Šta je novo?

IBM PS/2 model30 286 cpu koji lici na IC-chip i kuca na mozda 10MHZ ljutih

macola265

Cenjen
Učlanjen(a)
21.12.2013
Poruke
1,111
Poena
100
Pozdrav kolege,drugovi,clanovi,pred sobom imam cudo tehnike 286 racunar kojem nemogu da udjem u sistem,neznam ni kako izgleda sistem na ovom cudu,vrv dos neki rani.uglavnom se moje razumevanje poklapa sa pali pa vidi dokle ce :),tu i tamo malo komanda linija mi nije strana.
U ovom slucaju ide prvo par uitavanja sa oznakama,pa mi nesto pokaze nalik na tastaturu gde stisnem f1 kao sto kaze,i dalje staje kod bios koda 3015-11, reaguje na tastaturu u fulu,nisam cekao dugo mozda bi i ucitalo,radi restart preko tastature,nemam nista od programa iz te ere,imam par flopija na koje bi mogao da prebacim,al sta,neki dosic ili linux,da bih mogao pogledati sta ima na hard disku,nebih da obrisem nista ako nemoram,al kako da ga otvorim.ako neko zna nek zapise ovde da se zna :)IBM Ps2 30.png20191224_151629.jpg20191224_151702.jpg
 
Sličan ekran sa tastaturom se pojavljuje i na IBM PC Convertible 5140 (https://collection.onceuponabyte.org/ident/COMP-0200). Kod 5140, ako se malo (duže) sačeka, pojavi se BASIC interpreter (možda treba i da se pritisne nešto na tastaturi, zaboravio sam). Da li i kod tebe ima nešto slično? Linux će ti teško raditi na 286, ali neki stariji DOS bi radio. Ako koristi 3.5" diskete (a pretpostavljam da je tako), to možeš lako napraviti...
 
zavisi od grafike,ali neki win 3.1 je krajnji domet.vise bi znacila slika kucista nego ramcheck i boot meni,to je standardni ibm-ov za manje vise sve dos i os2 masine,ali cim si kacio na VGA monitor i daje sliku bar je cga unutra i stvari deluju dobrim.kapiram da ili je hdd crkao,ili nikad nije ni imao (nije toliko redak slucaj kod 286 ere).drzi prekrstene palceve da je prvi slucaj i da imas kontroler posto tesko da je integrisan,i lako ces za adapter za neku sd karticu naci.

ako znas engleski ovo je dobar crash course za tu eru i generalno stari IBM:

https://www.youtube.com/watch?v=VfvGS7qJr4M&t=740s

edit: sad vidim da si napisao koji je model,evo ti manjue vise isti video sa restauracijom:

https://www.youtube.com/watch?v=4lbIuVDl6E4
 
Poslednja izmena:
<offtopic> Kad se setim moje 286-ice na 12mhz i EGA monitora.. Koje su to muke bile da se pokrene windows 3.1. Na kraju sam odustao... </endofftopic>
 
imam neki izgleda dos na flopiju pa cu da pogledam,al kako masini da kazem da ocu da boot sa fdd,hdd ima20191224_145804.jpg,onaj f1 je izgleda jedino,al i on dovede do 3015-11,moracu da pogledam uputstva na netu,sumljam i ja na hard,mozda memorije,iscupacu po 2 pa da vidimo sta se desava.mada sad vidim da je integrisan kontroler harda
win3.1.1 je moj prvi koji sam slobodno koristio i igrao igrice,na nekom pentiumu ili amd k5.386 i 486 smo imali u skoli i isao je wolfenstein3d na nekima,
286 do sad video nisam,
20191223_200317.jpg
 
Poslednja izmena:
nasao sam na netu https://www.youtube.com/watch?v=F4eQh0-zC5E gde lik ima problem sa cmos baterijom,ove greske mi i izgledale poznato
kaze da treba referentni disk za ponovno konfigurisanje sistema,nasao sam i to na http://www.walshcomptech.com/selectpccbbs/
al je to img file kad unzip-ujem.imam jednu masinu pentium 2 sa win98 preko koje bih mogao to na nabacim na flopy al kako to da montiram i cime na win98,do nje mogu doci samo preko usb,nema neta :)
 
imaš buljuk softvera za pisanje na flopi,diskwrite npr,takođe ne bi trebalo da imaš problem da staviš lan kartu na taj pentium,a možeš takođe i za njega da uzmeš ide na sd karticu adapter.adapter za sd karticu za taj ibm će već biti mnogo teže,plus nemaš molekse na tom napajanju,a da nađeš adekvatno napajanje,kablove će mnogo teže da ide...

ja bih gledao da popišem šta mi treba na flopije i to je to što se tiče 286,ima fazon 10tak igara za cga koje bi mene zanimale.
 
@macola265

Da li si siguran da je 286 u pitanju (sem ako ne piše na IBM badge-u) ? Po onome što si napisao da ima integrisan hdd controller može pre biti da je 8086 jer je PS/2 Model 30 dolazio i sa tom CPU verzijom. Problem sa CMOS sam siguran da nemaš jer koliko vidim po slikama koristi RTC Dallas chip a oni su maltene neuništivi. Kako god moraš mu pokrenuti bios jer on nema svoj skladišten na čipu već čuva samo setup podešavanja koja čita prilikom boot-a jelte. Odatle kao i što sam znaš kontrolišeš sve i podešavaš. Nadji na netu odgovarajući .img bios setup file, otpakuj ga na disketu sa recimo Undisk software-om (najlakši i najbolji za korišćenje) i samo ubaci disketu u IBM i on će sam po defaultu da diže. Onda kada udješ u bios videćeš stanje HDD-a mada to opet ništa ne mora da znači jer i da ga ne vidi može biti nešto do kablova, spojeva itd. Ukoliko ga vidi na konju si pa mu onda samo ubaci MS-Dos boot disk (isto potraži .img po netu) i pokreni FDisk pa odatle lagano formatiraj hdd pa lepo instaliraj Dos svež na njega. Akoje hdd riknuo to je malo problem jer on traži specifičan model sa specijalnim pin konektorom.
 
Poslednja izmena:
ima 4 8bit isa slota,nije problem naci adapter,iz nekog tripa sam mislio da model 30 ima svega 2,a to bi stekao za audio i eventualno video kartu (ako pozeli nesto bolje od cga).sa druge strane,sve za cga sigurno moze sa flopija,cak i lukasartove avanture.
 
Nazad
Vrh Dno