Šta je novo?

Zamrzavanje bez BSOD, ryzen, ga b450m, hyperx fury

Reinstaliran sistem. Pustiti update-ove sve? Instalirati driver-e sa gigabyte-ovog sajta?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Cini mi se da je sveza instalacija resila problem. Cisto da iznesem zapazanje i posle procitah jos brdo slucajeva RGB fusion gasi hdd-ove. Isao sam polako sa programima pa rgb ostavio za kasnije, cim sam ga instalirao poceli su da se gase hard diskovi. Ostavicu jos neki dan pa onda XMP i ostali OC. Osnovnu stvar sam hteo da zaobidjem i tu je izgleda bila greska, cist sistem pa onda gledati sta dalje ako ima potrebe. Hvala svima koji su se ukljucili.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Opet zabode sad, doduse danas sam vratio gigabyte app center i jos nekih programa. Obrisacu pa cu videti sta se desava. Smart fan koji je u okviru app centra je za ventove a rgb fusion koji je isto, sam obrisao jer pravi probleme sa hard diskovima. Uglavnom neki savet ako ima, izgleda ipak nije bilo do sistema....

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jos jedan freeze, drugi u roku od 1h vremena. E sad, zadnje sto je instalirano veceras je aida64 extreme jer nju koristim na drugom monitoru za pracenje temperatura. Sad je pokrenuh i ona freeze opet racunar a i pre sat vremena je bila takodje ukljucena kad je freeze. Malo procitah i vidim brdo tema da ona i hwinfo hoce da prave bas ovaj problem. Izgleda da nije do gb app centra. Od petka kad je uradjen sistem nisam imao freeze a vcrs 2 otkad ona radi. Naravno poslednja verzija. Mislim da ce ovo biti resenje problema. Ipak je pomoglo reinstaliranje i postepeno dodavanje koriscenog softvera. Citah da ima nekih problema kad pristupa senzorima nekim periodicno i tad se desavaju freezovi.
Takodje koriscena je na starom sistemu ista verzija jer sam morao update na poslednju, pola temperatura na ovom kompletu mi nije citala starija verziju koja je radila uz s775 komplet.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma 99% je aida. Racunar radi od petka bez prestanka skoro sve vreme ili u igrama ili stress testovima. Jutros rano instaliran app centat i smart fan 5 posto lepo kontrolise ventove. Rgb fusion i on ali vidim pravi probleme gasi mi hard diskove kao i na starom sistemu ali tada nisam znao sta je jer sam sve odjednom instalirao a vecinu programa i stvari su vec bile. Aida je instalirana oko pola 10 veceras i od tada dva freez-a jedan na svu srecu u trenutku paljenja senzora u aidi pa uocih da je izgleda to u pitanju. Posle nadjoh brdo tema gde se zale sa ryzen platformom i random freeze. Kazu da se proba aida64 ne extreme koju ja koristih. Obracali su se iz hwifno u tim temama problem je uocen sto se tice hwinfo. Za idu nadjoh samo, provajte aida64 umesto extreme, ali ne pada mi vise na pamet da je pipnem koliko mi zivota potrosi....

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Ja imam AIDA Engineer verziju bez takvih problema.
 
koristicu hwinfo. ugasio sam taj problematican periodic pooling na njemu pa cu videti kako on radi.
 
Zanimljivo, koristim HWInfo od pocetka, Ryzen imam od 2017-te, ni jedan BSOD video nisam do sada.

Jel to neko podesavanje koje radi po default-u ili si ti naknadno ukljucio?
 
Sturo napisah, hwinfo jos nisam i koristio ali se pominje kod njega taj periodic pooling da hoce da pravi problem pa sam preventivno iskljucio. A aida64 mi je pravila freeze. Nema bsod- a niti sam imao za svo ovo vreme. Zato mi je bilo tesko naci problem. Samo sam imao u event viewer-u kernel power 41 odnosno da je nasilno ugasen posle tih freeze-a. Takodje bas taj problem, bez bsod-a freeze, na kojem stane prvo slika a posle 10tak sekundi tastatura i mis su simptomi koji ljudi vezuju za aida64 extreme i hwinfo64 uz ukljucen periodic pooling koji jeste ukljucen po defaultu. Ali pominje se isto i za nvidia driver koji u nekim verzijama pravi isti problem pa ni ja vise nisam siguran dal je aida pravila problem zbog nvidie ili zbog senzora maticne ili tog citanja blck kako vec. Uglavnom sinoc otkad vrqtih aidu dva freeze u 2h. Zato je bilo cudno 15h mi radi ffxv benchmark i jos po nesto onda dodjem s posla malo budem na netu, pa opet ostavim to isto i zabode posle pola sata. Caka je bila sto sam nekad palio aidu a nekad ne. Tih 15h konstantnog tada 99% nije bila pokrenuta a posle sam je pokrenuo u toj drugoj sesiji kad je zabolo.
Uglavnom jos ne mogu biti potpuno siguran dal je reseno ali mi deluje da je to to. Nocas celu noc je radio nesto i evo sad picim ac origins nema freeze. Uglavnom, treba instalirati fresh sistem meni je pomoglo da eliminisem uzrok ali nije bilo do sistema. Sistem sa s775 je super radio sa ryzenom. [emoji16]
Ps. Bilo je pitanje koja je opcija u aida64 sto je periodic pooling u hwinfo da bi se iskljucila al ne videh odgovor.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Cujem kako se zavrti disk, a u tim momentima nestane njihov senzor nema ni temperature, znaci gasi ga. Al to radi onako nasumicno. I nisam siguran mislim da samo 2hdd od 3 ili jedan. Sa njim se moram cimati kad stignu rgb ventovi. Sto se desava ne znam, ne citah nesto jer mi to bilo sporedno sad. Desavalo se i na starom i sad na clean windows. Nikad u zivotu nisam koristio gasenje hdd-ova i sad mi bi cudno podeseno na never a gase se. Pa sam zato i pitao iznad da li ima u biosu neka opcija al nema. Doduse mislim da sam nasao nekoga sa istim problemom al zaboravih i sta sam procitao.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
update:
stabilno sve 24h uz hwinfo64..
 
A sto RGB Fusion gasi hard diskove, to je bas cudno? Kad kazes gasi, pravi start/stop cikluse?

da se ispravim sto se tice rgb fusion-a posto sam ga opet morao poceti koristiti zbog argb-a. pravi samo problem kad se pali tad pogasi hdd-ove i to je to, kasnije ne pravi problem. ali svako paljenje uz startovanje windows-a ili kasnije paljenje pogasi diskove. funkcionise uglavnom uz taj bag.
Nego da ne trujem druge teme, ako niko ne odgovori ovde postavicu tamo gde su ploce ili ryzen memorije. Pitanje je da li ostaviti vsoc na 1.1 i ram na 1.38 koliko je sad, jer mi je to sredilo 3 beep-a nasumicna prilikom cold boot-a. da li je preteran napon za memorijski kontroler ili mogu ostaviti? za ram pretpostavljam da je 1.38 ok iako je malo vise al ploca nema taj napon za cold boot kao npr msi i onda pretpostavih da ja ovaj jedini napon za ram moram povecati zbog toga. inace je sve stabilno i na 1.35 i na mnogo manjem naponu za memorijski kontroler al eto ostaje nasumicno 3 beep-a. pitanje je da li obarati napone ili je ovo ok, vise brinem za degradaciju memorijskog kontrolera u procesoru ako je to moguce od visokog napona al kako citah do 1.1 je ok.
 
Nazad
Vrh Dno