Šta je novo?

MSI B450 Tomahawk Max - ne tako dobro iskustvo - kratki review

Isto komplet jednom klincu sastavljao i radi sve kao sat. Ali bila je druga verzija biosa tada već.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Pa koja je sad verzija, hoce li to raditi odmah kad se spakuje ili nece? Mnogo ste me bacili u rebus, da sam počeo druge ploče da gledam

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nemaš neki preveliki izbor, a ploča ima kvalitetne komponente. Flash biosa na najnoviji i radiće.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 
Nisam nijednom dirao BIOS, samo spakovano i radi. Za druge kad sklapam uvek idem logikom - ne diraj ništa, ako sve radi.
 
Da potvrdim, ploca na defu radi besprekorno, to sto sam recimo ja hteo OC memorije preko deklarisanih granica, je druga prica...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma ne planiram da klokujem ništa, memoriju uzimam koja radi na 3200, valjda ce moci i da radi na toliko na ploči, i to je to...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ako kupujes 2600/2700 Ryzen onda 3200MHz memorija, za 3600 Ryzen ne bi bilo lose da uzmes neku brzu DDR4.
Mislim da nema razloga da se cimas oko ove ploce, mnogo clanova je ima i broj problema koje sam primetio (na benchu) se svodi na ovu temu i sukob odredjene, bajate verzije BIOS-a sa R5 3600/x.
 
Pa uzimam ryzen 5 3600, i mislio sam 3200mhz patriot da uzmem, mislis da mi treba neka brza?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Pa ono, da bi izvukao maksimum iz te kombinacije uglavnom se uzima brza memorija.
Tomahawk Max je prilicno popularna B450 ploca (globalno), kao i R5 3600 procesor, tu su i nove BIOS verzije, da postoje neki masovni i ozbiljni problemi mislim da bi to uveliko bilo poznato.
 
ja sam na toj kombinaciji 3600/ram3200 i zadovoljan sam. bilo je malo igrarija u početku oko same instalacije sistema i drajvera. usb portovi isto, al izgleda da sam ja imao defektan kabl koji je pravio probleme sa ext. hdd-om i stalno je radio neke rekonekcije. možda imam i poludefektnu ploču, nemam pojma. ali osim tog mog izolovanog slučaja ploča je stvarno odlična i hladna. sve radi danima bez ikakvih problema.
 
Ja sam bio narucio ovu plocu pre par meseci ali sam odustao od kupovine nakon citanja ove teme i nekih stranih foruma. A narucio sam od najpoznatijeg madjara koji me je blokirao nakon otkazivanja. :S: Posle mi je bilo zao sto sam reagovao ishitreno jer pretpostavljam da ima mnogo vise zadovoljnih ljudi od onih koji imaju problema.
Sad cu sacekati da vidim kakve ce biti b550 ploce i mozda 4000 serija.
 
Kombinacija ryz3600/ram3200/ATI5700 , ploca bez problema jednog jedinog, odmah stavljen poslednji bios. Memorija odmah stavljen xmp profil ni trunka nestabilnosti, nikakvi gremlini nista. E sad... 5700 je vec druga prica... igrarija da se nadje prava verzija drajvera u kombinaciji sa dva razlicita kabla od napajanja ka njoj ... su na kraju dovela do stabilnosti. Da kucnem u drvo sad sve sljaka kao sat.

Sent from my SM-N935F using Tapatalk
 
Da li neko mozda zna, zasto mi ne radi speaker na ovoj ploci? Ne cuje se onaj beep pri paljenju kompa?

I jos dva pitanja :) Kako da ukljucim da ram memorija radi na 3200mhz, na koliko fabricki i treba da radi.

I da li moze da se menjaju boje ventilatora?

Lc Power CC120 rgb, svetli mi samo u jednoj boji crvenoj, da li ima na maticnoj neki kontroler da se menjaju boje?
Gledao sam nisam mogao da nadjem, ima onaj kablic uz rgb prikljucak, ne znam gde se povezuje na ploci, on je za menjanje boje ventilatora valjda.
 
Poslednja izmena:
Na kraju ipak odustao i narucio tuf gaming x570 plus, kada sam čuo da novi ryzen nece podrzavati cipset 400 i ispod...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ryzen 2600, Tomahawk Max Hyper X Predator 2x4Gb 3000Mhz... Znam da postoji tema o Ryzenu i Ram memorijama ali zamolio bih vas, sa istom konfiguracijom za par odgovora i poredjenja sa mojom situacijom:

Problemi:
1. Računar radi stabilno na XMP1 profilu 2666 ali ne i na 2933. Ne često, ali dovoljno iritantno komp zamrzne, restartujem ga. Sledi crni ekran sa primetnim pokušajima ubrzanja cpu kulera. Još jedan reset i sve ok. Dan, dva pa ajmo opet. Fresh install sistema, amd drajveri i power profil podešen na 5% min... Overdrive disabled... Core boost auto. Isto se ponaša i sa isključenim boostom... Slično ponašanje i na prethodnoj ploči (Aorus Pro b450-izdahnula). Još jednom na 2400 i 2667 sve ok... Ali isključen overdrive. Memorija se uzgred nalazi na listi podržanih sa 2933Mhz...
2. Čim uključim Core boost, Edc prilikom svakog posla (pokrenem firefox, word,...) skoči na 90-99% i posle pada. Čitao sam da je normalno. Vaša iskustva na ovoj ploči? Edc limit 90A. Kako ae kod vaš ponaša? Ryzen Master i hwmonitor daju isto...
3. Deagon software procesor uvek drži prrko 1v cak6 i kada je Idle. Vaša iskustva?

Dodatno
1. Koju tačno memoriju koristite i na koliko radi? Model latencija. Planiram zamenu, ali ne zelim da lutam visr.
2. Šta mislite o HyperX Fury 3200? Odgovara mi više kupovina u radnjama
 
Bio bih jako zahvalan nekom od vas ko je voljan da da screenshot-ove.
 
Kombinacija R7 2700 + Tomahawk Max + 2x16GB Fury (3200MHz, CL16) - sve radi ''iz prve'', aktiviran odgovarajuci XMP profil i to je to.

Fury sam uzeo upravo zbog minimalnog broja problema na vecini ploca, raznih proizvodjaca. Predator verzija je vec poznatija po odredjenim problemima, skuplja je za oko 1000 din po modulu a na kraju je i dizajn hladnjaka nekako neozbiljan. I dalje mi nije jasno zasto mnogi kupuju Predator umesto Fury, valjda misle da se radi o kvalitetnijoj memoriji, zbog vise cene i tog malo nabudzenijeg dizajna.
 
Bila je akcija. Zato sam i uzeo Predatora. Mada i vendor lista potvrdjuje da radi na 2933. Fury je Amd certified. E to nisam znao...
 
Da, i meni je neko sa foruma napisao da se ryzen i predator ne vole, toliko znam...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
A kad je reč o EDC-u. Ponaša li se EDC isto? Skokovi do plafona? Dragon softver MSI-a? Ako ste propratili...
 
Flashovao sam 3.60 BIOS na B450 Tomahawk MAX i za sada je sve ok.
Za sada mi se nije javio cold boot issue, ali tek sam nekoliko puto boot-ovao 'na hladno'.
Javljam da li je 3.60 konacno resio cold boot issue (javljao mi se cak i sa 3.50 povremeno).
 
Lici da je BIOS 3.60 konacno resio cold boot issue, nije mi se desilo nijednom od kako sam flash-ovao, iako boot-ujem stalno 'na hladno' da bih video hoce li se desiti.
Istina je da BIOS 3.60 ima malo GUI problema pri setovanju parametara za ventilatore (CPU i system), ali nije tako strasno kao sto se moze procitati na forumima. Ovo se ne dira cesto, a sve i dalje moze da se podesi uz malo strpljenja uprkos BIOS GUI problemima.
 
Izasao je 2020-04-24 za Tomahawk MAX.
Pretpostavljam da je AMD AGESA 1.0.0.5 mikrokod koji je ukljucen u 3.60 konacno resio cold boot za moju kombinaciju hardware-a.
 
Da, videh na sajtu. Moj brat sa HyperX Fury nije imao nikakve probleme. Cold boot je kad ukljucis i on nista, crno sve ili? Kod mene se uvek ukljuci, udje u Win i onda random zacrni i bez restarta ne moze nista i onda se ukljuci i radi danima, pogotovo ako ga drzim u Sleep modu.
 
Ja na mojoj MSI Tomahawk Max imam neki "prastari" bios,jos od proslog avgusta ili tako nesto,i sve mi radi normalno nikakvih problema i cold botova nemam
 
Cold boot issue je kad ukljucis racunar i zaglavi BIOS post (pre nego sto krene startovanje Windows-a). Napajanje se pokrene, ventilatori, krene BIOS post i zaglavi, sa indikacijom o problemu da debug LED-ovima.
 
Cold boot je kada na sesiji sa tečnim azotom neće procesor da butuje, jer je preveliki minus. A od tog termina je izmišljen verovatno taj što vi spominjete., ;)

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Pojam "Cold BOOT" ili "Cold start", nije greška ili (pre)niska temperatura nego startovanje posle potpunog isključenja napona. Znači recimo PC isključen iz napojnog kabla ili na prekidaču na PSU, dovoljno vremena da se isprazne kondenzatori ili se namerno isprazne, i onda ponovo priključi i startuje. Nema nikakve veze sa temperaturom.
Ono što se događa prilikom Cold boot-a, a nije kako je predviđeno, može se smatrati kao greška, sam Cold BOOT nikako.
"Cold start" je poznato stanje i sa drugim mašinama i elektronici i znači isti postupak.
 
Ajde ti me nauči molim te. :D Ja lepo pišem šta je to, a to koji blage veze nemaš sa ekstremnim OC-om daješ za pravo da govoriš da to nije tako,svaka čast. Ja pričam za extreme oc...
Ajde ovu anomaliju možemo isto nazvati tako.


Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno