Šta je novo?

MS Industrial TITAN II PRO - neko video uzivo?

Koja je visina tvog RAM-a i na kojoj brzini radi?

Kombinovao bih isti kuler i kućište, kad kažeš da sigurno staje, samo ne znam kojom sam onda visinom RAM-a ograničen u praksi.

Corsair Vengeance LPX moduli koje on ima su visoki 31mm.
Max visina RAM-a kod Dark Rock Pro 4 je 40mm.
 
Sto se tice ventova za kuciste, naprijed mogu samo 3x12mm, ne veci, a gore su rupe samo za 2x ili 120 ili 140mm. Nazad takodje samo 120mm.
Bas sam sinoc skidao MS ventilatore sa kucista koje cu zamjeniti sa 5x Arctic P12.

Javi sta si dobio nakon te zamene, i ja se razmisljam da uradim isto.
Je l' se u tom packu dobije neka racva da se svi ventovi spoje u jedan konektor pa da se ubodu u isti fan header?
 
Ne ocekujem veliku razliku, niti mi je trebalo nesto bolje hladjenje, sem sto ocekujem malo tise ventilatore i kvalitetnije na duze staze.
Nemaju neku zajednicku racvu za sve, ali mislim da svaki dodje uz spliter tako da se mogu koristiti dva u jedan. Teoretski, tako se mogu svi nakalemiti na jedan konektor, ali ne znam koliko je to dobro i da li ce uposte raditi...
Na ploci imam 4 sys fan konektora, 1 pump i 1 cpu, sve i da ih sve zauzmem sa pojedinacnim ventilatorom, jednom kad setujem rad u biosu, to je to...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Jeste, al posto imamo istu plocu moram da te "razocaram" da su samo CPU i pump header PWM, ostali su obicni. Tako da ako hoces da sve radi preko PWM-a moras da racvas :)

U stvari, sad kad guglam to, ispade da gresim al sam bio ubedjen da sam negde procitao da su samo 2 pwm..

Svaki bi trebalo na kablicu da ima racvicu al su oni bas kratki (tako sam dobio na cpu kuleru, a to bi trebalo da su isti ventovi)..
 
Poslednja izmena:
Ne ocekujem veliku razliku, niti mi je trebalo nesto bolje hladjenje, sem sto ocekujem malo tise ventilatore i kvalitetnije na duze staze.

I mene ovo zanima kakva će biti razlika, čekamo rezultate :wave:
 
Skinuo sam sve filtere i tako smanjio buku :D
Komp ionako jednom mesečno očistim ceo od prašine.
Kućište mi se mnogo sviđa i vredi svake parice.
 
Jeste, al posto imamo istu plocu moram da te "razocaram" da su samo CPU i pump header PWM, ostali su obicni. Tako da ako hoces da sve radi preko PWM-a moras da racvas :)

U stvari, sad kad guglam to, ispade da gresim al sam bio ubedjen da sam negde procitao da su samo 2 pwm..

Svaki bi trebalo na kablicu da ima racvicu al su oni bas kratki (tako sam dobio na cpu kuleru, a to bi trebalo da su isti ventovi)..

Do sad sam ventove kopcao na sys_fan 1 i 2 i radi pwm, u bios-u su prikazani sva 4 plus cpu i pump, tako da vjerujem da si pogresno procitao. Sve i da sam srecom ubo pwm, ova 4 ce biti dosta za 5 ventova.

Prodavac je obecao isporuku za P12 kroz ~7 dana pa javim kad stignu. Definitivno ocekujem tisi rad pri 1000+ rpm jer se ovi MS na toj brzini prilicno cuju. Do sad su bili setovani na ~800-900 dok je temp. procesora <70, i tu je nivo buke zanemariv, ~1200rpm za >70 i kad se desi neki skok temp. CPU-a pri full loadu tacno znam sa drugog kraja sobe sta se desava.
 
Hvala svima na pomoći :)

@nemanja123

1. Originalni ventilatori su vrlo tihi pri punoj brzini, rekao bih da se vrte na nekih 1100 RPM. Što se tiče specifikacije, jeste to sve obavijeno velom tajne... Rekao bih da se radi o vrlo pristojnim ventilatorima, sa solidnim protokom i slabijim statičkim pritiskom. Ja sam npr. prodao kontroler i 4 ARGB ventilatora, za te novce kupio paket Arctic P12 PWM ventilatora od 5 komada, bez šarenih lampica, vezuju se redno, a poslednji ide na PWM priključak na matičnoj ploči. Preteklo je još novca od prodaje ventilatora, dovoljno za 2 metra RGB trake i jednostavan BT kontroler koji upravlja radom trake. Ko ima savremenu ploču i odgovarajuće priključke, ne treba mu ni dodatni kontroler. Napred idu ventilatori 3x12 cm ili 3x14 cm. Gore 2x12 cm ili 2x14cm. Pozadi ide samo 1x12 cm ventilator.

2. CPU kuler FSP Windale 4 stao je sa svojih 158 mm bez problema, verujem da tu ima još dodatnih 7 mm, tačno prema specifikaciji. Ko ima Noctua hladjenje sigurno ne treba ni da gleda ovo kućište, pa sramota je da kućište košta manje od samog kulera...

3. Tačno je, nema gumice na otvorima za kablove, nemaju ga ni mnoga skuplja kućišta. Ko se ipak odluči za ovo kućište, a ne može da spava bez gumica na otvorima, ima rešenja. Može naručiti ovo kućište pod drugim brendom, gde ima i famoznih gumica. Doduše, cena je prilično veća...

https://iponcomp.hr/shop/termek/natec-genesis-irid-505-argb-crno/1805898

4. Poklopci na PCI slotovima nisu montažni, istina. U paketu dolazi jedan rezervni poklopac, a za par dolara može se naručiti paket rezervnih poklopaca... Ako nekada, ne daj Bože zatrebaju.

5. Donji filter je istog kvaliteta kao i filteri na prednjoj i gornjoj strani. Loša stvar je način montaže, što je zajedničko za većinu kućišta do cene od 100 eura. Nemoguća je misija skinuti taj filter, a da se kućište pre toga ne okreće na bočnu stranu. Ovaj problem planiram da rešim na sledeći način. Na mestu donjeg filtera postoji malo udubljenje, prema čijim dimenzijama sam isekao komad mesh mreže, slučajno dosta veće gustine nego originalni filter, tako da će to biti kvalitetniji filter. Od samolepljive magnetne trake napravio bih okvir i dobio klasični magnetni filter, tako da se sada zamena može izvršiti podizanjem kućišta i polaganjem filtera u udubljenje.

Što se tiče predvidjenih mesta za 3.5" uredjaje ima ih ukupno 2 u kavezu sa plastičnim nosačima, odnosno ukupno 7 mesta za 2.5" uredjaje (2 na nosačima za 3.5" uredjaje, 2 pozadi na nosaču SSD-a i dodatnih 3 mesta u novoj verziji, na mestu nekadašnjeg otvora za rezervoar vodenog hladjenja). Moguća je pojava vibracija pri intenzivnijem radu HDD uredjaja, koliko sam primetio do sada, a još nisam skontao kako se ovo može eliminisati.

Poslednji DVD uredjaj kupio sam pre 10 godina, a pokvario se da ga nisam koristio svega 5-6 puta... Svakako, ko ne može bez njih ili će kupiti eksternu varijantu CD/DVD/BR uredjaja ili će gledati drugo kućište.

Dizajn kućišta sa mesh poklopcem na prednjoj strani je presudio da se odlučim za ovo kućište i zanemarim te sitne nedostatke, karakteristične za većinu kućišta i veće cene od Titana II Pro.

Prvobitna cena od 6500 dinara je bila ekstra, ja sam sada kućište platio 7200 dinara što i dalje nije velika cena, uzevši u obzir šta za tu cenu nudi konkurencija, čak i mnogo zvučnija imena od MS Industrial-a.

Da bi PC bio tih i nečujan, nije dovoljno samo nečujno kućište. Potrebno je hladjenje kućišta izbalansirati i uklopiti sa CPU kulerom, hladjenjem grafičke kartice, hladjenjem napajanja. MS Titan II Pro je odličan izbor i početni korak za dobijanje nečujnog PC-a sa dobrim performansama hladjenja. Ja sam više meseci gledao i shodno svojim potrebama, očekivanjima i planiranim budžetom, nisam našao ništa bolje u tom rangu, a nažalost ni u skupljem segmentu do nekih 100 eura i više.

Na kraju, nemam neki koristan savet za tebe. Srećan ti bio izbor, gledaj pažljivo, čitaj, uči, meri i preseci, ako ne bude valjalo, ti si kriv. :smackbum:

Jel sigurno mogu napred 3x14cm ventilatori?
Da li možeš da izmeriš napred razmak rupa za ventilator?
Visinu ne znam tacno, to mozes lako izguglati. Radi na 3200MHz.
Staje bez problema, i ostane nekih 5-6mm do bocnog stakla, a od RAM-a do ventilatora na kuleru nekih 8-9mm.
Sto se tice ventova za kuciste, naprijed mogu samo 3x12mm, ne veci, a gore su rupe samo za 2x ili 120 ili 140mm. Nazad takodje samo 120mm.
Bas sam sinoc skidao MS ventilatore sa kucista koje cu zamjeniti sa 5x Arctic P12.
Hvala na informaciji. Kolega iznad kaže da mogu i napred 3x14cm. Sad ne znam sta je tačno [emoji14]
A možda imate različite verzije istog kućišta, pa da su promenili i to zajedno sa porezima za vodeno hlađenje i 5,25 uređaje.

Jel možeš da izmeriš razmak rupa za ventilator?
 
Poslednja izmena:
Znam da su izasle dvije verzije kucista, ali ne znam da li su dirali ista naprijed oko rupa. Nemam sta mjeriti, jer kod mene postoje samo rupe za 120mm ventove i ostavljene su vertikalno prosirene rupe, pretpostavljam za toleranciju i eventualno vertikalno pomjeranje ventova za 10-ak mm.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Imam noviju verziju kućišta i na prednju stranu mogu da idu ventilatori 2x140 mm (fiksno, bez pomeranja), kao i na gornju stranu. Pozadi ide samo ventilator 120 mm.
 
Kako ste rešili rupe za provlačenje kablova, malo mi ružnjikavo ovako kad su otvorene širom :d

Gledao sam na AliExpressu, ali nema četvrtastih guma koje bi pasovale...?
 
Ma začepi te rupe pur penom! :rupa:

Kod mene su crni kablovi i stvarno je neupadljivo, ne smeta mi uopšte i ne izgleda ružno.
 
Kako ste rešili rupe za provlačenje kablova, malo mi ružnjikavo ovako kad su otvorene širom :d

Gledao sam na AliExpressu, ali nema četvrtastih guma koje bi pasovale...?
Od pozadi zalepi neki crni gusti sunđer. Ili zalepiš dva sloja koja su odlepljena na krajevima, pa umetneš kao da je guma koja tu obično i stoji.
 
Dobra ideja za sunđer, hvala [emoji56]
 
Nema na čemu.

Ima tih guma da se kupe: US $2.71 32%OFF | 10pcs/lot Oval Rubber wire grommet gasket clamp Electric box inlet outlet Seal ring Dust plug 22mm 25mm 30mm cable protector
https://a.aliexpress.com/_m08vanN

Samo ne znam da li bi se ove (oble) uklopile na kućište sa četvrtastim prorezima.

P.S. Ovo je prvi koji mi je izašao, verujem da ima jeftinijih.
 
Dimenzije otvora za kablove su 20x60 mm. Ako pogledaš gume na ovom linku koji si ostavio, ne uklapa se nijedna ponudjena u listi, a tek kad pogledaš na tabelu niže, pojma nemaš šta je šta, i ko zna šta dobijaš. Sumnjam da se to može uklopiti kako treba. Pravougaone gume nisam nigde video u ponudi.
 
Dobijaš kao na slici ;)
Dimenzija najbliža je 25x60mm i to je problem. Možda bi se uklopile, jer kabl svakako prolazi kroz gumu pa se ona malo krivi na jednu stranu, a ovo je verovatno dimenzija gume, a ne useka u njoj u koji se ulazi metal proreza kućišta.

Još bolje ako je malo veća, jer će pokriti uglove četvrtastog proreza, pa se neće videti rupe po uglovima.

Ne možemo da znamo dok se ne proba, ali za 1$ 3 komada mislim da nije skupo probati:
US $0.41 30%OFF | 10/5/1Pcs 13*27/25*40/30*85/37*75mm Groove Black Synthetic Rubber Oval Shape Double-Sided Wires Grommet Gaskets Protector Rings
https://a.aliexpress.com/_m0gY9OX
 
Ja još uvijek nisam riješio kontrolu brzine ovih MS ventilatora preko modula. A kućište kao kućište je top.
 
Ja sam odradio kao @goranagf i sve radi perfektno ;)
 
Stigli Arctic P12.
Na prvu uopste nisam odusevljen ventovima i u poredjenju sa MS skinutim sa kucista, kvalitet izrade je losiji. MS imaju gumene podloske, tako da je kontakt sa kucistem bolji. Plastika je dosta krtija na P12, cak je na jednom saraf "proklizao'" tako da se vise i ne moze stegnuti kako treba, sve zato sto je plastika tvrda. Puno tvrdja nego na MS.
Nisam imao cime mjeriti nivo buke, ali mislim da zamjenom nisam dobio skoro nista, ili vrlo malo. Na ~1200 rpm, na koliko su radili prije podesavanja u biosu su prilicno bucni. Iskreno i ne ocekujem tisinu od 5 venitlatora, ali za razliku od MS na toj brzini, ovi se ruznije cuju. Nezahvalno opisivati, ali se na P12 cuje zujanje, za razliku od MS gdje se cuje šum.
Prednja 3 sam nakalemio 3 u 1 preko spliteta, i pwm radi kao i sa jednim, zadnji i gore su spojeni zasebno, tako da kasnije mogu finije stimati airflow u kucistu. Neko je pisao za Tomahawk Max, evo da javim da pwm radi na svim headerima.
Na kraju da budem iskren, spustio sam ih sve na ~750rpm i tu se jedva cuju, mozda malo tisi nego MS, i razmisljam da ih u idle rezimu spustim na 200-300rpm ili totalno zaustavim, jer mi CPU sa DRP4 cak i u igrama ne prelazi 55-60, i to dok je kuciste bilo bez ventova, tako da bi ih podesio da vrte na 1000rpm samo u toku renderinga, za sta se racunar trenutno najvise i koristi.
Najbolja stvar kod kulera je sto se mogu podesavati u ~20-30rpm, i cini mi se da pri isto obrtaja daju bolji airflow od MS ventilatora.
Platio sam ih 30e, MS udomio za 25, vjerujem da sam uzeo nesto pouzdanije na duze staze.

0fd8d75e1185969e4962459bb394f8b3.jpg


Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Kod mene je CPU sa PBO imao bas velike skokove temeprature cak i idle-u, pa je takva kosa kriva uvjek pratila temperaturu i time su se desavali skokovi i u RPM. Ako je taj RPM obuhvat npr 600-1000 tu neces primjetiti, ali ako je kriva podesena da npr vrti 1500rpm pri 55° onda ces vrlo brzi poceti primjecivati buku bez razloga. Zato sam ja fiksirao RPM do 69-70°, preko toga se realno desi samo u toku rendera.
Naravno, ovaj scenario ne bi bio moguc sa Waraith Prism ili nekim slicnim kulerom.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nesto sam bio s*mjau**mjau**mjau**mjau* za cpu header pa sam ga vratio na default i auto, vrteo se non stop na 2000 rpm a do te cifre je jedino do sada dosao posle 20min prime95

Cak se i ovde u biosu vidi da se vrti na 2000rpm u idle-u

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
@Goranagf

Možeš li ostaviti tačan link sa Arctic sajta ?
 
To bi trebalo da je onaj value pack p12 ventova.. Na kp je 22e kolko sam video poslednji put..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ima 3pin verzija, ima PMW verzija, i PMW PST verzija :)
 
PST je kod mene.
98b89eb82f088e9fbcd26d98b2b5ffa6.jpg


Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Pozdrav,

Da li koristite ovo kućište sa ili bez prednjeg filtera prašine? Kakav to po vama ima uticaj na airflow? Na vuhu kućišta jedan F12 PWM.

Drugo, da li je neko stavio ventilator na dnu kućišta u zoni iznad HDD kaveza tako da duva u drugigi ventilator od grafičke. Ja sam ubacio jedan F12 PWM i podigao (gumenim odstojnicima) oko 1.5cm od resetke kako bi bilje hvatao vazduh. Dobio sam ~7-10C nižu temperaturu graficke karte sa skinutim prednjim filterom prašine.
 
Ja koristim sa filterom, mislim da je airflow sasvim dobar, temperature su normalne.
 
Realno, u ovom kucistu nema potrebe za boljim protokom. Po meni je greota skidati filter na racun nekih 5-10% vise protoka. Bolje svaki mjesec cistiti filter nego raskopavati ostatak kucista zbog prasine svaka dva mjeseca.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno