Šta je novo?

MSI B450 Tomahawk Max - ne tako dobro iskustvo - kratki review

Nešto ti tu pogrešno unosiš.
Za početak trfc od 560 je daleko van okvira propisanog za B-die.
Probaj mem try it 3200c14, ima profil na Tomahawku, pa vidi da li ok hoće.


Vidim poslednjih nekoliko dana, mnogo vas hoće da zateže memoriju. Morate prvo da se pročita podosta, da se odvoji podosta vremena.
Forum vam ne može pomoći, jer latenca zavisi od primerka do primerka.
Neki B-die hoće c14, neki neće.
 
Jeste Anarki, jos malo pa ce trebati Harvard diploma za ryzen ram... :)
Lako ce se snaci ko hoce, ne treba im niko osim neta, hvatanje osnove i dosta strpljenja da se ispipaju granice... bar ja mislim da to nije nista strasno, mozds gresim.

...riding on 720p...
 
Ma lako je kada se sve dobro skocka ali nije uvek tako, pogotovo kada hoćeš da izvučeš više nego što si platio.
 
Ploča je oživela. Instalirao chipset drajvere koje nisam prvobitno imao, za ram iz memory try it podesio 3600 uz ručno podešavanje trfc kao što je Anarki rekao.
Daj bože da sam našao dobitnu kombinaciju i da dam čoveku njegov komp.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Jeste Anarki, jos malo pa ce trebati Harvard diploma za ryzen ram... :)
Lako ce se snaci ko hoce, ne treba im niko osim neta, hvatanje osnove i dosta strpljenja da se ispipaju granice... bar ja mislim da to nije nista strasno, mozds gresim.

...riding on 720p...

Nije strasno, ali mora dosta da se procita. XMP ne ucitava vrednosti kako treba, makar ne na Tomahawku. Neke vrednosti imaju okvire, i ukoliko stavis izvan njih, moze da bude problema, tipa koje je Gulf imao.
Trfc je daleko van okvira kada ga ostavis na auto, kako za CJR, tako za b-die, znaci on moze probleme da pravi, kao i jos nekoliko latenci. Najmanji problem su primarne latence.
Cudna je memorija, tj. njene vrednosti na ryzenu. Meni zanimljivo, 7 dana sam se igrao.
Pravilo tRP+tRAS=tRC kod ryzena ne vazi, tRC moze da ide dosta ispod sabranog broja, sto kod Intela tesko.
Intel je jedno 3x lakse zategnuti, prvenstveno jer xmp radi dosta bolje, auto stavlja problematicne na ryzenu u fabricke okvire, samim tim manje problema.
Nakon v33, baguje bios podosta na Tomi, nista sto se ne moze srediti, ali ume da poludi, kao sto je Gulfu poludeo, jedino cmos pomaze.
Daleko je amd-ov memorijski kontroler od intelovog, to sam vec rekao nekoliko puta.
Na x570 je mnogo bolje stanje, Gulf moze da potvrdi, cak sa nekim memorija, zateze bolje nego na Intelu.

@Gulf
Nemoj Tomu da mi diras, nije bila ni crkla, nego je zaglupela.
 
Poslednja izmena:
Uskoro prelazim na X570 Crosshair Hero i 3800X, u paru sa g. Skill 4133mhz B-die memorijom. Učitaću profil i da vidim kako će raditi, naravno brzina verovatno ne preko 3800mhz. Kapiram da neću imati problema kao ovde.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nešto ti tu pogrešno unosiš.
Za početak trfc od 560 je daleko van okvira propisanog za B-die.
Probaj mem try it 3200c14, ima profil na Tomahawku, pa vidi da li ok hoće.


Vidim poslednjih nekoliko dana, mnogo vas hoće da zateže memoriju. Morate prvo da se pročita podosta, da se odvoji podosta vremena.
Forum vam ne može pomoći, jer latenca zavisi od primerka do primerka.
Neki B-die hoće c14, neki neće.

Probao mem try it 3200-14, ne prolazi...očito je potrebno istraživati koja kombinacija radi, jer ovo što calculator daje ne štima...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bogami i kod mene je bilo povuci potegni i nisam mogao da instaliram windows iz nekog razloga. Oko 5min stoji na getting devices ready i zvekne plavi ekran. Resio sam tako sto sam u biosu ugasio audio i lan i tako sto sam usb ubo pozadi na plocu. Nakon toga su mi usb prikljucci pravili probleme i nisam mogao svoju eksternu karticu da instaliram. Uspeo da instaliram drivere kad sam izbo kabl i onda se zaglupljivao i zaglupljivao i posle nekoliko paljenja i gasenja zvucne kartice samo je u jednom trenutku sve proradilo. Na kraju sam u power option ugasio usb suspend opciju. Windows mi nudi sad update za chipset Advanced Micro Devices, Inc - System - 2.2.0.121 ali ne smem da ga instaliram jer mi je prosli put puklo tj. zaglupeo se kod drajvera za graficku. U svakom slucaju kad je sve proslo sve radi sjajno ko sat. Jedino sto mu default napon ide i do 1.47v na automatici ali ovako nikakav problem u radu nema i iskreno prezadovoljan sam izborom procesora. Guta sve bez problema. Mogu da mislim sta ce biti kad mu jednom zveknem 12/24
 
Uskoro prelazim na X570 Crosshair Hero i 3800X, u paru sa g. Skill 4133mhz B-die memorijom. Učitaću profil i da vidim kako će raditi, naravno brzina verovatno ne preko 3800mhz. Kapiram da neću imati problema kao ovde.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Sve preko 3800 je glupost, nego ti to zategni do kraja na 3800.
Sto se problema tice, definitivno manje nego na b450, ipak je to ploca od 400e, bios je bolje ispeglan, morao bi da bude.


@glisoni
Prolazi li post ili nece ni da butne? Mozda mora napon malo gore, oko 1.4v.
Ako ne 3200c14, probaj 3600c16, imas 16-19-19(taj bi trebalo da butne bez problema), a imas i 16-16-16, taj bi vec morao da se steluje.

https://imgur.com/a/hf7QRjR
 
@glisoni
Prolazi li post ili nece ni da butne? Mozda mora napon malo gore, oko 1.4v.
Ako ne 3200c14, probaj 3600c16, imas 16-19-19(taj bi trebalo da butne bez problema), a imas i 16-16-16, taj bi vec morao da se steluje.

https://imgur.com/a/hf7QRjR

Cudno se ponasa...3200c14 nece da butuje, 3333cl16 prodje, posle 2-3 dana koriscenja junior prijavio jedab bsod memoey related...
3466cl18 butuje ali ne stigne do desktopa, sve preko toga ni u snovima...
Probacu za vikend da swicujem memoriju sa masinom kod drugog klinca (x470 i r5 1600, Kingston predator 3333 tamo prede kao mackica na 3133 cl 14 ako se ne varam), pa da vidim sta je u pitanju, memorija ili ploca/proc, ili prosto nemoguca kombinacija



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na kom naponu butne ali neće da uđe u windows na 3466?
Možda jednostavno lošiji čip memorije, šta da se radi.
 
Bogami i kod mene je bilo povuci potegni i nisam mogao da instaliram windows iz nekog razloga. Oko 5min stoji na getting devices ready i zvekne plavi ekran. Resio sam tako sto sam u biosu ugasio audio i lan i tako sto sam usb ubo pozadi na plocu. Nakon toga su mi usb prikljucci pravili probleme i nisam mogao svoju eksternu karticu da instaliram. Uspeo da instaliram drivere kad sam izbo kabl i onda se zaglupljivao i zaglupljivao i posle nekoliko paljenja i gasenja zvucne kartice samo je u jednom trenutku sve proradilo. Na kraju sam u power option ugasio usb suspend opciju. Windows mi nudi sad update za chipset Advanced Micro Devices, Inc - System - 2.2.0.121 ali ne smem da ga instaliram jer mi je prosli put puklo tj. zaglupeo se kod drajvera za graficku. U svakom slucaju kad je sve proslo sve radi sjajno ko sat. Jedino sto mu default napon ide i do 1.47v na automatici ali ovako nikakav problem u radu nema i iskreno prezadovoljan sam izborom procesora. Guta sve bez problema. Mogu da mislim sta ce biti kad mu jednom zveknem 12/24


Ova moja je sa 3600x sa memorijom na default 2133MHZ , random reboot. slicni simptomi kao ovi sto ima kVu a i na instalaciji nvidija drajvera je jednom puklo.
Sve moguce biose probao, i one sto su prijavljeni da su ok na MSI forumu.....

Ploca na reklamaciji, sve komplet s cpu i mem.
 
Poslednja izmena:
meni sve radi kad je prošla ta win instalacija. podesio napon na 1.375 i klok na 4.15. poslednji bios
 
V31 bios. Danima radi bez problema.
 
Jel se dešava nekom sa ovom pločom da se čuje neko blago zujanje kada se pokrene neka igra? Alt-tabujem na desktop, prestane, vratim se u igru i ponovo se čuje. Istu grafičku sam koristio i sa starom pločom i ništa se nije čulo.
 
Da li si koristio isto napajanje?

...riding on 720p...
 
Sve isto sem ploče, procesora i memorije. Vidim da se i na stranim forumima poneko žali na to sa Tomahawk / Carbon pločama.

I was replacing some parts today and i managed to borrow and try a b450 mortar max and no whine with that board. Placed my carbon ac back and the whine returns so its 100% the mobo.
 
MSI Tomahawk MAX + Ryzen 5 3600X @ LC CC 120 + 2x16 GB Kingston HyperX Fury 3200 MHz C16 XMP
6 sati Neural-Network training, CPU na 100% sve vreme, temp 65c, bez problema... BIOS 3.50
 
Poslednja izmena:
meni se čuje zujanje samo u desnom zvučniku kad radi 3d tj. kad se pali i igra neka igrica. pretpostavljam da bih rešio to ubadanjem u neki drugi šteker. na drugom paru zvučnika se uopšte ne čuje. ostatak vremena je dead silent tako da se ne brinete za muz. produkciju.
 
MSI Tomahawk MAX + Ryzen 5 3600X @ LC CC 120 + 2x16 GB Kingston HyperX Fury 3200 MHz C16 XMP
6 sati Neural-Network training, CPU na 100% sve vreme, temp 65c, bez problema... BIOS 3.50

@mcekovic Jel i dalje stabilna masina?
 
Jeste u radu, nekon boot-a sve maksimalno stabilno i pri dugotrajnom opterecenju.
Mada se desi cold boot issue svaki recimo 10-ti do 20-ti put, ako napajanje drzim skroz van strujnog napona.
Ako je napajanje nakaceno na strujnu mrezu (a racunar iskljucen), onda je boot ok. Napajanje je Antec NeoECO 650W modular.
 
Poslednja izmena:
stabilnost se ne postiže tako što namunjiš ddr4 na 3600 pa posle kukaš.. sve i da je fabrički sertifikovana za tu brzinu, to su ekstremne brzine za ddr4 koje značajno odstupaju od jedec-ovog standarda. Ko zna pod kojim uslovima i na kojoj ploči su došli do zaključka da radi na 3600mhz? Uzmi ti lepo postavi to na 3200mhz (mada je i to značajno odstupanje od preporučenih vrednosti) pa ćeš videti da će raditi i sa najnovijim biosom...

mislim, previše očekujete! Smanjite malo doživljaj... :)
 
Jel probao neko najnoviji 7C02v36 BIOS od 24-04-2020 ?
Baziran je na AMD AGESA 1.0.0.5 BIOS Firmware-e i navodno ima bolju podrsku za DDR4 RAM kompatibilnost.
Mozda resava i cold boot issue?
 
da ja instaliro baš i nimsa oduševljen kad sam podesavo ventilatore u biosu klik ne detektuje svaki pa treba ponavljati mislim da nisam trebo da badejtujem
 
Au ljudi, do dolaska na ovu temu sam bio siguran da zelim tomahawk max za ryzen 3600, posle citanja ovih komentara, vise nisam siguran...A ne daje mi se 10 i vise hiljada za tuf x570...Jel preporucujete uopste ovu plocu i dalje?
A drugu stvar sam hteo da pitam, gledao sam memorije koje ploca podrzava, pa me malo buni ono na njihovom sajtu, 1|2|4 dimm tab, da li ce na ovoj ploci raditi ako ubodem 4x8gb, gledao sam neki patriot da uzmem, ali za njega je na support listi cekiranosamo 1 i 2, sto znaci valjda da radi ako ubodem jednu plocicu, ili dve, al mene zanima dal ce na ovoj ploci raditi ako ubodem jos dve, sad bi uzeo 2x8gb, pa kasnije jos 2x8...
Mada, nisam siguran vise da li je zelim uopste...
 
U principu, izašli su noviji biosi, verujem da su ispeglali te stvari koje su zezale.

Sent from my MI 9T using Tapatalk
 
Evo uzeli su skoro dvojica drugara po komplet Tomahawk, 2600X i 2x8GB HyperX Fury i obe konfiguracije rade bez ikakvih problema. Ništa nije klokovano (ne treba im), memorije na 3200MHz i to je to.
Pre dva meseca sam uzeo komšiji isti komplet i kaže da radi super.
 
Nazad
Vrh Dno