Šta je novo?

Прелазак са HDD на SSD

StojSha

Poštovan
Učlanjen(a)
01.06.2018
Poruke
59
Poena
59
Решио сам да убацим SSD у PC и мало да га убрзам.
SSD ће ми служити само за систем и основне програме, нисам захтеван корисник и нису ми потребни захтевнији програми/игрице. Углавном за сурфовање и те лагане ствари.
Е, сад да пређем на ствар, имам већ два HDD-a у компу и сад бих оставио један и то овај на ком имам Windows, па ме занима шта ће се десити када прикључим SSD и инсталирам Windows, да ли ће се онај са HDD-a сам обрисати или морам ја (ако морам ја - како)?
Тражио сам туторијале по Јутјубу, али нисам нашао. Нашао сам само како убацити SSD и како инсталирати Windows.
Имајте у виду да се не разумем у ово, нисам никад радио, па ако имате стрпљења помагајте. :Д
Хвала унапред! :)
 
Treba sam da ga obrises.

Redosled ti je sledeći :
Ubaci ssd
Isključi hardove (privremeno)
Instaliraj windows
Priključi hardove
Podesi u biosu da first boot decice bude ssd
Ako je sve ok, obrises larticiju sa harda na kojoj je windows (mozes format, ili da je spojis sa drugom particijom na tom hardu ako je ima)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Možeš i da prekopiraš postojeći sistem sa harda na ssd, nekim programom, recimo sa EaseUS Partition Master, sve se radi u 2 klika, samo zavisi da li je particija gde ti je sad sistem manja ili veća od ssd-a.
 
obrati pažnju da ćeš posle kloniranja particije na ssd koju je pomenuo aca, trebati da uradiš i partition allignment.
 
Ja sam uvek pre za clean install ako covek ima vremena, manje problema i taman malo da osvezi i ocisti sistem, nakupi se tu raznog djubreta. Naravno i kloniranje je ok ako je windows u ok stanju
 
Ja sam uvek pre za clean install ako covek ima vremena, manje problema i taman malo da osvezi i ocisti sistem, nakupi se tu raznog djubreta. Naravno i kloniranje je ok ako je windows u ok stanju

Мислим да ћу урадити овако како си ти написао јер овај Windows користим 5 година већ и боље нови да ставим, а на HDD имам још једну партицију и спојићу их.
 
Стигао је SSD, али имам проблем са Windows tool-om јер не могу да бутујем флеш (16 ГБ).
Ево којим редоследом иде и након треће слике треба да ми понуди УСБ или ИСО, али тога нема и иде директно на слику број 4.
Шта је проблем и како га решити?

i27mZCp.png


xDtvFz1.png


CsHmGct.png


cOKQcZQ.png
 
Решен проблем бар мислим јер још увек нисам пробао, али сам добио као одговор да је проблем што немам више од 8 гига слободног на Ц (имам 1,5 гб само) тако да морам .исо и преко Руфуса.
 
Решен проблем бар мислим јер још увек нисам пробао, али сам добио као одговор да је проблем што немам више од 8 гига слободног на Ц (имам 1,5 гб само) тако да морам .исо и преко Руфуса.
Ne treba ti Rufus za W10, samo mountuj ISO i prekopiraj foldere i fajlove iz njega na USB formatiran u Fat32.
 
Инсталиран је Windows 10 на Patriot P200 (SATA II) и ово су му брзине:

3DCMnnz.png

Да ли може да се повећа брзина или је то то?
 
Moze, ovo izgleda kao da ti je SATA kontroler u IDE modu a treba da bude u AHCI. To se podesava u BIOS-u. Ako je bas matora ploca mozda i nema AHCI mod. U svakom slucaju ce ti sistem raditi brze jer je brzina odziva ono sto se najvise primecuje u odnosu na hard disk.
 
У AHCI моду је, баш сам гледао то.
Овај SATA кабл ми је стар 5 и више година, можда је до њега. Свакако ћу узети нов САТА 2, па ћу тестирати поново.
 
Nema SATA1, 2 ili 3, svi su isti samo kvalitet može da varira. Najbolji su oni sa metalnim kukama.
 
Kako li izgledaju te metalne kuke?!?!?!
 
Vako
7b48aad562ee387594c5390f90b10eb5.jpg


Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Решен проблем.
Кабл је кривац. :)

ADiB6QI.png
 
Dobro za sata 2.
 
obrati pažnju da ćeš posle kloniranja particije na ssd koju je pomenuo aca, trebati da uradiš i partition allignment.

AOMEI ima ovu opciju koliko vidim, da li se ona koristi samo kada se hdd prebacuje na ssd, ili takođe i kada se ssd prebacuje na veći ssd?

edit: Našao sam u uputstvu da se i sa ssd na ssd štiklira ta opcija.
Mada vidim da AOMEI nema mogućnost da unallocated space doda na nov disk, radi samo u pro verziji.

Neki program besplatni radi i to? Kakav je original samsungov?

Macrium Reflect ima opciju Aligment na 1MB, je li to to?
 
Poslednja izmena:
Ja sam poslednji put spoijo praznu i C: particiju sa Mini Tool partition wizard-om.
 
U ovakvim slučajevima nije loša ideja da se uvek proba sa drugim SATA kablom.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam 860 evo, ubacio ga, pa obzirom da je samsung, instalirao samsung migration da probam kako radi, i bukvalno je 2-3 puta next, potrajalo 25 minuta za 90gb, verovatno jer je sata2 u pitanju.
Izbacio stari ssd, ubacio ovaj, radi, za sada sve deluje ok.

Aligment sam proverio ok je, a program ne ostavlja unallocated space.

Kada budem prebaciovao na laptopu sa njegovog hdd-a na ovaj stari ssd, koristiću macrium reflect da vidim kako radi.
 
A zasto si izbacio stari ssd?
 
Pa, ostalo mi slobodno 10gb , mora veći.

Macrium reflect radi super, brzo i jednostavno radi image diska, lako se taj image prebaci na drugi hard, probao sa hdd od laptopa, napravio image, i taj image prebacio na ssd i radi ok.
Probao sam i clone ali tada nije hteo win da se prebaci, clone izgleda može samo kada se klonira hard sa koga je podigunt sistem. Može verovatno i kada nije ali možda mora da se podesi nešto, drive letter, ali ionako je bolje prvo image pa onda prebacivanje, ostane image fajl kao backup što je korisno.
 
Nazad
Vrh Dno