Šta je novo?

Savet za izbor Win-a na staru mašinu

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poruke
5,288
Poena
655
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Ajde da probam jedno ovakvo bzvz pitanje...

Imam jedan bajati MSI laptop, sa Intel T1400 procesorom (to je valjda neki dual core Celeron), 2gb memorije, ima i neki, tada bio OK HDD.
Sada to treba pregaziti novom istalacijom. Piše na njemu da je Vista ready, ali ovih godina se vrteo XP.

Sada je pitanje, ima li smisla stavljati ne njega Win7, ili čak 10-ku (kupovina na eBay).
Da opet stavljam XP, ne znam ni gde bih ga našao, a da se ne njakam sa legalizacijom instalacije.

Računar će biti korišćen ni za šta bitno. Da vrti neku muziku, i za nezahtevno vršljanje netom. Možda će se ređati soliter i igrati šah.
 
Možda je bolje da pređeš na neki Linux
 
Linux nije opcija, jer ide jednom dedi, koji se tu i tamo, snalazi samo na Win.
 
XP ne zna šta će sa 2 GB RAM, plus dosta softvera nema novih verzija koje rade na njemu. Neki Win 7 SP1 x86 će dobro da legne.
 
Druže Mint isti kao win a radi ko doksa
https://youtu.be/eI7QQqnV1P8

Čovek objasnio kako šta, ima toga još, jedino što je pod mora je su fontovi MS ima ih u prodavnici aplikacija.
To ako deda otvara neke word dokumente vodi statistiku i sl, da se kolone i tekst ne bi pomerili, ostalo sve radi 10x brže
Pišem ti ovo jer je moj otac 74g a 90 te krenuo na kurs računara uspešno prešao na Mint, a može od penzije rajzen PC više klase priuštiti, ali...dobar je meni i ovaj [emoji23], *mjau**mjau**mjau* iz 2008, stavio sam sve što može i opet je trzao na YouTube, AMD X2 4500 4gb ram, na Mint radi odlično. [emoji6]
Послато са уз помоћ ТT
 
Poslednja izmena:
testirao sam i na slabijim laptopima (ht atomi,1gb rama i sl) i za opisani scenarij win7 x86 je daleko bolje resenje.sem prilagodjavanja problem su i prozori koji zauzimaju ogroman prostor na manjim rezolucijama tipicnim za te laptope.stavi bilo kakav ssd ili shortstroke-uj taj hdd ako insistiras da ipak ide mehanika unutra i gotovo.
 
Unutra je verovatno graficka GMA 950 ili X3100 (obe od intela). One nemaju podsku za DXVA (hardverska akceleracija pri gledanju filmova tj dekodiranje h264) i hardversku akceleraciju na YT pa pored win 7 x86 sasvim solidno resenje bi bio neki linux ali ipak bih isao na win 7 32bitni. Ako je unutra graficka 4500M(HD) onda postoji podrska za DXVA i za pustanje videa na YT (sa najnovijim drajverom za tu grafu sa intel sajta) pa bih svakako isao na win 7 32bitni. Sa 4500MHD taj laptop moze u live streamu da pusti full HD video na YT sa 50-ak posto opterecenja procesora. Sa prethodne dve kartice moze da pusti 720p sa 70-ak posto opterecenja CPU jer nema hardverske akceleracije, o full HD tj 1080p nema ni govora.
Ako je neka druga kartica unutra mozda bi mogao i win 8.1. Napisi koja je grafa unutra.
Linux bih svakako zaobisao, on nije laksi od win 8.1 ni u jednoj krstenoj varijanti. Linux zapravo vec duze vremena nema u fokusu starije i slabije masinice. To vreme je proslo pre 7-8 godina sa pojavom Gnome 3 i portovanja svega na GTK 3 sto zahteva dosta RAM-a. Win 7 sa sve antivirus programom ili win 8.1 (koji cak i manje RAM-a trosi) su memorijski manje zahtevni danas od modernog "laganog" XFCE-a ili MATE okruzenja. Win 7 tj 8.1 ce od 2 GB RAM potrositi oko 500 MB sa sve npr Panda AV programom a XFCE ili MATE i preko 500 MB. Funkcionalnost je visetruko na strani windowsa za slicnu hardversku zahtevnost, kvalitet grafickog drajvera takodje mnogo bolja na winu - stoga linux nije najbolja opcija za taj laptop.
Hard disk je sasvim dovoljno brz za win 7 tj 8.1 pa ne diraj tu nista.

edit: u pitanju je verovatno nekada dobro prodavani MSI VR601 laptop a on dolazi sa X3100 grafickom kartom. Ako je tako, instaliraj win 7 32bitni (home verziju npr), najbolje ce biti. Za win 8.1 trebalo bi verovatno pomuciti se oko graf. drajvera a ne bi dobio neko cudo.
 
Poslednja izmena:
edit: u pitanju je verovatno nekada dobro prodavani MSI VR601 laptop a on dolazi sa X3100 grafickom kartom. Ako je tako, instaliraj win 7 32bitni (home verziju npr), najbolje ce biti. Za win 8.1 trebalo bi verovatno pomuciti se oko graf. drajvera a ne bi dobio neko cudo.

AhaHAha, majstore! Kako si ga pogodio?!? Jeste, baš MSI VR601, sa X3100.

Stavio sam Win7 32bit. Radi sve. Malo kljakavo, ali radi. YT radi u "auto" modu rezolucije, a to je budućem korisniku sasvim dovoljno, jer teško da zna da tu ima još neka ikonica koja nešto menja, neke brojeve 480, 720, 1080... :p
Probao ja. 720 ide glatko. 1080 malo štuca u početku, ali kada se zauka, radi i to.

Fala svima. Ostaje sedmica.
 
W10 x86 ltsc. Upravo instalirao na sličnu mašinu (gma 4500 m doduše) i to radi iznenađujuće lepo.
 
ubijena telemetrija ili ltsc ima ubijenu sam po sebi? (nisam pokusavao sa ltsc,zato pitam)
 
Ubijena sa dws i donotspy10. Kaputt
Radi primetno bolje od w7 64bit, zbog raznih optimizacija i hotfixeva. (aj ges)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno