Šta je novo?

Kalibrisan monitor - neka mi neko objasni ?!

acivi_nik

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruke
4,262
Poena
300
Uzeo sam skoro AOC U3277PWQU, po specifikacijama i testovima na netu - za te pare jako korektan i tacan monitor. Radim foto i video bas dosta.
Koristio sam ranije Spyder5 uredjaj, kalibrisao neke monitore, ali nisam previse obracao paznju na rezultate, nikada mi se nisu svidjali...pa sam jednostavno "pamtio/ucio" kakvi su monitori, pa sam prema tome fotke radio saturisanije/toplije/hladnije/kontrastnije itd itd, da bi mi posle izgledale normalno na Instagramu, ili video na YT. Posto mi je dosta toga, resio sam da konacno kalibrisem novi monitor kako treba.
Nista mi nije jasno. Prvo, Spyder5 default softver odradi ocajan posao, skin tonovi mi budu ultra crveni na monitoru. Igrao sam se sa vise podesavanja pa sam ga batalio. Probao sam danas DisplayCAL, posle visesatne kalibracije, dobio sam valjda ok profil, ali mi tek sada nista nije jasno. Koliko vidim, kada ga primenim, promeni se komplet slika (kako sam i ocekivao) celog monitora, sta god da gledam. Ali u lightroom-u mi je sve tamnije/kontrastnije dosta. Kada eksportujem sliku (srgb naravno), pogledam je u windows photo - bude bledja. Istu tu sliku uvezem u LR, odmah je kontrastnija uzas. (Inace pricam u obicnoj JPG slicici, da ne bude zabune da je to raw preview ili sta vec, znaci nije) Kao da lightroom prikaz duplo primenjuje profil,ili sta vec.
Slucaj sa ACDSee, u njegovim podesavanjima ima da se podesi profil. Ako iskljucim, fotka je normalna, ako ukljucim - bude uzas kontrastna ista kao u LR. Slucaj sa chrome, okacim sliku na flickr recimo - ma totalno druga pesma, skroz izbledi. Cak mi takva i najvise odgovara. Uporedjujem sa iPhone 11 Pro Max, tu mi izgledaju slicno (web vs iphone) - iako mi se cinilo da mi fotke na ajfonu vuku na zeleno?!.

Mene sad zanima, sta ja da radim uopste a da dobijam tacne slike?!?!? Jer ovo sto dobijam posle kalibracije u LR, nema veze sa tacnoscu. Tu ako obradim fotku i prebacim na telefon, s namerom da ide na Instagram recimo, ma totalno drugaciji rezultat dobijam.
Isto me zanima, zasto se desava to duplo primenjivanje profila,ili kako da ga nazovem... Znaci cela slika monitora mi se promenila - to je ok. Onda se dodatno jos vise menja u pojedinim programima ako je ukljuceno koriscenje profila...
 
Ovo sam napisao 2008. godine na jednom drugom forumu, međutim nibdan danas se nije mnogo promenilo, nažalost.

Nakon pravilne kalibracije monitora potrebno je podesiti i ostatak sistema kako bi boje bile ispravno prikazane. Pisaću sa što manje tehničkih izraza kako bi i oni koji nisu upućeni mogli da razumu. Neću ići u širinu jer postoje knjige koje obrađuju ovu tematiku i tamo sve lepo piše. Ovde su samo osnovni pojmovi a koga dalje interesuje znaće šta treba da traži. Navedeno se odnosi na Windows operativni sistem.



MALO UVODA - POJAŠNJENJE POJMOVA

Ono sto svakog zbunjuje kada je u pitanju Color Managment su profili, koloprni prostor, sta gde postaviti, zasto, kako.....

KOLORNI PROSTOR NIJE ISTO ŠTO I PROFIL UREĐAJA

KOLORNI PROSTOR (sRGB, AdobeRGB....) je prostor definisan raspoloživim bojama sa kojima možemo baratamo. Kolorni prostor zamislite kao skup boja a profil kao korekcionu krivu (slicno curve u PS).
Dakle u kolornom prostoru nalaze se poređane sve boje tog kolornog prostora po nijansama i boji. Zamislite kockice koje predstavljaju boje u različitim nijansama i te kockice su lepo poredjane u jedan dzak kod kojeg dole idu tamnije nijasna gore svetlije, levo zelena, desno crvena, napred zuta nazad plava, tako da svaka boja (u nasem slucaju kockica) ima svoju tacnu poziciju. Kolorni prostor koji zovemo širim moze da se smesti u veči džak, nego onaj koji je uži i ima manje kockica samim tim staje u manji džak (engleski gamut i označava veličinu kolornog prostora).

PROFIL UREĐAJA (profil monitora, profil štampača, skenera....) je zapravo korektor koji ispravlja nesavršenosti bilo kod uređaja. Omogućava uređajima da na ispravan način prikažu boje (vrše korekciju na osnovu snimljenih karakteristika uređaja kalibracijom i profilisanjem) ili u slučaju skenera i fotoaparata da izvrše korekciju kako bi original bio pravilno prikazan.
Sta radi profil uređaja sa ovim našim kockicama boja? Jednostavno rečeno, pomera sve kockice u džaku kako bi svaka kockica bila na pravoj poziciji.

Kada bi svi uređaji bili savršeni (kada bi uređaj poredjao kockice u džaku na tačnu poziciju) ne bi nam trebali profili uređaja (ne bi bilo pomeranja kockica).

Nadam se da je primer sa kockicama i džakom jasan smile.gif





Dakle ovako bi to izgledalo kada fotografišete i onda fotografiju obrađujete u PS:

- Fotoaparat digitalnizuje sliku

- ICC PROFIL APARATA (vrši korekciju nesavršenosti senzora, elektronike) ovaj korak zapravo niko ne radi jer je aparat fabrički kalibrisan da prikazuje tačno boje, te realno digitalizuje boje iz okoline. Jeste tačno ali ne baš u potpunosti. Ukoliko se zahteva vrhunska tačnost potrebno je uraditi i profil fotoaparata (o ovome drugom prilikom).

- KOLORNI PROSTOR (recimo sRGB/ u njemu obrađujemo fotografije u Photoshopu) ovo je zapravo način na koji operativni sistem razume boje.

- PROFIL MONITORA (pretvara boje iz kolornog prostora u tačne boje koje naše oko vidi koje će biti prikazane na monitoru).

- PROFIL ŠTAMPAČA/FOTO RADNJE/ (vrši korekciju kao i kod monitora samo za izlazni uređaj štampač) korekcija boja kako bi bile pravilno odštampane.


Ukoliko je neko preskočio kalibraciju monitora (mada može i bez toga) http://www.dizajnzona.com/forums/index.php...mp;#entry674069



1. PODEŠAVANJE PHOTOSHOPA CS3

EDIT / Color settings, ovde podesite Settings: North America General Purpose 2

RGB: sRGB - ostavite sRGB, ne treba stavljati profil monitora (najčešća greška) posto je to profil monitora a ne kolorni prostor.


Primer radnog toka obrade RAW fajla

- Otvorite fotografiju u ACR
- ispod fotografije imate opcije za podesavanje kolornog prostora, postavite sRGB, 8bit (o drugacijim podesavanjim možemo kasnije diskutovati, za nekoga ko ne zna sta radi ovo je ipak najbolje rešenje).
- Open Image
- Obrada
- Snimimo fotografiju

Na ovaj način dobili smo fotografiju koja će se ispravno prikazati na internetu (snimljena u sRGB formatu)

Default kolorni prostor na internetu je sRGB.



2. PODEŠAVANJE IMAGE BROWSERA

Ovde moram da vas malo razočaram. pošto ćete najverovatnije prestati sa korišćenjem omiljenog vam image browsera.

Koliko sam upoznat Adobe Bridge, Windows Photo Gallery (samo u Visti) i jos par programa manje poznatih mogu da se koriste za ovu svrhu. NE, FIRESTON NE MOŽE! Kako pa on ima CMS? Ima ali taj njegov CMS uzima u obzir samo KOLORNI PROSTOR ali ne i PROFIL MONITORA te prikazane boje nisu ni blizu tačne. Dakle zaboravite na njega ukoliko vam je vernost prikaza boja bitna.

Ja sam odabrao Bridge kao image browser, instalira se sa PS i lepo saradjuju, spor je, nema full screen, ali radi posao.

Ukoliko boje u PS i Bridgu nisu iste, tada je potrebno u Bridgu uključiti color management Edit/Preferences/Advance - Enable Color Management (bio sam siguran da se tu ukljucuje, ali evo rekoh da proverim da ne napisem pogresno, kad ono nema te opcije, konsultujem help, on kaze da ja dobro mislim, ali nema opcije, ajde neko objasnjenje za ovo ko zna, zasto nema)



3. PODEŠAVANJE INTERNET BROWSERA

Ovde je stanje slično kao sa image browserima a dobra vest je da Firefox radi sa color management (dakle uzima u obzir i profil monitora) lali je to potrebno uključiti.

Instalirajte addon sa nazivom "Color management 0.4" i nakon restarta otkačite Enable u okviru addona (moze i rucno, ali ovo je jednostavnije)

Opera, Internet Explorer,..... ne prikazuju tačno boje (mislim da Safari browser moze, nisam probao, potvrdite ako moze).



Ukoliko ste sve uradili kako je napisano, fotografija ce vam izgledati isto u photoshopu, bridgu i firefoxu.

Ukoliko neko želi da doda nesto ili me ispravi, slobodno, tu smo da naučimo (ili se ispravimo, ako nismo dobro shvatili/naučili). Ovo sam napisao u jednom dahu, te nezamerite ako ima koja greska.
 
Dodatni problem se javlja jer si uzeo wide gamut monitor. Zbog svega gore napisanog osuđen si na prikaz koji je ispravan samo u Adobe paketu i još par programa. Na monitorima koji nisu wide gamut ovaj problem je manje izražen. Nekad wide gamut monitori imaju opciju da se prebace u sRGB mode. Svrha kupovine wide gamut monitora se tada gubi ali je prikaz u selom sistemu ujednačeniji.
 
Hvala na detaljnom odgovoru, ali ta podesavanja mi nista ne znace danas, jer u Lr uopste nema opcije da biram profil prikaza.
U chromu sam stavio force srgb, sada mi izgleda isto kao u windows photo i u acdsee sa iskljucenim profilom.
Jos kad bi bilo moguce da u lighroomu iskljucim profil, jer kao da se primenjuje duplo, prikaz mi je kao u acdsee kada ukljucim profil.
 
Poenta je da ti kalibrises monitor i taj dobijeni profil dodelis samo monitoru (kroz Color Managament monitora). U programima za obradu ostavis kako jeste ili podesis na evropski sistem ako tamo u stampi zavrsava...
 
E pa to ja i hocu da postignem.... samo sto mi je najbitniji program - lightroom - skroz nepravilan ?!??!?! I ja sad treba napamet da obradjujem,pa da gledam kako ce da ispadne posle exporta u srgb...
Probah PS, na default isto uradi sa bojama kao i LR... u podesavanjima u ps sam promenio posle da ne bude srgb profil nego taj kalibrisan nov...i sad izgleda kao i sve ostalo (i to mi je nelogicno, obrnuto je ?!? )

Na poslu imam win7 i komp star 8-9 godina, sve perfekt boje, ista u chrome, u lr, u ps....
Ovo me izludjuje znaci, odavno mi nista nije pravilo ovakvu frustraciju,neverovatno
 
Dakle, ti fotografijama NIKAD ne treba da dodeljujes (ili da konvertujes u) profil od tvog monitora. Ako si to uradio - vracaj na sRGB ili Adobe 1998 (ili sta je sad standard). Taj tvoj profil sluzi iskljucivo da pomogne tvom monitoru da pravilno prikaze sliku...

Ja koristim poprilicno star CS5.5 i tamo u Bridge mozes da podesis profile za citav paket odjednom. Lightroom nisam uopste instalirao, pa ne mogu direktno da ti pomognem. Koliko vidim, ti u LR mozes samo odabrati 3 profila.

Vrati sve na podrazumevano/default (sistem i adobe paket), uveri se da je sve OK, pa onda samo kroz operativni sistem postavi kalibrisani kolor profil umesto generickog (za tvoj model monitora)... Tu ce pomeraj u prikazu boja biti zanemariv
 
To ni ne radim, eksportujem u srgb kao svi,kao uvek.
U PS sam samo probao workspace color da stavim profil koji je kalibrisan, tu dobijam prikaz kao kad eksportujem fotku u srgb - isti. Ako je workspace color na srgb, dobijam kontrastnu sliku uzas - kao u lajtrumu... Kada se ta slika eksportuje u srgb, dobije se normalna... Zato kazem - necu da radim napamet, hocu da mi bude realan prikaz dok obradjujem.
 
U PS sa Working Space pod RGB stavi Adobe 1998, dole da sve bude 'Preserve Embedded Profiles' i da te pita sta da radi kad se profili slika koje obradjujes razlikuju od tvojih podesavanja.
 
Mislim da sam na ovom laptopu (znači krš monitorski prikaz) skoro tri godine na Windows-u 10.
Imao sam velikih problema oko tih prilagođavanja boja za razliku od Windows-a 7.
U 7-ci je sve radilo bez nekih čačkanja, u 10-ki raspad sistema. Photoshop, Corel i Ilustrator. Nemam LR pa ne mogu oko njega ništa da kažem.

Probaj sa ovim podešavanjima:
1.jpg
Ako ide za WEB onda radim uvek preko Export/Save for WEB:
2.jpg

I vodi računa o Assign Profile i Convert to Profile, imaš na ovom linku neka objašnjenja, @BigBoy je dobro objasnio stvari, dosta sam naučio na zoni iz njegovih tekstova.
https://digital-photography-school.com/6-color-settings-photoshop-need-know/

Ne mogu više da se setim šta sam čitao i radio, čak sam na kraju sklonio 10-ku ali mi nije uspelo da instaliram Win7 :) Uglavnom, bilo mi muka od svega.
Trebalo uz malo podešavanja i proba da više nemaš problema (recimo meni gama grafike stoji na 0,8 pošto mi je tako prikaz najbliži štampi).
Nemam kalibraciju, radim amaterski ali možda ti nešto pomogne. Na zoni je bilo mnogo boljih odgovora oko ovoga, ne postižem više sve da pratim.
 
Hvala, ali to su podesavanja za PS gde mogu da namestim ok. Problem je sto podesavanja za LR ne postoje, takvo je kakvo je.... Izludjuje me, ne mogu da radim zbog toga
 
Probacu da pobrisem sve adobe programe pa ispocetka... Jos mi je to ostalo, pa ceo sistem ispocetka, iako je skroz svez
 
Pobrisao sam sav softver za kalibraciju, ostavio samo profil. Ucitao ga iz windowsa normalno. Tek sad vidim da kalibracija nema veze sa tim mojim problemom sa adobe paketom... Obrisao sam skroz sve adobe, pobrisao preostale fajlove... Instalirao opet, i dalje mi je tamnija/kontrastnija slika u lightroomu...
Ne znam,nisam pametan... Onemogucava mi da se bavim poslom, ne znam sta da radim...
 
Da se nadovezem na temu. Ima li vajde kupovina monitora sa wide gamut-om ako radimo fotke i video? Ja na kraju uvek exportujem u sRGB a monitor recimo pokriva 140% sRRGB.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ja sam u lajtrumu stavio da mi eksportuje u kalibrisanom profilu, posto mi je prikaz u lr-u bio normalan, a eksportovane fotke su bile kontrastne, i sada radi sve lepo... :)
 
Nazad
Vrh Dno