Šta je novo?

MSI B450 Tomahawk Max - ne tako dobro iskustvo - kratki review

Gulf, nema potrebe da se vređaš. Ti pričaš o Cold Bug, a ovde je reč o Cold Boot/Start. Razumem da se i kod overclockera odomaćio izraz, ali ovde prosto nije reč o tome.
 
@ Gulftown.
Nisam se tebi obraćao niti te prozivao. Neznam ni kako ti znaš da "nemam pojma o extreme OC", možda nisam imao prilike lično da radim sa ledom ali sam gledao i pomagao pre mnogo godina. Radio sam OC još od vremena "voltage mod-a" na prvim kompjuterima pa čak i na Atari-ju.
Možešti da nazivaš i to što radiš istim imenom ali za normalne korisnike "Cold BOOT" je pojam koji sam opisao, iskovan odavno pre ikakvog extereme overclockinga.
Ja cenim i tebe i to što radiš, to nije nikakav problem.
 
Poslednja izmena:
Gulf, nema potrebe da se vređaš. Ti pričaš o Cold Bug, a ovde je reč o Cold Boot/Start. Razumem da se i kod overclockera odomaćio izraz, ali ovde prosto nije reč o tome.
Tačnije cold bug i cold boot bug nije ista stvar, ali dobro.
Ovo bih ja rekao samo bagovita ploča, bios, pošto je svakako imala problema kada sam je testirao.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Овако, да питам. Мени баш стиже та плоча. Ryzen 5 3600 i ram 2x 8 gb 3000 mhz. Значи, пре дизања система, да одрадим флешовање биоса а касније кад се систем дигне да подесим хмп?
 
Tako je, flešuj bios. Podigni sistem, pa onda se zezaj sa podešavanjima.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Хвала. Случајно налете на тему иако висим на бенчмарк и читам искуства.
 
koliko vidim, stavili su neki novi (iz ovog meseca) beta bios na sajt, pa ko hoće da proba i podeli utiske, izvolte! :)
 
Narode, imam BIOS od pre pola godine otprilike, da li mogu da flesujem odma najnoviji ili moram jedan po jedan do poslednje verzije?
 
Ima naznačeno ako je potrebno s nekog biosa preći na neki odredjeni, pa posle na najnoviji. Ako nije naznačeno, može odmah na najnoviji.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
pre neki dan su obrisali onaj beta 3.73 bios i stavili su zvaničan 3.70
nije me mrzelo pa sam ga modifikovao i ažurirao drivere sa onim uefi bios updaterom...
flešvao sam ga preko 3.60 i radi sve..
ako neko želi, može slobodno da skine 3.70 i da ga dodatno ažurira sa UBU. ako se plašite da nešto ne zeznete, mogu da vam dam moj modifikovani bios.
sve sam izmenio što je moglo osim microcodova za CPU. Delovalo mi je previše komplikovano a i zeznuto je ako se pogreši.

Nisam siguran kako funkcioniše to oko microcodova za CPU.. To su ustvari standardne x86 i x64 naredbe opisane risc komandama sa kojima CPU zaista operiše. Novi updateovi bi trebalo da optimizuju komande tamo gde je moguće ako sam dobro razumeo koncept rada. Sa druge strane, Windows isto ima microcodove za cpu. Pitanje je koji microcodovi imaju prioritet za CPU, oni iz BIOSa ili oni iz windowsa? Kako to sve funkcioniše?
 
I ja sam primetio da su sklonili beta BIOS.. Sto si modifikovao BIOS, jel njihov zvanicni ima neki problem ili..?
 
I ja sam primetio da su sklonili beta BIOS.. Sto si modifikovao BIOS, jel njihov zvanicni ima neki problem ili..?

ma jok, iz čiste radoznalosti. Neko je pominjao taj UBU alat ovde ranije. Malo sam se informisao i utvrdio da je bezbedan..
Ažurirao sam lowlevel drivere u BIOS-u za integrisani hardwer i osobine čip seta, jedino nisam dirao CPU microkodove zato što modifikacija istih zahteva instalirani python 3.x a tada ga nisam imao. Naknadnom instalacijom proverio sam i to. Ispostavilo se da su CPU mikrokodovi u zadnjem biosu ažurni, svi osim jednog ali me je mrzelo da dalje istrađujem koji je to tačno amd procesor...
 
Ja ne vidim razliku izmedju prve i druge verzije.
 
Ljudi šta je najbolje rešenje ako na napajanju nemam 8-pinski izlaz za CPU. Imam samo 4-pinski, da li vredi nešto onaj adapter sa 4 na 8 pinski ili se ne dobija ništa sa tim? Da li bi moglo možda da uzmem adapter sa Molex na 4-pinski pa onda da na ploču u taj 8-pinski ubodem ta dva 4-pinska? Ili jednostavno da ostavim samo ovaj 4-pinski koji za sada radi?
 
Zavisi koji procesor koristis i da li planiras oc. Teoretski i jedan ti 4pin ti je dovoljan jer on isporucuje do 144w, 8pin 288w... Ja bi izbegao adaptere i ostavio ovako dok ne uzmes neko bolje napajanje (ako bude potrebe tj problema :) )
 
Procesor je ovaj
AMD AM4 Ryzen 5 2600 3.9GHz Six Core 16MB Cache Box

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Jel ce moci na Tomu da se metne Ryzen 9 5950X i da se koristi bez problema i pregrevanja itd? Kad izadje bios naravno..
 
Pojma nemam, iskreno. Ja ga ne bih stavljao na B450...

Možda ne bi bilo problema na stock i ako se napon drži pod kontrolom...
 
Sto ne bi? Neki konkretan razlog..?
 
Treba mi pomoć, konfiguracija je ova:

MB MSI B450 TOMAHAWK MAX

CPU AMD AM4 Ryzen 5 2600 3.9GHz

Memorija 2x Kingston DDR4 8GB HX432C16PB3A/8 3200MHz CL16 (HyperX XMP Predator RGB) ukupno 16GB

SSD Kingston SATA3 256GB SKC600/256G KC600 Series

VGA GIGABYTE Radeon RX 580 GAMING 8GB GDDR5 256-bit

Win10 Pro 64 bita

Kompjuter se non stop zamrzava, jako često i ništa ne pomaže sem restarta.

Ploča je bila sa najnovijim biosom V3.70 pa sam vratio na V3.10, isto se dešava.

Pokušavao sam i latenciji ram memorije da menjam, po defaultu je na 2400 MHz pa sam povećavao na 3200MHz ali se isto dešava.

Svaka pomoć dobrodošla.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Drugari hitno mi je potrebna informacija.
CPU AMD Ryzen 5 2600
MB MSI B450 Tomahawk Max

Memorija koju imam 2x 8GB na 3200 MHz
Kingston HyperX Predator RGB 8GB DDR4 Memorija 3200 CL16 DIMM Model HX432C16PB3A/8

Link:
https://viphouse.rs/p/kingston-hx432c16pb3a-8/124991

Ova memorija ne radi, non stop mi se kompjuter restartuje. Plavi ekran i pljus. Sve živo sam isprobao i sa biosom i sve ostalo, memorije testirao sve ispravno al neće.
Ručno ne mogu preko Ryzen calculatora jer je memorija C-die a to na calkulatoru nema.

Pitanje koje mi je jako bitno, da li će ovo raditi na ovim memorijama ako kupim druge:

1. G.SKILL Aegis 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16 - F4-3000C16D-16GISB 16GB kit

Link:
https://gigatron.rs/memorije/gskill...0c16d16gisb-16gb-kit-ddr4-3000mhz-cl16-120122

2. Kingston HyperX FURY Black 16GB DDR4 memorija CL16 2x8GB kit - HX432C16FB3K2/16

Link:
https://viphouse.rs/p/kingston-hx432c16fb3k2-16/131781

Molim vas ako neko može da pomogne, unapred hvala.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi jer su ljudi koristili tu mem, pod uslovom da je do memorije. Mozda je ploca blago defektna
Probaj prvo da updatujes bios
 
Pa jesam, bios je fabrički bio na v3.7 pa sam ga vratio na v3.1 kako stoji na početku ove teme da ta verzija radi. Al ne vredi isto se dešava. Vratio sam bios na poslednju verziju opet.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Imas li da pozajmis od nekog druga/kolege jedan ddr4 stik pa da probas? Da ne kupujes novu memoriju ako nije do nje, ili u servis neki nosi da isprobaju njihove

Sent from my phone
 
Odneo sam danas u servis, rekli su da će probati sa drugom memorijom. Zato i pitam za ove druge dve memorije, ako kupim da mi ne ostane problem.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока
 
Ja sam koristio Predator 3333 na TomiMax bez problema i sa laganim OC. Sada imam Fury - ista prica. 2x8 su bili Predatori a Fury 2x16, uvek sam koristio poslednji bios pre instalacije.
 
Nazad
Vrh Dno