Šta je novo?

Konfiguracija Synology NAS-a - File station external access

ZeeGerman

Čuven
Učlanjen(a)
05.01.2002
Poruke
2,369
Poena
725
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5-10400F & MASTERAIR G100M
Matična ploča
GIGABYTE B460 DS3H
RAM
32GB Kingston KF426C16BBK2/32 DDR4-2666 DIMM CL16 Dual Kit
GPU
GeForce RTX 2060
Storage
Samsung 980 PRO 1 TB Heatsink + 2x500GB old, crap SSDs
Zvuk
on board
PSU
600W
Kućište
NZXT H510 Flow
Monitor
Dell S2722DGM
Miš & tastatura
Redragon M913 & Redragon K569
Ostale periferije
Synology DS 220+
Laptop
DELL Latitude 5410
Tablet
Samsung Galaxy Tab S7+
Mobilni telefon
Realme GT2 PRO
Pametni uređaji
Usisivač!? Jesam učestvovao u diskusiji, ali baš da koristim tako nešto.... :D
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima.

Nisam laik, već sam totalni duduk za mreže i razumevanje istih i već neko vreme se mučim da omogućim trećim licima da pristupe mom NAS uređaju.

Namestio sam sve prema svojim potrebama za sebe i korisnike u stanu (LAN access). Ono što mi predstavlja problem je eksterni pristup od strane "trećeg korisnika", kako bi moj NAS koristio kao eksterni drajv za skladištenje podataka, odnosno kao cloud hdd.

U Control panel/User sam napravio korisnika, dodelio mu neophodna prava....ali kako da mu "mali Perica" sa kreiranim nalogom pristupi eksterno? (napominjem, odradio sam quick connect setup - ali ne želim takav pristup da dam "malom Perici"). Poenta je da "malom Perici" samo dam eksterni prostor za skladištenje. U setup-u File Station-a, trebalo bi da je sve ok (slika u spojleru).

file station.jpg

Pitanje zapravo glasi - kako da "mali Perica" koristi/eksploatiše svoj home folder? Kako da mu setuje pristup na svom, udaljenom računaru? Da li je na samom NAS-u (Synology DS116) potrebno još nešto odraditi?

P.S. sajt im je bogat objašnjenjima, ali se slabo snalazim. Vidim da im technical support ima live chat (samo sam omašio radno vreme), pa mi je to verovatno najsigurnija varijanta. Ipak, ako neko ima iskustvo sa ovime....pls help.
 
Prva varijanta je da instaliras Cloud station server na NAS. Quickconnect id vidim da si aktivirao kao onda si napravio korisnika koji ima pristup samo odredjenom folderu. Taj neko drugi na svoj PC instalira cloud klijent. Das mu quickconnect id (tvoj, jer tako se locira tvoj nas na netu ako nemaš javnu statičku IP adresu), user, pass (za njega) i taj njegov folder se sync sa folderom koji si odredio za tog korisnika. Identično kao Dropbox. Korisnik ima sve te podatke kod sebe lokalno a kad je komp na internetu (laptop nema uvek net) onda se uradi sync. Taj folder mozes da backupujes da Hyper backup za tog korisnika.
Ovako nekako:
https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/help/DSM/Tutorial/cloud_sync_files

Druga varijanta je samo ukoliko imaš javnu statičku adresu na lokaciji gde je nas i tu aktiviras vpn server na NAS pa dozvolis korisniku pristup samo odredjenom folderu. Na ovaj način klijent ne može da pristupa fajlovima ako nema net.
 
Koliko je zapravo prosto. Čitam ceo dan i ne uspevam da provalim.....uopšte nisam gledao na quickconnect kao opcija koja može služiti u ove svrhe.

"Mali Perica" se nakačio i radi baš ono što treba....jedino što bi možda trebao da mu uskratim administratorska prava :d


P.S. HVALA!
 
Nazad
Vrh Dno