Šta je novo?

Kvalitet ozvučenja u koncertnim dvoranama i halama

jaksa

Odeljenje za zaštitu naroda
Super Moderator
Učlanjen(a)
04.06.2002
Poruke
6,208
Poena
905
Nemamo ovakvu temu.
Izvolite.
 
Evo konkretno iskustvo - Zdravko Čolić, Arena, 29.11.2019. - zvuk je bio katastrofalan. Zna li neko ko je organizator, da li su oni odgovorni za ozvučenje i koliko Arena ima veze s tim?
 
Cola je organizator uz podrsku sky music, oni su odgovorni za ozvucenje, arena nema veze sa tim...

Sta je bio konkretan problem sa zvukom i koja ti je bila pozicija?
 
Ja sam hteo bas o ovome pisati i upitah Jaksu gde bi se moglo o tome na forumu, kad "baraba" otvori temu na sebe... :d

Bio sam sinoc prvo, poucen mnogim iskustvima, otisao skroz sa strane na nivou 200, gledao binu najblize sto moze sa terase na nivou 200, video dobro izvodjace al ne i video zid, cuo sve preglasno a lose.
Onda odem do terase u uglovu dvorane na nivou 200 i zvuk opet los ali se vidi cela scenografija i odlicno video zid, bocni video panoi.
To je najbolje bilo, video se Čola perfektno, da je tako na svim koncertima bilo bi dobro.
Ali zvuk, to je blagi užas.
Prvo svi ali svi domaci izvođači preglasno pustaju zvuk, dolazi do distorzije zvuka, bude nerazgovetno, instrumenti poklapaju glas pevača i često kao da zveče instrumenti (nije večeras to dvoje bilo).
Ovaj put su niski bili losi i nerazumljivi, srednji kako kad, uglavnom slabi i takodje muljavi, jedino su se visoki dobro culi.
I sam Čola je mrmljao kad je pevao i pričao.
Licno mislim da mu je u jednom trenutku malo pukao glas od previse nepotrebnog zavijanja i "pokazivanja glasovnih mogucnosti", pa je ukocio i "pustio publiku" da peva za njega a "pružio je šansu" i pomoćnim vokalima.
Ja nisam mogao da to sve izdržim i otišao sam kad je bila pauza.
Dotukli me Duričićevi bubnjari.

Meni se čini da je bilo raznih problema sa ozvučenjem.
U nekoliko navrata mi se čini da je zvuk nekako talasao, kao da ima jeku, kao da ide po dubini gore/dole, nekako da nesto ozbiljno ne valja sa zvukom.
Jos na to kad dodam i Čolinu nepovezanu i mnogo lošu, neosmišljenu priču između nekih numera...
Brate imaš 5 punih Arena, pa sedi, osmisli nešto, budi vredan, nemoj samo na šarm (koji je izbledio), nemoj na fol jer ispade sve jedno VELIKO foliranje i "druženje" da se samo namlati lova.

Zašto u istoj toj Areni je Tom Jones mogao da ima skoro savrsen zvuk, da se sve razume i cuje, zasto su evo u maju imali odlican koncert André Rieu sa svojim orkestrom. Ma Milina bila, sve se čuje i razume a ne pucaju bubne opne i ne zaboli glava.
Kod opih naših je najbitnije da odvrnu do maximuma a o ugodjaju koji prave, o kvalitetu zvuka, o razgovetnosti otpevanog kao da ih nije briga?

Zašto? Kako?
Je li do loše opreme, da li je do lošeg inženjera zvuka, do čega je i do koga?
Sinoć je bilo tuga.
 
Kod nas u CG, i ne samo u CG stalno kukaju kako ne mogu sportske hale da se ozvuče da valja, i stvarno kad god dođe neki poznato domaći bend to je zvučalo/zvuči loše ili u najboljem slučaju srednja žalost. E, a onda se sjetim kad je 2012. godine došao Brit Floyd u sportski centar Nikšić ... Kakav je to bio zvuk P-E-R-V-E-R-Z-I-J-A :) :D


Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Sve bi to bilo ok, da nisam bio na koncertu Smaka 2012 valjda kada je zvuk bio perfektan. U oba slučaja, sever 200 i nešto ulaz
 
Ne mogu da se ne setim Bijelo Dugme, lafo oprostajna turneja, jos 2005. valjda na hipodromu, kriminal od zvuka, u smislu , jedva se culo...znam da je neka poznata nasa kuca se bavila ozvucenjem i totalna tropa..a opet suprotan primer je The Wall u Areni pre 4-5 godina, majko mila kakva perverzija od zvuka, znaci do nasih je "strucnjaka"...A sto kolega iznad rece za Colu, da, nikad se nije mogao pohvaliti pametnom pricom izmedju numera, Bog mu dao glas za 10, ali uzeo...
 
Generalno je tesko ozvuciti dvoranu bez dobrog iskustva, koje realno mnogi kod nas nemaju il su priuceni. Setuju zvuk u praznoj hali, gde se zvuk nesmetano odbija, a onda kad se hala napuni i krene koncert, zvuk bude krs, negde probija, negde se ne cuje, negde odlicno. Nikad ne moze biti idealno sa svih mesta. Kao soba, kad je prazna, sve odzvanja, kad napunis stvarima, nema vise odzvanjanja, iz nekog ugla se bolje cuje, iz nekog losije.

Sto se nas tice, imamo dve iole akusticne vece dvorane, kolarac i strava centar...ostalo sve zasu i zahteva dosta cimanja da se upegla, i onda kada zvuci dobro, to je uglavnom kada veci bendovi dovedu svog tonca, koji zna sta radi. Obicno parter bude najbolje pokriven, ostalo kako kada.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Arena najbolje zvuci kad se presece na pola ili dve trecine, stave neki zastor/zavesu i onda nema tupavog zvuka, ali manje mesta/karata...pogotovu za ove koji 5 dana za redom pune halu
 
Amerikana, Dom Omladine - nema greške :)
 
Može se zvuk namestiti u (skoro) svakom velikom prostoru. Ali to košta, mora DSP ozbiljno da radi i pažljivo da se prilagodi, svaki pojedinačni zvučnik mora da se fazno uskladi sa ostatkom sistema u odnosu na svoju poziciju, u zatvorenim prostorima strateški se postavljaju kojekavi apsorberi i bla.bla.bla... Mislim da za zatvorene prostore, postoje i procedure gde se prvo radi 3d model unutrašnjosti hale onim laser lidar sistemima, pa se onda projektuje raspored ozvučenja.

Mislim da je kod nas, najbolji za te stvari Berar iz NS. Ali i on za veće svirke mora da iznajmljuje deo tehnike od spolja, a to košta, mnogo. Ne isplati se imati baš sve što može trebati u svom vlasništvu.
Baš posle onog fijaska sa Belim Dugmetom, bilo je mnogo priče oko toga. Berar je izjavio da je dao ponudu za adekvatno ozvučenje onakvog prostora, ali je ona organizatoru bila neprihvatljiva. Dalje je organizator našao jeftiniju ponudu, pa je bilo kako je bilo.

Ako je budžet ograničen, niko ne može ozvučiti veliki i komplikovan prostor.
Na velikim svetskim turnejama, nije bendu problem da sa njima putuje na duže vreme rentiran ozbiljan sound sistem. Ali ako takav sistem treba jednokratno, onda je sve to mnogo skuplje.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, zna se da proizvodjaci organskog povrca stoje iza njega, zato me ne cudi da ima budzet za najbolje ozvucenje. Nisu svi te "srece". [emoji2957]
 
Mene samo muzicki deo interesuje kakav je ovako znalo se i mnogo pre nego sto su organski proizvodjaci zajahali.
 
Može se zvuk namestiti u (skoro) svakom velikom prostoru. Ali to košta, mora DSP ozbiljno da radi i pažljivo da se prilagodi, svaki pojedinačni zvučnik mora da se fazno uskladi sa ostatkom sistema u odnosu na svoju poziciju, u zatvorenim prostorima strateški se postavljaju kojekavi apsorberi i bla.bla.bla... Mislim da za zatvorene prostore, postoje i procedure gde se prvo radi 3d model unutrašnjosti hale onim laser lidar sistemima, pa se onda projektuje raspored ozvučenja.

Mislim da je kod nas, najbolji za te stvari Berar iz NS. Ali i on za veće svirke mora da iznajmljuje deo tehnike od spolja, a to košta, mnogo. Ne isplati se imati baš sve što može trebati u svom vlasništvu.
Baš posle onog fijaska sa Belim Dugmetom, bilo je mnogo priče oko toga. Berar je izjavio da je dao ponudu za adekvatno ozvučenje onakvog prostora, ali je ona organizatoru bila neprihvatljiva. Dalje je organizator našao jeftiniju ponudu, pa je bilo kako je bilo.

Ako je budžet ograničen, niko ne može ozvučiti veliki i komplikovan prostor.
Na velikim svetskim turnejama, nije bendu problem da sa njima putuje na duže vreme rentiran ozbiljan sound sistem. Ali ako takav sistem treba jednokratno, onda je sve to mnogo skuplje.

Ima i vise nego dovoljno vrhunske tehnike kod nas, prvi smo u Evropi dobili Eaw Anya sistem npr, koji je vrhunski za brzo mapiranje prostora zvukom u sve 3 dimenzije sa vrhunskim sf koji stvarno brutalno radi, naravno uz ponzat problem sa low midsima, ali opet treba se i sa time ozbiljno baviti i imati vreme za probe itd sto je kod nas najveci problem, premalo se vremena ostavlja za ozbiljne tonske probe, pa cak i najiskusniji inzinjeri zvuka nisu u stanju da za tako kratko vreme podese sve kako je moguce pa se ide na kompromise. Mora mnogo biti uigrana ekipa i iskusan tonac sa ozbiljnim poznavanjem muzike izvodjaca da bi se za tako kratko vreme postavio referentan zvuk... Naravno nikome se od nasih izvodjaca ne isplati da vucara tonca po manjim svirkama ili po svetu, a vecih jednostavno nije dovoljno pa nema dovoljno prilike za vezbu...

Sto se tice nasih vecih koncarata budzet je tu retko problem koliko neznanje i neiskustvo kao i kratko vreme pripreme... Jedan od retkih koji ne pravi komprimise po pitanju tehnike je Georgiev npr ali je i on sam freak za zvuk... :)

Takodje, ima Berar i vise nego dovoljno tehnike i radili su kao ludi dok se nisu malo politicki pokacili a Sky im uzeo dobar deo kolaca...
 
Evo kao neko stariji. Koji se nakada davno bavio muzikom, bio na mnogim koncertima od cini mi se 1976 Deep purple u Zagrebu pa nadalje/ Upoznao dosta YU Bendova na njihovim pocetcima, a i kasnije. Tada omrazena Hala 1 Beogradskog sajma /najveca/ pre Arene, Pionir, Dom Sindikata Svi domaci izvodjaci su kukali kako je to nemoguce namesitti zvuk, ozvuciti. Onda je dosa Rej Carsl u Pionir zadao domaci zadatak Ne samo on nego i drugi, ali tada su domaci kukali na opremu. Sta je sad u pitanju?. I dan dnas idem na koncerte kada stignem, Kada god su domace vleike zvezde /cast izuzetcima/ Zvuk je ocajan. Jednom sam bio na koncertu Smaka i to je bilo to, a vec ona sramota Bjelog dugmeta??? Izgleda da u Srbiji nema profesionalizma ili ga ima veoma malo. Samo da se mazne lova?
 
Imao sam tu nesreću da budem i na dugmetu u areni. Ono, s dobošem mesto bubnjeva. Iako je bregovićeva predstava bila jadna, zvuk je bio dosta bolji nego kod Čole. Šteta.
 
Svaka čast na živcima
 
Bračni život podrazumeva i žrtve....
 
nesto mi poznato...sala mala, pre par godina koncert Brajan Feri u Areni, jako korektno ozvucenje
 
Nisam bio ali sam od mnogih cuo da su Metallica koncerti vrhunski ozvuceni.

...riding on 720p...
 
Metalika na Ušću pre 10ak godina je jadno zvučala u fanpitu iako sam bio relativno daleko od zvučnika, jedno vreme se Kirk nije ni čuo. Zato su imali lightshow.

OnePlus 6T via TT
 
A Čola igračice...
 
U Areni sam se 2 puta opekao na izrazito loš zvuk - Clapton i Bob Dylan. Instrumenti pokrivaju jedni druge kao i glas koji se tek naslućuje... Odvratno.

Treba jednom neki mass lawsuit da padne za povraćaj novca pa da vidimo da li i dalje naši ne umeju da naprave zvuk. Nego nema ko... Tražim posle utiske u novinama i na socijalnim mrežama - niko ni da pomene, svi su u fazonu - spektakl. Nemam pojma kako drugi ljudi to čuju i doživljaju ali ja u koncertu koji jedva čujem ne mogu da uživam.

Znam da nije Arena kriva za to skroz jer su Vaya Con Dios i Mark Knopfler imali sasvim korektan zvuk u istom prostoru. Mada npr. na Vaya Con Dios u Sava Centru je ipak bilo jasno bolje od Arene. Možda i najbolji zvuk koji sam čuo.
 
Nije bas neki snimak, sa velike udaljenosti sam snimao (vidi spoiler) ali je dobar zvuk bio !



IMG_0126.jpg
 
Ali zato Stonesi na Uscu nesto naaaj naaj... Audiovizuelni spektakl

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
... Izgleda da u Srbiji nema profesionalizma ili ga ima veoma malo. Samo da se mazne lova?
Uglavnom je svima prvo da se mazne lova, a profesionalizna nema dovoljno ili ga je malo.
Bila snajka sutri dan sa drugaricama na Colinom koncertu, njima bilo dobro i lepo, zabavile se...
Da li su 30.11. nesto popravili, promenili u odnosu na 29.11. ne znam ili je u parteru bio ipak bolji zvuk.

A Čola igračice...

Ni do gležnjeva "Lokicama" ovi igrači i igračice.

U Areni sam se 2 puta opekao na izrazito loš zvuk - Clapton i Bob Dylan. Instrumenti pokrivaju jedni druge kao i glas koji se tek naslućuje... Odvratno.

... Tražim posle utiske u novinama i na socijalnim mrežama - niko ni da pomene, svi su u fazonu - spektakl. Nemam pojma kako drugi ljudi to čuju i doživljaju ali ja u koncertu koji jedva čujem ne mogu da uživam. ...

Nisam se nikad "opekao" ali mi je smetalo mnogo puta bas takav zvuk koji opisujes.
Loše, poklopljeno, preklopljeno, prejako, sve "zveči", vibrira i drnda, muljavo, nerazumljivo, glas nerazumljiv i/ili prekriven instrumentima...
Ako ce mo pravo najgore mi je bilo na koncertu Nevernih beba u Areni. Nista se nisu čule pevačice, nivo 200, terase u uglu... a u isto vreme se u parteru sve odlicno čulo. Silazili ljudi odle i uzivali a mi ostali se kiselili gore. Za razliku od njihovog koncerta u Sava centru koji je bio dobar.
Ja sam se čudio neko vreme novinarima i njihovim tekstovima ali posle sam shvatio da ih "narane ićem i napoje pićem" druze se s muzicarima, njima lepo, sve im "fantastično", sta drugo i da pišu, obaška što ih niko ne bi drugi put pozvao/pustio ako se usude da zapljunu na izvodjače...
Kleptona sam gledao sa prijateljem skroz sa strane, em sam ga video dobro em je bio znatno bolji zvuk nego u udaljenom uglu nivoa 200 na terasi...
Odatle sam gledao mnoge koncerte i bolji je zvuk cesto tu nego na terasi u uglu nivoa 200.
Bobi onako, bilo je malo muljavo a i on sam pomalo mrmlja kad pjeva...
Koliko sam ja toga gledao da se vise i ne secam svega. ;)
 
Poslednja izmena:
Sad bio na Čoli, jedino što je pokvarilo utisak je upravo ozvučenje. Ne mogu da verujem, čovek 6 arena napuni, da ne mogu da obezbede kvalitetno ozvučenje. Probija zvuk bukvalno na visokim tonovima.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno