Šta je novo?

MS Industrial TITAN II PRO - neko video uzivo?

Pozdrav ekipa,

Imam jedan mali problemčić sa ovim kućištem.

Naime, ne uspjevam da podesim ove A-RGB ventilatore da mi rade na "Custom" ili nekom od pre definisanih profila (Silent, Standard, Performance, Full Speed). U BIOS-u bilo koji profil da odaberem prihvati ga i čujem kako se brzina smanji, ali nakon Save & Restart-a, opet vrati na 100%. Odabrao sam PWM mode, a brzinu ventilatora se ne učitava. Spojio sam SATA konektor za napajanje, RGB i PWM konektor na ploču.

Pored RGB ventilatora koji dođu uz kućište imam dodatno zakačena dva CM 140 mm na vrhu koji izbacuju topli zrak. Kada i njih spojim na modul vrte se 100% brzinom kao i ostali. Njih sam posebno razdvojio na CHA_FAN2 i CHA_FAN3 konektore.

Postavka konektora je sljedeća:

CPU_FAN - zakačen AMD Wraith Prism LED (radi normalno, učitava RPM sa "Custom" profilom)
CPU_FAN2/WP - zakačen modul kućišta na kojem su spojena 3 RGB ventilatora 4-PIN, ne učitava RPM
CHA_FAN1/WP - prazno
CHA_FAN2/WP - zakačen Cooler Master 140 mm ventilator 3-PIN (radi normalno, učitava RPM sa "Custom" profilom)
CHA_FAN3/WP - zakačen Cooler Master 140 mm ventilator 3-PIN (radi normalno, učitava RPM sa "Custom" profilom)

Da li neko ima sličan problem sa ovim kućištem? Mislim da je čak do ploče odn. komunikacija sa modulom. Neki savijet? Hvala.
 
Ako sam dobro razumeo Vladu sa youtube-a, zadrzis 3-4 sekunde dugme za kontrolu RGB-a da predje u sync mod. U tom modu kontrolu preuzima maticna ploca.
 
Hvala na odgovoru, nisam to upratio. Je li misliš na Vladinu recenziju ili na prethodnim postovima?
 
@iPLAY

Kod mene dve Noctue 140mm 3 pin na vrhu kucista i takodje rade na maximumu.
Ako si rešio problem napiši ovde.

Pozzz.

Ne može kontroler 3-pinac niako da obuzda. Probah iz biosa, probah preko Gigabyte software-a.
držiš taster usklađuje se ARGB, ne brzina ventova. Stavio sam PMW jack na SYS 1 fan koji prati
profil CPU fan-a. Možda negde grešim, ne znam...
 
Poslednja izmena:
Svakako je bolje ventilatore kačiti na matičnu zbog bolje kontrole obrtaja.
 
Uzmi brusilicu i iseci dno, da napajanje ima više vazduha :)
 
Izmerih 21.4cm pri dnu, pride od dna na 2.7 cm se nalaze srafovi za kaljeno staklo koji skoro 1cm vire. Pitanje je koliko su visoke ove stranice kolica.
Nisam siguran da bi ti zamisao uspela, nisam pametan.
 
@iPLAY
Kod mene dve Noctue 140mm 3 pin na vrhu kucista i takodje rade na maximumu.
Ako si rešio problem napiši ovde.

Pozzz.

Ne može kontroler 3-pinac niako da obuzda. Probah iz biosa, probah preko Gigabyte software-a.
držiš taster usklađuje se ARGB, ne brzina ventova. Stavio sam PMW jack na SYS 1 fan koji prati
profil CPU fan-a. Možda negde grešim, ne znam...
Nisam još rijesio, pisao sam i Vladi, još nije odgovorio. Koja je kod tebe ploča?

Svakako je bolje ventilatore kačiti na matičnu zbog bolje kontrole obrtaja.

Zakačili bi ali su neki 6-pinski konektori.
 
Uzmi brusilicu i iseci dno, da napajanje ima više vazduha :)
Ovo bih kupio više zbog prašine. A pitao bih te šta bi tek radio da imaš dve mačke u stanu ;)
Filter se zapiši od dlaka...
Izmerih 21.4cm pri dnu, pride od dna na 2.7 cm se nalaze srafovi za kaljeno staklo koji skoro 1cm vire. Pitanje je koliko su visoke ove stranice kolica.
Nisam siguran da bi ti zamisao uspela, nisam pametan.
Veliko hvala.
Definitivno ne staje, pa ću praviti ovakva kolica.

Zakačili bi ali su neki 6-pinski konektori.
Zaboravih na te njihove glupe konektore.
Mogu ti konektori da se zamene standardnim. Nije neki posao...
 
Da li mozda znate gde imaju da se uzmu isti ovakvi kuleri kao u kucistu? Uzeo bih jos 2 da izvlace vazduh odozgo, al bih da budu isti da mogu da ih ubodem u kontroler. Pretpostavljam da ih ima na Aliju, samo sa drugim logoom...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Riješio sam misteriju sa PWM signalom, nažalost se ne mogu kontrolisati obratji preko matične.
PWM konektor koji dođe uz ovaj modul se sastoji od dvije žice (uzemlljenje + 12V). Za kntrolu brzine su potrebne četiri žice (uzemljenje, +12V, senzor i kontrola). Zbog toga ni BIOS ne vidi obrtaje.

x1K42SB.jpg


Probam sa 4-pinskim kablom pa javim.

Alternativa je, kao što je @nemanja123 napisao, da se modifikuju kablovi ventilatora na sa 6 na 3-pinska, ali se onda gubi RGB kontrola (ispravi me ako griješim).


@shomispc
Ja sam uzeo za gore dva Cooler Master 140mm (ne RGB) ventilatora i spojio ih na CHA_FAN2 i CHA_FAN3 portove na ploči, njihov RPM mogu regulisati i podesio sam "Custom" profil.
 
Poslednja izmena:
Ja kontroler nisam ni povezao sa plocom i ventovi se vrte na 100% non stop i uopste nisu bucni.. Znam da je nepravilno, ali dokle god se ne cuju i rade posao sta me briga kolko brzo se vrte :)

Mislio sam da uklopim iste argb, da sve svetli sinhronizovano, ali u principu mogu da uzmem i obicne i ubodem u plocu direktno..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
@nemanja123
Okreni napajanje sa ventilatorom na gore jer postoji ventilacija i nema dlaka ako uzmes ovo kučište.
 
Za ventilatore:
https://forums.tomshardware.com/threads/fan-speed-control-how-to-2-pin-vs-3-pin-vs-4-pin.2200004/

Ako ima 2 pin-a ventilator + deo za RGB, onda bih ja ta 2 dela odvojio:
- RGB deo povežete na kontroler (čime dobijate kontrolu osvetljenja preko dugmeta na kućištu)
- deo za rad samog ventilatora bih povezao na matičnu i podesio pulsnu kontrolu obrtaja.

Tačno je da nećete videti brzinu ventilatora, jer 2-pinski konektor nema treći pin (senzor), ali ćete moći da kontrolišete broj obrtaja "na slepo". Vidite koji Max napon prima ventilator i na kom naponu se gasi, pa u rasponu između ta dva dozirajte preko jačine struje broj obrtaja.

Da li sve ovo može direktno preko matične (BIOS-a) ili mora pre Windows softvera, to ne znam.

@nemanja123
Okreni napajanje sa ventilatorom na gore jer postoji ventilacija i nema dlaka ako uzmes ovo kučište.

Loše je to za protok vazduha. Hvala na odgovoru u svakom slučaju. Nije problem da se napravi ovo :)
 
Pozdrav,

Sklopio sam pre par dana racunar (MoBo, CPU, RAM je novo, ostalo je iz prethodne masine) iz potpisa u ovo kuciste.

PWM kablic povezao na plocu na recimo SYS_FAN2 i RWM kontrola obrtaja radi. Fora je oko podesavanja krive za kontrolu obrtaja.
Naime, kako RWM kablic koji dolazi uz fan kontroler ima samo 2 zice (GND i RWM Data) na tom SYS_FAN2 headeru nemamo ocitavanje obrtaja ventilatora.

Eksperimentalno sam dosao do sledeceg, ventolatori se pale na oko 50-55% PWM signala pa sam podesio krivu ovako 55%-30C, 100%-65C. Pretpostavljam da kontroler PWM signal pretvara u napon pa je 55% od 12V = 6.6V tj da se na tom naponu ventilatori tek pale, i na tom naponu jedva da se okrecu.

Obratite paznju da ako kontroleru treba par sekundi (2-3s) da ventilatori ubrzaju tako da budite strpljivi kada manuelno podesavate broj obrtaja jer podesis pa cekas da odreaguje :D
 
Pozdrav,

Sklopio sam pre par dana racunar (MoBo, CPU, RAM je novo, ostalo je iz prethodne masine) iz potpisa u ovo kuciste.

PWM kablic povezao na plocu na recimo SYS_FAN2 i RWM kontrola obrtaja radi. Fora je oko podesavanja krive za kontrolu obrtaja.
Naime, kako RWM kablic koji dolazi uz fan kontroler ima samo 2 zice (GND i RWM Data) na tom SYS_FAN2 headeru nemamo ocitavanje obrtaja ventilatora.

Eksperimentalno sam dosao do sledeceg, ventolatori se pale na oko 50-55% PWM signala pa sam podesio krivu ovako 55%-30C, 100%-65C. Pretpostavljam da kontroler PWM signal pretvara u napon pa je 55% od 12V = 6.6V tj da se na tom naponu ventilatori tek pale, i na tom naponu jedva da se okrecu.

Obratite paznju da ako kontroleru treba par sekundi (2-3s) da ventilatori ubrzaju tako da budite strpljivi kada manuelno podesavate broj obrtaja jer podesis pa cekas da odreaguje :D

Ja šta sam god probao nisam uspio podesiti obrtaje. Kada restartujem komp., ventilatori se vrate na 100%.
Pisao sam i MS Servisu, njihov odgovor je "Nije moguce kontrolirati brzinu ventilatora na MS kucistima."

Možeš li slikati postavke i BIOSu?
 
Lol...koliko cimanja za light show...

Ovo kućište je najbolje kad mu se prodaju ti skrnavi ventilatori i kontroler i zamene se Arcticovim...
 
Nekako mi je njihov odgovor sumnjiv iskreno, ipak je ovo prvo i jedino kuciste ciji kontroler ima i pwm prikljucak.. Stvarno mi je neverovatno da bi ga neko napravio a da ne radi...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Slikacu bios kad dodjem kuci, moze se kontrolisati brzina ventilatora, samo se ne moze ocitati rpm.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Istekao edit.
PWM konektor spojen na SYS_FAN2 na ploci, i ovako to izgleda u bios-u.
IMG_20200923_193528.jpg
Podeseno da do nekih 70°C (temeperature source CPU) radi na nekih 55%, odokativno poredeci sa rpm CPU kulera to je izmedju 800-900 rpm, to mi se cini kao optimalno sto se tice buke, preko 1000-1100 vec pocinju da se cuju.
Na grafikonu vertikalno je % za napon koji izlazi, a horizontalno temperatura. Dakle, do 70° vrte na 55%, na 71° 75% i preko 72° proporcionalno temperaturi dize do 90%. Konkretno u mom slucaju i za moje radne potrebe, temperatura CPU-a ne prelazi 67-68° pri vray renderu, tako da ako cujem buku iz kucista znam da nesto dodatno przi CPU.
 
@goranagf

Svaka čast!
To uopšte nije loše i ideja sa podešavanjima ventilatora na osnovu broja obrtaja procesora je odlična!

Ko hoće RGB eto i to i kućište za male pare :)
 
Istekao edit.
PWM konektor spojen na SYS_FAN2 na ploci, i ovako to izgleda u bios-u.
Pogledajte prilog 290263
Podeseno da do nekih 70°C (temeperature source CPU) radi na nekih 55%, odokativno poredeci sa rpm CPU kulera to je izmedju 800-900 rpm, to mi se cini kao optimalno sto se tice buke, preko 1000-1100 vec pocinju da se cuju.
Na grafikonu vertikalno je % za napon koji izlazi, a horizontalno temperatura. Dakle, do 70° vrte na 55%, na 71° 75% i preko 72° proporcionalno temperaturi dize do 90%. Konkretno u mom slucaju i za moje radne potrebe, temperatura CPU-a ne prelazi 67-68° pri vray renderu, tako da ako cujem buku iz kucista znam da nesto dodatno przi CPU.

E ne mogu si biti pametan.... sve sam isto postavio i radi dok sam u BIOS-u, čim restartujem komp. obrtaji se vrate na 100% a postavke ostanu spašene.
Isto sam zakačio kao i ti - SATA napajanje + na ploču RGB konektor i PWM na CHA_FAN1. Ventilatori su ti koji dođu uz kućište i modul je li tako, nisi ništa mijenjao?


Postavke BIOS-a su ovdje https://imgur.com/a/Cx7k9pl

PS: Ja sa temperaturama nemam problem, u Idle su CPU:35° / MBO:30°C / GPU:30°, a pod Load su (Igranje COD:Warzone 2h) CPU:<48° / MBO: <42° / GPU:<68°. Samo bih želio stišati ove A-RGB ventilatore kada su u Idle, da ne rade nonstop na 100%.
 

Prilozi

  • IMG_20200923_210345.jpg
    IMG_20200923_210345.jpg
    230.7 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Nisam nista mjenjao, sve kako je doslo.
Ako uspijes podesiti u bios-u odgoarajuci RPM i nakon restarta vrati na staro, onda ti bios ne snima postavke, Nema sta drugo biti.
 
Da li si siguran da ti svi headeri na ploci imaju pwm? Ja kada sam guglao za moju b450 tomahawk max ispada da su pwm samo headeri za cpu fan i pump fan, dok svi ostali to nemaju.

Ali da, ako se sve vrati nakon restarta izgleda da se izmene ne cuvaju....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Evo gore slike bios-a te ploce, svi su prikazani, i za sve postoji PWM. Uopste nisam gledao gdje cu nabosti konektor, samo da je najblizi, i da znam sta pise kraj njega da mogu podesavati RPM, posto ovi MS ne pokazuju rpm.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Evo da se i ja ukljucim, posto imam doticno kuciste.
Situacija je takva da sam morao ubaciti i 3. HDD, pa sam improvizovao, ali zavrsilo je posao. Na limic iza za SSD rupe odgovaraju i za 3.5" :D a SSD sam prebacio na prednju stranu gdje mogu stati jos dva ista dodatno.
Sto se tice CPU kulera, narucio sam Dark Rock Pro 4, i staje bez problema (prijatelj istu kombinaciju vec ima), on je visok 163mm.
Licno sam jako zadovoljan kucistem i za to para nisam ovekivao vise, sem nespretno rijesenog filtera na donjoj strani.

d2825dd12dbe53c9696e11614d8be4eb.jpg
7d15cc21804fbb42e08948019f723553.jpg


Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Koja je visina tvog RAM-a i na kojoj brzini radi?

Kombinovao bih isti kuler i kućište, kad kažeš da sigurno staje, samo ne znam kojom sam onda visinom RAM-a ograničen u praksi.

Neko reče da napred i gore mogu da se montiraju po 3 ventilatora od 14cm.
Da li bi zbog rasporeda rupa stali Arctic Cooling P14?
- Plan bi bio napred 3, a gore 1 (u zadnjem delu kućišta) P14.
 
Visinu ne znam tacno, to mozes lako izguglati. Radi na 3200MHz.
Staje bez problema, i ostane nekih 5-6mm do bocnog stakla, a od RAM-a do ventilatora na kuleru nekih 8-9mm.
Sto se tice ventova za kuciste, naprijed mogu samo 3x12mm, ne veci, a gore su rupe samo za 2x ili 120 ili 140mm. Nazad takodje samo 120mm.
Bas sam sinoc skidao MS ventilatore sa kucista koje cu zamjeniti sa 5x Arctic P12.
 
Nazad
Vrh Dno