Šta je novo?

Upomoć! Hard disk mi se ne pojavljuje

joca989

Cenjen
Učlanjen(a)
18.01.2010
Poruke
92
Poena
159
Kupio sam novu ploču, procesor i ram memoriju. I kad sam to sve lepo povezao i upalio kompjuter, nije htelo da mi učita Windows uopšte. I to mi je pokazivao onu grešku "windows failed to start. A recent hardware or software change, might be the cause. To fix the problem..." i ja sam sad mislio ok, mozda treba da reinstaliram Windows... Međutim sinoć sam probao svašta što sam našao na YouTubu, i ništa nije pomoglo. Danas sam vratio staru ploču procesor i ram, I uspeo da instaliram Windows na SSD. U nadi da kad udjem u Windows, da će se pojaviti i stari HDD. Međutim ništa od toga... Ne prijavljuje mi ga ni u device manager kao nešto što fali drajver. A nema ga ni kad idem desni klik pa manage. Ono što mi daje nadu je to što kad odem na matičnu ploču u bios, i na staroj i na novoj ploči, pojavljuje mi se hard disk na spisku za boot device.
E sad... Sta bi to moglo da bude? To je neki stari Western digital hard disk od 1 TB, na kome sam imao svašta nešto što mi je bitno... Jel to ne znači da je on crko? Šta mogu da uradim...? Windows mi je na SSD-u, koji je samo 120gb, tako da mi je to premalo za bilo šta... :(
 
Probaj da ubacis stari hdd u neki rek i spoji ga preko usb-a. Vidi da li ce ti raditi hdd i prebaci podatke preko njega. Moguce da se ga zeza to sto je windows instaliran na oba hdd-a ako sam dobro razumeo.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Spoj novu ploču i ostalo novo, spoj taj stari ssd. Instaliraj svež windows na ssd (prethodno naravno izbriši sve sistemske particija od starog windowsa). Posle instalacije windowsa spoj i hdd disk.
I to je to, osim ako nisi nešto krupno zeznuo ("sinoć sam probao svašta") imaćeš svež windows koji radi i prepoznat hdd sa svim podacima.
 
Jedino sto sam ovako primetio je da na hard disku nema onog malog dzampera... Ali koliko je to bitno? Znam da je bilo bitno pre, na onim starim kompjuteri a...
 
Probaj da ubacis stari hdd u neki rek i spoji ga preko usb-a. Vidi da li ce ti raditi hdd i prebaci podatke preko njega. Moguce da se ga zeza to sto je windows instaliran na oba hdd-a ako sam dobro razumeo.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Kako to misliš u rek i spoji ga preko usba? Jel to kao neka kutija koja pretvara ovaj običan hdd u neki portabilan hdd koji se ubacuje preko usba ili ne? Izvini, nisam bas razumeo...
 
Ako ga ne vidis onda je hardverski problem. Ako su podaci stvarno bitni ne igraj se dalje jer smanjujes sansu za povrat podataka. Moraces u neki servis za restore podataka.
Zaboravih, proveri kablove, obicno tu nesto zeza ili sam konektor na hard disku, ocisti alkoholom.
 
@joca989 Aha, to je drugo, trebao si naglasiti šta je na kom disku bilo. Po mome ti je prvo da se uveriš da je hdd ispravan i da su podaci na njemu.
Skini Sergei Strelec i napravi Rufusom flešku sa njim pa ga butuj kao živi windows i vidi da li iz njega vidi hdd i podatke. Na istom tom Strelecu ima gomila alata.. o tom potom, prvo ga butuj pa vidi situaciju.
 
Spoj novu ploču i ostalo novo, spoj taj stari ssd. Instaliraj svež windows na ssd (prethodno naravno izbriši sve sistemske particija od starog windowsa). Posle instalacije windowsa spoj i hdd disk.
I to je to, osim ako nisi nešto krupno zeznuo ("sinoć sam probao svašta") imaćeš svež windows koji radi i prepoznat hdd sa svim podacima.



A nije mi windows bio na ssdu. Bio je na tom hard disku koji ne učitava. A to "sinoc sam svašta radio" se odnosilo na te pokušaje da popravim to što mi ne učitava Windows. Otvarao sam onaj command prompt I kucao bootrec pa ono fix mbr I tako to. Ne verujem da je to nešto poremetio, jer ni pre toga nista nisam uspevao da nadjem što se tiče starog hard diska i njegovih particija...
 
Najbrže je da uđeš u BIOS i tamo vidiš da li ploča vidi HDD. Ako ga ne vidi probaj u drugi sata port. Ako ni tada .....:S:
 
Kako to misliš u rek i spoji ga preko usba? Jel to kao neka kutija koja pretvara ovaj običan hdd u neki portabilan hdd koji se ubacuje preko usba ili ne? Izvini, nisam bas razumeo...
Bas tako. Ako imas rek ili kabl i probaj da ga spojis preko usb-a. Makar da soasis podatke.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Izgleda da nije bilo do hard diska. Prvo je prestao da mi radi miš. Pa sam ubacio drugi miš, on i dalje nije hteo da radi. Pa sam ušo u bios, tu je radio. Pa je posle nekoliko minuta prestao I u biosu da radi. Posle sam ušo u Windows i pokušao sam prek tastature da instaliram neke drajvere, međutim prestala je i tastatura da mi radi. Isto sam primetio da mi je kad sam vraćao staru ploču radio ventilator prednji koji ima led svetlo. Kad stavim novu on samo zasvetli pa se ugasi. Koliko sam mogo da vidim kroz mrezicu, vrti se, ali ne svetli. Sad sam skoro siguran da je to nešto do ploče? Jel moguće da nešto nije u redu sa naponom na ploči i da me zato zeza, tastatura, miš (2.kom), svetlo za ventilator...? I da mi je mozda zbog toga pregoreo hard disk? Ne znam, lupam sad... Ali ne bih rekao da je do napajanja, jer kad stavim staru ploču sve radi normalno (osim hard diska...)
 
Nazad
Vrh Dno