Šta je novo?

Memory usage Windows 10? (zauzeće ram memorije)

Mudri

Čuven
Učlanjen(a)
04.09.2003
Poruke
1,199
Poena
695
Moja oprema  
CPU & Cooler
R5 5600
Matična ploča
B550
RAM
32gb ddr4
GPU
RX6600
Storage
KC3000
Koliki vam je zauzeće ram memorije na Windowsu 10? Meni je oko 50% cim se podigne sistem. Kada pokrenem Chrome sa par tabova predje 60%.

Imam 8GB rama. U startup pogasene sve aplikacije. Svi servisi koji nisu Microstoft pogaseni. Jel ovo normalno? Verzija Wina je najnovija 1909.
 

Prilozi

  • Ram.jpg
    Ram.jpg
    403.2 KB · Pregleda: 107
Poslednja izmena:
Vista je izašla pre 12 godina i ljudi još uvek postavljaju isto pitanje u vezi RAM-a.
 
Koliki vam je zauzeće ram memorije na Windowsu 10? Meni je oko 50% cim se podigne sistem. Kada pokrenem Chrome sa par tabova predje 60%.

Imam 8GB rama. U startup pogasene sve aplikacije. Svi servisi koji nisu Microstoft pogaseni. Jel ovo normalno? Verzija Wina je najnovija 1909.

8 tabova Firefox-a ukljuceno, oni zauzimaju 1,3GB.

Imam 16GB DDR3 ukupno, a 30% mi je iskorisceno (to je 4,8GB).
Sto ce reci da servisi zauzimaju 3,5GB.

Mada ako bi ih sve zbrojio, ne bi preslo ni 500MB, gomila servisa po pa megabajta.
Tako da je veci deo od ovih 3,5GB kesirana memorija.
 
Poslednja izmena:
Ako imas ssd, podesi fiksni vram i miran si

...riding on 720p...
 
Pa ne gleda se procenat nego koliko i za šta je memorija zauzeta.
 
Jutros ukljucim komp posle nekom update-a , bezveze pogledam koliko je sada zauzece memorije. Sada je 28%. Chrome sa par tabova skoci na 34%.
 
Pa šta ? Da li ti ikada iskače upozorenje za manjak memorije ? 10ka ima dinamički raspored memorije, kada zatreba, deo memorije bude comprimovan a deo je u stand by.
Otvori Resource Monitor pa pogledaj tu.
Rezmon 1.JPG
 
to sam video sa 4gb rama. Zauzima win sa jednim tabom dosta, tacno ne mogu da se setim ali 2gb bar. Upalim fortnite(naravno napuni 95%rama) izadjem iz fortnite slobodno 1.3gb.
 
Pa programi zauzimaju koliko im treba, ništa to nije do windows-a. Chrome je baš bezobrazan sa memorijom a ni drugi se nisu baš proslavili. U svakom slučaju brže sve radi kada je u memoriji nego da kopa po disku. "Prazna" memorija ne služi ničemu. Ako hoćeš da vidiš koliko windows troše na sebe, isključi sve autostart programe ili čak Safe mode.
 
Genrealno sa dvadesetak otvorenih tabova u Chrome plus par manjih programa Windows se komotno prostre na 50% od trenutnih 12Gb koliko imam na laptopu. Do skora sam imao 4Gb i konstantno je bila na 90% s tim da je Chrome zauzimao oko 800Mb, dok sada zauzima 2,5Gb.
 
Kako se to radi ? Na koliko da podesim ?
Sa 16GB ostavi na auto, ne moraš ništa da menjaš. Page file je kod mene 2.55GB na auto a nije bilo problema ni sa 1Gb a i to je bilo samo zato što su neeki programo (kao Adobe) tražili bar nešto, inače sve ostalo je radilo i sa 0 byta. Sa 4-8GB RAM-a 8GB.
Za promenu, Control panel, System, Advanced, Performance, Settings, Advanced, Virtual memory, sve isto još od XP-a.
PS. ništa od toga neće smanjiti zauzetost memorije.
 
Poslednja izmena:
Jutros ukljucim komp posle nekom update-a , bezveze pogledam koliko je sada zauzece memorije. Sada je 28%. Chrome sa par tabova skoci na 34%.
Pa to su normalne stvari.
Da vidiš tek na androidu kako skače zauzetost RAM-a, posle se čude što prodaju telefone sa 8 GB rama.
 
Imam sveze instaliran win10 na ssd sa 8 GB rama i isto toliko Virtual Rama na disku, pratim zauzece memorije i mogu reci da se nesto cudno desava, browser sa 15 tabova, exploreri jos par sitnih programa, zauzece memorije 99%. Win10 uopste ne oslobadja memoriju, a virtuelnu koristi oko 2 GB. Od ukljucivanja kompjutera do ispunjenja memorije ne prodje mnogo vremena i onda sve pocinje usporeno da radi jer je slobodna memorija oko 10 mb, do 70 mb. Zauzece procesora krene konstantno da ide preko 40-50% i sve se tesko ucitava. Misim da nije resenje da se dokupi jos 8 GB.
 
A koliko je zauzece bez browsera ?
 
Pogledas u Task manager-u sta ti jede memoriju i resavas polako...

...riding on 720p...
 
Nešto ti curi memoriju, moguće neki drajveri ako se ne vidi u Task Manager-u.
 
Imam sveze instaliran win10 na ssd sa 8 GB rama i isto toliko Virtual Rama na disku, pratim zauzece memorije i mogu reci da se nesto cudno desava, browser sa 15 tabova, exploreri jos par sitnih programa, zauzece memorije 99%. Win10 uopste ne oslobadja memoriju, a virtuelnu koristi oko 2 GB. Od ukljucivanja kompjutera do ispunjenja memorije ne prodje mnogo vremena i onda sve pocinje usporeno da radi jer je slobodna memorija oko 10 mb, do 70 mb. Zauzece procesora krene konstantno da ide preko 40-50% i sve se tesko ucitava. Misim da nije resenje da se dokupi jos 8 GB.
https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer

Pogledaj detaljno preko ovog ms alata.
Pokazaće sta ždere ram.
 
A koliko je zauzece bez browsera ?

Problem je bio sto i posle gasenja browsera ostaje na isto, tj. memorija se samo punila, a nije se praznila i kada sve pogasim ostane na 10-100mb. Instalirao sam windows 10 manager i pustio da sam odradi posao. Evo sad je bolje.
Kod pokretanja windowsa ima jedna pausa od 2-3 min. gde sve miruje i pokrenute aplikacije tipa browser ili win explorer se ne otvore odmah vec posle te pauze se sve odjednoom otvori.

Pogledas u Task manager-u sta ti jede memoriju i resavas polako...

...riding on 720p...

Task manager pokazuje da browser zauzima oko 800mb, a ostali programi nesto sitno sto zajedno ne prelazi 1.5 GB, a memorija od 8 GB puna do kraja.
 
Poslednja izmena:
Originalni windows ili neka krekovana verzija?

...riding on 720p...
 
Imaš sve u sitna crevca u Resource Monitor-u. Nešto se tu zaglavilo pa ne pušta memoriju.
 
Šta je davilo ?
 
Pustio sam win10 menadzer da odradi sve sto je ponudio, a ono sto sam ja primetio je da mi vise nije fiksna velicina virtualne memorije koju sam odredio da bude 10GB na sistemskom disku, sada je postavljeno da win upravlja virtualnom memorijom.
 
Nazad
Vrh Dno