Šta je novo?

Koji monitor?

Alukard

Slavan
Učlanjen(a)
08.09.2016
Poruke
2,122
Poena
315
Zanima me neki monitor od 23" do nekih recimo 130-140€. Znam da za te pare ne treba ocekivati nesto spec.
Bukvalno mi treba da ga spojim na laptop i koristim za editovanje slika.
Da kazem da je izbor spao na ove modele:
https://m.gigatron.rs/monitori/aoc_led_24b1h-161863

https://m.gigatron.rs/monitori/philips_led_243v7qdsb00-150421

https://m.gigatron.rs/monitori/samsung_led_235_s24f356fhu_full_hd_-_ls24f356fhuxen-106725

https://m.gigatron.rs/monitori/lenovo_led_l24e-20_-_65dfkac1eu-167510

Ne razumem se specijalno. Medjutim po kontrastu i dinamickom kontrastu AOC mi deluje najbolje.

Svaki predlog je dobrodosao.
 
Pre mesec dana si za 15-ak hiljada din mogao da kupis i dobar 27'' 1080p IPS Philips ali gotovo je sad..

Znas i sam da za taj novac ne mozes da ocekujes vrhunski kvalitet ali ipak je ponuda velika i mogu da se nadju korektni modeli. Problem je sto retko ko ovde moze da ti garantuje o kakvom se panelu radi, da li je fabricki dobro kalibrisan i na kraju, da li ces imati srece u glupoj planel lutriji.

Za pocetak proveri da li je neki od tih monitora testirao ovaj sajt: https://pcmonitors.info/
Ako jeste, procitaj sve vezano za panel, kalibraciju i mogucnost aktivacije ICC profila (koji poboljsava kalibraciju).

Prateci PCM, pre 3 godine uzeh ovaj model, koristim ga povremeno za foto/video obradu i moze da prodje. Prvi primerak koji sam narucio je imao los panel (zamenio sam).
Ovde sam napisao utiske. Uglavnom, aktivacija ICC profila sa PCM sajta je unapredila kalibraciju i prikaz je odlican za taj cenovni rang, provereno bolji od Dell i HP (stock, za njih nisam nasao ICC) koji su tada kostali oko 20k din, kao i AOC. Jedina mana ovog monitora danas je sto nije 75Hz/freesync ali ipak je to model od pre skoro 4 godine. Ne kazem da treba da kupis bas taj model ali meni i dalje deluje kao jedna od bojih kupovina za 15-ak hiljada din, pod uslovom da 75Hz/freesync nije prioritet.
 
Poslednja izmena:
hm,za slicne pare kao aoc q3279vwfd8 dobijes vesa mount,bolje boje i bolji softver.gubis freesync,mada aoc nema neki range...ako ne igras igre ja bih ga uzeo,viewsonic-u verujem jos od CRT dana,sto se tice boja bez premca u consumer segmentu.ako bi igrao igre aoc nema alternativu.
 
Da, odlicno deluje taj ViewSonic, izgleda da ima freesync/75Hz. Nisam ni rekao da su oni AOC bolji nego da su duze na trzistu pa ima vise ozbiljnih testova ta dva modela + ICC profili, sto mi je veoma bitno.
Ali ako je VS fabricki dobro kalibrisan (verovatno jeste) onda je odlicna kupovina.
 
FreeSync opseg je nebitan manje-vise koliko je bitno da postoji FreeSync i da postoji mogucnost za tear-free igranje bez input laga.
 
Zadnji monitor koji sam kupio je bio CRT :)
Limitiran sam prilično sa sredstvima a nemam ni prilike da ih negde isprobam. Radim na običnim 15,6" laptop ekranima pa mi sve izgleda bolje.

Gledao sam sledeće za sestriće:
https://www.gigatron.rs/monitori/samsung_led_27_c27f390fhu_zakrivljen_full_hd__lc27f390fhuxen-81473
https://www.gigatron.rs/monitori/dell_led_27_se2717h_ips_full_hd-88535
https://www.gigatron.rs/monitori/dell_led_se2719h-165238

Verovatno ću u Gigatronu i konfiguraciju da im uzmem/sklapam (sbb popust, nisam imao vrmena da prođem radnje, što online što ovde po selu), ne interesuje me KP i oglasi. Zato sam i tamo gledao, slobodno dajte neke radnje ako ima bolje.
Gledam da im potraje neko vreme, igrice u full HD (gta V igraju tu i tamo, uglavnom CSGO, overwatch, fortnite, lol... to sve igraju uglavnom kod mene na laptopu, nemaju gde drugo). Računam da ovaj stariji, pošto kreće na leto u srednju, možda počne i nešto pametno da radi na njemu. Limit je 75Hz i 1080p. Nemam mogućnosti za bolje.

Molim Vas za savet i preporuku, plafon 20k dinara, može i 24" ali ovi mi delujue nekako bolje i više prostora (nema TV u sobi pa računam da će i eon i slično da gleda na njemu).
Unapred hvala!
 
Poslednja izmena:
Blagi uzas od monitora, 75Hz TN panel za 25k, ne vredi vise od 100e, ako i toliko vredi.

Za taj novac se kupuje 1440p IPS monitor, 24, 27 ili 32" imas da biras.

Nisam pominjao cenu, a meni sjajno radi posao tri komada u eyefinity modu + 32" dodatni. U svakom slučaju ukusi su različiti pogotovo ako nikad nisi nešto konkretno koristio pa formiraš mišljenje na osnovu vazduha što je slučaj sa 2/3 ljudi na forumu, malo je bezveze da se makar u jednoj reči ne ogradiš ;)
 
Ne moram da koristim konkretan model, koristio sam i bolje TN panele, nije to to. TN+75Hz je totalni fail, jedina funkcija TN panela je 240Hz gaming, posto sad imamo i IPS 144Hz 1080p modele.

Kad pogledamo cene 240Hz modela vidi se da se moze uzeti 1440p 144Hz IPS po istoj ceni, tako da i to pada u vodu i moze se reci da je TN besmislen, osim za profi nivo eSports-a :)
 
Poslednja izmena:
Ne moram da koristim konkretan model, koristio sam i bolje TN panele, TN+75Hz je totalni fail, jedina funkcija TN panela je 240Hz gaming, posto sad imamo i IPS 144Hz 1080p modele.
Upravo to... ne moraš jer si koristio bolje. Ali je činjenica da nisi koristio po tvojim rečima ove loše, pa se ne bih mnogo obazirao na tvoj komentar. Važno da znaš i za bolje [emoji4]. U svakom slučaju monitor radi posao sasvim solidno, bez ulaska i komentara na cenu pošto se zna da giga pumpa cene prilično.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Upravo to... ne moraš jer si koristio bolje. Ali je činjenica da nisi koristio po tvojim rečima ove loše, pa se ne bih mnogo obazirao na tvoj komentar.
Nisam mislio na bolje od tog koji je u tom Asusu, nego na bolje generalno, taj u Asusu je mozda skroz okej, ali je i dalje TN i u odnosu na solidan IPS nema sta da trazi.

Za 230-240e idu 144Hz IPS monitori, analogno tome 75Hz TN maksimum vredi 100e.

On topic:

Ovo je ipak pitanje vezano za kupovinu, a Asus koji si naveo je katastrofa kupovina, to sam hteo reci :D
 
Poslednja izmena:
'Ladno neko u 2020. preporučuje TN monitor na 75Hz...još po toj ceni. Svašta.
Niti sam preporučio niti sam komentarisao cenu, slučajno se nalazio na tom sajtu, čovek je tražio mipljenje i preporuku. Izneo sam moj setup koji mi radi sjajno... Nadam se da paušalno baljezganje nije u tvom svakodnevnom životu. Čitaj postove od početka.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 
Ne snishodi mi i ne vređaj, ni zaobilazno. Raspravljaš sa ivanbass-om o koji lepo kaže zašto ti monitori nemaju smisla, dakle smatraš ih opravdanom kupovinom.

Kapiramo da ih imaš i da ti rade posao, ali poenta je da ih već imaš od ranije. Neko ko ih nema ne bi ni trebalo da ih kupi jer su prevaziđeni i nisu vredni svoje cene, ima mnogo boljih izbora. Prosto.
 
Poslednja izmena:
Ne snishodi mi i ne vređaj, ni zaobilazno. Raspravljaš sa ivanbass-om o koji lepo kaže zašto ti monitori nemaju smisla, dakle smatraš ih opravdanom kupovinom.

Kapiramo da ih imaš i da ti rade posao, ali poenta je da ih već imaš od ranije. Neko ko ih nema ne bi ni trebalo da ih kupi jer su prevaziđeni i nisu vredni svoje cene, ima mnogo boljih izbora. Prosto.

Nema vređanja samo reagujem na snishodljivost kolega sa foruma koji vole da šilje komentarima(bez uvrede) umesto da se upute u tematiku kada se komentariše kako treba. Opet ponavljam naravno da je u G... nenormalna cena i naravno da ih ja nisam uzeo po toj ceni. Nema potrebe da se nadovezuješ ni ti niti bilo ko drugi pošto moj post nije bio preporučujućeg karaktera već samo orjentacionog u smislu da čovek dobije više informacija.

U tom svetlu se moji komentari odnose i na tebe i na ivanbass-a...ništa uvredljivo samo reagovanje na vaše nerazumevanje mog posta.

Svakako da danas postoje bolji monitori, kada su moji kupljeni tek je koncept Eyefinity-ja krenuo kod nas i tad su ovi monitori imali smisla obzirom na ogromne cene IPS-a, problema sa ghosting-om, velikog vremena odziva ekrana u igrama i dr.
 
Ma nemam ja ništa protiv TN. Znam, bolji je iPS za večinu stvari, ali meni je bitno klinci da mogu lepo da se igraju za početak. Ima TN nekih svojih prednosti, IPS bi meni lično uzimao zbog posla koji radim... problem su pare kojih nema mnogo da izdvojim.
Ne znam još ni tačno koju ću konfiguraciju da im uzmem, verovatno rx580 8GB sa ryzen-om.
Ne mogu da dobacim 144Hz, mislim da će im 1080p i 75 Hz biti sasvim korektno sa obzirom na ovaj moj digitron na kome se igraju.
U gigatronu su cene takve kakve su, imaju 20% popust na SBB do 16.01. KP ne dolazi u obzir, takođe ni neki šverc komerc, nemam ja snage više za to. Ja iskreno ne znam gde Vi nalazite te 144 Hz IPS monitore po tim navedenim cenama.

Ovaj sam našao otprilike najjeftinije da je IPS Freesync itd...
https://www.gigatron.rs/monitori/lg_led_238_24mp59gp_gaming_ips_full_hd-107041

Ovo su oni stari dobri japanci ako se ne varam, ima još i zvučnike :) i meni se sviđa, izađe me 25K. Plus je pouzdani stari dobri TN :) Ima jeftinije, oko 19k, u emmiju 24".
https://www.gigatron.rs/monitori/iiyama_gmaster_black_hawk_g2730hsub1-237881

Ja definitivno nisam pametan, slobodno stavite neki link. Ukapirao sam još i da treba i da gledam koje povezivanje ima, HDMI, Display port...
 
Najbolje bi bilo da ih mozes videti uzivo i odluciti.
Imam ips i va i tn i led i ubedljivo je na tn najlepsi i najbolji prikaz, mana je sto je fhd (bar meni). To nije samo moje misljenje vec nas 5. A bio je najjeftiniji od svih i to podosta...
Monitori su birani izmedju desetine izlozenih, svi pustali isti materijal sa slobodom podesavanja.
I tada su ovde pricali kako to ne valja, krs, kao i za va 2k gejming da ne valja bla bla...
Ne slusaj nikog, odes ako je moguce i sam se uveris, izaberes i briga te za strucnjake...

...riding on 720p...
 
Najbolje bi bilo da ih mozes videti uzivo i odluciti.
Imam ips i va i tn i led i ubedljivo je na tn najlepsi i najbolji prikaz, mana je sto je fhd (bar meni). To nije samo moje misljenje vec nas 5. A bio je najjeftiniji od svih i to podosta...
Monitori su birani izmedju desetine izlozenih, svi pustali isti materijal sa slobodom podesavanja.
I tada su ovde pricali kako to ne valja, krs, kao i za va 2k gejming da ne valja bla bla...
Ne slusaj nikog, odes ako je moguce i sam se uveris, izaberes i briga te za strucnjake...

...riding on 720p...

To je nekako bila i moja poenta posta :). Ode vidi, uporedi šta mu više "paše na oko" i kupi.

Daavno, daavno sam uzeo i još uvek imam Asusov PG221 LED sa 2ms odziva i sto tako popljuvan kao krš i td. I znaš šta...evo ga kao i prvog dana kad je izašao iz radnje, boje jasne, precizne bez ikakvih problema u radu!
 
Hvala ljudi. Godinama sve radim na običnim Led-ovima, kad se lepo podese nema tu mnogo šta. Postoji i život pored ovoga, treba klince obući i nahraniti pa imajte razumevanja :)
Voleo bi i ja da mogu da ih probam prvo, znate i sami koliko ovde prodavce uglavnom mrzi da žive, kamoli nešto više od tog.
Dobri su ovi kod mene u Gigatronu, vidim da ima ovaj AOC u prodavnici, tu mi je dva čoška dalje a cena je tu negde sa 20% popusta.
Mene buni sad opet nešto drugo u vezi tog AOC-a, ako ide rx570 ili 580 8GB na R5 1600 ili 2600. Može li to da izgura tih 1440p na 75Hz?
Svašta piše na net-u, uglavnom kažu kilavo ako sam dobro razumeo :) Uglavnom zato gledam 27" ili 24".

Hvala još jednom, jasnije mi je šta se traži, moraću malo da ih pritisnem da isprobamo par modela.
 
Hvala ljudi. Godinama sve radim na običnim Led-ovima, kad se lepo podese nema tu mnogo šta. Postoji i život pored ovoga, treba klince obući i nahraniti pa imajte razumevanja :)
Voleo bi i ja da mogu da ih probam prvo, znate i sami koliko ovde prodavce uglavnom mrzi da žive, kamoli nešto više od tog.
Dobri su ovi kod mene u Gigatronu, vidim da ima ovaj AOC u prodavnici, tu mi je dva čoška dalje a cena je tu negde sa 20% popusta.
Mene buni sad opet nešto drugo u vezi tog AOC-a, ako ide rx570 ili 580 8GB na R5 1600 ili 2600. Može li to da izgura tih 1440p na 75Hz?
Svašta piše na net-u, uglavnom kažu kilavo ako sam dobro razumeo :) Uglavnom zato gledam 27" ili 24".

Hvala još jednom, jasnije mi je šta se traži, moraću malo da ih pritisnem da isprobamo par modela.

Ma gde neće da izgura na 1440. Ne cimaj se oko toga...kod mene je 380X sa 4gb gurala 3x24 plus 32 inča bez problema.
 
Da ne otvaram novu temu, hocu da kupim monitor da zamenim 10god star LG od 18.5inca i sad ne znam sta uzeti.. imam u svojoj radnji Viewsonic VX3276, upalio ga i ok mi je, ali ne svidja mi se premaz na ekranu tj mat je, e sad video sam i Samsung LC24FG73FQ pa se razmisljam da zrtvujem dijagonalu zarad quantum dot-a i samog kvaliteta slike, jednostavno otkad imam KS7000 TV, IPS ekran ne mogu da smislim, zato mi se ne uzima Viewsonic ili neki LG u tom rangu, eventualno ako imate neku preporuku za monitor sa VA panelom u tom cenovnom rangu do 30k, po mogucstvu i manje [emoji4] znaci ciljam 27, 32 inca, eventualno 24 ako je kao taj QLED Samsung..
Namena nije za igrice prvenstveno jer se igram na Xboxu, ali upalim ponekad Diablo ili Total War, ali i prikaz videa na YT je bitan i generalno kvalitet slike, e sad ne znam da li cu sa tim Samsungom od 24 inca dobiti taj kvalitet kao na nekom QLED televizoru..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pretpostavljam da bi kupio u našim radnjama?

VA monitori su generalno svi zakrivljeni (svega šačica izuzetaka), bar oni "gejmerski", sa 120+ Hz. Ako ti odgovara 60-75 Hz, možda nađeš i neki sa ravnim panelom.

Ako sam dobro skontao, ne voliš mat premaz ekrana, više bi glossy ("reflektujući")? Mat premaz je zgodniji, izbeći ćeš refleksije od izvora svetla i svačeg još, osim ako monitor koristiš u mračnoj sobi (poput mene).

Možeš da povežeš XBox i na monitor, ako hoćeš...mada, high refresh ti ni onda ništa je znači, heh.
 
Poslednja izmena:
Najbolje bi bilo da ih mozes videti uzivo i odluciti.
Imam ips i va i tn i led i ubedljivo je na tn najlepsi i najbolji prikaz, mana je sto je fhd (bar meni). To nije samo moje misljenje vec nas 5. A bio je najjeftiniji od svih i to podosta...
Monitori su birani izmedju desetine izlozenih, svi pustali isti materijal sa slobodom podesavanja.
I tada su ovde pricali kako to ne valja, krs, kao i za va 2k gejming da ne valja bla bla...
Ne slusaj nikog, odes ako je moguce i sam se uveris, izaberes i briga te za strucnjake...

...riding on 720p...
+1

@nesa69
Ako imas mogucnost najbolje licno,svaka panel tehnologija ima svojih mana ali mi najmanje smetaju mane tn-a,na ips ne mogu da trpim glow (i cesto blb uz to),va los odziv i gubitak detalja u crnom (black crush),imao sam viewsonic vx2433wm koji je imao meni najbolju sliku od svih monitora kojih sam imao /probao svih ovih godina,odlican kontrast i boje,odziv,perfektno osvetljen bez ikakvog blb-glow-clouding itd.
 
Pretpostavljam da bi kupio u našim radnjama?

VA monitori su generalno svi zakrivljeni (svega šačica izuzetaka), bar oni "gejmerski", sa 120+ Hz. Ako ti odgovara 60-75 Hz, možda nađeš i neki sa ravnim panelom.

Ako sam dobro skontao, ne voliš mat premaz ekrana, više bi glossy ("reflektujući")? Mat premaz je zgodniji, izbeći ćeš refleksije od izvora svetla i svačeg još, osim ako monitor koristiš u mračnoj sobi (poput mene).

Možeš da povežeš XBox i na monitor, ako hoćeš...mada, high refresh ti ni onda ništa je znači, heh.

Ma jok nisam ogranicen na nase radnje, na KP bih uzeo QLED monitor, mislim totalno mi je svejedno gde, samo da nadjem nesto odgovarajuce, ali nisam dugo istrazivao monitore. Konzola samo na TV, kad se igram igram se na velikoj dijagonali bar sto se konzola tice [emoji4]
Ne svidja mi se prikaz slike na mat ekranu, ali pazi gledam monitor sa dobrim kontrastom i jakim bojama, ono Samsung fazon boje ako me razumes, prija mi i volim to, a ja svakako nemam hardver za 144hz niti bih ga ikad uzimao dok god ima konzola, moze i zakrivljen ekran, i 60-75hz to mi je nebitno koliko mi je bitan kvalitet slike u tom cenovnom rangu, tj dal ici na manji QLED ili ici na neki veci, a opet da ima dobar kontrast (da nije IPS).. Jel ima uopste veci VA monitor, a da ima pristojnu sliku?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno