Šta je novo?

Konfigurisanje Mikrotik ruterborda

ak47

Poštovan
Učlanjen(a)
25.07.2017
Poruke
309
Poena
70
Pozdrav svima, vec duze vreme imam konstantne probleme. Ti problemi su vezani za stalne apdejtove koji su skoro svakodnevni.

do sada sam funkcionisao sa 2 operatera -

1. glavni sa kojim zbog Uploada koristim na racunarima koji sluze samo za igranje. To je internet koji dobijam bezicno do svica (gigabitni cisco) i on dolazi do mene nano stationom. Brzina je 40/40 mbita/s

2. Internet kablovski koji sam uveo da sluzi samo za update i downloadovanje igara. Njegova brzina je 100\5 mbita\s.

sada funkcionisem tako sto kada bude neki apdejt na fn ili pubg stavim jednostavno u 2 po 2 racunara i tako skinem ali se desava da klinci ukljuce download na racunarima koji su na sporijem netu i odmah koci ovima sto igraju, imaju packing loss, itd.

sada sam uzeo mikrotik ruterbord RB951G-2HnD, posto prvi koji sam makao jer mi je brljavio, sada zelim da ovaj konfigurisem pa mi je potrebna pomoc.

dakle kako da rasporedim prvi net na racunarima, da li moze automatski da podeli protok ili ce i dalje da pravi problem. Kako da ih na najbolji nacin ogranicim?

I jos jedno, jer postoji mogucnost da oba interneta rade istovremeno pa da izaberem od racunara do racunara ko koji net koristi?


moja postavka sta sve trebam da umrezim je:

ulaz
1. internet bezicni 40\40
2. internet kablovski 100\5

Izlaz
server + 12 racunara + 6 ps4 + ip kamere preko wifi (mikrotikov) + nekoliko telefona
 
Da, ako ti DHCP na Mikrotiku dodeljuje adrese da mu kazes da dodeljuje za odgovarajuci uredjaj stalno istu adresu je jedan klik, make static.
 
Drugo, kad već imaš Mikrotik, ograniči protok za download - po portu. Portovima koje koriste igre daj najveći prioritet.
 
Nazad
Vrh Dno