Šta je novo?

Polukonfiguracija za igranje u 1080p rezoluciji

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
330
Razmišljam da dopunim konfiguraciju ako se poklope neke cene sada za black friday, ili eventualno posle, za Novu godinu. Ono što imam od komponenti su SSD i HDD, a zadržao bih najverovatnije i napajanje koje imam (Thermaltake Smart SE630W). Dvoumim se da li da menjam kućište (Antec Nine Hundred) koje je ok, ali kad već kupujem nove komponente...

Ono što sam mislio da uzimam i za šta mi treba mišljenje i savet:

Procesor: vidim da je sad na akciji Ryzen 7 2700X za 22 hiljade. Dilema je da li da uzmem stariji, a jači procesor, ili noviji a slabiji Ryzen 5 3600. Ili možda neki Intel ekvivalent po kvalitetu i ceni.

Matična: nemam pojma, vidim da se uz Ryzen preporučuje neki od B450 modela. Išao bih na nešto što je sredina po ceni, tj. neku best buy/bang for buck varijantu.

RAM: mislim da bi mi bilo ok 2x8 GB. Razmišljao sam o Kingston Hyper X, svaki savet je dobrodošao.

Grafika: verovatno 1660 Ti. Stariji Radeon modeli (580/590) mislim da se ne isplate za neku dugoročniju varijantu (koju ja pokušavam da sastavim), a ovi novi su skupi i, ako već idem na tu cenu, pre bih uzeo RTX 2060. E sad, vidim da je od pre neki dan Zotac 2070 mini na akciji za 60 hiljada, pa sam počeo da se razmišljam da se ispružim za to. To mi je van planiranog budžeta, ali uz pomoć magije bankarske pozajmice mogao bih da je uzmem. Mogao bih da to racionalizujem sebi time da dobijam značajno bolju grafiku koja će mi služiti duže.

Konfiguracija će služiti za igranje u 1080p rezoluciji (ne planiram kupovinu novog monitora skoro). Ideja je da sve traje što je duže moguće. Ova sadašnja konfiguracija gura već 6 godina, tako da i od nove očekujem nešto slično. Budžet je u okviru cena ovih komponenti koje sam naveo. Kupovina u legalnim radnjama, jer će ići na karticu i možda kredit.

Hvala za svaki savet i glas razuma ako sam se zaleteo previše!
 
Ne znam sad za 1660ti pored prejeftinih rx580/590 u E**i... 100e više zarad 10ak posto... Matična MSI Tomahawk i ne razmišljaš. Pošto je gaming u pitanju, ja bih pre išao na r5 3600.
 
^^ Ne znam nemački, ali sam potražio po netu poređenja 2700x i 3600, definitivno preporučuju 3600 za igranje, tako da verovatno on i B450 tomahawk max, da se ne bih zezao sa BIOSom.

@weedman984 nekako sam u startu odbacio rx 590 jer mi je izgledala kao neko ko se rodio sa 40 godina - tek je došla na svet, a pola života joj je već prošlo. Hteo sam 1660 Ti kao dugoročnije rešenje. E sad, kao što kažeš, po ovim cenama, kad je 590 praktično duplo jeftinija, ne znam... Možda da malo promenim plan i uzmem 590 kao rešenje na srednji rok, pa da je menjam za 2-3 godine, umesto 5-6 koliko sam računao za 1660 Ti.
 
Pa ni 1660ti ti nije dugoročnije rešenje, hoću reći da kad rx590 ne bude bio dovoljan, neće ni 1660ti... Tek rtx2070 ti je ok priča za duži period ili nove AMD RX5700...
 
Definitvno si me bacio u razmišljanje za 580/590. Ovo napajanje koje imam će biti dovoljno za neku od te dve karte?
Možda onda da nabavim i novo kućište, taman da od starih komponenti imam rezervni komp. Šta je neka dobra, a ne preskupa varijanta za gaming kućište? Nešto sa dovoljno ugrađenih ventilatora, ne bih se akao sa dodavanjem kulera, nemam iskustva sa tim. Svetlosni efekti su mi nebitni skroz, bitna je praktičnost, hlađenje i što tiše, to bolje.
 
Uzmeš malo jeftiniji Intel procesor i što bolju Nvidia grafiku. U gamingu, AMD nema šta da traži pored ovog tandema.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
ima naravno,narocito cpu.

nijedna sadasnja rtx karta nije resenje za duze staze,jer je prva generacija i placas veeeeliku early adopter ulaznicu.imas jedan i po naslov gde rtx radi zapravo nesto.uzmes jeftinog radeona,sit se naigras na njemu i menjas u pravom momentu (verovatno sledeca back to school sezona).

ako te svrbe pare,ulozi u periferije (monitor,zvuk,stolicu,sto...)
 
3600 je dobar izbor, a i 1660ti, koja je oko 25% jaca od 590, a ne 10%.
Jedino gde amd ispada povoljan, jeste mozda 5700xt.

https://youtu.be/8GdsWWYSdFo

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
1080p na 60/75hz - R5 2600
1080p na 144/240hz - R5 3600
Intel 9400f može da dođe u obzir ispred R5 2600 ako se pretežno igraju igre koje više vole intel, ali upgrade path i overall performanse (ne samo u igrama) su na strani AMD-a.

2700/2700x ne bih ni razmatrao, bar ne nove. Neće doneti veće benefite u odnosu na 2600 u igrama, a 3600 je svakako bolji, dok ti za OC treba i bolje hlađenje i ozbiljnija ploča.
Jedini scenario u kome se on isplati jeste da ga nađeš polovnog, po neznatno višoj ceni od R5 2600.
 
Pre svega, hvala svima na mišljenjima i savetima. Nisam bio pri kompu jedan dan i prijatno me je iznenadio broj odgovora.
Iako sam u počćetku razmišljao drugačije, sada sam najbliži tome da ipak uzmem RX 590. Ako je 1660 Ti 25% brža, ali najjeftinija košta skoro 60% više od 590 (pri čemu taj Gainward možda i ne postiže tolike preformanse), deluje mi bolje uzeti sada Radeon i iskoristiti ga maksimalno. Dodatna stvar je što u slučaju 590ice ne moram da uzimam kredit, dok bih za skuplje varijante morao. Imam ok iskustvo sa upotrebljivošću njihovih kartica, ovaj moj 7950 je, između ostalog, pokrenuo i Battlefield V.
Sad, još donekle razmatram varijantu značajno bolje kartice ako bih uzimao taj kredit - tj onu Zotac mini 2070 koja je na akciji za 60 hiljada, ili eventualno Asus dual EVO, koja je par hiljada skuplja (više od toga mi je previše). Koliko sam video, 2070 je bolja od 5700 XT, iako su ove druge nešto jeftinije.

Što se tiče mog napajanja, biće dovoljno za 590, pošto vidim da zna da povuče dosta?
 
Poslednja izmena:
AMD procesor se isplati samo u multicore operacijama. Za gaming je i dalje Intel bolji izbor.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Ne lupaj.

On topic:

2070 je losija od 5700 XT, 2070 Super je bolja 5-6%.
 
Poslednja izmena:
Kvalitetno napajanje se podrazumeva u bilo kojoj konfiguraciji skupljoj od 500e.

650-700W si mogao videti samo po onim PSU kalkulatorima, to u startu mozes otpisati, kvalitetnih 500-600W je dovoljno za bilo koju standardnu (single GPU i desktop CPU) konfiguraciju.

Kod mene 5700 XT undervoltovana trosi koliko i RX 470 overklokovana, ispod 200W :)
 
Moje trenutno napajanje je Thermaltake Smart SE 630w i više puta je popljuvano što ovde na forumu, što na netu. Tera sadašnju konfiguraciju sa 7950, i5-3570, 8GB RAM, 2 HDD i 1 SSD godinama bez problema (SSD sam dodao pre par meseci). Pre njega sam imao Seasonic koji svi hvale, kupljen nov, koji je crkao posle nekih godinu dana. Pozitivno je, bar, što je ubio samo sebe, a ništa od komponenti. Sad, da li je tih Thermaltake 630 vati dovoljno kvalitetno za Radeon karte koje po specifikacijama troše oko 225 vati (590, 5700 XT)?
 
Klasika, u vreme BF spuste cene na neki iole realan nivo (uporediv sa normalnim trzistima, van crnonovembarske sezone) a posle toga sledi poskupljenje koje traje do kraja decembra/NG praznika, tako je svake godine.
 
Dok čekam da vidim da li će biti nekih popusta oko praznika, razmišljam da ipak uzmem i novo kućište. Šta bi bio dobar izbor, a da dolazi sa dovoljno ugrađenih ventilatora i da ima dobar protok vazduha? Nisam siguran kako bih se snašao sa dodavanjem ventilatora, tako da bih uzeo nešto što radi kako treba out of the box. Takođe, značilo bi mi da je jednostavno montirati sve komponente, pošto do sada nisam samostalno sklapao PC. Gledao sam Fractal Design Meshify C i Thermaltake Commander varijante. Cene su im nešto preko 10.000 i to je maksimum koji bih odvojio za kućište. Ako ima nešto što je podjednako dobro (ili bolje), a košta manje, to bi bilo idealno.
 
Video sam da i taj H500 često stavljaju kad predlažu konfiguracije na različitim sajtovima. E sad, malo me kod njega brine hlađenje, pošto napred nema rešetku ni ventilatore, a ja planiram da se PC hladi samo vazduhom, ništa od vodenog hlađenja za sada. Thermaltake Commander me privlači zbog ona dva ogromna ventilatora napred, mada me možda utisak vara. I ovaj Fractal ima samo jedan ventilatorčić napred, ne znam da li ljudi kad pričaju kako ima dobar protok vazduha podrazumevaju da je to ako se ugrade dodatni ventilatori.
 
Još jednom, hvala svima na savetima. Da napišem šta sam na kraju sklopio, možda bude još nekom od koristi:

CPU: Ryzen 5 3600X - na akciji mu je cena bila samo nekih 700-800 dinara veća od običnog 3600. Plus, dobija se igra, tako da je bio no brainer, što bi rekli mladi
MB: MSI B450 Tomahawk Max - praktično svuda ocenjena kao najbolja B450 ploča
RAM: GEIL EVO Forza 2x8GB 3200 MHz CL16 - Među jeftinijim 2x8GB kompletima, plus navodno je pravljena baš za Ryzen
GPU: Zotac 1660 Super AMP - praktično svuda na netu preporučuju 1660 Super kao najbolju varijantu za 1080p/60Hz igranje. Uz to, Zotac daje 5 godina garancije (uz registraciju na njihovom sajtu), tako da je to, uz ok cenu u ovoj kategoriji, presudilo. Mada, ozbiljno me je mamila Inno3D 2060 Super, na akciji je bila 50 hiljada, što je mnogo jeftinije od drugih 2060 Super kartica. Ipak, razum je pobedio želje :D
Kućište: Cooler Master NR600 - uzeo sam, ipak i novo kućište. Ovaj CM je u više recenzija ocenjen vrlo fino. Dodao sam mu još jedan ventilator napred, iako sam imao otpor prema samostalnom dodavanju ventilatora, ali je sve prošlo ok.
Napajanje, SSD i HDD su mi ostali iz prethodne konfiguracije.

Prvi put sam samostalno sklopio celu konfiguraciju i to je bilo krajnje dugo i stresno iskustvo, ali sve radi i ovaj post pišem sa nje :D
 
Nazad
Vrh Dno