Šta je novo?

Hardver Koji opticki uredjaj kupiti za citanje starijih CD i DVD dislkova?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

stavrov

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2005
Poruke
200
Poena
319
Ima li neko iskustva sta je najbolje uzeti od trenutnih stvari na trzistu? Bolje da je eksterna varijanta, mada moze i interna. Brzina citanja mi nije bitna. Treba da moze sto vise stvari da iscita sa diskova koji su rezani ranije, koji sada mozda nisu u najboljem stanju.
Pozdrav,
 
Naleteo na amazonu na neku "akciju", neki no name usb eksterni citac tipa 10 eura, sta god sam stavio sve zivo je ocitao...

...riding on 720p...
 
To samo ti znas :)
Ako imas nekog da ti donese i sl...

...riding on 720p...
 
Nema ništa novo sa CD/DVD mašinama već godinama, vi ti slim čitači su isti kao oni u laptopu samo u kućištu i sa USB.
 
Meni treba dvd rezač/citac ali da moze ove nove opticke medije (pre svega DVD DL dual layer, pozeljno -R) da nareže brzinom 1x.

Treba mi za navigaciju da narezem nove mape i ubacim u navigaciju u kolima a VW multinedija RNS-510 je ćudljiva pa neće da čita takav dvd ako nije narezivan 1x brzinom i posebna nepogodnost je sto najčešće traži -R dvd, a DL (dual layer) je zato što sadrzaj prelazi neki 200-300MB obični dvd od 4,7GB.
Dok su bili obicni DVD dovoljni moglo se lako, od kad su DL totalno je neizvesno da li ce se uspeti sa narezivanjem koje ce prihvatiti dvd u multimediji i instalirati sadrzaj u navigaciju.

Ako znate koji externi dvd bi mogao narezivati danasnje dvd i dvd DL javite.

Zanima me i da li svaki dvd se moze narezivati brzinom 1x ili su neki (mozda danasnji) bas pravljeni da moraju biti narezivani brzinom 4x-6x-8x ?
Da li brzina narezivanja zavisi od samo od dvd, pa dvd ne dozvoljava malu brzini narezivanja ili je ova nemogucnost nareizvanja na mom desk top dvd rezacu u kompu brzinom od 1x pre "udruzeni zločinački poduhvat" samog rezača i dvd medija koje sam nasao (neki HP dvd+R DL i Verbatim dvd+R DL)?
Optički uređaj (DVD/CD RW) je ASUS DRW-24F1MT.
 
Brzina upisa može da utiče samo na kvalitet upisa na disku, čitači "neznaju" kojom brzinom je upisano i nije im važno, jedino je važan kvalitet upisa a o tome odlučuje pisač i sam disk.
Kod same mašine, pisač/čitač su najvažnije da disk perfektno drži na osovini bez pomeranja i proklizavanja, da glave "trakuju" precizno i laseri budu dovoljno jaki i u fokusu. Starije mašine su bile robusnije ali sa slabijim laserom i lošijim fokusom lasera pa se događalo da ne može da pročita disk napisan na drugoj mašini. Pisanje na sporijoj brzni bi pravilo veće promene na na mediji diska pa su i druge mašine lakše čitale.
Kvalitet i tip medije na samom disku su drugi deo koji utiče na kvalitet otiska. Nekada je to bio najveći problem. Mislim da je to sada rešeno i ostali su samo dobri proizvođači. Od više stotina CD-a i DVD diskova koje sam snima pre 10-15 godina jedino Verbatim i Kodak diskovi još uvek rade 100%. Gomila no name diskova više ni Bog ne može da pročita.
 
Brzinu rezanja određuje kvalitet medije tj samog diska, što veću brzinu upisa daje to je disk kvalitetniji.
Mislim da je 4x i više nego super dovoljno ako to neće da pročita kvalitet upisa sigurno nije u pitanju već sam uredjaj koji čita.
Možda je samo prljav?
 
Brzinu rezanja određuje kvalitet medije tj samog diska, što veću brzinu upisa daje to je disk kvalitetniji.
Mislim da je 4x i više nego super dovoljno ako to neće da pročita kvalitet upisa sigurno nije u pitanju već sam uredjaj koji čita.
Možda je samo prljav?
Poznato je da je 1X najbolje za snimanje - laser je tada najjači i bukvalno se "dublje" urezuje medij. Ta opcija i poskupljuje proizvodnju, zato je i Izbačena iz novijih uređaja.
 
Lite-On i Pioneer modeli su oduvek bili odlicni za rezanje i citanje. Ali sve su to stari modeli, ko jos pravi opticke uredzaje.
Pioneer 111, 112, 116 ili najbolje trazi Lite-On iHAS 124 B, ali ko to prodaje zna koliko vredi pa drzi cenu.
 
^ Znači rezanje na što sporijim brzinama = kvalitetniji upis nije mit u rangu "'ladnog betona" i "promaje"?
Postoji program, tačnije više njih koji pokazuju kvalitet narezanog diska, za vas generacije koji ste preskočili rezanja diskova kad su bili aktuelni, to je bilo obavezno štivo za ljude kojima je stalo do onoga što režu.


Narežeš isti sadržaj na najsporijoj i najvećoj brzini na 2 diska pa uporedi zapis, videćeš i sam.
 
Lite-On i Pioneer modeli su oduvek bili odlicni za rezanje i citanje. Ali sve su to stari modeli, ko jos pravi opticke uredzaje.
Pioneer 111, 112, 116 ili najbolje trazi Lite-On iHAS 124 B, ali ko to prodaje zna koliko vredi pa drzi cenu.
To se kod nas prodavalo kao LiteOn, u stvari marka je ATAPI i jeste taj model u samom vrhu ali nije jedini ima ih dosta. Lista CD i DVD i Bluray rezača po kvalitetu ripovanja audio diskova, slično je i po kvalitetu rezanja:

 
Da ima puno modela za rezanje za konzole i navigacije, ali sve su to stari modeli. Najsiguran izbor su Liteon modeli, neki Sony modeli (prepakovan Liteon) i Pioneer. Obicno treba flesovati modificirani firmware.
 
@a c a pomešao si me sa nekim, vrlo dobro pamtim narezivanje diskova, mislim da sam jedan od retkih na forumu kome je disk čitač u novoj konfiguraciji bio prioritet, baš zbog vrlo velike kolekcije raznih sadržaja (pre svega filmova i anima koje na njima imam pohranjene), međutim iako sam uvek poštovao pravilo "rezati na što sporijoj brzini" mislio sam da je u pitanju mit i sujeverje.
 
^ Znači rezanje na što sporijim brzinama = kvalitetniji upis nije mit u rangu "'ladnog betona" i "promaje"?
Uvek se setim svog starog Sony SCSI rezača, koji je išao sa sve onom kutijicom pa se tek onda ubacuje u rezač. Imao je on i 2x opciju, ali bukvalno nikad nije pukao disk na 1x. Audio CF rezanje 45 minuta. Diskovi narezani 1998, i dalje rade.
Post automatically merged:

Lite-On i Pioneer modeli su oduvek bili odlicni za rezanje i citanje. Ali sve su to stari modeli, ko jos pravi opticke uredzaje.
Pioneer 111, 112, 116 ili najbolje trazi Lite-On iHAS 124 B, ali ko to prodaje zna koliko vredi pa drzi cenu.
Ja sam imao Pioneer 112, IDE. Pokazao se apsolutno užasno. Samsung SATA BE22 ili slično, radi i dan-danas, radi od 2012. godine. Narezao je, brat bratu, jedno 500 DVD-a, ali sam u međuvremenu odustao od toga - ne isplati se nikako sa hard diskovima velikog kapaciteta za 150-200 EUR.
 
Da ima puno modela za rezanje za konzole i navigacije, ali sve su to stari modeli. Najsiguran izbor su Liteon modeli, neki Sony modeli (prepakovan Liteon) i Pioneer. Obicno treba flesovati modificirani firmware.
Pogledaj listu pri vrhu (najbolji), sve su ti Bluray rezači, tako da je mit da su što stariji bolji. naravno, ima izuzetaka, NEC, TEAC, Pioneer 108, Plextor.
SCSI rezači, eh kad se setim, devedesete....
 
Pogledaj listu pri vrhu (najbolji), sve su ti Bluray rezači, tako da je mit da su što stariji bolji. naravno, ima izuzetaka, NEC, TEAC, Pioneer 108, Plextor.
SCSI rezači, eh kad se setim, devedesete....
Ne što su stariji već što su skuplji. Pomenuti Sony je koštao ravno 500 DEM + SCSI kartica. Te prve generacije budu jako skupe ali i daleko kvalitetnijeg izrade.

Pomenuti rezač radi i dalje, BTW, crkla je kartica pa je zamenjen LG 52x rezacem od 40 EUR 2005. godine. On se pokvario 2008.
 
Pogledaj listu pri vrhu (najbolji), sve su ti Bluray rezači, tako da je mit da su što stariji bolji. naravno, ima izuzetaka, NEC, TEAC, Pioneer 108, Plextor.
SCSI rezači, eh kad se setim, devedesete....
Ta lista je koliko dobro ripovaju audio cdove. Ne mora znaciti da su isti dobri za rezanje. A za navigaciju i treba DVD+R DL. A konzole i navigacije su prebirljive pa mora naci dobitnu kombinaciju rezac+medij.
 
Kvalitet i tip medije na samom disku su drugi deo koji utiče na kvalitet otiska. Nekada je to bio najveći problem. Mislim da je to sada rešeno i ostali su samo dobri proizvođači.
nije rešeno što se tiče DVD-ova i CD-ova. čak postoji lažni Princo DVD-R 16x koji je u stvari 8x a predstavlja se, preko onog koda, da je Verbatim. kod blurejeva je druga priča (tu gotovo da nema lažnjaka, mislim da su i dalje skupe proizvodne linije)
 
Asus kod mene nece nizom brzinom od x4 da nareze nista (zvanicno), a kod brata Lite on kaze da hoce i program pokaze da hoce x2,4 (neke dvd).
Nabavio i DVD-R DL koje VW navigacija navodno najvise voli.
Sve u svemu sprzio sam 5 dvd-ova, steta oko 720 dinara (totalno nebitno), ni jedan dvd narezan kod mene nece nista da uradi, od 3 dvd narezana kod brata, 2 hoce da izbace post na ekranu mutlimedije za pocetak ubacivanja mapa, rade manje ili vise pa izbace dvd trazeci dvd sa mapama (oba su Verbatim, po jedan DVD-RDL i DVD+RDL. Onaj 3. je neki jeftini HP i on nece nista da pokaze)
Sve u svemu, kvalitet rezanja, vrsta rezaca, vrsta i kvalitet medija i licno mislim najvise citac u multimediji odredjuju da li radi dvd ili ne.
Sve u svemu odustao sam trenutno od narezivanja, mozda odem kad budem mogao, do pro firme za prebacivanje video sadrzaja sa traka na dvd i hdd, oni imaju neke extra pro uredjaje i verujem da mogu znatno kvlaitenije narezati, valjda i imaju dobrih dve diskova, samo sto ne znam koliko ce me to kostati.
Poslednja opcija u vezi nadogradnje mapa je da porucim za 40e navodno orginal mape iz EU sa nekog euronavmaps sajta.
Nije to prevelika cena al potrosih toliko vremena i zivaca trudeci se i ne uspevam nista.

Sad se bas vagam da li mape poruciti za staru fabricku multimediju i navigaciju ili jednostavno uzeti novu android zamensku multimediju (sve su kinez), sve u njoj ima, cak i nextgen navigacija, BT, radio... podrzava sve dugmice sa volana, senzore za parkiranje a onda dodati i kameru pozadi za perkiranje.
 
Asus kod mene nece nizom brzinom od x4 da nareze nista (zvanicno), a kod brata Lite on kaze da hoce i program pokaze da hoce x2,4 (neke dvd).
Nabavio i DVD-R DL koje VW navigacija navodno najvise voli.
Sve u svemu sprzio sam 5 dvd-ova, steta oko 720 dinara (totalno nebitno), ni jedan dvd narezan kod mene nece nista da uradi, od 3 dvd narezana kod brata, 2 hoce da izbace post na ekranu mutlimedije za pocetak ubacivanja mapa, rade manje ili vise pa izbace dvd trazeci dvd sa mapama (oba su Verbatim, po jedan DVD-RDL i DVD+RDL. Onaj 3. je neki jeftini HP i on nece nista da pokaze)
Sve u svemu, kvalitet rezanja, vrsta rezaca, vrsta i kvalitet medija i licno mislim najvise citac u multimediji odredjuju da li radi dvd ili ne.
Sve u svemu odustao sam trenutno od narezivanja, mozda odem kad budem mogao, do pro firme za prebacivanje video sadrzaja sa traka na dvd i hdd, oni imaju neke extra pro uredjaje i verujem da mogu znatno kvlaitenije narezati, valjda i imaju dobrih dve diskova, samo sto ne znam koliko ce me to kostati.
Poslednja opcija u vezi nadogradnje mapa je da porucim za 40e navodno orginal mape iz EU sa nekog euronavmaps sajta.
Nije to prevelika cena al potrosih toliko vremena i zivaca trudeci se i ne uspevam nista.

Sad se bas vagam da li mape poruciti za staru fabricku multimediju i navigaciju ili jednostavno uzeti novu android zamensku multimediju (sve su kinez), sve u njoj ima, cak i nextgen navigacija, BT, radio... podrzava sve dugmice sa volana, senzore za parkiranje a onda dodati i kameru pozadi za perkiranje.
nema SD slot taj RNS? Ako ima onda moguce je uraditi update preko sd kartice.
 
Znam.
 
Nazad
Vrh Dno