Šta je novo?

Značaj procesora u 4K gejmingu?

Dovahpig

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
19.12.2011
Poruke
2,703
Poena
230
Nema baš testova procesora u 4K igrama, svaki input i iskustvo bi dobro došlo.
Imam R3 1200 overklokovan na 4ghz + 5700XT. Igram Witchera 3 trenutno samo sa maksimalnim podešavanjima bez AA i frejmovi se kreću od 35-60fps, uglavnom drži oko 45fps.
Svrbi me da uzmem R5 3600 (mozda 2700x), ali ne znam da li bi dobio neki gain što se tiče frejmova. Ne bacaju mi se pare bez prethodne konsultacije :)


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Zar se za tu odluku ne upoređuje zauzeće procesora i grafičke? Onaj koji je blizu 100% zauzeća je bottleneck.
 
Evo imaš ovde https://www.techpowerup.com/review/msi-radeon-rx-5700-xt-gaming-x/25.html koliki je FPS sa Intel Core i9-9900K @ 5.0 GHz pa uporedi.
U 4k je to to otprilike dok u 2560x1440 9900k ima oko 25fps vise, ipak ta rez me ne zanima

Edit: lazem, kod mene je i AA iskljucen, ovde nisu naveli da li jeste ili nije. Ako jeste, onda je fps dosta bolji sa jacim procesorom.
Zar se za tu odluku ne upoređuje zauzeće procesora i grafičke? Onaj koji je blizu 100% zauzeća je bottleneck.
Graficka je osim u cutscene skoro uvek na 100% sto je i logicno jer ne moze da nagura 60fps koliko je limit tva.
Procesor ne prelazi 40% opterecenja.

Jasno je da jaca graficka daje veci fps, budzet je bio takav da je 5700xt bila max kupovina.

Moje pitanje je islo vise ka tome da li bi zamena procesora novijom generacijom donela neki boljitak u mozda stabilnijem fps, minimalnom i mozda vecem fps generalno. Ipak je to slabasni ali nategnut R3 1200 :)

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Moje pitanje je islo vise ka tome da li bi zamena procesora novijom generacijom donela neki boljitak u mozda stabilnijem fps, minimalnom i mozda vecem fps generalno. Ipak je to slabasni ali nategnut R3 1200 :)

Mislim da ne, mada i to možeš sam da proveriš ako pratiš da li ti zauzeće CPU jezgara koje igra koristi skače do 100% kada zauzeće grafičke padne.
 
Evo tu imaš poređenje pomenutog Witchera 3 u 4k (3600 vs 1500x), samo jedan frejm više, u odnosu na tvoj cpu bi bio možda još koji:
 
Slaba vajda od procesora u 4k Gaming-u sa 5700 XT.

Mozes staviti R5 2600, bolji od njega za 4K ti ne treba ni za 2080 Ti, nisu jos graficke spremne za 4K, a ni monitori. Bolje iskustvo je na 1440p 144Hz.
 
Nema baš testova procesora u 4K igrama, svaki input i iskustvo bi dobro došlo.
Imam R3 1200 overklokovan na 4ghz + 5700XT. Igram Witchera 3 trenutno samo sa maksimalnim podešavanjima bez AA i frejmovi se kreću od 35-60fps, uglavnom drži oko 45fps.
Svrbi me da uzmem R5 3600 (mozda 2700x), ali ne znam da li bi dobio neki gain što se tiče frejmova. Ne bacaju mi se pare bez prethodne konsultacije :)

Evo, recimo, ovaj moj 4790K na 4,9ghz koliko sam primetio i nesto malo uporedjivao nije bottleneck na 4K uz grafiku u igrama na maximum.... (i graficka podesavanja u igrama imaju odredjeni, ne veliki, ali imaju odredjeni uticaj na smanjenje bottlenecka ako je grafika na maximun - u odnosu na manja podesavanja)... ili je nesto bas mali bottleneck.

E, sad, ova tvoja kartica je nesto malo slabija od ove 1080Ti ali su vrlo blizu po jacini, .... ali, moje neko misljenje je, da je ipak ovaj procesor bas preslab (starija generacija AMD i manji overclock) u odnosu na ovaj 4790K na 4,9hgz ... i, mislim, da cak i na 4K (jos ako graficka podesavanja u igri nisu na maximumu) ovaj tvoj procesor ima odredjeni bottleneck, sve u zavisnosti da li je igra procesorski vise ili manje zahtevna.

Mislim, da bi imao sigurno odredjene dobitke sa prelaskom na jaci procesor, ..... koliko procenata, nemam ideju, ali, ako bi presao na procesor tipa 7700K ili 8700K koji su jos overckockovani,....imao bi sigurno dobar gain u FPS. Koliko, opet kazem, nemam pojma, treba malo pogledati testove na net-u i uporediti.
 
Slaba vajda od procesora u 4k Gaming-u sa 5700 XT.

Mozes staviti R5 2600, bolji od njega za 4K ti ne treba ni za 2080 Ti, nisu jos graficke spremne za 4K, a ni monitori. Bolje iskustvo je na 1440p 144Hz.
Prostor mi ne dozvoljava odvojeni setup s toga se igram na H43B7500.
U odnosu na 2K, slika na ovom tvu je u 4k ostra kao zilet. Ja sam casual gamer zbog porodice, 2h nedeljno ako sastavim dobar sam :)
Evo, recimo, ovaj moj 4790K na 4,9ghz koliko sam primetio i nesto malo uporedjivao nije bottleneck na 4K uz grafiku u igrama na maximum.... (i graficka podesavanja u igrama imaju odredjeni, ne veliki, ali imaju odredjeni uticaj na smanjenje bottlenecka ako je grafika na maximun - u odnosu na manja podesavanja)... ili je nesto bas mali bottleneck.

E, sad, ova tvoja kartica je nesto malo slabija od ove 1080Ti ali su vrlo blizu po jacini, .... ali, moje neko misljenje je, da je ipak ovaj procesor bas preslab (starija generacija AMD i manji overclock) u odnosu na ovaj 4790K na 4,9hgz ... i, mislim, da cak i na 4K (jos ako graficka podesavanja u igri nisu na maximumu) ovaj tvoj procesor ima odredjeni bottleneck, sve u zavisnosti da li je igra procesorski vise ili manje zahtevna.

Mislim, da bi imao sigurno odredjene dobitke sa prelaskom na jaci procesor, ..... koliko procenata, nemam ideju, ali, ako bi presao na procesor tipa 7700K ili 8700K koji su jos overckockovani,....imao bi sigurno dobar gain u FPS. Koliko, opet kazem, nemam pojma, treba malo pogledati testove na net-u i uporediti.
Onda bi R5 3600 zbog unapredjenih single core performans sigurno doneo neki dobitak. Mada kontam da je to sve u 5 fps na ovoj rez tj mozda neisplativo. O intelu ne razmisljam jer sam na am4

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
ako te samo witcher zanima nema potrebe da diras.problem nastaje ako bi igrao neku igru na 6 jezgara,kojih ce biti samo vise.
 
Prostor mi ne dozvoljava odvojeni setup s toga se igram na H43B7500.
U odnosu na 2K, slika na ovom tvu je u 4k ostra kao zilet. Ja sam casual gamer zbog porodice, 2h nedeljno ako sastavim dobar sam :) Onda bi R5 3600 zbog unapredjenih single core performans sigurno doneo neki dobitak. Mada kontam da je to sve u 5 fps na ovoj rez tj mozda neisplativo. O intelu ne razmisljam jer sam na am4

Pa, da, mislim da bih odredjeni visi dobitak imao samo ako bi zamenio sa AMD procem jacine slicne oko 6700K ili 7700K overclockovani (jer visi overclock je dosta bitan).

Sad sam tek primetio, Witcher 3 je recimo u odredjenim deonicama (grad i slicno) bas procesorski (i brzina memorije takodje) vrlo zahtevan i visi clock i vece singl core perfomanse i broj jezgara imaju bas veliku ulogu....i sa nekim jacim procom bi imao dobar dobitak u FPS cak u 4K, jer je ipak ovaj tvoj proc bas slab... (koliko sam video nesto u rangu I5 2500K na default klokovima, koji moze da se klockuje bas dosta), ....kao i u slicnim igrama. To je valjda to. :type:
 
Nazad
Vrh Dno