Šta je novo?

ITX ploča za Intel 9500F, memorija, hladjenje

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Potrebna mi je preporuka za ITX ploču za Intel 9500F. Ploča će da ide u NZXT H210i ITX kućište (https://www.nzxt.com/products/h210-matte-white), mašina će da se koristi za igranje. Preferiram Z370/Z390 čipset ali generalno sve preporuke su dobrodošle. Gigabyte ne dolazi u obzir.
Pored ploče, trebaju mi preporuke i za adekvatan kuler (tipa Cryorig H7 plus Noctua NF-F12 ili recimo NZXT Kraken X52) i memoriju (2x8GB).
 
Baci pogled na Alpenfohn ili LC low kulere, imaju dobra resenja.

...riding on 720p...
 
koji je budzet za plocu i kuler?
 
za taj novac moze da se uzme Phantom itx i recimo Noctua U12A ako hoces kvalitet.
ja na toj ploci drzim 9900K na 5Ghz bez ikakvih problema.
 
za taj novac moze da se uzme Phantom itx i recimo Noctua U12A ako hoces kvalitet.
ja na toj ploci drzim 9900K na 5Ghz bez ikakvih problema.

Phantom ITX je skoro 200 EUR, teško da može da se kupit za 150 EUR.
 
mislio sam ako se ide na jeftiniji kuler do recimo 100e...
 
Šta će mu kuler od 100+ evra za 9500...Arctic Freezer 34 eSports Duo od 40€ je puna kapa, overkill čak. I možeš da uklopiš boju sa H210, heh.

Što se ploče tiče, za procesor koji se ne klokuje ti ne treba Z čipset. Imaš recimo ASRock H370M-ITX/ac, sasvim ok. Ili Asus Strix B360-I, ako ti se bacaju pare.

Ako baš planiraš apgrejd na neki K procesor (nema svrhe, po meni), onda MSI Z390i Gaming Edge, pošto je Gigabyte no-no. Sa jeftinijim kulerom poput onog Arctica možeš da uzmeš i ASRock Z390i Phantom, koji je trenutno najbolja Intel ITX ploča ali zaista nema potrebe za tim ako ne uzimaš nešto poput 9700K/9900K ili ti treba Thunderbolt. Generalno, za 9500 ti ne treba ništa jače od ASRock H370, osim ako ne tražiš nešto baš specifično...

Za RAM, 2666 MHz sa što manjim CL, ako se ne uzima Z390, ili nešto na 3000-3200 MHz ako se uzima Z390. Lično, ja bih uzeo Crucial Ballistix Sport LT 3000 CL15 u oba slučaja, jer je jeftin i dobro se overklokuje. Radiće na 2666 na H370 ploči ali nije strašno, razlika u ceni je mala...
 
Poslednja izmena:
pa covek je naveo budzet pa rekoh ajd da potrosim sve :)
na Phantoma moze kasnije da bocne bilo sta ako resi. takodje bih isao na minimum 3200Mhz ram posto je bas pala cena a ta brzina je nekako sweet spot i najveca je razlika izmedju 2666 i 3200.

takodje je vazdusni kuler vecna stvar pa sam pre za varijantu da se uzme nesto sto bolje nego da se kasnije dokupljuje jaci ako zatreba.
 
Overkloking me ne zanima uopšte, Thunderbolt 3 port je poželjan ali ne i neophodan, a K procesor trenutno nije u planu (možda nekad u budućnosti) ali je ok ako mogu da uzmem nešto što neće odmah biti kompletno besmisleno za bilo kakvu zamenu hardvera već sutra.
 
Ako imaš apgrejd u vidu a ne želiš OC, zašto odmah ne uzmeš 9700F i završiš posao? Za igre nećeš naročito dobiti apgrejdom na 9700K/9900K, plus su skupi, plus se teže hlade i treba ti dobra ploča, etc, a OC te ne zanima. Non-K 9700 može i na H370/B360 ploču, s onim Arctic kulerom...9500 je sasvim ok za igre, ionako.

Ako ti to nije privlačno, možeš onda da uzmeš onu MSI Z390 ploču, za svaki slučaj, i 3000-3200 MHz RAM. Kuler možeš i kasnije da apgrejduješ, ako bude bilo potrebe...

Više bi dobio sa AMD platformom, ako imaš apgrejdovaje u vidu, ali cenim da si već odvagao i odlučio se za Intel...
 
Znam da je AMD bolji odabir glede performansi, ali nemam vremena niti volje da se zezam sa eventualnim problemima (plus komponente nabavljam iz inostranstva, dakle vraćanje istih je dodatni problem).

Znam za 9700F ali to je kompletno preterivanje u mom slučaju i nepotreban trošak. 9500F je puna kapa, čak bi i 9400F bio ok. Verovatno ću se odlučiti za kvalitetniju ploču jer je to dobra investicija na duže staze (što u mom slučaju znači 5 godina).
Memorija će da bude DDR4 PC3200, 2x8 GB samo nemam ideje kog proizvođača / seriju da gledam.

Što se hlađenja tiče oba predloga su dobra ali su knap (5-6 mm manje od maksimuma za ovo kućište), pa bih radije nešto manje (do 145 mm).
 
pogledaj neki g.skill trident z.
hladjenje onda mozda neko Cryorig H7.
 
Ako kućište prima toliko visoke kulere, why not? Ne razumem problem...
Potraži onda Scythe Fuma Rev. B (ne Fuma 2), ono je 149mm i fantastičan je kuler.

Što se memorije tiče, moja preporuka ostaje onaj Crucial. Low profile pa nema frke za kulere, jeftina je, i može lako da se ubrza ako bude bilo potrebe nekad.
 
da, u to kuciste staje opusteno i D15 noctua, provereno :)
 
Potrebna mi je preporuka za ITX ploču za Intel 9500F.

Overkloking me ne zanima uopšte, Thunderbolt 3 port je poželjan ali ne i neophodan

https://www.asrock.com/MB/Intel/B365M-ITXac/index.asp - 100e (max 2666MHz RAM)

https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty%20Z370%20Gaming-ITXac/ - 160e (Thunderbolt 3)

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390%20Phantom%20Gaming-ITXac/index.asp - 190e (Thunderbolt 3)

Crucial Ballistix Sport LT 16GB 3000 CL15 / 3200 CL16 - 90e

CRYORIG M9i / CRYORIG H7
 
Nazad
Vrh Dno