Šta je novo?

Tutorijal: Licence za Windows Windows

vladat1

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2004
Poruke
7,223
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
NH-C12P SE14 , Ryzen 7 3800X
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
Kingston Fury Renegade 2 x 16 GB - 3600Mhz
GPU
GeForce GTX 1060 GAMING X 6GB
Zvuk
S.M.L.S 8A
PSU
Seasonic Focus Plus 750w 80+ platinum
Kućište
HAF 912 PLUS
Miš & tastatura
Logitech G610 , LOGITECH G403 HERO
Ostale periferije
Blue Snowball Ice
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo dugari,

svedoci smo da je mnogo nas kupilo Windows 10 preko Ebay a, G2A ili sličnih sajtova, a dosta je i nasledilo Windows 10 legalnim prelaskom sa Windows a 7. Ovo je način da se utvrdi:

- da li je Windows 10 legalan
- ako jeste još koliko dugo (određen broj dana ili permanently activated)
- koja je verzija Windows 10 je u pitanju i koji Build.

Kako doći do podataka koje tražimo?


Najpre pokrenite Command prompt tako što ćete držati taster WinKey koji se nalazi u donjem redu, sa obe strane razmaknice drugi taster levo i desno od razmaknice I ima nacrtana četiri kvadrata i pritisnite slovo R pa onda u polju Open otkicajte komandu cmd i pritisnite Enter.



Ukratko: Win + R i onda cmd

Slika 1.png

Dobićete prozor poput ovog na slici



1. Da bi saznali ime računara kucajte komandu: hostname

2. Da bi saznali verziju Windowsa otkucajte ili kopirajte (kopi/pejst: CTRL + C pa CTRL + V) u prozor sledeću komandu: systeminfo | findstr /B /C:"OS Name" /C:"OS Version

3. Da bi saznali status aktivacije windowsa otkucajte sledeću komandu: slmgr /xpr (rezultat će se pojaviti u posebnom prozoru)



Evo kako to treba da izgleda:

Slika 2.png

To bi odprilike bilo to. Zahvaljujem se mom dobrom kolegi Dragoljubu na pomoći oko sastavljanja ovog tutorijala.

Ovako to izgleda kod mene

Slika 3.png
 
Poslednja izmena:
Da bi se saznalo da li je oem ili retail licenca kuca se Slmgr –dli
Na linku ispod su ostale slmgr komande, a na sledećem više detalja o različitim windows licencama.
https://www.lifewire.com/slmgr-command-4684499
https://www.techadvisor.co.uk/feature/windows/cheap-windows-keys-3665849/
cd84f7ac61ea1def49566309d7a13079.jpg
5f2fe73a0b0572b1d1b03b6027e667f3.jpg
 
Što se tiče verzije Windows-a, ne mora se kucati ona dugačka komanda. Otvori se Run dijalog sa Win +R i ukuca se komanda winver
Za informaciju o svičevima za slmgr na windows-u 10, ide se desnim tasterom miša na Start dugme, izabere se Powershell (Administrator). Zatim se ukuca slmgr /?
 
Cao. Kako da saznam ceo product key preko CMD? Ili u windows folderu, ali imam pristup samo troubleshoot opcijama zato CMD?

Iz Microsoft community podrske nemaju pojma. Win10 je, nadogradnja sa Win7.
 
Cao. Kako da saznam ceo product key preko CMD? Ili u windows folderu, ali imam pristup samo troubleshoot opcijama zato CMD?

Iz Microsoft community podrske nemaju pojma. Win10 je, nadogradnja sa Win7.
Ako ti je legit bio w7 isti je key ostao, možeš za vreme instalacije w10 da ga ukucaš prihvatiće ga

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
U firmi imam jedan rashodovani komp, i čitajući teme oko licenciranih Win-ova, proverim ga, po gornjem uputstvu. U pitanju je RETAIL verzija, a ime pise Windows(R), CoreSingleLanguage edition. Znači, kao kao gornja slika levo, samo to drugo ime. Kucao sam komandu za verziju Win-a iz sledećeg posta, izbacuje:
Win 10 Home Single Language
10.0.17134 N/A Build 17134
Planirao sam, pošto se taj komp ne koristi, da prebacim taj Windows na jedan kućni komp, jer vidim da je Retail. E sad, problem: nemam ključ! Koliko se sećam, da je to komp sa preinstaliranim Windows-om, na kućištu nema nalepnice. Šta da radim, kako dodjem do ključa?
 
Licenca/activacija je vezana za ploču a registracija je na MS serveru.
 
Ček, ali ako je Retail verzija,zar to ne znači da može na drugu ploču, tj komp?

U medjuvremenu sam preko komande iz cmd-a, koju sam našao na netu, pročitao 25-cifarni ključ...

To je komp uzet u Emiju(pise u settings/about Alti i kontakt tel)

Da li vredi da uopšte probam taj ključ na drugom kompu?
 
Retail može, provereno. Dva puta može onlajn da se aktivira.

E, ono što se ne uklapa, je to što su svi računari iz Altija, WinWina isl isključivo sa OEM licencama.

Jedino ako neko nije na prazan Altijev komp instalirao Retail Win (ili je OEM pregazio winom iz "domaće radinosti", što je verovatnije).
 
Poslednja izmena:
Sme li se pitati, gde nabavljate licence za Win (10 ili 7), kao i za Office, a vala i ostale programe?
Po netu (ebay) vidim da ima da se kupi, kinguin skuplji dosta (mozda ima veci izbor).
Na sta obratiti paznju?
Sta treba da ima ili kakva treba da bude licenca da bi valjala?
OEM, Retail, Student (nesto nesto, prisecam se a ne znam) sta to znaci, sta je bolje, za sta je sta, sta meni za kucu treba (da me ne smara obavestenjima) i za laptop da ne smara i da me ne orobe negde nekad na granici i sl.?
Koje su cene ok za Win 10 (home, pro...), Win 7 starter, Win Home Bassic, MS Office profesional plus 2019 ?
Koliko koje verzije traju, odnosno koliko traju kljucevi za koje od verzija, kako se prilikom reinstalacije i dizanja sistema iznova aktivira ponovo licenca...?
Ima li nekih cajka i saveta...?
 
Poslednja izmena:
 
Da pitam za kuma. Kum je inzinjer i ima registrovanu firmu za projektovanje. Ima u kancelariji jedan desktop na kome ima nalepnicu za Win7 i na njemu ima openoffice i legalni bridzked.E sad,ima 3 laptopa koje koristi u kancelariji. Ako bi preko nekih od navedenih sajtova kupio 3 licence za Windows i 3 licence za Office da li bi bio ,,legalizovan,,? Ako mu dodje kontrola kako oni proveravaju legalnost sistema i programa? Da li kontrola priznaje takav nacin kupovine i da li je za njih to legalno?
 
Nije legalno.
 
Da pitam za kuma. Kum je inzinjer i ima registrovanu firmu za projektovanje. Ima u kancelariji jedan desktop na kome ima nalepnicu za Win7 i na njemu ima openoffice i legalni bridzked.E sad,ima 3 laptopa koje koristi u kancelariji. Ako bi preko nekih od navedenih sajtova kupio 3 licence za Windows i 3 licence za Office da li bi bio ,,legalizovan,,? Ako mu dodje kontrola kako oni proveravaju legalnost sistema i programa? Da li kontrola priznaje takav nacin kupovine i da li je za njih to legalno?
Mora racun da ima, tako da nista od toga.
 
Ovom komandom se "briše" licenca sa ploče? slmgr /upk
 
Loše si se izrazio
Samo uklanjaš licencu iz windows-a, ostaje aktivacija na serverima i u bios-u ploče, naravno.
 
Ne moraš to da radiš. Retail licenca će ti biti aktivna, samo je bitni da je u isto vreme aktivna na jednom pc. Ja sam do sad promenio nekoliko ploča i nema problema sa aktivacijom.
 
Ne.
Najpre, to nije retail licenca. To je OEM, vezana za matičnu. Drugo, retail licenca najčešće važi za dva PC-ja (CPU-a, ili kako već), ima dve onaljn aktivacije pre nego traži narednu, itd....

@Goyakla

Onda je OK, to je ono što si hteo. Uklonićeš licencu, promeniš ploču. Ponovo aktiviraš novom licencom.
Ako si mislio da zadržiš licencu, a prodaš ploču, ne može.
 
Ja sam mislio da ova licenca može da se iskoristi za novu aktivaciju. Sad sam probao i ne može.
Ali kad sam proveravao pisalo je da je retail licenca, ne oem.
Ključ sam kupio na Aliexpresu.
 
Ne.
Najpre, to nije retail licenca. To je OEM, vezana za matičnu. Drugo, retail licenca najčešće važi za dva PC-ja (CPU-a, ili kako već), ima dve onaljn aktivacije pre nego traži narednu, itd....

@Goyakla

Onda je OK, to je ono što si hteo. Uklonićeš licencu, promeniš ploču. Ponovo aktiviraš novom licencom.
Ako si mislio da zadržiš licencu, a prodaš ploču, ne može.

LOL
OEM licenca ne može da se prenosi, i vezana je za tu ploču. Ako menja ploču mora da kupi drugu. To mu je kao da je kupio novi računar.

Samo retail licenca može da se koristi više puta.
 
Ja sam mislio da ova licenca može da se iskoristi za novu aktivaciju. Sad sam probao i ne može.
Ali kad sam proveravao pisalo je da je retail licenca, ne oem.
Ključ sam kupio na Aliexpresu.
Kako si proverio? Jesi kucao komandu u terminali Slmgr –dli i pisalo je da je retail ili? Ako neće onda je OEM ili su te prevarili.
 
Nisu me prevarili nego ja nisam čitao. Lepo je pisalo da je samo za jednu aktivaciju. Zato je i koštao 3$. :)
 
Pa ako ima još kupi drugu. 3$ je dobra cena😀
 
Kupio sam polovni laptop pre 2 godine i sad počelo da iskače kako je win pred istekom. Da li mogu bilo koji ključ sa alija da kupim?
 

Prilozi

  • w10.jpg
    w10.jpg
    37.2 KB · Pregleda: 76
  • w10u.jpg
    w10u.jpg
    153.8 KB · Pregleda: 53
  • w10v.jpg
    w10v.jpg
    247.4 KB · Pregleda: 45
  • w10ver.jpg
    w10ver.jpg
    156.2 KB · Pregleda: 45
Kad vidim da ljudi kupuju kljuceve sa alija najezim se.

Kome treba retail i nece da se maje sa raznoraznim aliekspres kinezima, javite se na pp da vam posaljem link do radnje, kosta vas celih 0.43 evrocenti vise a imate i support ako kljuc nije dobar, poslace vam drugi brzo.
 
Jel ima i za Office, i on istekao:( ?
 
Nazad
Vrh Dno