lakse bi bilo oko optimizacije jer imaju manje ljudstva od konkurencije (hw i sw gpu odsek im radi odvojeno tako da su i tu malo van sync-a)

Ali ok, imaju sigurno neku racunicu tim cepkanjem trzista, a i ti "felericni" cipovi moraju da idu nekud... :D


Poenta price je da nervira ova smesna podela gpu trzista i sitne doplate zarad par % vise sto se performasa tice, gde se "tier" i performanse gpu-a sada preplice. (posebno ako se jos OC-uje)
 
Poslednja izmena:
Ne znam ko uopste misli na 12GB VRAM-a na ovoj karti?
Optimum za graficku ovakvih performansi je 8GB, sve ostalo je sakacenje u nvidia stilu. Ali to bi onda bila RX 5700, sa za nijansu slabijim performansama pa ne bi imalo smisla da imaju obe karte u ponudi. Ocekivao sam da ce po performansama i ceni biti bliza 5500 XT.

U sustini, RX 5600 XT deluje kao odlicna graficka za e-sports i one koji jure 75+ FPS na visokim podesavanjima a ne smeta im sto je zakinuta za 2GB video memorije.
Ne može 8GB na 3 kanala (192Bit), ne brini, znaju oni šta rade.
 
Ne sumnjam da znaju, nego posmatram iz mog ugla (korisnika), jer kada budem prelazio na 1440p, 75-120Hz monitor ne verujem da cu preci sa 8GB vram karte na 6GB, preostaje mi samo 5700/XT.
 
To vazi za nivo gde tim profesionalaca igra protiv tima profesionalaca. Za sve ostalo je 120-144Hz (i prateci hardver) i vise nego dovoljno.

Ne, važi za nivo gde korisnik hoće da ima najbolji hardware, kako bi uživao u fluidnosti svake e-sport igre, bio on pro streamer, igrač ili onaj kome su igre hobi, u koje spadamo i ti i ja.
Jedina razlika je izbor igara, gde ja igram isključivo FPS MP igre, dok ti ne.
Meni je vidljiva razlika 120 i 144, a kamoli 144 240, i gde je meni kvalitet prikaza zadnja stavka, a fluidnost(koja zavisi od FPS-a i osveženja monitora) i odziv sve.
 
Vidljiva razlika ili ne, kompetitivne razlike ispod potpuno profi nivoa nema, za 99.99% ljudi je 1440p@144Hz mnogo bolje resenje.
 
Kako je Vega 56 došla na GTX1080 nivo kada je i Vega 64 sporija od GTX1080?

Da, vremenom su te kartice smanjile malo zaostatak za nVidiom kroz drivere ali ne mogu da budu brže.

Ne slažem se ni ja da nVidia ima bolje drivere ali nema ni AMD magiju potrebnu da Vega 56 bude brza kao GTX1080.

Pri izlasku, vega 56 je bila malo slabija od 1070, a vega 64 malo slabija od 1080. Posle godinu peglanja drajvera, vega 56 je izmedju 1070 i 1080 po performansama, dok je vega 64 brza od 1080

https://www.youtube.com/watch?v=aqxL27pmYpE
 
Vidljiva razlika ili ne, kompetitivne razlike ispod potpuno profi nivoa nema, za 99.99% ljudi je 1440p@144Hz mnogo bolje resenje.

Tvoje subjektivno mišljenje, gejmera koji ne igra FPS mp igre.
Kao što je i moje da je 240hz bitnije za te iste igre nego rezolucija i kvalitet prikaza.
 
Jedino je 2080ti kompletna e-sport karta, može i 2080s da prođe, sve ostalo je nedovoljno.
Al ga pretera totalno,po cemu treba takve grafe za e-sport? Za 240Hz? Koja je to "e-sport" igra toliko zahtevna,koliko sam citao igraju na smanjenim grafickim podesavanjima,cak najnizim.
 
Al ga pretera totalno,po cemu treba takve grafe za e-sport? Za 240Hz? Koja je to "e-sport" igra toliko zahtevna,koliko sam citao igraju na smanjenim grafickim podesavanjima,cak najnizim.

Min 1% FPS i average nije isto, tako da za 240hz ti treba min 1% 241 da to bude to, što recimo na Apexu nije moguće sa recimo 5700xt(probao Ivanbass, i to naravno fhd sve low).
Nije Apex top tier e-sport igra(nemaju milionski turniri, nešto tipa 100k i slično ima). Kada dođe na red COD, isto će biti, samo 2080ti.
BF5 takođe(iako nije e-sport igra), min na 2080ti 1440p sve low FPS oko 160-180, znači daleko od 240. I da obališ rez, max je to 220-230.
Nije ni 2080ti dovoljan u 100% slučajeva, kamoli ostale karte.
Naredne 2 generacije grafa moraju da skoče 70-80% perf, baš zbog toga što e-sport standard diktira visoka osveženja na monitorima. Mnogo para Intel, Nv, pa i AMD ulažu u e-sport, velike se pare vrte, a GPU kaska kao m za veprom.
 
Poslednja izmena:
Tvoje subjektivno mišljenje, gejmera koji ne igra FPS mp igre.
Kao što je i moje da je 240hz bitnije za te iste igre nego rezolucija i kvalitet prikaza.
Moje subjektivno misljenje kao nekog ko gejmuje 15 godina, takmicio se u gamingu na internacionalnom nivou (+ dobijao pozive da idem van zemlje da igram), igrao prakticno sve eSports igre i imam drugare koji igraju prakticno na profi nivou CS:GO, i niko od nas nije ni sanjao da koristi 240Hz monitor. Ne izmisljaj standarde :)

Hardver je nespreman za 240Hz, nema tu sta da se diskutuje, samo za turnire i za profi level igranje FPS igara, sve ostalo je tracenje novca i gubljenje na kvalitetu.

Ako si ti zadovoljan svojom kupovinom, to je odlicno, ali izmisljanje standarda nije kul [emoji14]
 
Poslednja izmena:
15 godina, što znači da si mlađi on mene. Igre igram od 1999. godine. xD
Praktično na profi nivou? Šta to znači? Da im je tim u prvih 20-30? Izvan toga ne pije vodu, jer nema ni para, ni ugovora, makar ne nečega što nije beda, što znači da oni nisu pro igrači, već zagriženi igrači igre, što nema veze sa vezom.
Kada si već pomenuo cs go, nijedan, ali nijedan pro igrač ne igra na 2k 144hz, samo i isključivo samo 240hz, i to 99% 4:3 rez. I da igraju 2k, 300fps-a bi bio mačiji kašalj za 5700xt recimo.
Druge FPS igre, isto tako.
Za Dotu, Lol, Wow ne znam iskreno, nikada nisam voleo takav tip igara.
Da je hardware nespreman, to sam već rekao, ali ne ceo, nego samo GPU, i opet, tamo gde je nespreman(tipa BF5), ta igra nije ni na mapi za e-sport.
Jednostavno, EA igre, Origin igre su mnogo manje zastupljene nego Steam igre, postoji i razlog za to, jer je EA smeće od kompanije. Napravi toliko zaraznu igru, ali ne promoviše je dovoljno da bi bila interesantna za e-sport, tipa BF5, koji mogu da oblikuju kako hoće, i da bude odlična igra za e-sport, ali njih jednostavno to ne zanima, jer prodaju 5-10 miliona kopija po 50-60e.
Bacanje novca? Donekle si u pravu, ali PC gaming to je rupa bez dna. Jedino opravdanje je ukoliko ti on donosi novac.
Gubljenje na kvalitetu? Kao što sam ranije rekao, pravog gejmera kvalitet ne zanima, samo fluidnost igre.
Nego, ta priča o kvalitetu slike ide sa godinama, nemoj da lažeš samog sebe. xD
Inače, 240hz monitori su već 5 godina dostupni na tržištu. Eizo foris su prvi, koliko se sećam, i isto tako, odmah na prvom cs go majoru posle izlaska, bili su ubačeni na probu. Kasnije je došao Benq sa svojim 240hz i preuzeo tron pro e-sport monitora.
Ako svi slušamo tebe, i igramo se "kvalitetno", na red će doći 240hz negde 2025. godine.
Nego, uživaj ti u svojih 2k, 75hz, a javi se da odigramo CS 1na1, iako ga nisam upalio preko mesec dana, pa da vidimo kako me kvalitetno vidiš na 2k, i kako tih 75hz nije u zavidnom položaju u odnosu na 240. Igraćeš se ti sa kokoskama više, pošto mene zbog shoulder peak-a nećeš ni videti.
Za kraj, ako si ti zadovoljan svojom kupovinom, ne pričaj drugima šta je njima dovoljno, jer da se ti pitaš, svi bi mi imali iste računare, sa monitorom čije karakteristike (osim toga što je IPS panel) su pregažene još odavno, naravno u gejming svetu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno