Šta je novo?

Gramofon i receiver

Učlanjen(a)
10.12.2016
Poruke
1,461
Poena
165
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600x @4.7Ghz + Phanteks PH14
Matična ploča
Msi Tomahawk B450
RAM
16 GB Corsair Vengeance
GPU
RX 6700 XT - XFX
Storage
256Gb M.2 Samsung + 1 TB SSD Samsung
Zvuk
Edifier R2000DB + Lucya DAC + Qed Profile 1
PSU
Corsair RM850X White
Kućište
NZXT Source 530
Monitor
LG 34GN850
Miš & tastatura
Corsair K70 MK 2 + Sabre Mouse
Mobilni telefon
Samsung S24 Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Pošto ima slabo pregleda u podforumu "Šta da kupim" postavljam pitanje i ovde, prethodna diskusija u temi LINK.

Poručen Planar 1, e sada imam problem. Moj risiver nema phono ulaz a Rega nema predpojačalo. Moj trenutni sistem je:

Risiver Pioneer VSX 418
Zvučnici za stereo Sony SS-F6000 + Sony centralni i 2 surround koje palim samo za filmove.

E sada pošto gledam dosta filmova potreban mi je risiver kao i sada, da mogu da slušam muziku u stereo modu a filmove u 5.0 varijanti.

Moje pitanje je da li otkazati Regu i uzeti neki gramofon sa predpojačalom, da li se isplati kupovati zasebno predpojačalo ili da li zameniti trenutni model risivera sa nekim drugim i koja bi preporuka bila?

Jedini koji sam našao da se uklapa u priču je Denon AVR-S650 ali ne bih da dajem tu svotu novca i verujem da ne bi bio neki update u kvalitetu zvuka.
 
Zadrži Regu i kupi neko predpojačalo od 30-35e sa KP-a. Neko je na Hifiles forumu kačio merenja za Easy Phono (35e na KP-u) i pokazalo se vrlo dobro.
 
Za Planar 1 sa zvucnicom koja dolzi uz njega je sasvim dovoljan najednostavniji MM Phono...
 
Imaš veliki broj raznih gramofonskih predpojačala. Od onih za 30-ak €, do mnogo skupljih. Malo googlaj.

Mislim da je danas bolje ići na posebno gramofonsko predpojačalo, nego se ograničavati na pojačala sa integrisanim, jer to veoma sužava izbor pojačala.
 
kako suzava?integrisan preamp daje linijski signal,i svako pojacalo koje prima linijski signal ce da radi optimalno.ovako omogucava proizvodjacu da optimizuje sami preamp bas za taj gramofon,postigne bolji noise floor,smanji mogucnost interferencije...generalna slabost je sto nema svoj izvor struje i to je to,a to je u ovoj klasi kojoj pricamo toliko trivijalna stvar i nesto sto se sigurno nece cuti,plus takav preamp koji bi zbog zasebnog napajanja doneo benefit plus radio na nivou ugradjenog kosta mnooogo vise od tih 30e...

poenta je da ko nije toliko u prici da ga zanima svaka komponenta i zeli da ima kontrolu nad svakim korakom u lancu ovako resenje je idealno narocito za pocetak jer dobijes jako ozbiljan phono preamp mnogo jeftinije plus je do detalja optimizovan za bas taj gramofon.plus je ovaj njegov setap pomalo i tamo i ovamo,planar1 je svakako bas vise za njegovu kolekciju a ako pozeli da kupi neki noviji vinil izvuci ce taj ugradjeni preamp prezens i soundstage malo vise od obicnog planara i takvog nekog preampa ili preampa u jeftinijem integralcu.
 
kako suzava?integrisan preamp daje linijski signal,i svako pojacalo koje prima linijski signal ce da radi optimalno.ovako omogucava proizvodjacu da optimizuje sami preamp bas za taj gramofon,postigne bolji noise floor,smanji mogucnost interferencije...generalna slabost je sto nema svoj izvor struje i to je to,a to je u ovoj klasi kojoj pricamo toliko trivijalna stvar i nesto sto se sigurno nece cuti,plus takav preamp koji bi zbog zasebnog napajanja doneo benefit plus radio na nivou ugradjenog kosta mnooogo vise od tih 30e...

poenta je da ko nije toliko u prici da ga zanima svaka komponenta i zeli da ima kontrolu nad svakim korakom u lancu ovako resenje je idealno narocito za pocetak jer dobijes jako ozbiljan phono preamp mnogo jeftinije plus je do detalja optimizovan za bas taj gramofon.plus je ovaj njegov setap pomalo i tamo i ovamo,planar1 je svakako bas vise za njegovu kolekciju a ako pozeli da kupi neki noviji vinil izvuci ce taj ugradjeni preamp prezens i soundstage malo vise od obicnog planara i takvog nekog preampa ili preampa u jeftinijem integralcu.

Nismo se baš razumeli. Dojmim se da pričaš o phonopreamp-u integrisanom u gramofonu, a ja sam mislio o pp integrisanom u pojačalo (najčešći slučaj). A pokretač teme nema ni jedno ni drugo.

Već je poručio gramofon bez pp. Njegov surround receiver takođe nema pp. Pita da li da menja gramofon, AVR, ili da uzme poseban pp.

Ja b' rek'o da mu je najbolje da uzme posebno pp, jer je izbor gramofona sa pp slab, izbor AVR-a sa pp je takođe slab, a ako uzme poseban pp, i gramofone i AVR-ove i pojačala može da bira kako hoće.
Ako se izabrani gramofon/AVR/pojačalo eto slučajno desi da su sa phonopeamp, pa nije greda odustati od posebnog preampa. Ali birati iste prvenstveno po kriterijumu da imaju pp, mislim da nije idealno.

...na stranu što su integrisani pp u savremenim nisko i srednjebudžetnim spravama veoma njanjavi. Imao sam Onkyo 8050, i phonopreamp mu je bio očajan. Pokušao sam da isti gramofon povežem na isti Onkyo preko matorog Ei Niš SP-200 predpojačala, i zvuk je bio neuporediuvo bolji. Tada sam odustao od tih integrisanih, uzeo Rega PP, i popravio zvuk sa gramofona bar 6x. :p
 
da,nismo se razumeli tj ja sam lose procitao,plus se on razbacao na dve strane,porucio je planar1+ koji ima integrisani preamp.
 
Iz nekog razloga mi nisu stizala obaveštenja ove teme, mislio sam da je mrtva.

Uzeo sam Regu 1 Plus na kraju po preporuci @Orchard, stigla upravo, čeka me da dodjem sa posla da je testiram [emoji3]



Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Stigla Rega, malo je reći da sam oduševljen, prvo vizuelnim izgledom, nakon toga kvalitetom, a pogotovo zvuka vinila posle dugo vremena. Definitivno izbacujem surround tj male zvučnike, kutije za sada ostavljam, i planiram da uzmem neko pojačalo adekvatno za regu i gore pomenute zvučnike. Pa se opet javljam za preporuku, ali za pojačalo ili receiver, šta god daje kvalitetniji zvuk, bukvalno mi ne trebaju ove moderne opcije, bt, hdmi i ostale gluposti, eventualno optički ulaz da povežem i TV i to je to.
188f7d01c1545a8f58a32f463b892f9e.jpg
44714d07d738f4302680941daae8c73b.jpg


Edit:

Pitanje u vezi ulaza. Da li uključiti gramofon u phono ulaz u receiver, sa obzirom da je preamp i na gramofonu i receiveru.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ne,rece da nemas phono na risiveru,zato sam ti i savetovao 1+,kaci u obican aux tj linijski ulaz...mislim,nisi bacio pare jer kao sto vidis phono pre ne moze da se meri sa reginim,plus ovako ti je taj setap malo versatilniji ako odlucis i neki noviji vinil da kupis...savet - zgomilaj dosta kesa i polako osluskuj kakvo unapredjenje zelis tj cega ti je viska a cega manjka na postojecem setapu,nema potrebe za zurbom.ja bih iskreno preskocio sve te saraund risivere,consumer onkyo,denon i sl,i gledao cak i monoblokove,class A i sl,ali otom potom,prvo izgustiraj postojeci setap.ako te svrbe pare i bi sto pre jako dobro iskustvo i cedjenje rege razmisli o dobrom paru sluski.
 
Nema phono, nego drugar uzeo neku Yamahu pa doneo do mene da testiramo pre nego što je kod sebe povezao. Stereo receiver, ne znam tačan model. Generalno nisam bio zadovoljan ni njime, glasnije je od mog, ali kvalitet se unakazi kada pokušam bilo kako da podesim tonove. Ne svrbe pare naravno, a znajući sebe, neću dati preko 300-400e za pojačalo, jer sam se razvukao na sto strana (PC, fotoaparat i objektivi, televizori i telefoni, još sada i ovo), tako da znam da mi je to neki limit. Šta mu dodje klasa A, nisam baš upućen, ako možeš pošalji/okači neki link gde mogu da se informišem detaljnije o pojačalima pa da vidim ulazi li šta u moj budžet. Inače ti još jednom zahvaljujem na savetu za Regu, evo peti sati ne mogu da se odvojim [emoji3]

I još jedno pitanje u vezi čišćenja ploča, imaju neke dosta prašine i trunčica, ranije sam imao to ne starom Technics gramofonu, tipa neka tkanina na plastici koja se prislanjala na ploču dok se vrtela i navodno je čistila, dok je sa druge strane bila "četkica" za iglicu. Žnaš li kako se to zove? I ima li neka preporuka za to. Šta god da sam kucao na Guglu, izbacuje mi neke uređaje za komplet čišćenje, što mi ne igra ulogu.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
nista alkoholno,nista abrazivno.staticka cetkica i neabrazivna krpa (dobar test je hi gloss plastika,ili bilo kakav gloss finis).nesto sam malo petljao sa onom trakom za lajsne kad sam sredjivao jednu bas prljavu kolekciju,nisam uveren da je donelo boljitak,ali opet,dosta ljudi koje znam se kune u ovaj metod.najbolji savet za pipavo ciscenje koji sam dobio je da pustis da krpa odradi posao ne sila i da za svaki dobar posao treba vreme.

ne opterecuj se klasama pojacala za sad,mnogo bitnije je da istreniras sluh malo i formiras neki bar okvirni ukus i lako ces posle.
 
I još jedno pitanje u vezi čišćenja ploča, imaju neke dosta prašine i trunčica, ranije sam imao to ne starom Technics gramofonu, tipa neka tkanina na plastici koja se prislanjala na ploču dok se vrtela i navodno je čistila, dok je sa druge strane bila "četkica" za iglicu. Žnaš li kako se to zove? I ima li neka preporuka za to. Šta god da sam kucao na Guglu, izbacuje mi neke uređaje za komplet čišćenje, što mi ne igra ulogu.

Kupi karbonsku četku. Traži/googlaj carbon fiber record cleaning brush.
Imaš ih i na KP, ima u našim HiFi radnjama (ne Gigatron/WW i slični, već baš HiFi radnje), ima vrv i tamo gde si kupio gramofon. Nisu skupe.

Ona služi da se blago pokupi ona leteća prašina sa ploče, pre svakog slušanja.

Za detaljna čišćenja ploča, ono stare ploče, štrokave ploče, bogami i nove ako je preseraj bio aljkav, postoje razne metode. Meni najbolje radi metoda sa lepkom, ali najbolje da odeš na HiFi forum, i tamo malo istraži.
(I dalje mislim da je lepak najbolja budžetska metoda...
...a to sa pločom svakako radiš samo jednom...)
 
Poslednja izmena:
Ako te znimimaju klase pojacala, osnove mozes pogledati ovde: https://circuitdigest.com/tutorial/classes-of-power-amplifier-explained
Dobra pojacala A klase su jako skupa i o tome bar za pocetak ne bi trebao da razmisljas. Obzirom da si krenuo od gramofona, ja onda razumem da zelis u buducnosti ipak da sklopis jedan pristojan stereo sistem u koji se danasnji komercijalni/budzetski AV receiveri nikako ne uklapaju. Stereo pojacalo je svakako obavezno!
 
Najbolje objašnjenje koje sam ja našao, preuzeto sa https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/20530-impulsove-aporije/

Moram i ja da napisem nesto da se lakse prica o nekim pojmovima. Klasa pojacala zavisi od radnog rezima tranzistora unutar pojacala. Posto ovo zvuci komplikovano za one sto nisu elektrotehnicke struke sve cu pokusati da objasnim zivotnim obicnim stvarima.
Ako zamislimo slavinu na kojoj sipamo vodu u kantu. Neko (izvor) nam kaze koliko treba da sipamo vode, zatim otvorimo slavinu (tranzistor) i sipamo vodu pa zatvorimo slavinu. Zatim podmetnemo sledecu kantu i tako dalje. Ovo se moze posmatrati kao B klasa pojacala gde moramo uloziti dodatni napor da odvrnemo slavinu da bi uopste potekla voda. Tako i pojacalo u B klasi ne pusta uopste struju dok ne dobije signal.

Pojacalo u AB klasi bi izgledalo na sledeci nacin: voda uvek pomalo curi a mi kad podmetnemo kantu samo je pojacamo da bi se kanta brze napunila i kad bude gotovo ponovo zavrnemo do ong mlaza da malo curi. Kao sto vidimo za nijansu manje treba vremena da se napuni kanta. Ukoliko je pritisak jaci (napon) i promer cevi veci (vise tranzistora) brze cemo i napuniti kantu.

Pojacalo u A Klasi mozeo zamisliti kao slavinu kojoj stalno curi voda istim mlazom. Mi treba samo da poturimo kantu i kad se napuni koliko zelimo smaknemo je sa mlaza a voda nastavi da istice nepotrebno dok nam sledeci put ne zatreba. Gubici vode su veliki ali je zato brzina punjenja kante najveca i obavlja se u kontinuitetu bez promena intenziteta u toku sipanja. Ako zelimo da brze napunimo kantu moramo jos povecati mlaz a to je kao da smo uzeli veci precnik slavine.

Malo jeste iskarikirano ali ovako je prihvatljivo za razumevanje.

Evo jos jedan primer: zamislite da treba da pomerite auto levo ili desno gurajuci ga. Da li jelakse pomeriti auto kada stoji (AB klasa) ili kada se krece (A klasa) a samo primeniti silu za skretanje levo ili desno.

Tako rade pojacala u A klasi. kroz izlazne tranzistore protice velika struja koja ce po potrebi biti usmerena u zvucnike ili ce bez signala trosadzijski proticati kroz tranzistore i pretvarati se u toplotu.

Snagu pojacala u A klasi definise struja kroz izlazne tranzistore tako da ako kroz njih tece 2A ne mogu dati 2x ili 4 puta vecu snagu na manjoj impedansi zvucnika nego 2x ili 4 manju snagu. Znaci pojacalo u A klasi koje daje 20W na 8 oma, na 4 ce davati 10W a na 2 samo 5W. Iako imaju dovoljno napona da bi po prethodno navedenoj logici trebali dati duplo vise snage ovo se moze postici samo izlaskom iz A klase i prelaskom u AB klasu. Znaci ako pise da je na manjem otporu povecanje snage sigurno je pojacalo u AB klasi a ovakvu sposobnost mu dozvoljava kvalitetno napajanje i mnogo izlaznih tranzistora.

Postoje pojacala koja se navode da su u A klasi a imaju setajuci bias da bi izlazni tranzistori uvek ostali ukljuceni. mislim da Electrocompaniet tako radi.
 
Zahvaljujem na odgovorima, lepo objašnjeno u poslednjem postu.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Stigla Rega, malo je reći da sam oduševljen, prvo vizuelnim izgledom, nakon toga kvalitetom, a pogotovo zvuka vinila posle dugo vremena. Definitivno izbacujem surround tj male zvučnike, kutije za sada ostavljam, i planiram da uzmem neko pojačalo adekvatno za regu i gore pomenute zvučnike. Pa se opet javljam za preporuku, ali za pojačalo ili receiver, šta god daje kvalitetniji zvuk, bukvalno mi ne trebaju ove moderne opcije, bt, hdmi i ostale gluposti, eventualno optički ulaz da povežem i TV i to je to.

Pretpostavljam da bi opet uzeo samo nešto novo?
 
Nisam gadljiv na polovno, ali sam više za novo. Gledao sam Yamahe A-S301 i Eventualno A-S501 kao i Onkyo A-910 za koji nisam siguran da li bi radio sa mojim zvučnicima na 6oma... Svakako ću uzeti stereo pojačalo ovih dana, kako zbog gramofona tako i zbog muzike sa Deezer-a koju puštam preko optike iz TV-a, od surround-a definitivno odustajem za sada. Mnogo mi je da gomilam to sve po sobi.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Tvoji zvučnici su od 8 oma.

Cambridge Audio AXA35 za 350e sa recimo FiiO Taishan za optiku sa TV-a,
DENON PMA-600NE za ~48000 din
ili nešto skuplji Marantz PM6006 UK Edition za 470e kod nas, ako je stvarno u pitanju UK verzija ...
 
Moja greška, jesu 8oma. Gledam sada pomenita pojačala i snaga na svakom otporu je mala (na papiru) da li će biti dovoljno tih 40-70w za zvučnike, i dali su osetno bolji od gore pomenutih Yamaha i Onkya?

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Hoće, tvoji zvučnici imaju prilično dobru osetljivost, a trebalo bi da ipak budu i nezanemarljivo bolji od tih najosnovnijih modela pojačala.

Razmisli i o ponudama polovnih u toj klasi:

Luxman L-430
Rega Elicit
Cambridge Audio Azur 740A

itd ...
 
Poslednja izmena:
Dal si realan? Monoblokovi? Class A? Sa Rega Planar 1...
Sa integrisanim PP...
To bi mu bila najvece greska u zivotu, covek bi se razocarao u muziku i pri tome bacio brdo para!
Treba kupiti najosnovnije pojacalo, pa onda krenuti redom sa upgradom... zvucnica, pp, kablovi...
 
s' obzirom da je oftopik,i imam pametnija posla nego da se prozivam po forumu,neka decko sam istrazi i formira misljenje i ukus.
 
Mozes bukvalno bilo koje pojacalo sa phono izlazom. Technics, onkyo, pioneer, marantz...sta god iz devedesetih da nadjes, velika vecina iz tog perioda ima sasvim solidan phono, pogotovo sto ih imas za bagatelu na oglasima.

Ja koristim technics-ov v620 mk2 iz '90-92, sa regom planar 2, sasvim solidan kombo. Samo pojacalo nije neki kvalitet za cd, kasete, tuner, cak deluje polumrtvo i netipicno za jedan technics, ali je zato phono sasvim druga prica. Sluzi mi iskljucivo za gramofon.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Svakako ne bih išao na tu varijantu, bar ne uskoro. Tako da je izbor sveden na budžet varijantu pojačala. Po preporukama sam istraživao sva gore pomenuta pojačala. Yamahe nisu hvaljene ništa posebno pa sam od njih verovatno odustao. Napravio sam listu pa da proverim šta kažete da je potencijalno najbolji izbor.

Prvi izbor Onkyo, naslednik hvaljenog A-9010 - A9130 (~340e)
Marantz PM-6006 (~410e)
I Denon PMA-600NE (~400e)
Eventualno Yamaha ako vredi A-S501 (~370e)

Dalje od tih cifara ne bih išao trenutno. Bratu ovih dana poklanjam receiver i prećiću na stereo, surround izbacujem za sada jer filmove gledam uglavnom sa streaming servisa gde zvuk nije nekog kvaliteta da bih puštao na zvučnike, jednom godišnje skinem dobar snimak i odgledam dok sam muzike na Deezeru odslušao oko 37k minuta za 7 meseci, tako da je očigledno muzika primarna stvar.

Ako može i proporuka za kablove od zvučnika do pojačala kao i dobri modeli RCA i Optičkih kablića.

Edit: @Sale83 Evo me upravo u selu, slušam tehnics su-x911, stari, uzet 90-te sa NA Baltic 90, preko playera, samo pojačalo nema snage da pogura ove zvučnike, doduše ovi zvučnici zvuče kao da su za žurke stvoreni, prejak bas i osim toga nista upečatljivo, definitivno traže nešto jače. E sada ako će gore pomenta pojačala zvučati kao i ovaj Technics onda me verovatno neće zadovoljiti.



Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naslednik A-9010 je A-9110. Ne možeš da porediš različita pojačala na različitim zvučnicima. Koliko vidim ti Baltici nisu hvaljeni tako da ih nemoj uzimati ni za kakav reper za pojačala.

Što se zvučničkih kablova tiče standardno dobra preporuka je QED Profile 79 Strand ...

RCA: KLOTZ Profesional na KP-u, QED Profile (eventualno Performance Graphite) ili Audioquest Tower ... Ali mislim da je KLOTZ od 1400 din puna kapa.

Optički: ista priča ...
 
Poslednja izmena:
Koliko sam video na whathifi, 9130 je sličan 9110 uz dodat optički upaz. Nadam se da će biti još koji savet pre nego što prelomim. Hvala na informacijama i linkovima kablova.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Verujem da bi bio sasvim zadovoljan sa A-9130.
 
Ne znam da li je sada na mestú ovo da kazem, ali sto se pojacala tice, umesto Onkyo, Marantz, Denon ili sl., koji predtstavljaju danasnju komercijalnu bizuteriju integralnih pojacala, mislim da se za slicne novce mogu kupiti polovni primerci nekih manjih, manje komercijalnih proizvodjaca pojacala, koje gore pomenute bukvalno jedu za dorucak....prvi koji mi padaju na pamet su recimo stare dobre UK kuce, kao sto su Exposure ili Creek.
Jednostavno ne mozete shvatiti kolika je razlika u kvalitetu reprodukcije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno