Šta je novo?

Konfiguracija za 30 - 35k (Kombinacija novo/polovno/madjari)

Lanikor

Slavan
Učlanjen(a)
08.05.2016
Poruke
5,162
Poena
485
Ovako, mozgam vec par dana sta da sklopim za bratanca (igra Fortnite trenutno ali zna se kako se njima menja brzo sfera interesovanja) i otprilike sam formirao neku grubu celinu.

Ovako nesto sam zamislio:

  1. Procesor: Nov Ryzen 1200 (znam da je entry ali bice ok za pocetak jer smesno kosta) - 5990din
  2. GPU: Polovna/refurb/akcijska RX470/RX480/RX570/RX580 - pokusao bih da uglavim 8GB varijantu i ovo moze polovno + se cesto pojave refurb/akcijske RX480/RX580 u WW ili Emiju (4GB varijante) pa i to dolazi u obzir - ovde cena varira od 70 do 110 evra pa ima lufta da se preusmeri negde, idealno bi bilo da uglavim 480/580 varijantu. GPU bi ovde bio najveci potrosac ali opet bi trebalo da i LC600H istera to bez problema.
  3. RAM: Nov (mozda i polovan) jeftin G.Skill stap od madjara - npr. G.SKILL 8GB Aegis DDR4 3000MHz CL16 F4-3000C16S-8GISB. Mozda bih se protegao za kit, znam da je dual channel pozeljan ali dodalo bi se naknadno osim ako nece da se oseti bas drastican pad u performansama koji se npr desava kod 2200G/2400G/3200G/3400G - 1x8GB bi izasao 35 evra kod madjara
  4. MB: Nova iz radnje. Ovde sam razmisljao da "ustedim" pa je u obzir dosao Asus Prime A320-K kao ok izbor ali ako budzet dozvoli protegao bih se do neke B450M ploce od madjara - osnovna Asus Prime A320-K zamisao izadje 5490 din
  5. Napajanje: Ovde gledam da se ne ustedi ali moram da izbalansiram u skladu sa budzetom. Minimum je LC power LC600H-12 V2.31 ali ako budzet dozvoli protegao bih se bar do Gigabyte 500W napajanja a mozda bih razmotrio i neko polovno u garanciji pod uslovom da je dobra kupovina - u startu dakle LC600H V2.31 izadje 3990 din (nema ga trenutno na stanju ali pojavice se sigurno)
  6. Kuciste - posto je dete u pitanju, idealno bi bilo da bude nesto sa sljastecim ventilatorima (jer svi znamo da komp brze radi kad ima RGB sarenilo :p ). Ono sto se meni ne svidja je to sto uglavnom imaju uzasan protok vazduha ta jeftinija kucista pa bih mozda morao da odradim neki DIY. Ako ubedim klinca da mu ne treba to sarenilo, uzeo bih MS Industrial Cyclops V jer je jeftino i uz par ventilatora po mom misljenju solidan izbor. - dakle to je izmedju 3000-4000 din
  7. Dodatni ventilatori - mozda neki svetleci ako se uzme Cyclops V, buka i nije neki problem. U Kiklopa moze da stane svasta koliko vidim pa bih stavio bar 2 napred i jedan pozadi za pocetak

Mislim da moze u celu pricu da se uklopi i neka povoljna B450M ploca ali neka bude ovako za sada.

Mislim da je ovo izvodljivo za 30 do 35k, bottleneck od CPU mu nece smetati jer igra na matorom i3 2310m + 540M laptopu, sve je bolje od toga.
 
Poslednja izmena:
Lepo si sve sam smislio, probaj makar i na najjeftiniju b450 plocu da ides, ali ako ne moze, bice i a320 dovoljan. Na LC napajanju ne bih stavljao nista jace od rx470, max rx570. Mada ni to GB napajanje ti nije mnogo bolje, imaju ime pa se sad i tu guraju...
 
Mnogo je bolje Gigabyte PB500 od LC600H-12.
 
Na kraju je uzeto nesto skroz deseto i skroz kontra od onog sto sam zamislio, pojavio se uslov da bude do 31og i da mora novo i osim 2400G koji sam uzeo ovde na forumu i koji je u garanciji jos skoro 2 godine, sve sam uzeo u Emmiju osim nekih periferija koje sam uzeo u duplo W.

Na kraju je za ~37500 uzeto:

Ploca: Gigabyte Aorus M (nuzno zlo jer nemaju nikakvu ponudu ploca a Gigabyte B450M DS3H nemaju na stanju do posle NG. Hteo sam da uzmem plocu u drugoj radnji ali kao za maler sta god sam hteo da uzmem ili nema tu gde mogu da uzmem ili mi se niko ne javlja pa sam odustao i narucio Aorus M jer nisam hteo da uzmem plocu sa 2 slota za RAM)
Procesor: Ryzen 2400G
RAM: 2x Geil 4GB 2666MHz CL19 (ovo definitivno moram da zategnem jer je uzas ali opet nula ponuda dobrih stapova a da ne probija vec probijeni predvidjeni budzet pa je uzeto najmanje zlo)
SSD: NVME Biostar M700 512GB - ovo je ok kupovina i nemam primedbi
Kuciste i napajanje: Posto cela ova konfiguracija trosi kao sibica a morao sam da uzmem skuplju plocu, uzeo sam genericko MS Industrial kuciste sa onim "samo da radi" napajanjima od 500W, ono je prvo na listi za odstrel posle NG.

Uspeo sam u celu pricu od ~37500 da ugradim i Microlab M105 zvucnike i RGB tastaturu i misa tako da to je to.

Nije ono sto sam hteo da uzmem i da je moglo bolje, moglo je, ali je vreme ogranicavajuci faktor a samim tim manevarski prostor 0.
 
Kataklizma memorija i napajanje.

Dobro je sto si svestan toga, stavi neko krsteno napajanje kad stignes, ram zategni koliko moze, bice to ok :)
 
Nazad
Vrh Dno