Šta je novo?

Nova prevara, umesto telefona krompir

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,770
Poena
1,545
Upravo saznao da je komsija narucio neki telefon, otkup 53.000din, stigla kutija sa krompirom. Ne znam sta i gde ali probacu da saznam. Verovatno KP, naravno prijavljeno, prevarant podigao pare a kurir nije zapisao broj licne karte (Post Express). A ako nije zapisao onda ga zna licno a bogme ce i on da odgovara za taj propust.
Ja ne mogu da verujem da se u 2020 ovo desava i dalje.




 
Nikako mi nije jasno gde i kako naruče telefon pa dobiju ciglu, krompir, šta god. Naručio sam bar 30 telefona, što za sebe što za druge, sve i jedan stigao bez problema.

Ako ne znaš gde da uzmeš, valjda odeš u radnju pa kupiš, ili pitaš nekog ko se razume da ti naruči.
 
Sledeći offtopic, politika post biće nagrađen
 
Zar nije rečeno da je uvedeno obavezno davanje lične karte na uvid ako šalješ paket sa otkupom? Znam da mnogi što valjaju komponente traže lovu na račun pa ti onda pošalju bez otkupa.
 
Jeste ali je ovaj kurir to preskocio to jest nije uradio. Od informacija sto imam je da je komsija preuzeo i platio telefon u posti danas i da je otvorio kutiju u posti a da je prevarant vec bio preuzeo pare, dakle uigrano skroz jer kako je on znao kad ce da legnu pare i da ih u roku od 10 minuta pokupi? Da mu nije stigla poruka a on cekao kao zapeta puska ispred Poste? Inace odmah je prijavljeno u policiji.
Greska je sto je kupovinu obavio preko telefona a ne preko KP poruka a prodavac je odmah obrisao oglas. Probacu da nadjem link prodavca, ne znam da li je imao komunikaciju sa KP mada racunam da ce policija sa njima da komunicira.
 
Небитно је што му курир није тражио личну карту. Да би подигао откупнину, мора да покаже личну карту и да му упишу број ЛК приликом исплате. Та исплата је везана за пакет тако да се лако нађе ко је у питању, а и све преко 5.000 динара иде по службеној дужности.
Једино ако има лажну личну карту, то може да отежа посао (ако нема других начина попут отисака прстију, снимка са надзорне камере итд.)

Иначе, кад се пошиљка преузме у Пошти, ако откупнина иде као Пост-Нет, порука стигне одмах, најкасније за минут-два.
Ако преузме од курира, онда порука стигне тек када се курир врати са терена и када се раздужи.
 
Poslednja izmena:
Kuriri su nebitni, jedina otezavajuca okolnost za otkrivanje (i kaznjavanje) prevaranata je lenjost (da ne kazem nerad) drzavnih organa.
 
Telefon je Galaxy S10+ a cena je bila 480e na oglasu. Pokusavam da nadjem Google Cache ali ga nema jer ne znam kako je isao naslov oglasa.
Posiljalac je:
Oliver Ćirić
Jevrejska 6
18300 Pirot

Ako neko naidje na neki oglas neka javi.
 
Poslednja izmena:
Sad fino u Pirot ako si slobodan i ako ti nije daleko pa ga umlatiš kao stoku

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
@poglavicas

Imas li ideju mozda ko je ovaj decko?

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Telefon je Galaxy S10+ a cena je bila 480e na oglasu. Pokusavam da nadjem Google Cache ali ga nema jer ne znam kako je isao naslov oglasa.
Posiljalac je:
Oliver Ćirić
Jevrejska 6
18300 Pirot

Ako neko naidje na neki oglas neka javi.

Dobra cena, jel to nov ili polovan (milsim telefon, ne krompir :) )?

Šalu na stranu, uvek se zapitajte da li je previše dobro da bi bilo istinito i eventualno koliko Oliver Ćirić ima pozitivnih ocena. Ako ima hiljade pozitivnih, vevoratno tih 480 eura neće biti 480 nego oko 600.
 
@djalf,

Ко зна да ли су му то прави подаци.
Погледај на праћењу пошиљке на сајту Поште одакле је пошиљка послата.
 
Google odmah upućuje na FB a u Pirot 2 osobe sa tim imenim i prezimenom.
Lagano ćega naći
 
Да, ако му је то право име и презиме, ако није ставио туђе или лажно.
 
Postnetom pokupio pare a tad mora da se da licna karta na uvid koliko znam. Mozda je i ona lazna jer oni mogu da zapisu podatke sa nje ali da li neko ima vremena i pameti da pogleda sliku sa licne karte da utvrdi identitet. A da je bio lakoveran jeste, mislim da je polovan bio u pitanju ali model 1TB 12GB, sto se iz aviona vidi da je prevara, takvi ne idu za male pare koliko znam mada slabo pratim telefone.
 
Cilj teme na prvom mestu je da se ne zezne jos neko, manite se lincovanja, od toga nema nista. Naravno bilo bi lepo i da komsija povrati novac koji ne zaradjuje bas lako.
 
Bogami za te pare ja bi zapucao do Pirota... mislim da ga lično preuzmem ne da linčujem nekog...

I bolje da moderator obriše podatke jer su 99% lažni! A kako su ljudi uvek raspoloženi za linč može lako da nastrada neko ni kriv ni dužan!!! Postoji mogućnost da osoba sa tim imenom živi na toj adresi, ali nema veze sa prevarantom - tako da ne prenagljujte!
Nikad neću zaboraviti kako je lopov strgao lančić babi na ulici a neki dečko ga pojurio. I ja sam video samo tog dečka, kao i još neki lik koji je videvši babu kako vrišti a njega kako trči ubio boga u njemu dok je baba dahćući stigla i objasnila da nije on lopov!
 
Postnetom pokupio pare a tad mora da se da licna karta na uvid koliko znam. Mozda je i ona lazna jer oni mogu da zapisu podatke sa nje ali da li neko ima vremena i pameti da pogleda sliku sa licne karte da utvrdi identitet
Pa ako je lazna onda ima odgovarajucu sliku, ako je tudja onda nema...
 
Lako moze da se utvrdi je li on ili nije, ako niste zvali policiju, zovite kad se vec zna taj jedan trag, makar bio i lazan.
 
Prijavljeno je u policiji ali tek u ponedeljak ide da da izjavu, oni izgleda ne rade vikendom? A onaj izgleda zna da je subotom hustler day i da ovi ne rade, ja ne znam sta da mislim.
Takodje je prijavio na KP pa mozda i oni mogu nesto da pomognu, IP adresa, sta vec.
 
Ne verujem, ako to taj lik sa fejsa (proverio sam i ja), pre ce biti da misli da moze da se provuce s tim. A ovde su poste brojne i blizu svima, meni je jedna na manje od 100m npr. pa mozes zacas da podignes kes sa postneta.

Koliko je ocena imao ovaj osumnjiceni inace?
 
Ne znam, gledao oglas sa telefona, nema nista o njemu sa KP, ni ime ni oglas posto je obrisao u sredu, culi se u utorak, poslao i stiglo u subotu. Zna samo da je u pitanju bio Galaxy S 10 + 1TB 12GB a cena 480e.
Neiskusno je to kupio, sam je kriv al opet nije mali novac u pitanju.
 
Ni visoke ocene na KP nisu garant, licno sam iskusio mrtav telefon koji je "bio" ok pre slanja...
Ako je ikako moguce, samo licno preuzimanje i mirna glava.
U Nemackoj je praksa da se u oglasima stavi da oglasivac ne odgovara za robu niti je prima nazad i time se oglasivac ogradio od svega, ne mozes mu nista bez obzira na cifru ni preko suda jer si kupovinom pristao na takve uslove.
I ljudi ipak kupuju...

...riding on 720p...
 
Оцене на Купујем Продајем свакако нису никаква гаранција 100%.
Лично сам видео по групама за продају на Фејбуку да људи продају КП налоге са по 100-200 оцена, и без негативних.
 
Ocene kao ocene ne znače, ali znači kompletna slika o prodavcu / budućoj transakciji koju je neophodno imati u glavi, tj razumeti ceo proces ispravno pre kupovine.

Ljudi koji dobiju krompir najčešće ne razumeju sve to i za njih nije takav vid kupovine.

Svakako kupovina na kp i ne treba da bude za svakoga. Neko je gore rekao, ne razumeš se u to, ideš u prodavnicu.

Siguran sam da će prevaranta uhvatiti, jedina šansa da ovo sprovede nekažnjeno je lažna / tudja LK u kombinaciji sa ozbiljno glupim i lošim šalterskim službenikom.

Onaj ko se može nekažnjeno izvući u ovakvoj transakciji , tj ume to planski da izvede, može i da zaradi 500 eur na legalan način.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte malo bolje te slike na ličnim kartama. Tu nekoga (ne)prepoznati je gotovo nemoguće.
Sistem je prilagođen kompjuterskoj biometriji, ali je gotovo potpuno neupotrebljiv kada treba okom prepoznati osobu sa te male sličice.

Zato je i moguće proturiti gotovo bilo čiju ličnu kartu kao svoju. Sem ako baš nije muško/žensko, bradonja/ćosavac, deda/mladić...
 
Poslednja izmena:
@Duke
Da, ali u Nemackoj postoji opsta kultura pa se ovakve stvari, nadam se, ne desavaju. Jeste bezveze ako ti stigne "ok" telefon, ali je to opet telefon. Komsija je mlad decko ali kad je dao 54000din, otvorio paket odmah u posti i video krompir, verujem da je kolicina stresa solidna a to nema cenu. Bolje dati i 100.000 u radnji nego doziveti takvu neprijatnost i stres. Jos je to bilo u posti, kaze mi bukvalno nema ni 5min a onaj tamo vec podigao pare. Subota, krace radno vreme do 12, sigurno ima neke guzve a on podigao pare za minut dva dok je ovaj otvorio paket. Znaci 99% sam ubedjen da je neki radnik iz poste tamo u Pirotu umesan.
Ocene na KP znace, i sam prodajem i znam kako sistem funkcionise. Naravno moze da bude laznjak, da je nabio sebi ocene sam, ali to nece dugo da koristi jer svaka prijava na KP podize uzbunu.
Ja sam kupio koliko racunara, tv-a i telefona, delova i nikad problem.
Za licne karte, sad se setio da je neko napisao da je to stopirano zbog zakona, mislim na uzimanje prilikom slanja sa otkupom. Oni nemaju citace u posti a tako bi se videla slika lepo a pitanje da li imaju vremena za to.
 
Poslednja izmena:
Nije stopirano nista, pre 2-3 dana sam slao neki usisivac koji je hvatao prasinu (pun not intended) i trazili su mi opet broj LK, bas je slanje sa otkupom u pitanju. Ono sto primecujem konstantno je da sam u oba slanja od kako je krenula ta prica JA DIKTIRAO broj, na poverenje jer me znaju, mogao sam da izdiktiram 00126438 (primer, nije moj broj LK) i da krenem da saljem gradjevinski materijal. A to da su umesani radnici ne verujem, sto bi neko rizikovao bas sad kad je ova prica sa proverama u jeku.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno