Šta je novo?

Dilema za polovan procesor i7 3770/3770S

lafux

Zapažen
Učlanjen(a)
21.12.2019
Poruke
3
Poena
21
Pozdrav svima, ne znam zašto, ali nije mi objavljena tema od juče gde sam opisao dilemu i pitanja u vezi sa kupovinom polovnog Intelovog i7 3770 procesora sa Aliekspresa. Možda zbog linkova koje sam stavio. U svakom slučaju, kako stoje stvari, odustao sam od online kupovine ovog procesora iz inostranstva, malo bolje pročačkao naše sajtove i našao da ipak ima, ne previše, ali dovoljno oglasa da uzmem u obzir pazar kod nekog od naših prodavaca/korisnika na Kupujemprodajem. Možda je vreme isporuke i cimanje presudilo. I to što su Kinezi digli cene pre nekoliko dana. Dakle, trenutna dilema je: i7 3770S (7.500 din) ili inicijalno planirani 3770 (70 e/oko 8.300 din). Nisam strastveni kloker pa me onaj s oznakom "K" ne zanima. Nisam uopšte uzimao u obzir ni ovaj "S" model dok mi čovek s kojim sam komunicirao na KP ne reče da trenutno nema više 3770 (koji je kod njega 8.500 din) pa mi je ponudio 3770S za 7.500. Pročitao sam o razlikama, praktično i nema neke razlike osim malo manje potrošnje/temperaturnog praga i slabijeg baznog takta (3,1 spram 3,4, turbo je isti 3,9). Za moj tip korisnika mislim da je i ovaj 3770S dovoljan, plus imam tu ponudu od 7.500. Prvi cenovno sledeći klasični 3770 je 8.300. Ja sam se nekako vezao za tu ideju 3770, ali sada me vuče cena ka ovom sa "S" oznakom. Moram da odlučim do sutra popodne da bih mogao da naručim, u nadi da će mi stići do nove godine, da se zanimam time i da čačkam komp u tom periodu vakuuma, povraćke i ruske salate. Ne znam ni da li je pametno, da li je veliki rizik uopšte kupovati polovan CPU od domaćih korisnika/prodavaca, ali kad sam malo razmislio, pa to isto rade i na Aliekspresu i drugde, uvoze polovne u gomilama i preprodaju. Prodavci čije sam ponude pregledao na KP odgovorili su mi da su procesori koje prodaju bili u poslovnim jedinicama, ne u ličnoj upotrebi, jer te iz lične upotrebe neću da uzimam znajući koliko su ljudi kod nas napaljeni na overklokovanje pa ne želim da mi zapadne neka "izmučena raga". Šta kažete? Ima li neko iskustva iz prve ruke s ovim 3770S procesorom? Ako je neko merilo, ovo su igre koje mi prve padaju na pamet da bih hteo da opičim: Metal Gear Solid Phantom Pain, Witcher 3, RE 7, Rise of the Tomb Raider. Kao što vidite, klasika, pomalo već prevaziđena. Ali meni je dovoljna jer ja ne jurim za novim naslovima. I prema sajtu Game Debate oba ova procesora mogu da izguraju navedene igre.
 
uh,da probam bar u osnovnim crtama:

1.ne postoje izmuceni procesori i rage,pogotovo ne zakljucani.procesor radi ili ne radi.

2.'s' sufiks oznacava manju potrosnju i zavisno od ploce pitanje je koliko ce na kraju na opterecenju na sva 4 jezgra zapravo bustovati - ocekujem ako je h ili b ploca bez narocitog biosa sa coreboost i sl opcijama ili onog manuelnog nakucavanja mnozioca da ce znacajno sporije da radi tj da ce biti oko 3,3ghz u proseku.nisam imao 3770s ali jesam 2400s na mislim h61 ploci i to je lose radilo,u sustini svakako se zbog 800din ne bih akao.

3.u tim igrama koje si naveo HT ne sluzi nicemu (i generalno HT i igre nema puno slucajeva gde pomaze ista).zavisno koju plocu imas mozda bi cak 2500k bio najbolje resenje jer sigurno moze na 4,7ghz i znacajno ce da pomogne u gradu.poprilicno sam siguran da HT ne radi nista u viceru,ali sacekaj da neko kaze iz prve ruke.takodje,mozda gresim ali mislim da nista ne radi ni na tom tomb raideru tj da toj igri treba 6 jezgara.

4.game debate ne sluzi nicemu.
 
Koja ploca je u pitanju?
Sad imas jeftinih (~45$) Xeon E3 1275 (manje vise isto sto i i7 2600) na Aliju. Stavi 2500-3500 u dzep za nesto drugo.


Edit:
Evo sad sa kompa je mnogo lakse da se odgovori nego sa telefona:
i7 3770s - garantovan 4 core clock 3.1GHz, a uz turbo boost +400/500/700/800 (u zavisnosti da li su opterecena 4,3,2 ili 1 jezgro).
i7 3770 - garantovan 4 core clock 3.4GHz, uz turbo boost +300/400/500/500.

Sta je ovo garantovan klok? Ispod ove brzine nece ici pri kakvom god punom opterecenju, cak i na "osakacenim" OEM plocama koje nemaju TDP override opciju (tipa HP, DELL, FUJITSU i ostali OEMovi).
Sta je turbo boost? Ukoliko je ispod limita TDP-a procesor ce se ubrzati sa garantovane na ovu brzinu. 99% vremena ce procesor biti u stanju da radi u turbo boost rezimu.

Xeon E2 1275 - garantovano 3.4GHz, uz turbo boost +100/200/300/400. Tako da moram da se ispravim da nije bolji od i7 3770S nego su tu negde.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, imam problem, pa najboljem ovde prvo da pitam.
Nabavio sam polovan i7 3770, imao sam pre njega, i jos uvek imam, i5 2500k, ispavan, al mi dunulo da čisto malo pojačam komp, dok ne skupim pare za neki ryzen.
Ploča je asus p8z68-v pro, na kojoj sam apdejtovao bios, da bi mogla da podrži "novi" procesor. Ostatak mašine je 16gb rama, napajanje Thermaltake 750w...

Znači, apdejtovan bios, i procesor je proradio iz cuga, prolazi Linx test od nekih sat vremena bez grešaka.
Ali se problem pojavljuje u odredjenim igrama, tipa mortal kombat komplete, mortal kombat xl, i witcher 3, u vidu resetovanja kompa. Znači, mk XL će raditi nekih 15 minuta, i onda restart, mk komplete se restartuje posle desetak sekundi po učitavanju borbe, witcher 3 radi duže, ali i on mi se sinoć baš restartovao dva puta.
Obrnuo sam Doom 2016, radilo sve u fulu, nikakvi problemi. Znači, od igre do igre je.

Apdejtujem bios sinoć ponovo, od tad mi se witcher 3 nije restartovao, ali mortal kombat komplete jeste dva puta.
Pre menjanja procesora, nikakav problem sa kompom nije postojao.
Ne verujem da je procesor problem, ali sumnjam na neku mozda nekompatibilnost ploče, cpu se ne pregreva, ne znam šta drugo.
Ako bi neko imao ideju, bio bih jako zahvalan



Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
E hvala, probacu to kad dodjem kući.

Pa to je problem, mrzi me da vraćam 2500k, moram da vadim celu ploču zbog kulera, ali ako ne budem imao rešenje, moram opet rasturati.
Problem se pojavljuje samo u nekim igrama, dok ne palim igre i zaboravim da imam problem, eto Doom je radio perfektno, ali witcher sinoc se dva puta restartova...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Dodaj mu malo napon, smanji malo frekvenciju rama.
 
Probacu i to.
Nisam nikad nista ni klokovao, sve je na default - u...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
moraš izgasiti da restartuje na error,već da izbaci plavi ekran i napravi ili bar pokuša dump da bi sveli,ovako može biti bilo šta,od temperature,ploče,memorije,pa ti nije grafička nalegla u slot,ili pci-e grana na napajanju...
 
ili najprostije, skini program Whocrashed, instaliraj i ako bude izbacio BSOD, u njemu će sve lepo da piše , šta je izazvalo pad sistema.

Na taj način ćeš veoma jasno da vidiš u čemu je el problemo. A možeš i dump log ovde da kopi/pejst pa da izvijećamo.

https://www.resplendence.com/download/whocrashedSetup.exe
 
Poslednja izmena:
Hvala vam puno, javljam kad sve probam

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
E ovako, odradio sam sto ste mi rekli, samo nisam menjao voltazu procesora, ali sam digao, pa spustio ram frekvenciju, inace ram mi je radio na 1333, probao 1600, probao 1066, odradio Intel® Processor Diagnostic Tool, prosao bez problema, probao i sa programom Whocrashed, on mi izbacio par stvari, izbacio mi "This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x1C9106)
Bugcheck code: 0x1000009F (0x4, 0x12C, 0xFFFF850D42AD0040, 0xFFFFFA08F18378E0)", i "This was probably caused by the following module: ntfs.sys (0xFFFFF805110EBD82)
Bugcheck code: 0x50 (0xFFFFE0003404000C, 0x2, 0xFFFFF805110EBD82, 0x2)", pa sam radio preporucene prepravke, i nalazio je nekih gresaka, ispravio, vratio sam stari procesor, isto se restartuje i sa njim, i na kraju otkrijem, da kad je slika prebacena na 4k tv, i podesena 4k rezolucija u igri, mortal kombat se restartuje posle nekih minut. Cim u igri stavim full hd rezoluciju, sve radi bez problema. Znaci, nije problem za ovu temu, nego je neki problem vezano za 4k rezoluciju. Doduse, jeste mi se i na monitoru restartovao dva puta, dok sam witcher 3 igrao, na full hd rezoluciji, ali samo jedno vece, i od tad nije. Ali ovo je provereno, kad igram mortal na 4k rezoluciji, tesko jedna borba da moze da prodje, da se ne restartuje. Cim se smanji na full hd, igram lagano, nikakvih problema nema. Probacu veceras i sistem novi da dignem, da eliminisem i to...
 
Može da bude do procesora, do memorije, do hdd, kad se spoje sve tri stvari ispada da je problem matična ploča? Meni se recimo javljalo na defalt biosu da procesor i7 3770 radi na 4.4 ghz (procesor je inače 3,4 -3,9 ghz) što je po meni nemoguće al tako piše u testu... Uradi ti sistem za svaki slučaj, pa testiraj opet, ako se pojavi opet kernel to ti je do jezgra neka greška spoja ploča i procesora
 
Najverovatnije je problem bio do napajanja, kad sam napajanje zamenio to je prestalo...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
 
Nazad
Vrh Dno