Šta je novo?

SSD за GAMING

^ bolje ti je imati dva ssd, sistematski i za igre. Ssd treba drzati maksimalno da bude 50%-70% pun, ne treba ici preko toga jer tada gubi na brzini. Pa iz tog razloga dosta nas ima dva ssd.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
što se dramless nvme ssd-ova tiče, mnogo zavisi od kontrolera, a w10 već ima Host based Memory buffer implementiran
(stariji win osovi nemaju, w10 for dramless is a must)

https://www.tomshardware.com/reviews/silicon-motion-sm2263xt-controller-preview,5404-2.html
"
We only tested the entry-level SM2263XT, but performance looks strong throughout the lineup. The SM2263XT's performance already approaches the Samsung 950 Pro. Assuming the small performance gap closes by the time drives come to market, I don't know anyone who would pass by 950 Pro performance at an entry-level price point. Considering the small performance delta between the HMB drive and faster options, it would be difficult to recommend the more expensive options. The return on investment is too small unless you commonly use workstation-class applications.
"
(poređenje i testovi se naravno odnose na nvme verzije diskova, a ne sata/ahci)
muappMLVgiV7ainJjaSVTg-970-80.png
 
Poslednja izmena:
Odlučio i ja da uzmem dodatni SSD za igre. Sistemski od 275GB nije dovoljan, dovoljno da su instalirane 2MP igre koje ponekad odigram i jedna SP koju trenutno igram i ne ostane mesta ni za šta.

Šta je trenutno OK kupovina u kapacitetu 480-500GB? Ne bih uzimao neki ultra low budget da bih uštedeo 1000 din ali ne bih išao ni na bilo kakve ozbiljnije modele što se tiče brzine jer mi nije potrebno.
 
Ima u e..i biostar, 512gb, 550/525mb/s za 5990 din. Mislim da je odlicna kupovina za gaming.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Vidim da Biostar S100 i S120 od 512GB koštaju identično, ne znam da li postoji bilo kakva razlika između njih?
Za istu cenu može da se uzme i Kingston A400, doduše od 480GB...
 
Mislim da nema razlike posebne, sto se tice kingstona mislim da su razlike minimalne posebno za gaming

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
^ moguce, nisam gledao uporedne testove. Ali za sekundarni hard koji je za gaming mislim da se nece videti preterana razlika. Mozda i gresim zavisno od velicine igre.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Tesko da ce da se primeti razlika. Overclockers.ru imaju ok opise, potvrdjeno za UV500, A1000 i A2000 da imaju kesiranje a A400 nema. Za Biostar nema takvog opisa gde se vrsi analiza otvaranjem uredjaja. Moguce da Biostar S120 ovi manji nemaju a da samo 512GB model ima kesiranje.
 
Mislim da ću da uzmem Biostar čisto pošto je danas totalno underground marka pa me kopka kako će da se pokaže. :)
 
S120 bi trebalo da ima DRAM Cache dok S100 nema.

Ni jedan od njih nemaju cache. Razlikuju im se kontroleri, to je to...

Inače, nešto san istraživao po netu i izgleda da Patriot Burst ima neki "pseudo-cache", da ga nazovem tako...32MB SLC koji služi kao cache, ni blizu zasebnom DDR3 RAM-u koji se obično stavlja u SSD-ove sa kešom i koji ide po 512MB i više. Bolje nego da nema ni tih 32MB ali opet nije "pravi" cache...ko baš želi cache, neka gleda WD Blue 3D, blizu je sa cenom.
 
Sad posto ima okean ssd-ova marki i velicina, srednjeg i nizeg kvaliteta sa dostupnim cijenama.
Ne vidim, zasto se nebi igrali sa raid0(u slucaju sata3) ?

Dram ili Dram-less ce igrati ulogu kod onih koji vole da siluju(sto poslovno,sto vezano za hobi) ssd ili ne. Kod vecine vas, nece igrati nikakvu ulogu.
 
Узео сам Гигабајт ССД 240Гб. Ради перфектно и много боље од САТА 3 хард диска, а ја сам презадовољан. Хвала Вам на саветима и коментарима.
 
Neka te dobro služi. Ali iskreno mislim da je trebalo da nekako dodaš još 2.500 dinara (ako treba sačekaš, prištediš) i da kupiš SSD od 480-500-512 GB.
Kao što se mnogi ovde slažu, za nesistemski SSD je prilično svejedno koji bi izabrao. A prostora brzo zafali. Seti se da već sad postoje igre koje zauzimaju preko 100 GB na disku, pogledaj npr. RDR2. A zamisli koliko velike igre će izaći u budućnosti.

Ja sam pre par meseci kupio Kingston A2000 NVMe od 250 GB, za Windows i programe. Koštao je oko 5.200. S obzirom da sam tražio sistemski disk, dugo sam birao, raspitivao se ovde i mislim da sam pogodio disk sa pravim odnosom cene i kvaliteta, radi stvarno odlično. Bilo mi je bitno da primarni drajv bude brz i pouzdan.
Ali sada planiram da kupim još jedan SSD, običan SATA, samo za igre. E tu neću mnogo da biram nego kupujem najjeftiniji sa najvećim kapacitetom koji mogu da priuštim (naravno i sa garancijom). Bukvalno bilo koji SSD bi pružio neuporedivo brže učitavanje nego stari HDD na kom su mi igre. Trenutno bih izabrao Biostar A120 od 512 GB za 6.000 dinara kao najjeftiniji sa tim kapacitetom, mada ne žurim sa kupovinom pa možda sačekam još i odvajam parice za neki od 1 TB. Prostora nikad dosta.
 
Ssd treba drzati maksimalno da bude 50%-70% pun, ne treba ici preko toga jer tada gubi na brzini.

Ovo je djelimicno tacno, prije svega ovisi na kom os-u se vozi,koja marka i koja klasa ssd-a i kako se ispoljava gubitak brzine.
Dva puta sam bio u situaciji(cista slucajnost) da da je ssd(2xSSD) bio pun preko 90%. Boot up i odziv aplikacija je bio kao kad je manje ili nikako popunjen.
Jedina sporoca se ogledala u surfovanju Chrome-om.
 
^ Jel ti ssd u raid 0?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ovo je djelimicno tacno, prije svega ovisi na kom os-u se vozi,koja marka i koja klasa ssd-a i kako se ispoljava gubitak brzine.
Dva puta sam bio u situaciji(cista slucajnost) da da je ssd(2xSSD) bio pun preko 90%. Boot up i odziv aplikacija je bio kao kad je manje ili nikako popunjen.
Jedina sporoca se ogledala u surfovanju Chrome-om.

Ja vec dugo imam 3-5 GB slobodno na mom vremesnom Kingston V300 120GB SSD-u.
Windows, najosnovniji moguci programi + Battlefield 1 (kojeg necu da uninstaliram jer igram mesecima redovno multiplayer).
Sto se tice rada u Windowsu, sve je savrseno brzo, kao da je sve Windows na praznom SSD-u.
Jedino se ucitavanja Windowsa znacajno povecalo.
Ranije je bilo ono standardno 10-15 sekundi, sada je to oko minut.

Pre par meseci sam kupio Samsung 860 EVO 500GB i prosto me mrzi da stavim nov Windows.
Jos sam kupio na KP original kljuc.
Al kad se budem izigrao ljudski, onda ce da padne sveza instalacija na novom SSD-u.
 
Poslednja izmena:
^ Jel ti ssd u raid 0?

Da, jesam.

Jos sam kupio na KP original kljuc.
Al kad se budem izigrao ljudski, onda ce da padne sveza instalacija na novom SSD-u.

Ne kuzim, kakav kljuc(u vezi igre)?

Prije, kad se bilo na hdd-u, bilo je je kud i kamo pozeljno svezu instalaciju raditi jedanput u godinu dvije.Sad na ssd-u ta granica je pomjerena za par godina do unedogled(ali opet je to od op.sys. do op. sys.).
Gledam iz svog iskustva, vise ni ne znam kad sam ga zadnji put frisko instalirao. Po pitanju back-up-a takodje jedno tri godine nisam radio do prije koji mjesec.
Cisto reda radi, dosadila mi poruka u vezi notifikacija.
 
^ ne vidis pad brzine i kada su ssd-ovi puni iz razloga raid 0. Na primer kad sam ssd radi upis 520mb/s a citanje 550mb/s u raid 0 radi 60% brze sto znaci da ti je upis oko 830mb/s a citanje 880mb/s. I pored popunjenosti vise od 70% tebi brzina nece biti ispod normalne brzine ssd pa neces ni primetiti. Prednost raid 0 je povecanje brzine, mana je ako puke neki ssd podaci se nece moci vratiti plus sto im se skracuje vreme trajanja.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da, svestan sam toga.

A sto se tice vremena trajanja, u to se nebih bas potpuno slozio.
Tacno je da ce "krace" trajati. Ali to je potpuno u mom slucaju relativno !

Tacno je isto da je Wear Leveling Count kao na "Horsu", sto daje sami uvid u aktivnost samog kontrolora-firmware-a u odnosu na pojedinacno( i pored ukljucenog trima).
Treba dodati jos o kom je nandu rijec,pa marki, kao i seriji ssd-a.

Tako da dodje na isto kao o da je u pitanju solo ssd.

Inace brzina raid0 moze biti i veca od 60% jer to zavisi i od velicine podeljenih blokova. Nekima ide i do 1000ke.
 
Poslednja izmena:
^ ja sam i rekao krace sto nije jedan dan nego odredjen preriod. Brzine naravno zavise od samog ssd ili nvme, zato sam i napisano "na primer".

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
J
Pre par meseci sam kupio Samsung 860 EVO 500GB i prosto me mrzi da stavim nov Windows.
Jos sam kupio na KP original kljuc.
Al kad se budem izigrao ljudski, onda ce da padne sveza instalacija na novom SSD-u.

Dok čekaš novu instalaciju win, prebaci stari ssd na samsung.

Ja sam pre desetak dana isto sa v300 prebacio sve na 860 evo, sa Samsung Data Migration programom se sve završava u par klikova, i ukupno traje manje od pola sata, nakon toga ostaviš novi disk a stari čuvaš kao backup ili ga obrišeš i koristiš za podatke.
Bezveze da ti stoji samsung da ga ne koristiš.
 
Iskreno, uradicu sistem od nule, ovaj je nekoliko godina star.
A taj 120GB SSD ce ostati kao bekap sa sistemom, za ne daj boze.

A mozda ga ostavim prikacenog (obrisem sistem), samo za Battlefield 1 MP :)

@Chedaboliguz
Originalni Win10 kljuc.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno