Šta je novo?

Telefon za majku, Nokia 6.2 vs Nokia 7.1

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,684
Poena
485
Trebam majci da uzmem telefon jer joj Lumia 730 sto ima polako otkazuje, a i da nije ta situacija Windows 10 Mobile ionako ide uskoro u vecna lovista pa je doslo vreme da se uzme nov telefon za nju.

Lumia 6.2 i 7.1 u mts-u imaju istu, meni skroz prihvatljivu cenu pa se razmisljam izmedju njih. Eventualno bi mogao Motorola One Action da dodje u obzir, ali sa njim rata ispadne nekih 200-250 din skuplja.

Majka nije neki zahtevan korisnik, koristi browser, viber i facebook.

U sustini, Lumia 6.2 nema fast battery charging, ali ima veci kapacitet baterije, ali ne vidim neku vecu razliku. U sustini izbor se svodi na to koji od njih ima kvalitetniju kameru, ekran i kvalitet izrade. Ne znam kakvi su Motorola telefoni sad, ali ako imaju uporedive te kvalitete, i ne zaostaju u ostalim poljima(recimo optimizacija softvera i duzina podrske), definitivno mi nije previse doplatiti za One Action.

Hvala unapred na savetima.
 
uzmi joj a3 za kes,usput ustedi na paketu/pretplati.klot android je lak na razumevanje i to joj je najbezbolniji prelazak na android svakako,ima srpski,a3 i oled pogoduju starijim osobama.
 
Necu da uzimam telefon za kes. Zelim samo da uzmem preko telenora ili mts-a. U svakom slucaju ne zelim da joj uzmem telefon koji je po bilo kojoj specifikaciji gori od Nokia 6.2 i smatram da uzeti 720p ekran u 2020. godini je ravno mazohizmu.

Generalno imam stav da Xiaomi, Huawei, Meizu, Samsung ne zelim da joj kupim, to treba da joj radi naredne 3-5 godine i ne verujem da ti brendovi u ovoj cenovnoj kategoriji mogu toliko da potraju.
 
Nokia najmanje traje od navedenih, mozda u rangu sa Samsungom.

Fleke po ekranima, softver pun bagova, veoma los izbor. Uzmi Motorolu bolje.
 
mislio sam da kazem sa ovim a3 bas da 720p ce da pogoduje starijoj osobi,ali ti znas najbolje.takodje od svega pobrojanog a3 ima najbolju sansu da bude relevantan toliko vremena jer sa a1 programom saomi se obavezao da ce podrzavati fon dve velike revizije androida plus sigurnosni pecevi preko toga.

ja mojoj majci ne bih nametao kredit na dve godine od 500+ e zbog mobilnog telefona i to cak ni osredenjeg,ali ima nas raznih. :)
 
Beži od Nokia telefona. Težak krš. Kako hardver tako i softver. Ubedljivo najgori brand sa trajanjem baterije. Softverski brzo kreću da koče. Govorim iz iskustva jer sam u dva navrata imao Nokia 6, a po jednom Nokia 5, Nokia 3.1 i Nokia 6.1 Plus.

Ako već hoćeš čist android (a nećeš Xiaomi) uzmi neku Motorolu. Odličan softver, ne seckaju ni modeli sa 2gb mem, baterije odlične (sem exynos modela). Kamere isto generalno bolje od Nokia pandana.

One action bolja od obe te Nokie.
 
Ne znam za konkretno taj model, ali sam video redmi 7a i vidim da ima 13k plus se dobija kupon. Radi telefon ok, a nije ni preterano ružan.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ja bih dodao da definitivno vredi dodati za mi a3. Samo nokia zaobiđi.
 
mislio sam da kazem sa ovim a3 bas da 720p ce da pogoduje starijoj osobi,ali ti znas najbolje.takodje od svega pobrojanog a3 ima najbolju sansu da bude relevantan toliko vremena jer sa a1 programom saomi se obavezao da ce podrzavati fon dve velike revizije androida plus sigurnosni pecevi preko toga.

ja mojoj majci ne bih nametao kredit na dve godine od 500+ e zbog mobilnog telefona i to cak ni osredenjeg,ali ima nas raznih. :)

Ne znam kako si napravio tu racunicu(cak oba telefona da uzmem, opet nece toliko da kosta), niti odakle ti to da cu majci ista da "nametnem". Ja joj uzimam telefon, ne predlazem joj sta ce ona da uzme. Takodje, to sto je starija ne znaci da je slepa, a mislim da dok god ima culo vida primetice da je taj budget 720p ekran u A3 gori od ekrana na njenom Lumia 735 telefonu, a kamoli bilo kog modernog 1080p ekrana, ili ovih na telefonima navedenim u naslovu teme koji su sertifikovani za HDR10 i koji valjda imaju neke clear display ili tako neke marketing bullshitove. Mislim da je vecini ljudi 720p rez mala na skoro 5" ekranu na Lumia 730, a kamoli na 6" i tesko da tu postoji neki "objektivni" argument koji moze da ospori to. Ne sporim ja da A3 ima svoje adute, ali mislim da mojoj majci koja nije prezahtevan korisnik(a opet nije da je tehnicki nepismena pa da ce telefon koristiti samo za pozive i sms poruke) oni nece toliko izaci u prvi plan.



Nokia najmanje traje od navedenih, mozda u rangu sa Samsungom.

Fleke po ekranima, softver pun bagova, veoma los izbor. Uzmi Motorolu bolje.

Ja sam mislio da su fleke po ekranima iskljucivo javljaju na AMOLED ekranima, a ne na IPS kao sto imaju ova 2 telefona?
Isto tako, ja sam mislio da svi telefoni koji imaju android one imaju maltene softver jednakog kvaliteta, pa me zato zbunjuje preporuka Motorole napsram ove 2 Nokie, kada su sav 3 telefona na android one. Mozes li pojasniti?


Beži od Nokia telefona. Težak krš. Kako hardver tako i softver. Ubedljivo najgori brand sa trajanjem baterije. Softverski brzo kreću da koče. Govorim iz iskustva jer sam u dva navrata imao Nokia 6, a po jednom Nokia 5, Nokia 3.1 i Nokia 6.1 Plus.

Ako već hoćeš čist android (a nećeš Xiaomi) uzmi neku Motorolu. Odličan softver, ne seckaju ni modeli sa 2gb mem, baterije odlične (sem exynos modela). Kamere isto generalno bolje od Nokia pandana.

One action bolja od obe te Nokie.

Isto pitanje za android one upucujem i tebi.


Sve u svemu, hvala na preporukama i za Xiaomi i za Motorolu. Na kraju krajeva, verujem da Nokia nije tako kvalitetan proizvodjac kao sto sam isprva mislio, a li da li je moguce da su uspeli da naprave dva telefona sa Snapdragon 636 koji imaju velike probleme sa performansama?
 
Poslednja izmena:
Ja se više i ne sećam vremena kada nisam koristio Nokiu :d Trenutno zadovoljan sa 5.1. Ali preporučujem i Motorolu, mislim da bi G7 bio odličan izbor (znam je G6 dobar telefon, ne verujem da su nešto zeznuli u međuvremenu).
 
@Solesoslav

Ne znas o cemu pricas, trazio si savet, ne napadaj ljude koji savetuju. Ekran u A3 je dosta bolji od ekrana u tim Nokiama po svemu osim po rezoluciji.

Starija osoba nece primetiti rezoluciju svakako.
 
Naravno da se primećuje, posebno ako imaš dva telefona jedan pored drugog. E sad, ta Lumia je imala tek 10% veći PPI, pa tu i nema razlike u odnosu na A3. Ali kod ovih modela sa 400-430 PPI je značajno. Druga stvar je šta je kome potrebno i bitno ;)
 
@Solesoslav

Ne znas o cemu pricas, trazio si savet, ne napadaj ljude koji savetuju. Ekran u A3 je dosta bolji od ekrana u tim Nokiama po svemu osim po rezoluciji.

Starija osoba nece primetiti rezoluciju svakako.

Nije mi bila namera nikoga da napadnem, komentar za vid je bio pokusaj humora, zao mi je ako je nekog uvredio. Pored toga mislim da je moj post bio dosta neutralan, procitao sam vase savete i zamolio dalje obrazlozenje jer mislim da ih nisam bas najbolje razumeo.

Sto se samog Xiaomi A3 telefona tice, u pravu si da nagadjam to o cemu pricam, moram priznati da nisam video telefon uzivo. Napisao sam svoje misljenje o njemu i ponovicu samo da moj stav je da u 2019. godini nema kvalitetnih 720p panela i da svi koji se prave su budzetskog tipa(paneli, ne telefoni). Kao sto sam rekao bio, posto po specifikaciji nije HDR10 sertifikovan delovalo mi je kao da je ekran nizeg kvaliteta nego oni u navedenim Nokia i Motorola telefonima, ali mozda uzivo nije tako, nije sve u specifikaciji.

Na kraju krajeva, trazio sam za savet koji telefon da uzmem izmedju tri koja sam naveo, i iako je covek po mom misljenju dosta agresivno nastupio kad je predlozio Xiaomi A3, razmotrio sam predlog, lepo odgovorio zasto smatram da ipak on nije za mene(odnosno moju majku) i zahvalio se na predlogu.
 
Bas zato ti i kazem za A3, vidim da si zbog specifikacije zakljucio.

Evo ti pored N7.2, videces i sam koliko je prikaz lepsi na A3. Ja kao entuzijasta na A3 vidim piksele tek kad ga stavim pored svog 9T i zagledjujem slova, ovako u realnom radu nema sanse da se primeti, barem ne u odnosu na 1080p.

https://youtu.be/94UWHx1Jgc8

Pored toga IMX586 senzor kamere, 4000mAh baterija, stedljiv (a dovoljno jak) chipset, 4/64, bas je zaokruzen telefon.
 
Bas zato ti i kazem za A3, vidim da si zbog specifikacije zakljucio.

Evo ti pored N7.2, videces i sam koliko je prikaz lepsi na A3. Ja kao entuzijasta na A3 vidim piksele tek kad ga stavim pored svog 9T i zagledjujem slova, ovako u realnom radu nema sanse da se primeti, barem ne u odnosu na 1080p.

https://youtu.be/94UWHx1Jgc8

Pored toga IMX586 senzor kamere, 4000mAh baterija, stedljiv (a dovoljno jak) chipset, 4/64, bas je zaokruzen telefon.

Dobro, trebalo bi definitivno pogledati telefone uzivo. Nego nisi mi odgovorio za fleke na ekranu, jel se one javljaju i na IPS ekranima, a ne samo na AMOLED? Isto, jel postoje razlike u implementacijama Android One od strane razlicitih proizvodjaca?
 
Nisam video pitanje.

Kad sam rekao fleke mislio sam na zute fleke od lepka, to se javlja kada je los lepak, koliko znam samo na IPS-u. Na Amoledu se javlja burn in, mada A3 ima Samsungov ekran, ako se ne drzi osvetljenje 80-100% uvek, ne bi trebalo da bude problema. U poslednje vreme low/mid-range Huawei i Nokia telefoni imaju problema sa zutim flekama, isto i poneki low/mid-range Xiaomi sa IPS ekranom ako js GPS konstantno ukljucen zna da dobije fleku gde je GPS chip.

IPS je proslost kod telefona, barem onakav kakav 97% proizvodjaca gura, gde su 3% Sony, LG i Apple koji umeju da stave odlican IPS u telefon.

Sto se Android One-a tice, funkcionalnost je ista kod svih uz sitne modifikacije, a stabilnost, ram menadzment, autonomija, brzina update-a i generalno kvalitet softvera zavise iskljucivo od proizvodjaca telefona. Nokia se lose pokazala sto se toga tice.

Za duze staze ti je softver najbitnija stavka, a tu su Motorola i Xiaomi (Android One ili MiUI, svejedno) najbolji na nasem trzistu, s tim sto Xiaomi ima mnogo bolju podrsku, dosta duze dobijaju update telefoni.
 
Poslednja izmena:
Nisam video pitanje.

Kad sam rekao fleke mislio sam na zute fleke od lepka, to se javlja kada je los lepak, koliko znam samo na IPS-u. Na Amoledu se javlja burn in, mada A3 ima Samsungov ekran, ako se ne drzi osvetljenje 80-100% uvek, ne bi trebalo da bude problema. U poslednje vreme low/mid-range Huawei i Nokia telefoni imaju problema sa zutim flekama, isto i poneki low/mid-range Xiaomi sa IPS ekranom ako js GPS konstantno ukljucen zna da dobije fleku gde je GPS chip.

IPS je proslost kod telefona, barem onakav kakav 97% proizvodjaca gura, gde su 3% Sony, LG i Apple koji umeju da stave odlican IPS u telefon.

Sto se Android One-a tice, funkcionalnost je ista kod svih uz sitne modifikacije, a stabilnost, ram menadzment, autonomija, brzina update-a i generalno kvalitet softvera zavise iskljucivo od proizvodjaca telefona. Nokia se lose pokazala sto se toga tice.

Za duze staze ti je softver najbitnija stavka, a tu su Motorola i Xiaomi (Android One ili MiUI, svejedno) najbolji na nasem trzistu, s tim sto Xiaomi ima mnogo bolju podrsku, dosta duze dobijaju update telefoni.

U pravu si za fleke na IPS-u. Secam se da je LG G2 svojevremeno bio poznat po ovom problemu i iz nekog razloga sam bio ubedjen da je on imao AMOLED ekran.

Hvala ti na objasnjenju.
 
Ne sećam se tačno, ali neko je pominjao kako Nokia telefoni imaju problem sa lošim keširanjem aplikacija. I to je tačno. Motorola i Nokia, isti hardver, isti android - na Motoroili duže traje baterija. Pogledaš samo testove po netu ili idi na https://www.gsmarena.com/battery-test.php3 pa uporedi.

Nokia 7.2 ima rejting 69 za bateriju.
 
Poslednja izmena:
Android nije isti, jedan optimizuje Nokia, drugi Motorola.

Mozda je verzija ista, ali je to najmanje bitna stavka.
 
Sad malo izguglah, svuda ima "prava" 3310 2017. po ceni od 60 eura, na njih sam mislio kada rekoh replika (replika one stare 3310 iz 2000.god) a ne na klonove, hvala u svakom slucaju.
 
Nova 3310 je krs. Ako hoćeš klasik fon u danasnje vreme pojuri Nokia 230. Najbolji fon u toj kategoriji. Ekran veliki, kamere fenomenalne (selfie narocito), baterija odlicna, tastatura takođe. Mana sto je 2g ali mi sta ce ti na feature fonu 3g. Ako bas hoces klasik fon sa malo dodatnih mogućnosti pojuri novu Nokia 8110 (cuvena banana). Sem 4g, ima KaiOS koji omogućava jednostavnije aplikacije tipa facebook, twitter, gmaps, yotube i sl.
 
Imao sam sva tri telefona koja je blue spomenuo u postu #27.
Apsolutno se slažem s njegovom tvrdnjom da je Nokia 230 najbolji izbor.

Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno