Šta je novo?

Sajt za uporedjivanje procesora

Po meni, ovi sajtovi su itekako potrebni i sa smislom, jer nije cela planeta zaljubljena u hardware, i dokona da moze pre kupovine da provede metar dana ispred kompa da pohvata sve sitnice. Tj, manje su sanse da se zaebe.

+1 za Anand.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
@sole
Svaka njima cast na trudu, ali da bi testovi bili merodavni, mora pojedini hardware da bude isto podesen, na istim brzinama itd.
Primera radi, mora ista memorija, na istoj brzini, sve isto, samo cpu i ploca da budu razliciti, sto oni nazalost ne rade.
Isto je sa grafikama, cas koriste 6700k, cas 4970k, cas 8700k, ili tako nesto.

Odakle ti to da oni to ne rade? Pa sta mislis sto iz godine u godinu nema isti izbor hardvera? Oni pune bench listu sa rezultatima testova koje prave za svoje review-e, a valjda se zna da se na review-ima standardizuje hw.
 
@sole
Da je tako, ne bih negodovao, nego nije.
Čas koriste jednu, čas drugu platformu.
Recimo, 1xxx gpu je rađen 4690k, 6700k, novije karte na 8700k, 9900k itd.
Mnogo menjaju, i kao što sam rekao, po meni to nije merodavno.
Da je standardizovano, ne bih reč rekao, jer sam i ja ranije koristio isti sajt dok nisam slučajno video razlike.

https://www.anandtech.com/show/13431/nvidia-geforce-rtx-2070-founders-edition-review/3
https://www.anandtech.com/show/14586/geforce-rtx-2070-super-rtx-2060-super-review/3
Platforma različita, memorija, drajveri itd.
I to tako oni sve ubace u gomilu, poređaju i to je to.
Mora to da se ponove testovi, makar 2 generacije karti i procesora, sve isto da bude.


Meni je ovo neprofesionalno.
Isto važi i za procesore, menjaju ploče, memorije itd.
Ko da im veruje da je I windows isti build.

Svestan sam da je potrebno vreme za ponovni test, ali to je jedini način da imaš validne testove, ovako može razlika da bude i preko 5%, samo zbog ovakvih stvari, te dovodi čitaoce u zabludu.
 
Poslednja izmena:
@sole
Da je tako, ne bih negodovao, nego nije.
Čas koriste jednu, čas drugu platformu.
Recimo, 1xxx gpu je rađen 4690k, 6700k, novije karte na 8700k, 9900k itd.
Mnogo menjaju, i kao što sam rekao, po meni to nije merodavno.
Da je standardizovano, ne bih reč rekao, jer sam i ja ranije koristio isti sajt dok nisam slučajno video razlike.

https://www.anandtech.com/show/13431/nvidia-geforce-rtx-2070-founders-edition-review/3
https://www.anandtech.com/show/14586/geforce-rtx-2070-super-rtx-2060-super-review/3
Platforma različita, memorija, drajveri itd.
I to tako oni sve ubace u gomilu, poređaju i to je to.
Mora to da se ponove testovi, makar 2 generacije karti i procesora, sve isto da bude.


Meni je ovo neprofesionalno.
Isto važi i za procesore, menjaju ploče, memorije itd.
Ko da im veruje da je I windows isti build.

Svestan sam da je potrebno vreme za ponovni test, ali to je jedini način da imaš validne testove, ovako može razlika da bude i preko 5%, samo zbog ovakvih stvari, te dovodi čitaoce u zabludu.

Pa dobro, menjaju izmedju review-ova, nemaju jednog review-era pa da je u pitanju samo jedna bench masina, ali na bench toolu valjda ne kombinuju levo desno gore dole sareno i sta sve ne.
 
2 identicne masine, jedna za amd, druga za nv kartice.
7 dana je dovoljno za validne rezultate od nv 1xxx, amd od rx 5xx pa do najnovijih karti, naravno bez OC-a.
Sto se procesora tice, stvar je malo teza, treba vise vremena.
 
U pravu je covek 100%, ne mogu se graficke kartice testirati na razlicitim platformama. Isto vazi i za procesore, ne mogu se testirati sa razlicitom memorijom i razlicitim karticama, sve mora biti isto.
 
Beskorisna tema, https://cpu.userbenchmark.com/, apsolutno nerelevantan sajt, a ima poprilican broj ljudi koji ga koriste kao argument i validnu cinjenicu u dokazivanju kako je njihov procesor superioran u odnosu na druge!
 
U pravu je covek 100%, ne mogu se graficke kartice testirati na razlicitim platformama. Isto vazi i za procesore, ne mogu se testirati sa razlicitom memorijom i razlicitim karticama, sve mora biti isto.

Pa mogu da se testiraju na 20 razlicitih konfiguracija ako imaju 20 razlicitih review-era, vazno je samo da u okviru jednog review-a ne mesamo rezultate sa razlicitih platformi. Ja nigde nisam video da anadtech na svom bench toolu mesa podatke sa razlicitih review-ova, moguce je da to rade jer isto tako nisam video ni izricito receno da nije tako, ali ne verujem da bi imali tako ogranicen izbor da je tako.

Beskorisna tema, https://cpu.userbenchmark.com/, apsolutno nerelevantan sajt, a ima poprilican broj ljudi koji ga koriste kao argument i validnu cinjenicu u dokazivanju kako je njihov procesor superioran u odnosu na druge!

Tech sajtovi ne treba da se koriste radi dokazivanja "superiornosti" necijeg procesora, vec kako bi se napravila adekvatna procena pre kupovine, a posle kad se kupi lako moze da se odredi sta je cije superiorno i koliko.
 
Poslednja izmena:
Pa mogu da se testiraju na 20 razlicitih konfiguracija ako imaju 20 razlicitih review-era, vazno je samo da u okviru jednog review-a ne mesamo rezultate sa razlicitih platformi. Ja nigde nisam video da anadtech na svom bench toolu mesa podatke sa razlicitih review-ova, moguce je da to rade jer isto tako nisam video ni izricito receno da nije tako, ali ne verujem da bi imali tako ogranicen izbor da je tako.



Tech sajtovi ne treba da se koriste radi dokazivanja "superiornosti" necijeg procesora, vec kako bi se napravila adekvatna procena pre kupovine, a posle kad se kupi lako moze da se odredi sta je cije superiorno i koliko.

:lupko:

Odustajem, gubljenje vremena.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi preambiciosno čak i pokušavati da se napravi takva lista processora koja bi uključila sve aspekte kao performanse, "jačina" itd. zato što je sve to relativno.
 
:lupko:

Odustajem, gubljenje vremena.

Da li bi mozda mogao da probas recima malo bolje i detaljnije opises svoj stav, jer ga ocigledno samo ti razumes?

Evo ja cu prvi. Cinjenica je da Anadtech ima vise test bencheva jer ima vise reviewera i svi rezultati u okviru jednog review-a dolaze sa jednog i samo jedne konfiguracije koja je navedena u review-u.

Smatram da njihov bench tool ne kombinuje rezultate sa raznih test konfiguracija, ali mozda kombinuje sa razlicitih verzija drivera(sto je vazno, ali tesko kontrolisati) i sa razlicitih verzija Windows-a(sto je totalno nebitno i glupo kontrolisati). Nemam dokaze da podkrepim tvrdnje, ali s' obzirom na njihov pedigre, mislim da je verovatnije da je ovo tacno nego da nije.

Takodje smatram da su ovakvi alati korisna stvar za informisanje u cilju kupovine, ali da nisu jedino sto treba gledati.
 
@Sole
Vise test masina, i onda ubace sve rezultate medju sve ostale, STO NIJE VALIDNO.
Primer grafike, razliciti drajveri, razlicite masine, IPC nije isti kod svakog procesora, i nije isto 6700k na 4.5ghz i recimo 9900k na 4.5ghz, razlika je visa nego sama prihvatljiva statisticka greska, koja iznosi 1-2%, tako testeri kazu.
Odrade test na dve razlicite masine,ISTA KARTA, razlika ce da bude preko 5%, iz razloga navedenih iznad.
Isto i sa procesorima, samo u manjoj meri, jer nije isto 9900k na 5ghz, 3700x na 4ghz, 3900x na 4.3ghz, pricam o mt rezultatima. Kada testiraju ovako, pokazao sam ti primere, ni brzina memorije nije ista, a i ona moze da utice lepo na rezultate, nekoliko %, pa dodaj onda jos nekoliko zbog brzine, to je daleko od statisticke greske (iz navedenih razloga ponovo), i samim tim zavarava kupca, na ovaj ili onaj nacin. Nema to veze AMD ili Intel, svejedno je.
Test masina koju bi trebalo da koriste je 9900k na 5ghz za grafike, i to je to, dok oni menjaju masine kao carape.
Kada bih ja testirao, st perf bi bilo def, mt perf svi procesori na istom kloku, jer tako vidis koji je IPC superiorniji, sto je bit procesora. Bolje je imati vrhunski IPC na 3ghz, nego *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* IPC na 5ghz.
Naravno, ovako nesto i dalje nije moguce, jer ST perf(znacajno za igre, jer ne koriste vise od nekoliko jezgara trenutno) zavise od IPC-a, ali u mnogome i od same frekvencije cpu-a, pa zato je 9900k(s) i dalje kralj za igre.
 
Poslednja izmena:
@Sole
1 - Vise test masina, i onda ubace sve rezultate medju sve ostale, STO NIJE VALIDNO.
Primer grafike, razliciti drajveri, razlicite masine, IPC nije isti kod svakog procesora, i nije isto 6700k na 4.5ghz i recimo 9900k na 4.5ghz, razlika je visa nego sama prihvatljiva statisticka greska, koja iznosi 1-2%, tako testeri kazu.
Odrade test na dve razlicite masine,ISTA KARTA, razlika ce da bude preko 5%, iz razloga navedenih iznad.
Isto i sa procesorima, samo u manjoj meri, jer 2 - nije isto 9900k na 5ghz, 3700x na 4ghz, 3900x na 4.3ghz, pricam o mt rezultatima. Kada testiraju ovako, pokazao sam ti primere, ni brzina memorije nije ista, a i ona moze da utice lepo na rezultate, nekoliko %, pa dodaj onda jos nekoliko zbog brzine, to je daleko od statisticke greske (iz navedenih razloga ponovo), i samim tim zavarava kupca, na ovaj ili onaj nacin. Nema to veze AMD ili Intel, svejedno je.
1 - Test masina koju bi trebalo da koriste je 9900k na 5ghz za grafike, i to je to, dok oni menjaju masine kao carape.
2 - Kada bih ja testirao, st perf bi bilo def, mt perf svi procesori na istom kloku, jer tako vidis koji je IPC superiorniji, sto je bit procesora. Bolje je imati vrhunski IPC na 3ghz, nego *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* IPC na 5ghz.
Naravno, ovako nesto i dalje nije moguce, jer ST perf(znacajno za igre, jer ne koriste vise od nekoliko jezgara trenutno) zavise od IPC-a, ali u mnogome i od same frekvencije cpu-a, pa zato je 9900k(s) i dalje kralj za igre.

1 - Slazem se da nije validno, ali odakle tebi to da oni to rade? 3 minuta sam izdvojio kako bi video odakle vuku rezultate za GPU bench, vrlo lako se provaljuje iz kojih review-ova se skupilo. Ustanovio sam da se ista test masina koristila, sa istim procesorom na istom kloku, istim ramom, driveri nisu, sto moze da se smatra propustom, ali ne katastrofalnim kako ga ti pravis. Znaci 3 minuta mi je trebalo da proverim informacije i da demantujem tvoje tvrdnje.

2 - Oni rade review performansi stock procesora. Da, postoji overklok sekcija, ali poenta review-ova jeste da porede performanse hardvera kakav je, otud i razlika u brzinama memorija. Evo uzmimo recimo njihov Ryzen 3 review sa ovog linka za primer. i7 6700k je testiran sa 2133MHz memorijom zato sto po intel specifikacijama je to brzina memorije sa kojom je dizajniran da radi. Onaj hardver koji je moguce testirati na vec postojecoj platformi oni tako testiraju, kad mora da se promeni oni promene. Ryzen 3000 serija je testirana sa najnovijom platformom ili zbog kratkog vremena koje im je bilo dostupno za test ili kako bi ostvarili full feature set i performanse za seriju.

Sve posle poslednje boldovanje linije je tvoje misljenje, necu diskutovati kakav je procesor bolje imati. Mozemo diskutovati o tome koji procesor ostvaruje bolje performanse u kojim workload-ovima pod kojim uslovima, a sta je bolje je uglavnom subjektivno. Meni je od recimo 2 procesora istih performansi bolji onaj koji dostize vece frekvencije od Pentium 4 iz 2004. cisto zato sto volim da vidim vece brojke.

U nekoj sam frci sa vremenom ovih dana i nekako sam uspeo da previdim primere, pogledacu sutra malo detaljnije.
 
@sole
1.Proveravaj ti koliko hoces, dao sam ti primer 2060 i 2070S, gde koriste razlicite masine.
Toliko o tvom demantovanju. Ko zna koliko jos takvih primera ima, mrzi me da trazim, ovaj sam nasao za citavih 20 sekundi.

2.Stock ili ne, ako je ddr4 u pitanju, mora ista brzina memorije za sve, bez izuzetaka, sto se opet u mom primeru vidi da nije isto, iako je rec o testu grafika.

3. U pravu si, nesto jeste moje misljenje, nesto ne, jednostavno je tako, verovao ti ili ne.

4. Ja ne zelim da gubim vreme na gluposti, tj, objasnjavajuci tebi, a ti kontriras sve vreme, iako ti nekoliko njih kaze da su ti testovi njesra. Ne kazem da imaju bolji u tom broju, ali bolje direktno poredjenje 2 procesora sa istim brzinama memorija i slicno, nego ovo sto Anand nudi.


2.png



Ako je ovo isto, ja sam Paja Patak.
 
Poslednja izmena:
dobro, u prvobitnom 2060 i 2070 review-ima je bila jedna konfiguracija sa i7 procesorom, a u 2060 i 2070 super review-u je druga konfiguracija i to bas ona sa i9 9900k, i zamisli 2060 i 2070 su retestirana na toj novoj konfiguraciji, sto se i vidi jer su drugaciji rezultati nego u prvobitnom review-u. U GPU 2019 bench toolu su ponovo, zamisli, rezultati iz ovog drugog review-a. Sve u svemu to sto pricas ne pije vodu. Ili si bas zbunjen ili si pogresio i sada ne zelis da to priznas.
Ovaj screenshot sto si postavio jednako ima smisla kao da si postavio(uzeo da poredis) tomshardware test iz 2017 sa anadtech testom iz 2019 i da se bunis sto se konfiguracije i brojke ne poklapaju.
Dakle da ponovimo, posto ocigledno imas veliki problem sa tim. U jednom review-u se sve kartice testiraju na jednoj jedinoj konfiguraciji sa jednom jedinom brzinom memorije i procesora. Kako postoji vise review-era i kako vremenom dolazi noviji i noviji hardware dva review-a izmedju kojih je proslo mesec ili dva uglavnom(ali ne mora da znaci da uvek) se rade na istoj bench konfiguraciji, dok ako je proslo 6 meseci ili vise moguce je da se ona promeni(kao sto je proslo 2 meseca izmedju prvobitnih RTX2060 i 2070 review-ova i tu bio isti bench sa i7, a zatim jos 6 meseci do kasnijeg 2060super+2070super review-a gde je dosao novi bench sa i9). Znaci prilikom review-a graficke kartice, graficka kartica je jedina varijabla u sistemu.
Ja nisam uspeo da nadjem da negde izricito pise da vrednosti u njihovom bench tool-u su popunjavane sa istom metodologijom, ali njihov pedigre, kao i neko osnovno zakljucivanje na osnovu uporedjivanja vrednosti sa bench toola i njihovih review-ova me navode da jeste tako, ali ponovo ne mogu da garantujem.
Prilikom testiranja procesora, malo se menja prica. Kao sto svi znamo procesori nemaju univerzalno leziste vec se ona menjaju, kod intela na svaku generaciju ipo, kod AMD-a ona opstaju malo duze. Tako da je kod testova procesora sama platforma jedna varijabla. Ako platforma po specifikaciji proizvodjaca podrzava RAM memoriju odredjene brzine oni ce taj procesor testirati na toj i toj platformi sa tom i tom brzinom RAM memorije jer je cilj njihovih review-ova veran prikaz stock performansi proizvoda, odnosno iskustvo kakvo ce ogromna vecina doziveti sa platformom. Naravno, ti i ja znamo da overklokujemo i memoriju i procesor i fsb i zatezemo tajminge, ali prosecan korisnik ne zna ni da namesti XMP profil memorije. To sto ti mislis da stock pristup review-ima nije dobar pristup je validno misljenje i zato ti toplo preporucujem da obratis paznju na hardwarecanucks sajt. Ne pratim ih zadnjih par godina, ali ranije su cesto imali poredjenje raznih procesora koji su dovedeni na istu frekvenciju sa istim frekvencijama i tajminzima memorije, bas kako bi se videle razlike u IPC-u i sta sve ne.

Suma sumarum anadtech bench tool je odlican za poredjenje stock performansi razlicitih proizvoda, ali nije za poredjenja performansi razlicitih proizvoda na istim frekvencijama kao i istim podesavanjima memorije.
 
Poslednja izmena:
@Sole
Dao sam ti primer, ajde sad uporedi 1080ti i 2070S, da vidimo da li su ponovo testirali 1080ti na 9900k, umesto na Intel Core i7-4960X @ 4.2GHz, sa ddr3. xD
Kada gledas jednu generaciju karti, dodje druga, neka bude da retestiraju.
A sta cemo sa generacijom pre toga, u ovom primeru 1080ti?
Ako si nasao da su retestirali, onda prihvatam gresku, ali za 1xxx nisu sigurno uradili na 9900k, taj isti 1xxx koji se prodaje kao lud kod nas, isto vazi i za rx5xx.
Sve su te karte i dalje bitne, i kada pogledas, veci deo racunara poseduje te karte.
E sada, ti kao vlasnik 1080ti, uporedis 2070s i svoju kartu, dovedu te u zabludu da je 2070s jaca primera radi 10%, a nije, iste su karte, bas zbog test masine.
Dao sam ti primer, sada sam pogledao, 1080ti nema na gpu 2019 benchu(a ima 1080 xD), a kada uzmem da uporedim sa ranijim, nema vise od 80% igara, tako da mogu recimo da uporedim sa GTA V(bitna igra u pm).

Jos jednom ponavljam, Anand makar imas neke testove ove velicine, dok drugi nemaju.
Samo ne zelim da ljudi gledaju u njih kao da su ne znam sta, kada nisu.
Razlika koja se moze javiti usled ''nepravilnog'' testiranja, daleko je od statisticke greske, tj. 1-2%, to je moje misljenje, drugima je mozda nebitno, nekima je okvirno +-10%, meni je to mnogo.


EDIT:
Sto se procesora tice, najveci problemi su zbog bios update-a, pogotovu kod amd-a.
To niko normalan ne bih retestirao, jer bi morao svakih mesec dana da se zeza.
 
Poslednja izmena:
i5 9900k im je test konfiguracija za GPU19 Benchmark tool i kao sto mozes videti GTX1080Ti ga nema u tom benchu kao opcija za poredjenje, dok recimo R9 390x ga ima, a on je ponovo testiran(ali samo u nekim testovima) u RX5700+RX5700XT review-u.
Jedan od testova koji se javlja u GPU15, GPU16 i GPU19 bench tool-u za R9 390x jeste GTAV 1080p very high quality test. U sva 3 bench-a je rezultat drugaciji. Nisam kuci pa ne mogu da jurim da source-ujem odakle im vrednosti za R9 390x u GPU15 i GPU16 bench testovima, ali mogu i to da probam sutra.

Poenta je ta da nisu samo prepisali rezultat za R9 390x vec da su je stvarno ponovo testirali. Mislim da mi se par puta debelo cinilo da tomshardware ne testira adekvatno stare graficke u svojim testovima, dok sam 100% siguran da Gamers Nexus ili prepisuje ili samo odokativno lazira svoje rezultate. Govorim za utiske koje sam imao u vreme kada su RX580 kartice bile sveze. Nisam toliko strastveno pratio od tad.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno