Šta je novo?

MacBook Pro 16"

Mnogi se zale na trajanje baterije kod 16" modela.
 
Ja sam isto zamenio 13" Pro iz 2015 15" Pro modelom iz 2018. godine...
Sigurno je najbolje uzeti 16" model iz 2019. i ne brinuti, ali i skok sa 13" modela iz 2015-te na 15" model (mid 2018) je dramatičan korak napred, bar ja sam ga tako doživeo ;)

pa jeste zato sto, bar ovaj moj je i5 dual core :*(
ova 16ica ako nista barem zbog fizickog ESC

sto se tice baterije kod 16ice, po recenzijama koje sam gledao uglavnom su je hvalili, mislim za everydayUse, sem ako ces renderovati u FCPX ili necemu pa mozda jede bateriju mada procesori imaju nizak TDP ne bi trebalo bas da srcu bateriju (jeste veci ekran ali sve je to za nijansu vise u odnosu na 15)
 
Poslednja izmena:
Mislim da to bas i nije situacija, bas se mnogi zale da imaju autonomiju od 4 sata. Ja licno znam lika koji koristi mac za office stvari i menjao je 15 inch na 16 inch. Zali se na iste probleme.

https://discussions.apple.com/thread/250887665
 
Ma fazon je sto procesori nisu bas stedljivi...kada bi apple presao na 35w Ryzen procesore, imao bi iste ili bolje performanse i baterija bi bila odlicna... :)
 
Pa ni to nije daleko od moguceg. Zavisi koliko brzo zele da u potpunosti predju na svoje Axx procesore. Ako ce da izguraju jos koju godinu na x86 procesorima onda su lepe sanse da vidimo Mac sa AMD procesorom. Mozda ne MBP ali neki iMac je realna opcija. Mada se niko ne bi zalio ni na MBP sa 4800/4900 procesorima i uz nove graficke. Bar bi na CPU strani bili kompetitivni sa mocnijim Windows masinama.
 
Pa to...ali mislim da nije moguce...imaju brdo dogovora sa intelom, pa mislim da ce ostati u saradnji sa njima...a sto se tice njihovih procesora, ima i dobrih i losih strana vezanih za to...ali bilo bi dobro videti kako ti procesori rade u macbook pro laptopovima... :)
 
ARM samo u Air modelima.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Da, logicno je da Air bude prvi koji ce da dobije A seriju procesora jer ono sto je trenutno u Airu ne moze nikako da bude bolje. Tako da bi Air bio zrtveno jagnje da se isproba masa.
 
mislim da su ARM modeli daleko, bar 2 godine, videceo, ali isto tako mislim da ce zaobici PRO modele (MacBook Pro, iMac PRO, Mac Pro) u narednih 5 godina minimum
tesko je profesionalce i highend korisnike naterati na ARM bez obzira koliko SPEC budu bolje od Intel
 
New AMD Radeon™ Pro 5600M Mobile GPU Brings Desktop-Class Graphics Performance and Enhanced Power Efficiency to 16-inch MacBook Pro for Users On-the-Go

https://www.apple.com/macbook-pro-16/

Eajm4YrUMAAEe6C.jpg
 
Poslednja izmena:
$630 doplata za 5600M HBM2 u odnosu na 5500M sa 4GB (GDDR) i $540 doplata u odnosu na 5500M 8GB GDDR6. Ne znam koliko je RDNA1 ocajan za bandwithom i koliko veci broj CU povecava performanse, ali su bas pojacali cene.
 
Najverovatnije je da ovo samo za Apple. Negde sam u brzini možda video nešto u vezi Dell-a sa ovom grafikom, ali ne mogu da se setim. Može biti da sam i promašio. Da, bilo bi dobro da ima više uređaja sa ovom grafikom, pa da se sve uporedi. Dotle, imamo ovo:

 
 
Performanse izgledaju super, cak i neverovatne s obzirom na TDP. Samo ne znam sto je Apple toliko tvrdoglav da bar GPU-u ne podigne TDP za 10-15W kad je laptop ukljucen u struju. Jer ovaj cip jednostavno vristi za snaznijim izvorom struje. Bilo kako bilo, jedini downside je cena ali to je i ocekivano od jabuke. Razocarenje je sto ipak nisu ubacili 10tu seriju intela, bez obzira na mizerne razlike u performansama. Ovo bi uskoro mogao da postane jedan vrlo vrlo kompletan laptop koji bi mogao da pokrije skoro sve radne oblasti. Sad ce biti jos interesantnije videti sta ce se desiti sa performansama kad se predje na ARM i kako ce ARM da gura punokrvni GPU kao sto je Radeon. Interesantni dani su ispred nas :)
 
Razocarenje je sto ipak nisu ubacili 10tu seriju intela

Zapravo, u ovom trenutku, to je pozitivno. Mada i ja ovde malo grešim, jer postoji 10th generacija u dve varijante. (Ice Lake (koji ima najviše 4 jezgra) i Comet Lake (8 jezgara))

Za sada, Ice Lake CPU i razvojna okruženja se "ne mirišu" i neki ljudi su već vratili neke MacBook-ove (MacBook Air) zbog toga.

Youtube-ašenje, fejsbljučenje, office-ovanje, tu nema problema, koliko vidim.

Intel je primio ovo k znaju, pa će možda biti neke ispravke. Više o tome:

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?452792-Intel-Ice-Lake-(10nm-)&p=6119712&viewfull=1#post6119712
 
Performanse izgledaju super, cak i neverovatne s obzirom na TDP. Samo ne znam sto je Apple toliko tvrdoglav da bar GPU-u ne podigne TDP za 10-15W kad je laptop ukljucen u struju. Jer ovaj cip jednostavno vristi za snaznijim izvorom struje. Bilo kako bilo, jedini downside je cena ali to je i ocekivano od jabuke. Razocarenje je sto ipak nisu ubacili 10tu seriju intela, bez obzira na mizerne razlike u performansama. Ovo bi uskoro mogao da postane jedan vrlo vrlo kompletan laptop koji bi mogao da pokrije skoro sve radne oblasti. Sad ce biti jos interesantnije videti sta ce se desiti sa performansama kad se predje na ARM i kako ce ARM da gura punokrvni GPU kao sto je Radeon. Interesantni dani su ispred nas :)

Ne mora da znaci da ce svi racunari odmah preci na ARM CPU + GPU. Ne verujem da ce Mac Pro biti na ARM-u odmah, niti da ce iMac Pro i verovatno ovaj od 16" odmah preci na ARM. Mislim da ce biti ARM CPU (u nekim SKU-ovima) + AMD GPU dok ce ovi mobilniji sa 5-28W verovatno ubrzo prelaziti na ARM CPU + GPU. Posebno zato sto koliko znam dosta zahtevnog softvera uopste nije ni dizajnirano da radi na ARM-u, dok je GPU akceleracija bazirana na CUDA i drugim resenjima koje mislim da ni ne postoje za ARM trenutno.
 
Ne mora da znaci da ce svi racunari odmah preci na ARM CPU + GPU. Ne verujem da ce Mac Pro biti na ARM-u odmah, niti da ce iMac Pro i verovatno ovaj od 16" odmah preci na ARM. Mislim da ce biti ARM CPU (u nekim SKU-ovima) + AMD GPU dok ce ovi mobilniji sa 5-28W verovatno ubrzo prelaziti na ARM CPU + GPU. Posebno zato sto koliko znam dosta zahtevnog softvera uopste nije ni dizajnirano da radi na ARM-u, dok je GPU akceleracija bazirana na CUDA i drugim resenjima koje mislim da ni ne postoje za ARM trenutno.

Kako rece Tim, ocekuje da za dve godine sve bude na ARMu. No bez obzira, nisam ni mislio da ce preko noci da prebace sve, nego kazem sigurno je da ce biti poredjenja sta bolje gura grafiku (iliti igrice) i bice jako zanimljivo videti koliko ARM zapravo moze. Sta ce da prebace i kad ce da prebace, to je na njima. Moja licna ocekivanja su da ARM masine nece biti brze u zadacima koji nisu otvaranje web stranica, export fotografija, video sadrzaja i sl. Morace jabuka da proda mnogo mnogo miliona racunara da bi ozbiljni igraci kao Autodesk prepisali softver na ARM. McNeel verujem da ce ostati na x86 dok ARM ne postane jedina opcija. Bilo kako bilo, cekaju se ti prvi racunari (mac mini ako se ne varam) pa da vidimo gde to stoji u poredjenju sa trenutnom generacijom po pitanju performansi.
 
Ne moras da cekas na Mac Mini. iPad Pro iz ove godine koristi isti taj procesor, tako da je poznato kako aplikacije rade, barem na iPad OS-u. Bice mnogo ozbiljnije kad izbace prvi laptop/desktop sa A14 derivatom koji koliko sam procitao ce biti na 5nm. Intelova rak-rana od 2014. je sto su izgubili trku u fabovima. Posto Apple zakupljuje enormne wafer kapacitete od TSMC-a, moci ce da imaju odlicne margine uz verovatno odlicne performanse. Ali aplikacije u compatbilitiy modu sigurno nece raditi kao na default x86.
 
Nazad
Vrh Dno