Šta je novo?

Problem sa 850 EVO 500GB

nesa07

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruke
3,170
Poena
260
Ipak sam se odlucio da otvorim novu temu.

Imam sledeci problem, 850 evo 500GB podeljen na dve particije, jedna za win a druga bleji (ima nesto na njoj, ali se ne koristi). Na HDD-u mi je prebacen My computer i portable app koje korisitm.

Ono sto me izludjeje je sto kada nesto prebacam na C:SSD ide brzo ali kada to isto prebacim na drugu particiju E:SSD ide sporo.
Recimo sa flasha, prebacivao sam svasta nesto velicine 22,6GB odjednom i rezultati su sledeci:

na USB 2.0: sa flash > HDD 5400 = 12m.23s
na USB 3.0: sa flash > HDD 5400 = 09m:02s
na USB 2.0: sa flash > E:SSD = 16m:41s
na USB 3.0: sa flash > E:SSD = 10m:32s
na USB 3.0: sa flash > C:SSD = 04m:42s

na USB 2.0 sa flasha brze prebaci na HDD 5400 nego na E:SSD particiju i to prilicno brze.
na USB 3.0 na HDD 5400 opet brze prebaci nego na E:SSD particiju.
na USB 3.0 na C:SSD particiju rezultati su kako treba.

O cemu se ovde radi, da li je neki defekt u samom SSD-u ili sta je vec, nije mi jasno zasto su na E:SSD katastrofalni rezultati.
Znam da je bila prica da treba voditi racuna kako se deli SSD prilikom particionisanja, mislim da sam sve uradio kako treba.

Preko AS SSD Benchmark, rezultati na obe particije su pa skoro identicni.

Sav saobracaj se odvija u laptopu, HDD je sata2 i u DVD fioci se nalazi.

Evo par screenova: Screenshot (190).png Screenshot (191).png Screenshot (192).png Screenshot (193).png
 
Poslednja izmena:
Zasto si uopste delio SSD na particije ?
 
Zasto da ga ne podelim, 500GB je meni mnogo da bude za OS. Zasto bi trebalo biti problem sto je podeljen na dve particije za normalno funkcionisanje.
 
Zato sto to jos nisam cuo/video da je neko radio.

Sistem + programi + igre.
A sto ostane prazno, nek bude prazno.

A za filmove, serije, .iso fajlove igara, za to ide standardni HDD.
 
+1

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Razlozi za particionisanje:
- pukne sistem, format c i instalacija. Ne razmišljaš o kopiranju velike količine podataka na neko drugo mesto (sem desktops, document's itd.)
- ako radiš backup I treba da vratiš sistem u prethodno stanje - vraćaš samo particiju sa sistemom a ne i druge stvari. Isto i za sam backup.
- organizacija podataka
- enkripcija samo dela podataka

Postoje i mane a najbitnija je da mora da se razmišlja unapred i pravilno proceni kolike treba da budu particije. U suprotnom ili Jovo nanovo ili neki 3rd party alat za resize.

Radi se particionisanje i dalje i potrebno je, zavisno od uslova korišćenja. Ja imam dovoljno diskova (2xSSD i 3xHDD) da mi to na desktopu ne treba. Ali sam na laptopu napravio po particiju za sistem i podatke na 512gb SSDu. I znači mi zbog gore navedenih razloga.

Što se tiče originalnog pitanja, postoji mogućnost da postoji neka korupcija na nivou file sistema i/ili metadata fajlova NTFSa. Možda ćes morati da obrišeš particiju i napraviš je ponovo (a da prethodno iskopiraš podatke). Potraži u ovom podforumu temu gde se pominje transfer problem. Čovek je formatirati SSD ako se dobro sećam i problemi su nestali.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Isključi na E: "Compress this drive to save disk space" za početak.
 
Bravo, ostro oko.
Kad je vec isparticionisan, prebaci My Documents, Pictures, Music i sta sve vec ima na taj E: i kad ti pukne sistem na C neces morati nista ni da kopiras, vec je tamo. Tutorijal imas na netu.
 
Zasto si uopste delio SSD na particije ?

U ultrabook-u imam samo jedan SSD od 1tb.
(Glupi HP je tako koncipirao računar, ima mesto i za M.2 i za običan 2.5" drive, ali ne mogu da se stave obadva istovremeno (što saznaš tek kada ga doneseš kući i sam otvoriš :mad: :smash: ))

Imati dve particije u računaru ponekad nije neophodno, ali meni jeste?

Tako da je podeljen na otprilike 300+600.

...a čim budem imao vremena, probaću te brzine na jednoj i drugoj particiji. Nisam do sada primetio neke probleme, ali nisam ga puno ni koristio sada preko praznika.
 
Poslednja izmena:
Zasto si uopste delio SSD na particije ?
Kao što su kolege već pisale nije pod moranje ali je dobra praksa.
Kod mene je i na sekundarnoj nuc mašini podeljen njen ssd od 120gb. Na manjoj particiji od 40gb držim image od sistema i neke druge stvarčice.
 
Radi se samo o kapacitetu diska inače nema veze da li je SSD ili HDD.
 
Čovek se potrudio da lepo obrazloži problem, ja mator, to su neke stvari koje se još 95-ce prve gledale i gasile :)

Svako uradi particionisanje prema svojim potrebama, po meni je obavezno ako držiš dva reda teksta u računaru, ali opet u sadašnjom priči sa "oblacima" i nije više baš toliko bitno.
Lično bi u tvom slučaju ostavio oba diska bez particionisanja, SSD za instalacije, scratch fotošopa, video fajlova, ne znam za 3d koliko je bitno, update svega i svačega. Tih 500 GB je meni jedva dovoljno kada u priču ulete klinci i sa igricama (imam običan 1TB na pola podeljen, i obe particije su ko oko pune, redovno se majmunišem kada treba nešto ozbiljnije da uradim).
HDD ti je D disk i tu ide svako čuvanje svega i svačega.

Nije samo zbog pada sistema niti ti je to neka super garancija da prolaziš bez posledica, može i gomila gluposti da se desi tipa virusi, slučajno obrisao... Uglavnom se dosta lakše rešavaju problemi. Ne znam čime se baviš, ali update igara, windows-a, fotošop, ilustrator, corel, acrobat ...umeju da jedu malu decu , da ne pričamo o video obradi. Zato uradi prema svojim potreba podelu, ali generalno i taj SSD upola prazan ti više znači nego HDD da ostane prazan a koristi se samo za čuvanje fajlova.

Kod mene uvek mora da postoji D particija, na njoj napraviš foldere koje imaš pod This PC u win exploreru, npr. Documents, Music, Video... (nazovi ih na D kako hoćeš) i "Move", odnosno premsti ih na D, ne znam da li je pravilno reći u ili prema, i pri tome mislim na te foldere koje si napravio. Tako uopšte ne razmišljaš gde čuvaju podatke kulturno napravljeni programi i da li su na D particiji. Indijanci od programa (kao neki web browseri i slično) to baca gde stignu pa ih sam podesi.

Smanji Restore Settings na C: na minimalno i isključi na D:, E: i preostalim particijama, to prilično guta ako ti je bitna ušteda prostora na SSD-u.
1.jpg
2.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na sugestijama,

@nesa69
Na HDD-u imam particiju koja mi sluzi za te stvari - za My computer, za desktop i za download.
hajde prvo da pokusam ovo, Screenshot (201).png, sta obelezim od ova dva ponudjena?
 
Tako kako stoji na slici, tj. na sve što se nalazi na E:
Piši da li je proradilo kako treba.
 
Da li ti je bilo čekirano "Compress drive to save disk space"?
Ako je bilo, verovatno ti je to usporavalo rad. I treba da čekiraš "Apply changes to all..."

Ako nije ni bilo čekirano (a koliko znam, po defaultu to nigde nije čekirano), onda je nešto drugo problem.
 
Sada sam prebacivao sa Flash-a isto sarenis neki svega i svacega od 11,2GB i rezultatit su sledeci:

- sa D:SSD > flash = 4m:19s (ovo je dok je bio aktivan - Compress this drive to save disk space)
- sa flash > C:SSD > 3m:32s
- sa flash > D:SSD > 3m:18s (deaktivirano Compress this drive ...)
- sa D:SSD > flash = 9m:12s; 9m:13s (dva puta sam radio i u odnosu na prvi put od 4m:19s, nije mi jasno..)
- sa C:SSD > flash = 9m:30s (slican rezultat kao sa D:SSD, pocinjem da sumnjam u sebe....)
-------------------------------------------------------------------

neki random od 20,7GB:

- sa F:HDD > C:SSD = 3m:27s oko 110mb/s i manje
- sa F:HDD > D:SSD = 3m:21s oko 110mb/s i manje

ogranicavajuci faktor, HDD je SATA II a i konekcija je SATA II - DVDRW fioka

- sa C:SSD > F:HDD = 5m:29s krece sa 110mb/s neko kratko vreme i pada 53-60mb/s

- sa D:SSD > F:HDD = 5m:21s
- sa D:SSD > E:HDD = 7m:32s (particija tzv., svastara - stalno se pise/brise)

Da, bilo je na drugoj particiji aktivno "Compress drive to save disk space".

Rekao bih da je sada sve uredu, vreme i brzina prebacivanja je otprilike ista na obe particije C:SSD i D:SSD, stim sto je na D: nesto brzi upis (sobzirom da je C: partica win a D: se fakticki ne koristi, racunam da je zbog toga).

Sta bi se desilo da sam stavio samo "only", mislim na prvu stavku?
 
Nazad
Vrh Dno