Šta je novo?

Prvi laptop za ćerku

Zopo

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2015
Poruke
2
Poena
51
Zdravo drugari,

hteo bih da kupim prvi laptop za ćerku koja ima 12 godina. Svrha kupovine je da nauči kako da radi na računaru, u skladu sa svojim uzrastom i informatički da se razvija uz potrebe škole i slično. S obzirom da ima 12 godna (5. razred osnovne škole a već ih teraju da "crtaju stripove", uče power point i slično) ne bih joj uzimao ništa preterano upravo iz razloga što će već za koju godinu u srednjoj školi stasati za ozbiljniji model. Neka bude 15" i otprilike u nekom cenovnom opsegu do 30k rsd.

Pozdrav od Nađe i tate
 
Taj Acer jedino sto ima dobro je SSD a i on nije preveliki.
Ovaj ovde
Za zapravo iste pare quad core procesor i duplo veci SSD. Znatno visi bazicni clock procesora, skoro isti burst clock, brzha integrisana grafika tj vise izvrsnih jedinica, dva jezgra vise.. N4000 jeste nesto noviji ali ni slucajno brzi, samo sto koristi DDR4 memoriju a N3710 DDR3. U praksi to mu ne znaci nista. N3710 je u realnom radu od njega minimum 30 posto brzi.
Evo poredjenja oba procesora:
https://technical.city/en/cpu/Pentium-N3710-vs-Celeron-N4000
 
Poslednja izmena:
Mozda ali ne verujem da je Acer protiv Acera nesto mnogo lepsi ako je uopste... N4000 je uzasno spor procesor, drugi navedeni laptop je za iste pare daleko bolja kupovina.
 
Duplo manji SSD, 30 odsto sporiji CPU - nema boje koja bi zdravorazumskog coveka naterala da kupi to. Mozda i ovog brzeg Acera ima u crvenoj boji. Bolje neka tata to bira, svakako ce on i da plati.
 
Daj bre momce, predlozio si znatno losiji laptop istog proizvodjaca za bukvalno iste pare i sad se vadis na boju koju, siguran sam, nisi ni imao u vidu na pocetku. Predloziti dual core procesor sa 2 threada krajem 2019 pri cemu od windowsa moze samo win 10 na tu masinu je u najmanju ruku neozbiljno. Jeste budzet limitiran ali dual core sa 2 threada ne dolazi u obzir za novu masinu u 2019 godini.
 
Poslednja izmena:
Ocigledno da se ovde preplicu babe i zabe, moj savet iz iskustva da se kupi neki ThinkPad polovan sa komplet intel masinom a za 250e ce naci sa 8GB i 256GB SSD, neki CPU i5 trece generacije na oglasima i to 100% u radnom stanju. Sa tom masinom ce ona i srednju skolu zavrsiti a ne samo osnovnu. Ne razumem hvatanje za toliko za tu garanciju kada sve to ponudjeno do 30k za dve godine ce Umreti od Update Win 10, a ThinkPad je ThinkPad, govorim iz iskustva a ne iz nekog hira ili navlacenja na polovno. Na coveku je da odabere ... hoce li sa garancijom ili bez iste ...
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre dve godine uradio baš to.

Doduše nešto jači model (t460s), ali su to sve vrhunske mašine.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
U principu sam za polovan laptop ali za polovan laptop u dobrom stanju. To je sve lutrija. Zavisi i sta ce se raditi na njemu. Ako je za surf i filmove moze da posluzi i cak i prva generacija i3 tj i5 procesora sa 4 GB RAM i nekim obicnim hard diskom od npr 500 GB. To ne bi smelo da kosta preko 50-70 eur, zavisi od dijagonale ekrana i graficke unutra. Za devojcicu u osnovnoj tj srednjoj skoli i integrisana grafika ce, skoro sam siguran, biti sasvim dobra. ici na thinkpad je dobar predlog, to su kvalitetni uredjaji. Dzaba i komponente dobre ako ce da se odvali nosac sarke ili polomi sama sarka (cest problem kod jeftinih laptopova u poslednjih 7-8 godina) ili se ljusti kuciste ili taster touchpada zalepi.
Od polovnih thinkpad, neki bolji fujitsu evtl neki asus ili dell. Asus nije operisan od losih sarki, ni dell (retko se desi ali desi se zavisi i kako se koriste).
Ipak, mislim da ce se covek odluciti da kupi novi laptop, ipak je to cerkin prvi racunar. Treba imati u vidu da je kvalitet izrade do 50 000 dinara veoma los, a ispod 30 000 najlosiji od loseg. Obavezno prvo dobro pogledati, prepipati, sprobati pa tek onda pazariti. Kriticna mesta su sarke i nosaci sarki, ako je to ok, ostalo ce relativno dobro raditi ako se ne maltretira previse.
 
Poslednja izmena:
Kod polovnih laptopova baterija može da bude najveći problem, ukoliko je rad na bateriju bitan.
 
Ona je najmanji problem jer u pitanju je svakako potrosna roba. Zamenska kineska se kupi za maksimum 20 eur a najcesce do 15. Originalne su preskupe.
 
mogu li ja da uskocim, preporuka za tablet dobar, budget do 300 eur, znaci da radi fluidno, igre ne prezahtevne, YT klipove da otvara, baterija da je odlicna...10 inca
 
Ne mozes, postavi posebnu temu. Imas 104 poruke na forumu, znas kako to ide.
 
Moje lično razmišljanje...
Trenutno ima par "odličnih" laptopova (crni petak) sa 12 gb ddr4 i3 procesorima, a koštaju oko 43.000 to je po meni džabe... Ti laptopovi od 30.000 su smeće to imaš u oglasima za 50 evra...
To ne bih uzeo i džabe neko da mi da...
Devojčice umeju da čuvaju stvari, tako da bi umela da čuva i laptop, treba joj objasniti naučiti je da je to skupa "igračka" i kako da se ponaša prema njoj. Da se nauči od malih nogu šta je tehnika da je to trenutno bogatstvo a da za 5 godina ne vredi ništa i da ništa nije večno...
Ja sam video "bebu" od 3 godine da se "igra" sa mobilnim od 1000 evra, da sama uđe u program za muziku, i da pusti pesmu, ili da promeni pesmu. Mene su zezali mesec dana za facu kakvu sam imao kad sam to video, pošto nisam mogao da verujem očima šta gledam, a devojčica od 12 godina je "doktor nauka" za "bebu" od 3 godine... Al ako je baksuz i lomi stvari onda ne kupovati ništa...
 
Ili kupiti desktop racunar ako ce taj laptop samo na stolu da joj stoji. Em jeftinije, em manje podlozno kvarovima, em veci displej moguc u startu a o performansama za iste pare da ne govorimo.
 
Neki od modela:

ACER Aspire 3

sa Full HD ekranom 15.6”,
128 GB SSD i 4 GB DDR4,
crvene boje,
i nVidia GeForce MX grafikom iz srednjeg cenovnog ranga,

se može preko oglasnih portala bez problema naći do 30k din.
 
od polovnih moze da se nadje za do 200e neki thinkpad sa i5 3generacije mozda moze i 4 samo proveriti kakva je baterija sad sam skoro uzeo x230 tablet za 120e i5 3gen 8gb ram 120gb ssd za te pare baterija ne drzi nova uzeta za 3700din cekam da stigne lepo radi.
 
Nazad
Vrh Dno