Šta je novo?

Napajanje proizvodi ''zvuk struje''

Animal

Cenjen
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
155
U pitanju je Raidmax RX-1000AE napajanje staro oko 6 godina uzeto novo u radnji placeno bezmalo 15000 din tada. Napajanje nikada nije silovano, uvek jedna kartica radila i sto je radila igrice se nisu igrale i slicno, znaci klasican desktop racunar.. Ok razumem 6 godina je ogromno vreme i to je to neki zivotni vek je ispostovan, mada kada vidim da ljudima guraju oni Frontier i slicni preko 5 godina opet se zapitam.. Primetio sam cudan zvuk na njemu, znaci nije pistanje, nije cvrcanje, klasican zvuk struje kao da nesto varnici non stop recimo... E sada zvuk sam primetio sinoc i krenuo sam da ugasim racunar i on je zabo nije mogao da se iskljuci samo je vrtelo shuting down ekran i nista, a tada sam napravio ovaj video :



Znaci skljocalo je tada kao da je zabo nije moglo da se izgasi a pre dok je radio zvuk je bio konstantan i dugacak znaci taj zvuk struje u njemu. Danas sam probao da upalim racunar i nece da se startuje, tacnije upali se i sve ali nece da udje u windows opet zakuca na samom ulasku.. a i dalje se cuje neki zvuk sada treci nemam pojma...

Pitanje sta li ovo moze da bude i da li se isplati popravljati posto napajanje nije neko bezveze pa sad ko ga sisa, ako ce popravka manje da kosta a moze da se popravi gde ga slati ?
 
Poslednja izmena:
Za pocetak mozes da otvoris napajanje i da pogledas kondezaore da li ima naduvenih ili je neki pukao, to prvo.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Sve sam to u medjuvremenu obavio, i dosao do jos sludjenije situacije..
Otvorio sam i sve vizuelno deluje ok, nema nikakvih paljevina niti da je nesto nagorelo, istopilo se, kondenzatori isto ok..

vjfxFse.jpg


Setio sam se da imam u podrumu tester za napajanja, pa sam skinuo napajanje iz kucista, raskacio sa svega i pustio da vidim.

KMYJzFV.jpg


E sada palio sam ga jedno 6-7 puta za nekih pola sata da vidim kako ce da se ponasa, svaki put su voltaze bile iste i ok su, medjutim ping se menja, ili je 190 i pisti non stop sto pokazuje da taj ping nije dobar sta god on predstavljao ( ako moze neko da objasni ) ili je 210 i ne pisti e sada situacija je pola pola u pola puta je 190 i pisti a u drugoj polovini je 210 i ne pisti...

Sledece sto sam uradio jeste da sam raskacio sve ventilatore sa racunara ( imam ih 5 komada 12-naestica ), izmenjao sata kablove na hardovina i ssd-u, prikljucio sve ponovo i upalilo normalno i eno radi vec nekih par sati ne cujem nikakav zvuk kao pre, znaci luda kuca nemam pojma sta da radim dalje.. Ovaj zvuk struje se mozda i ranije javljao ali ga ja nisam cuo posto je uglavnom uvek muzika i pojacano je, ko zna..
 
PG je power good signal, ako se ne varam sve izmedju 100 i 300 je ok.
Verujem da sve sto imas u kompu vredi dosta vise od bilo kog krstenog napajanja.
Uzmi novo i miran si.


...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Nista ostavis ga sada pa prati, mogao bi negde ako imas u blizini mehanicarsku radnju, vulkanizer, da odneses da ga malo vazduhom ocistis, nemoj usisivacem nikako. Sta jos moze da bude, mozda je bio neki pad napona, sto stvari moze biti i nagadjanja, ako se slucajno ponovo desi, probaj sa drugim produznim kablom i druga uticnica ne ta koja sada napaja, najgore je kad nesto radi a ne radi kako treba, onda se ide peske, moze biti i los kontakt u utucnici, produznom kablu, eleminises jedno po jedno.....

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Zavojnice? Normalno za neka napajanja...

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
PG je power good signal, ako se ne varam sve izmedju 100 i 300 je ok.
Verujem da sve sto imas u kompu vredi dosta vise od bilo kog krstenog napajanja.
Uzmi novo i miran si.


...riding on 720p...

Prvo sam nasao negde da je ping sada sam malo vise pogledao i jeste neki power good.
''3. If a certain voltage signal was not detected, or the detected voltage value over the normal, will issue a "DuDu" long buzzer ; if the corresponding voltage value or PG flicker too, then the power is failed.''
''PG (Power Good meaning that overall the PSU test was good)''

E sada meni nekad treperi i pisti kada je 190 a kada je 210 nista od navedenog, sto bi opet trebalo da znaci ako treperi i pisti da nesto nije ok...

Ne vredi sto je najgore, ukratko i7 2600, 8+4 ram, graficka integrisana trenutno, 2x HDD i 1x SSD..

Evo ga radi ceo dan sada bez problema.. Neki problem postoji definitivno posto mi je skoro crkla stara 5870 u racunaru, dok je radila povremeno se cula ta ista struja takav zvuk i bio sam ubedjen da dolazi sa kartice medjutim izgleda da je i tada bilo sa napajanja, kartica je crkla sada mogu samo da bacam pasulj da li je crkla zbog napajanja ili je crkla zato sto je doslo vreme da crkne.. Tako da ne desava se ovo prvi put a skoro je pocelo, sad sam sve povezao, poslao bih negde napajanje da se istestira ali ne znam sta oni mogu vise testirati od mene nego prikaciti negde i videti da li radi..
 
Da ne valja PG, nebi kompjuter ni upalio, to je signal BIOS-u da može da nastavi sa BOOT-om.
 
Voleo bih da ti pomognem, ali vidim da si odradio dosta temeljno testiranje. Možda je najbolje da kupiš novo napajanje. Ja sam naručio za 48€ COOLERMASTER MWE Bronze 550W sa (5 godina garancije) preko Mađara. Ono što me nervira kod tvoje i sličnih priča što u principu što ne crknu 100% nego se vuku i prave probleme.
 
Da ne valja PG, nebi kompjuter ni upalio, to je signal BIOS-u da može da nastavi sa BOOT-om.

A sta je tacno taj PG zna li ko na nasem da objasni, od cega zavisi, sta utice na njega i slicno ?

Voleo bih da ti pomognem, ali vidim da si odradio dosta temeljno testiranje. Možda je najbolje da kupiš novo napajanje. Ja sam naručio za 48€ COOLERMASTER MWE Bronze 550W sa (5 godina garancije) preko Mađara. Ono što me nervira kod tvoje i sličnih priča što u principu što ne crknu 100% nego se vuku i prave probleme.

Trenutno mi to nije opcija, imam neku intervenciju i ostacu bez novca na duze, a ono racunar mi treba, tako da neke vece pare za napajanje necu moci da izdvojim a opet ako ovo pravi neki problem a resiv je zao mi ga da ga bacim ili odbacim jer opet nisam ja njega nista silovao nikada uvek je radilo sa manje od 50% iskoriscenosti..

E sada ova dva dana nisam primetio probleme, do duse nisam ni toliko cesto bio kuci, ali opet kad god je radilo nisam cuo nista.. do duse raskacio sam sve ventilatore znaci radilo je bez njih, mozda su i oni opterecivali nemam pojma, mada rade u takvoj kombinaciji godinama i nije bilo nikada problema.. takodje sam zaboravio da napomenem da mi je cesto jedan od HDD-ova nestajao, tacnije nisam mogao da ga vidim sve dok ponovo ne upalim racunar pa opet nestane nekad i tako.. sada opet sumnjam da nesto nije bilo ok sa napajanjem da se to desavalo, nemam pojma sto rece nejgore je kada tako keca coveka a ne znas sta je nece lepo da crkne da znas na cemu si..
 
Izduvaj lepo napajanje, i onda merenje svake grane. Okači sliku, možda smo prevideli nešto.
 
Izduvaj lepo napajanje, i onda merenje svake grane. Okači sliku, možda smo prevideli nešto.

Ocistio sam ga pre sklapanja naravno. Merenje svake grane bez opterecenja da li ce ista da pomogne, mislim da ne.. Ne znam da li da vratim sve ventilatore kako su bili pa da onda motrim sta ce da se desi..

Drugari, pošto sam odgledao/poslušao snimak, ja bih rekao da je samo za kantu ili servis.

Zasto ?
 

Verovatno zbog isplativosti. Da sam zameniš tih 10 kondenzatora i zvojnice kvalitetnijim će da košta. Naravno niko ne može da ti garantuje da će da radi u deklarisanim vrednostima. Ja sam imao slučaj pre "X" godina kada se slično ponašalo jedno Chieftec napajanje. Na izgled sve dobro. Kada sam ipak odlučio da zamenim kondenzatore (ostalo mi je par komada od jednog projekta) jedan kondenzator je bio, kako da se izrazim, suv, istrošen a nije se naduo. Moj sreći nikad kraja, izmerim, sve je o.k. Namontiram i posle par dana isto. Nedugo zatim mi je stradio i jedan HDD. Tako da više ne praktikujem te igre. Uvek volim da kažem da je napajanje najbitnija stavka u računaru. Inanče, bez uvrede, Raidmax i nisu neka napajanja. Danas nije više ni Chieftec. Ako imaš problem sa novcem kupi LC, neka kolege napišu model. Ja sam se opredelio za CM koji nije vrhunski brend, ali ima 5 godina garancije + Bronze. Nisi napisao koju mašinu imaš ? Možda ti i ne treba jače napajanje od 500W, Broneze sertifikatom i sa efikasnostšću od 80 pa na više %. Danas su dobra napajanja Seasonic, Corsair, ANTEC. Neki daju 10 godina garanciju. Inače ozbiljne firme više ne popravljau napajanja nego daju nova odmah.

Da li si gledao pločicu napajnja sa zadnje strane?
 
takodje sam zaboravio da napomenem da mi je cesto jedan od HDD-ova nestajao, tacnije nisam mogao da ga vidim sve dok ponovo ne upalim racunar pa opet nestane nekad i tako

Meni zvuk lici na skljocanje hard diska

Kao što kaže bmibmc, ovo više liči na HDD škljocanje, tj. definitivno se tako čuje, i veoma je moguć razlog zašto ti je računar zabagovao pri gašenju (prva poruka).

Imao sam sličan slučaj pri sklapanju novog računara za prijatelja, novi HDD je stigao sa fabričkom greškom, tj. neispravan, ili je oštećen prilikom transporta/skladištenja (pad sa visine), nije imao nikakvih vidljivih tragova fizičkih oštećenja, zapakovan/zašvajsovan u originalnoj antistatičkoj foliji, dakle definitivno prvo otvaranje.

Kvar se čudno manifestovao, u sistemu je bio prikačen i SSD, na kome je trebala da bude Windows instalacija, koja je pucala na nekih 50-60%, i tako više puta. HDD je kasnije trebao da služi samo kao skladište podataka.
Bilo mi je čudno što se HDD ne "vidi" u BIOS-u, ali sam taj problem odložio za kasnije, kao ono, da instaliram prvo Windows i drajvere, možda se zato ne "vidi" HDD (mada bi morao da ga "vidi" BIOS i bez toga).

Uglavnom, posle nekoliko neuspešnih pokušaja instaliranja Windowsa sa različitih medija, morao sam da se dam u potragu za mogućim uzrokom, i relativno brzo sam stigao do HDD, kada sam ga isključio sa SATA grane i napajanja, instalacija je prošla iz prve.
Nakon toga kačim HDD da rešim problem, i sistem zabada pri startu, tj ne može da uđe u Windows. Izvlačim HDD iz kaveza, van kućišta, i kablove za njega, stavljam ga na radni sto, ponovo uključujem računar, i tek tada primećujem čudan zvuk iz istog.

Površina radnog stola se ponašala kao neka vrsta rezonatora, koja je pojačavala zvuk škljocanja HDD-a, koje se čulo upravo ovako kao na tvom snimku. Prislonio sam uvo na HDD, i tada se još jasnije čulo to škljocanje.
Epilog: HDD je istog dana bez problema vraćen u prodavnicu, i zamenjen za ispravan (objasnio sam im o čemu se radi).

Pošto si u jednoj od poruka napisao da ti jedan HDD povremeno "nestaje" iz sistema, veoma je moguće da je on problem, a ne napajanje, tako da ako imaš bitnih podataka na njemu, izvlači ih dok možeš, tj. dok još radi, i zameni ga sa ispravnim.
 
Verovatno zbog isplativosti. Da sam zameniš tih 10 kondenzatora i zvojnice kvalitetnijim će da košta. Naravno niko ne može da ti garantuje da će da radi u deklarisanim vrednostima. Ja sam imao slučaj pre "X" godina kada se slično ponašalo jedno Chieftec napajanje. Na izgled sve dobro. Kada sam ipak odlučio da zamenim kondenzatore (ostalo mi je par komada od jednog projekta) jedan kondenzator je bio, kako da se izrazim, suv, istrošen a nije se naduo. Moj sreći nikad kraja, izmerim, sve je o.k. Namontiram i posle par dana isto. Nedugo zatim mi je stradio i jedan HDD. Tako da više ne praktikujem te igre. Uvek volim da kažem da je napajanje najbitnija stavka u računaru. Inanče, bez uvrede, Raidmax i nisu neka napajanja. Danas nije više ni Chieftec. Ako imaš problem sa novcem kupi LC, neka kolege napišu model. Ja sam se opredelio za CM koji nije vrhunski brend, ali ima 5 godina garancije + Bronze. Nisi napisao koju mašinu imaš ? Možda ti i ne treba jače napajanje od 500W, Broneze sertifikatom i sa efikasnostšću od 80 pa na više %. Danas su dobra napajanja Seasonic, Corsair, ANTEC. Neki daju 10 godina garanciju. Inače ozbiljne firme više ne popravljau napajanja nego daju nova odmah.

Da li si gledao pločicu napajnja sa zadnje strane?

Napisao sam gore u jednom od postova koja je konfiguracija trenutno u njemu.. Najzahtevnije sto je tu bilo je graficka koje vise nema hd5870 i jedno vreme rx570, sada je trenutno integrisana.
Ne znam na koju plocicu tacno ciljas ?

Kao što kaže bmibmc, ovo više liči na HDD škljocanje, tj. definitivno se tako čuje, i veoma je moguć razlog zašto ti je računar zabagovao pri gašenju (prva poruka).

Imao sam sličan slučaj pri sklapanju novog računara za prijatelja, novi HDD je stigao sa fabričkom greškom, tj. neispravan, ili je oštećen prilikom transporta/skladištenja (pad sa visine), nije imao nikakvih vidljivih tragova fizičkih oštećenja, zapakovan/zašvajsovan u originalnoj antistatičkoj foliji, dakle definitivno prvo otvaranje.

Kvar se čudno manifestovao, u sistemu je bio prikačen i SSD, na kome je trebala da bude Windows instalacija, koja je pucala na nekih 50-60%, i tako više puta. HDD je kasnije trebao da služi samo kao skladište podataka.
Bilo mi je čudno što se HDD ne "vidi" u BIOS-u, ali sam taj problem odložio za kasnije, kao ono, da instaliram prvo Windows i drajvere, možda se zato ne "vidi" HDD (mada bi morao da ga "vidi" BIOS i bez toga).

Uglavnom, posle nekoliko neuspešnih pokušaja instaliranja Windowsa sa različitih medija, morao sam da se dam u potragu za mogućim uzrokom, i relativno brzo sam stigao do HDD, kada sam ga isključio sa SATA grane i napajanja, instalacija je prošla iz prve.
Nakon toga kačim HDD da rešim problem, i sistem zabada pri startu, tj ne može da uđe u Windows. Izvlačim HDD iz kaveza, van kućišta, i kablove za njega, stavljam ga na radni sto, ponovo uključujem računar, i tek tada primećujem čudan zvuk iz istog.

Površina radnog stola se ponašala kao neka vrsta rezonatora, koja je pojačavala zvuk škljocanja HDD-a, koje se čulo upravo ovako kao na tvom snimku. Prislonio sam uvo na HDD, i tada se još jasnije čulo to škljocanje.
Epilog: HDD je istog dana bez problema vraćen u prodavnicu, i zamenjen za ispravan (objasnio sam im o čemu se radi).

Pošto si u jednoj od poruka napisao da ti jedan HDD povremeno "nestaje" iz sistema, veoma je moguće da je on problem, a ne napajanje, tako da ako imaš bitnih podataka na njemu, izvlači ih dok možeš, tj. dok još radi, i zameni ga sa ispravnim.

Hmmm, ja sam upravo ovaj HDD ubacio pre oko 2 i po meseca u racunar, imao sam moj standardni HDD i jedan SSD na kome je sistem koji su bili u odlicnom stanju, a pre oko 2 i po meseca su u komsiluku menjali racunar pa sam ja uzeo stari koji su bacali.. Izvukao sam iz njega HDD koji je jako star ali sam ga nakacio kod mene i odmah izvrteo u Sentinelu i HDTune i nije nikakvu gresku pokazivao tada cak sam odradio i onaj dugi test za lose sektore sto traje duze i sve je bilo zeleno, vodjen tim da nema nicega reko HDD je ispravan i da ga nakacim kod mene jeste da nije veliki 160GB ali reko ajde neka ga nek ima... E sada upravo sam njega primetio da je nestajao ovo sto sam pricao i posle danasnjeg tvog posta ja u Sentinel i Tune da vidim sta se desava kad imam i sta da vidim...

IIaCAVF.png


Ovaj deo mi je posebno zanimljiv :

THAhtAJ.png


A cak mi je helt spao i na SSD ne znam kad pre mislim da nije stariji od godinu i po dana...

B6tWLUV.png


E sada sto se tice zvuka struje koji sam primetio on je definitivno bio iz napajanja, i onda kada sam pokusao da izgasim racunar i kada je zabo culo se ovo strujno skljockanje sto kada sam opet prisao izgledalo je da je iz napajanja, znaci prilicno mi je delovalo da je iz njega, samo je zabolo kod shut down i posto nije moglo dalje onda je tako skljockalo.. I dalje sam ubedjen da je bilo iz napajanja, no evo par dana vec sada radi sve bez problema samo sam raskacio sve ventilatore, nisam pametan...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno