Šta je novo?

MSI B450 Tomahawk Max - ne tako dobro iskustvo - kratki review

imate na msi sajtu, deo za baš tu ploču spisak memorija koje su testirane za tu ploču i gde manje-više garantuju da ako izaberete OC profile za njih iz biosa, radiće bez problema. To se u mom slučaju i ostvarilo. Zato nemojte da bodete napamet već uzimajte samo memorije koje su podržane kroz oc profile. Ako je i ta koja vam zadaje muke na spisku a ne radi, onda ne znam. MOžda vam je stvarno zapala felerična ploča?
 
Memorija je podržana
c34e4f9336e3a6b3691d99f4ef3f63a9.jpg


@kalehrl testirao sam memoriju i sve je Ok

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Imao sam isti problem sa MSI B450M Gaming Plus i G.Skill TridentZ RGB 3200MHz (pre toga isto sa Aegis-om na 3000MHz), radila je stabilno samo do 2400MHz, sve preko toga je zezalo.
Podesio sam ovako i radi:

Probaj isto, mislim da je najbitnije napon fiksno na 1.35V, probaj sa tim prvo pa vidi.
Inace brat ima Tomahawk Max i Fury na 3200MHz, radi bez dodatnog podesavanja.
 
Poslednja izmena:
@djalf , ništa se na toj slici ne vidi. Reci mi koji procesor ima brat. A dosta njih kažu da Fury radi...

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Ja imam Tomahawk Max,ryzen 2600 i aegis 16 gb memoriju (2x8) 3000mhz i bez problema mi radi memorija na toj brzini,tj zapravo ja sam je podigao na 3200 Mhz,takodje bez problema...

Desi se ponekada,vrlo retko,da se komp zamrzne i ode u sleep mod,onda samo restart pomaze,alimislim da to nema veze sa memorijom vec biosem i wattmanom o cemu je bilo reci.....
 
ja imam ryzen 3600x, ploču iz topica i 2x8gb kingston@3200mhz. Ne znam tačnu oznaku ali je jedna od podržanih sa spiska na msi sajtu za ovu ploču. Prvog dana posle montaže, sa biosom koji je 2 verzije stariji od aktuelnog sam samo izabrao oc profile za 3200 za tu memoriju i radi savršeno. Nikad ali nikad mi nije pravila probleme... MOžda sam ja imao sreće a možda pojedinci tu nesreću da im zapadnu felerične ploče i/ili memorijski moduli.. ko zna?
 
Da sam pročitao ranije uzeo bi Fury, ali uzeo sam Predator.
Dakle, AMD 5 PRO 4650g, ploča, b550 Tomahawk, memorija predator 2x8gb 3200.

Instalirao sve na mom monitoru, prebacim u drugu sobu, na tom monitoru horizontalne bele linije nasumično se pojavljuju, kao da treperi slika.

Probao druge drajvere, bios je v40, isto.

Vratim na moj monitor, na 60hz je ok, neka druga rezolucija ili refresh rate dobijem isto linije, mada manje ali ih ima.

Ako stavim samo jedan stick, radi ok, drugi stick ok, oba sticka na 3200 i pojave se linije.

Ovo nisam ni primetio kod instalacije, jer win postavi sa svojim drajverom na 64hz?!?!?! monitor, i tada nema linija.

Ako nakon instalacije drajvera stavim 64hz ili 75hz, tj overklokujem monitor, nema linija.

U biosu inače prijavljuje za oba xmp profila da su ista, 3200 16-18-18-36, trebalo bi da je drugi 3000 ali nije, isti taj piše, to je bag u biosu?

Stavio na kraju ručno 3000 15-17-17-36 i sve radi ok.

Odradio sam jedan krug memtest bez greški, neka ga tako, ali za mene potpuna misterija, te linije se ne pojavljuju u biosu, u linuxu, niti prilikom paljenja i gašenja kompa, tj na tim ekranima.

Nemam drugu memoriju da probam da li je do memorije, ploče, biosa, i 3000 je ok, valjda neće biti problema, probaću ponovo kada izađe novi bios, ne bih betu baš da instaliram, office je računar, bitna mi je stabilnost najviše.
 
Da sam pročitao ranije uzeo bi Fury, ali uzeo sam Predator.
Dakle, AMD 5 PRO 4650g, ploča, b550 Tomahawk, memorija predator 2x8gb 3200.

Instalirao sve na mom monitoru, prebacim u drugu sobu, na tom monitoru horizontalne bele linije nasumično se pojavljuju, kao da treperi slika.

Probao druge drajvere, bios je v40, isto.

Vratim na moj monitor, na 60hz je ok, neka druga rezolucija ili refresh rate dobijem isto linije, mada manje ali ih ima.

Ako stavim samo jedan stick, radi ok, drugi stick ok, oba sticka na 3200 i pojave se linije.

Ovo nisam ni primetio kod instalacije, jer win postavi sa svojim drajverom na 64hz?!?!?! monitor, i tada nema linija.

Ako nakon instalacije drajvera stavim 64hz ili 75hz, tj overklokujem monitor, nema linija.

U biosu inače prijavljuje za oba xmp profila da su ista, 3200 16-18-18-36, trebalo bi da je drugi 3000 ali nije, isti taj piše, to je bag u biosu?

Stavio na kraju ručno 3000 15-17-17-36 i sve radi ok.

Odradio sam jedan krug memtest bez greški, neka ga tako, ali za mene potpuna misterija, te linije se ne pojavljuju u biosu, u linuxu, niti prilikom paljenja i gašenja kompa, tj na tim ekranima.

Nemam drugu memoriju da probam da li je do memorije, ploče, biosa, i 3000 je ok, valjda neće biti problema, probaću ponovo kada izađe novi bios, ne bih betu baš da instaliram, office je računar, bitna mi je stabilnost najviše.

Samo da javim da takodje imam problem sa MSI X470 Gaming Plus Max sa memorijom kao kod tebe, oba XMP profila 3200 i restartuje mi racunar kada je ukljucen XMP - kod mene je u pitanju Crucial Balistix memorija , morao isto rucno da stavim 3000 mhz da bi radilo kako treba. Nije do memorije nego do biosa verovatno , probao sam isti ram na intelu i radi bez problema, tamo prijavi 3200 i 2666 mhz XMP.
 
Pozdrav drugari,

Da ne bih pravio novu temu, odgovoricu ovde posto se tice iste ploce, MSI Tomahawk MAX.
Zanima me koliko je BIOS time kod vas koji imate istu plocu? Kod mene je 12.3 sekunde. Kada pritisnem dugme za paljenje otprilike 7-8 sekundi se nista ne desava, racunar se ukljuci ali kasni sa POST-om. Posle tih 7-8 sekundi pojavi se MSI Arsenal Gaming logo i za nekih 4-5 sekundi Windows trazi lozinku. Tokom ovog perioda cekanja kada se nista ne desava, na ploci vidim da se ukljuce EZ Debug diode, prvo budu sve, posle samo CPU neko vreme, pa VGA i kasnije BOOT i ukljuci se. Takodje, kada iskljucim racunar, RGB ploce i CPU EZ Debug dioda ostanu ukljucene(?!?!). Racunar radi potpuno normalno, bez ikakavih problema kada je ukljucen. AMD drajveri su mi azurirani, skidam ih redovno sa sajta, BIOS mi je azuriran (v39), clear-ovo sam ga nekoliko puta, u BIOSU sam ikljucio sve iz BOOT ordera osim SSDa (samsung 860 evo), palio racunar bez USBa(misa, tastature, interneta itd). Windows mi je dobar official je, nemam neke nezeljene programe, odrzavam sistem lepo. Probao sam sa vadjenjem i stavljanjem RAM-a i procesora, medjutim svaki put isto bude.
 
Moja ploča MSI B450 Tomahawk Max ima problem sa USB fleševima od 64, 128gb-a, nevezano za marku, stickovi od 32gb-a i manje rade bez problema, ali od 64 gb-a i 128 gb ili ne prepozna ili prepozna pa se zaglupi u toku prenosa podataka. Miš i tastatura na usb portovima rade bez problema, kao i usb flash-evi manjeg kapaciteta (32, 16 itd.)

Bios najnoviji, chipset drajveri najnoviji, prednji izlazi zezaju, a zezaju i pozadi. A imam najmanje 5 usb-a kapaciteta 64gb-a i više.

Mnoge stvari sam pokušao, i nikako da rešim problem. Da li neko ima neki savet? Hvala.
 
Da ne otvaram novu temu. Imam Tomahawk B450 i problem sa USB portovima. Instalirao sam najnoviji odgovarajuci driver sa MSI sajta, kao i sa AMD sajta. Na USB portovima bez problema rade mis, tastatura, wifi adapter, medjutim prenos podataka puca random ako koristim eksterne hardove, stickove. Brzina kod kopiranja pada i nakon toga usb zablokira. Ima li tu nekog resenja?
Ovo se desava i na Win 10 i na Win 11.
 
Kod mene u slučaju eksternog diska hoće da prave problem USB portovi na prednjem panelu kućišta, dok USB portovi na zadnjem panelu ploče rade dobro.
 
Nazad
Vrh Dno