Šta je novo?

preporuka

Silverrider

Čuven
Učlanjen(a)
30.09.2003
Poruke
349
Poena
619
Da li sa kucne varijante racunara preci na laptop. Prenosni racunar mi je u principu neophodan ali nisam bas pri lovi da mogu da imam i jednu i drugu masinu da budu "jake". Imao bi negde oko 900-1100 eura posle prodaje mog racunara i sta bih eventualno mogao uzeti a da dobijem sledece: gledanje divx.dvd filmova, TV out, modem, 4 usb, 15" ekran, da moze poneka igra da se odigra... Laptop ne mora da bude nov. Ili je bolja varijanta da zadrzim kucni racunar i da kupim neku dvojku (laptop) za nekih 250 eura i da pevam. Moja masina je sledeca (ako se za te pare moze kupiti jace od ovoga odma menjam):

kućište: Eurocase ML-5412
matična ploča: Epox 8K9A7I
procesor: AMD Atlon(tm) XP2400+ Thoroughbred B
hladjenje: Thermaltake Volcano 12
memorija: 256MB Samsung PC3200 (DDR-400)
grafička : Micro-Star (MSI) GeForce4 MX 440 64MB DDR AGP 8x
modem: Intel V92 HaM Data Fax Voice
hard disk: Maxtor DiamondMax Plus 9+ 120GB 7200rpm
dvd-rw: Asus DRW-0402P/D, dual +/-
cd-rw: Teac CD-W516EC
sound: Realtek AC’97 5.1
speakers: Genius SP-K10 200w
tastatura: Microsoft Natural Multimedia PS/2 keyboard
miš: Microsoft USB Wheel Mouse Optical (IntelliPoint)
monitor: Samsung 17” SynMaster 765MB
 
za 250 mozes da uzmes laptop koji to i nije jer ce mu baterija trajati 30min...
ako ti je neophodno onda je neophodno i uzmi lap...
za 1100 e mozes uzeti bas dobar lap koji moze da tera qIII opusteno ali i tu treba optirati : centrino i IEG2 ili neki P4 i R9 ili tako nesto..
ja sam taj koji je prodao desktop i uzeo lap i ja sam prezadovoljan
 
Kazi neki model, konkretno i gde ga mogu nabaviti posto kupovinu nameravan da izvrsim za jedno mesec dana.
 
Broz je napisao(la):
za 250 mozes da uzmes laptop koji to i nije jer ce mu baterija trajati 30min...
ako ti je neophodno onda je neophodno i uzmi lap...
za 1100 e mozes uzeti bas dobar lap koji moze da tera qIII opusteno ali i tu treba optirati : centrino i IEG2 ili neki P4 i R9 ili tako nesto..
ja sam taj koji je prodao desktop i uzeo lap i ja sam prezadovoljan
Broz, ako moze, koji lap top si uzeo. Planiram i ja da kupim jedan i dvoumim se izmedju par njih
 
Druze Tito, kupicu laptop preko racuna pa mi reci u kojoj firmi je najveci izbor laptopova do 1100 eura.
 
Samo da ti napomenem da je laptop sa otprilike istim komponentama kao stona masina, poprilicno sporiji od iste!

Pri radu sa hardom i vise od 2 puta !!!

p.s. Cimer ima Compaq XP1800+, a drugar Toshiba Intel 2.6GHz i oba se prilicno vuku!
 
Ali Centrino kazu svi da rastura, pogotovo u kombinaciji sa 512MB memorije i nekim malo jacim grafickim resenjem. Imas mobilnost, koja mi je najvaznija, par sati zabave, a i iskreno za mene su brojke jedna velika glupost. Sve cifre dobijene u raznim testovima nisu ni prici realnim uslovima rada. Moj racunar ovoliko hiljada a moj ovoliko, stalno ista prica. Na kraju svima isto odradi masina i ona od 400 i ona od 1000 i vise evra.
 
@silverrider: za mesec dana ko ziv ko mrtav:) ozbiljno, mesec dana je mnogo dug period da bi sada nesto razmatrali. kad budes hteo, otvori tred i dobices sigurno dobre savete gde i sta da kupis...

@boyce: da cujem izmedju cega se dvoumis pa da te posavetujem:)

@delija: pa nije bas tako tj nije vise tako bar kada je centrino u pitanju. centrino platforma radi fantasticno kada je u pitanju rad sa diskom. probao sam nekoliko lapova i svi rade odlicno i veoma brzo. probao sam hp, dell, asus, ibm...

ja sam inace uzeo asusa i za sada me odusevljava! hdd se ne cuje i brz je. ATi M10 je prica za sebe, 9000 u 3Dmarku 2001 i preko 200fps 10x76 u QIII dovoljno govore o brzini. DVD i divx reprodukcija su fantasticni....stvarno ga preporucujem svima. ne samo ovaj model (M6700N-1.4, 512, 40GB, Radeon 9600 sa 64, wide screen) nego i jeftinije modele kao sto je onaj valjda 2400 mu je oznaka, dao sam link vec u nekom tredu. pogledajte na http://www.eurolink.co.yu/katalog.asp?idbook= stip=11 and skat=2

poz
 
Poslednja izmena:
Broz je napisao(la):
@boyce: da cujem izmedju cega se dvoumis pa da te posavetujem:)

Pa, uzeo bih HP Nx 7000 ili 7010 za 20tak dana. Nadam se da je ok izbor. Ima Pentium M u sebi. Problem ce mi mozda biti sama kupovina, tj. verovatno cu morati da ga "lovim" po beogradu, a moze da se desi i da cu morati da ga narucim i da cekam :(

Majku im bozju, valjda ce da cene malo padnu, novi Pentium M je vec mesec dana na sceni.
 
Da, jedino sto se hardovi koji se ugradjuju u laptopove prave tako da trose sto manje struje i da se sto manje greju, pa uglavnom rade na maximalno 4000rpm, sto bez obzira na kvalitet kontrolera drasticno smanjuje performanse!

p.s. Doduse, bilo bi iluzorno ocekivati brzinu stone masine od laptopa! Ipak mu je potrosnja i preko 5 puta manja!
 
Poslednja izmena:
Ja uzeo Asus A2500D za 1120e prosle nedelje: XP-M 2600+, 15", ATI 9600, 512MB, HDD 40, 5xUSB2, Firewire, Irda.
Utisci:
HDD je najveci problem - sporiji i manji. Nisam siguran da li bi mi bilo ok da mi je to jedina mashina. Kombinacija desktop sa velikim diskom + wireless mreza deluje ok.
Ekran za te pare tesko da ce biti savrsen. Ovaj moj ima solidan ugao gledanja ali se menjaju nijanse vec kad se pomeris za 10 stepeni. Odziv je dosta dobar, filmovi i igrice rade vise nego ok (mada mozda ne za hardcore igraca). Nisam nasao koliko je ms. Inace kad posle vec kraceg rada predjem na CRT, izgleda mi mutan, iako mi pre toga nikad nije bio.
Baterija za sada drzi 2,5-3 sata, sto je losije od Centrina ali meni nije preterano bitno. Baterije inace brzo propadaju, tako da cesto vec posle godinu dana moras da je menjas.
Na tastaturu se treba navici, home/end/pgup/pgdown blok je skroz drugacije ispremestan sto mi najvise smeta, ali koliko sam video 90% modela kod nas ima takvo ili gore resenje. Gore je da imas te tastere na kursorskim pa da ih dobijas samo sa nekim f tasterom.

Nadam se da su moja iskustva bar malo od pomoci. Znaci generalna preporuka - ako ce biti jedina masina treba razmisliti bar o vecem disku ako vec ne mozes da nadjes brzi.

http://yu.asus.com/products/notebook/a2series/a2000d/a2000d_overview.htm

Pozdrav,
Gruja
 
Ako se radi o dodatnom sekundarnom storidzu, uvek na laptop moze da nakaci externo firewire ili usb2.0 kucistance sa diskom kakvim hoces (ako treba i 250GB @7200rpm 3,5" ).
 
O externom disku sam razmisljao pre nego sto sam uzeo laptop. U ovih nedelju dana sam ga selio mnogo vise nego sto sam mislio. Npr. malo radim sa kreveta, pa malo predjem za sto, pa ga odnesem od drugog kompa dok podesavam mrezu... U takvim situacijama mi je mrsko i misa da vucaram a kamoli externi disk (potencijalno sa svojim napajanjem).
Tako se meni desilo... A uzeo sam ga da bude drugi racunar u kuci, bez zelje da ga mrdam...
 
Boyce je napisao(la):
Pa, uzeo bih HP Nx 7000 ili 7010 za 20tak dana. Nadam se da je ok izbor. Ima Pentium M u sebi. Problem ce mi mozda biti sama kupovina, tj. verovatno cu morati da ga "lovim" po beogradu, a moze da se desi i da cu morati da ga narucim i da cekam :(

Majku im bozju, valjda ce da cene malo padnu, novi Pentium M je vec mesec dana na sceni.

Odlican izbor!
 
Delija je napisao(la):
Da, jedino sto se hardovi koji se ugradjuju u laptopove prave tako da trose sto manje struje i da se sto manje greju, pa uglavnom rade na maximalno 4000rpm, sto bez obzira na kvalitet kontrolera drasticno smanjuje performanse!

p.s. Doduse, bilo bi iluzorno ocekivati brzinu stone masine od laptopa! Ipak mu je potrosnja i preko 5 puta manja!

Modeli koji idu u lapove rade da kazem uglavnom na 4200 ali 5400 je vec postao meinstrim a doplate za 7200 nisu nikakav problem.
Ja trenutno igram Painkiller na mom asusu i sve ide kao ludo na high setovanjima. Nivoi se brze ucitavaju i igra se brze instalirala nego kod mog brata na I815 i maxtoru dm+9 pa ti sad vidi...

Performanse ne da nisu drasticno manje nego su veoma bliske desktopu (ne govorim o zverima na 10K rpm). Uostalom do pre 7 dana sam imao desktop masinu i znam kako je radila i koliko brzo. Recimo instalacija win xp je sporija na lapu nekoliko minuta. Mogu misliti kako rade oni na 7200 sto se ugradjuju u lapove :eyebrows:
 
Broz je napisao(la):
Modeli koji idu u lapove rade da kazem uglavnom na 4200 ali 5400 je vec postao meinstrim a doplate za 7200 nisu nikakav problem.

Nazalost ne na nasem trzistu, tj. bar ja nisam video da mozes da dobijes vise od 4200rpm za 900-1100e. Ili da mozes da doplatis tako lako, barem za ovog ASUS-a A2500D koji je mene zanimao. Samo nemoj da ides na HP ili DELL-ov sajt, bice ti posle zao, tamo mozes skoro svaku komponentu da izaberes kako ti odgovara.
 
Poslednja izmena:
grujicd je napisao(la):
O externom disku sam razmisljao pre nego sto sam uzeo laptop. U ovih nedelju dana sam ga selio mnogo vise nego sto sam mislio. Npr. malo radim sa kreveta, pa malo predjem za sto, pa ga odnesem od drugog kompa dok podesavam mrezu... U takvim situacijama mi je mrsko i misa da vucaram a kamoli externi disk (potencijalno sa svojim napajanjem).
Tako se meni desilo... A uzeo sam ga da bude drugi racunar u kuci, bez zelje da ga mrdam...

Da, zato sam i rekao "dodatni sekundarni storidz", na kojem ja drzim npr. bekapove (ghost), instalacije, kopije dokumenata, gomilu drajvera i slicnih gluposti koje inace zauzimaju dosta mesta na drajvovima. Do nekih 80GB moze normalno da se ide u doplati (mada nije jeftino). Pa sad, ako neko ima bas prilicno velike potrebe oko kapaciteta storidza i njegove brzine, onda lap tesko da moze da zameni stoni racunar i tu nema diskusije.
 
Broz je napisao(la):
Modeli koji idu u lapove rade da kazem uglavnom na 4200 ali 5400 je vec postao meinstrim a doplate za 7200 nisu nikakav problem.
Ja trenutno igram Painkiller na mom asusu i sve ide kao ludo na high setovanjima. Nivoi se brze ucitavaju i igra se brze instalirala nego kod mog brata na I815 i maxtoru dm+9 pa ti sad vidi...

Performanse ne da nisu drasticno manje nego su veoma bliske desktopu (ne govorim o zverima na 10K rpm). Uostalom do pre 7 dana sam imao desktop masinu i znam kako je radila i koliko brzo. Recimo instalacija win xp je sporija na lapu nekoliko minuta. Mogu misliti kako rade oni na 7200 sto se ugradjuju u lapove :eyebrows:


Totalno si upravu pre par dana mi je stigao Dell 8600c sa 512MB rama,HDD 60Gb na 7200, Dothan-om na 1.7Ghz i naravno M10.
Neverovatan je osecaj, nikad brzi laptop nisam video. Vredi svaki evro koji sam dao.
 
Poslednja izmena:
NTMcse je napisao(la):
Totalno si upravu pre par dana mi je stigao Dell 8600c sa 512MB rama,HDD 60Gb na 7200, Dothan-om na 1.7Ghz i naravno M10.
Neverovatan je osecaj, nikad brzi laptop nisam video. Vredi svaki evro koji sam dao.

Bas mi je drago:)
btw Dothan pocinje od 2GHz koliko ja znam...
 
U pravu si, moja greska. Poceli su od 2GHz ali su u medjuvremenu izbacili i sporije...
 
ja sam kupio HP NX 7010 sa Pentium M na 1.5 (ne Dothan) i bogme bas sam se iznenadio brzinom. Stari desktop mi je radio na 1000 Mhz i ovo je za mene odlican napredak u brzini od skoro 3x. Disk nije bas katastrofalno spor, mada jeste malo sporiji.
Preporucujem svima koji imaju 1000 evra za desktop masinu, da je zaobidju i da skupe jos malo za laptop :) TFT ekran je cudo isto tako :)
 
Neko je ovde spomenu da su te mashine sa istim komonentama kao desktop sporije, ja mislim da nije tako, imam kuci Dell Inspirion celeron 2.4GHz i radi potpuno isto ako i neki firmirani dell desktop racunar sa integrisanom grafikom iako ima sporiji hard... ipak to su probrane komponente, ako mene pitas uzmi neku Toshibu, ja sam prodao nesto na P4 2,4GHz pre par meseci ne secam se tacno sta i mrzi me da jurim po racunaru podatke ali je radilo mogo dobro a kostalo je 1150e...

I da mi racunar sluzi uglavnom za filmove, internet i neke sitne poslove sa malcice igranja uzeo bih sigurno laptop jer mnogo prednosti ima u odnosu na deskop
 
sama pomisao da nemoras da sedis kod kuce ako radis neki posao, vec mozes da poneses racunar sa sobom mnogo znaci. Sad ako je hard malo sporiji, to moze da se dosta dobro kompenzuje sa vise RAM-a.

Zanimaju me par stvari ako neko moze da odgovori ovako usput :)

- Da li su hard diskovi kod laptopova standardizovani, tj. da li je moguce u buducnosti zameniti trenutnu disk sa nekim vecim (u kapacitetu) i mozda cak i brzim. Dakle da li se tu firme pridrzavaju nekog standarda kod projektovanja kucista za laptop. Nadam se da pojedine firme ne prave kucista koja primaju samo diskove od odredjenih proizvodjaca.

- Isto me zanima i za memoriju (ovde se podrazumeva da je memorija istog tipa).

- Baterija verujem da mora biti od istog proizvodjaca, ali me zanima isto tako koliko cesto proizvodjaci (kao sto je HP, Dell, FSC, Toshiba) menjaju specifikacije svojih baterija. Da li cu recimo moci kasnije (za 1-2 godine) da zamenim ovu bateriju (Litium Ion od HP-a) sa nekom novijom (mozda sa vise kapaciteta, ili cak istom ovom). Cisto me zanima da li proizvodjaci cesto izdaju nove tipove baterija koji nisu kompatibilni sa starijim modelima. Sada to nije problem naravno, ali za godinu do tri, mozda ce biti.

Mozda je glupa pitanja, ali zaista nisam upucen u ovu oblast :) pa ako neka zna bilo bi super.

pozdrav
 
Boyce je napisao(la):
- Da li su hard diskovi kod laptopova standardizovani, tj. da li je moguce u buducnosti zameniti trenutnu disk sa nekim vecim (u kapacitetu) i mozda cak i brzim

Da... (samo ne znam dokle ce praviti pata hardove, tj. na koliko daleku buducnost mislish :d )

Boyce je napisao(la):
- Isto me zanima i za memoriju (ovde se podrazumeva da je memorija istog tipa).

Nisam najsigurniji, ali bi trebalo moze da pasuje bilo koja samo da je tog formata...

Boyce je napisao(la):
- Baterija verujem da mora biti od istog proizvodjaca, ali me zanima isto tako koliko cesto proizvodjaci (kao sto je HP, Dell, FSC, Toshiba) menjaju specifikacije svojih baterija. Da li cu recimo moci kasnije (za 1-2 godine) da zamenim ovu bateriju (Litium Ion od HP-a) sa nekom novijom (mozda sa vise kapaciteta, ili cak istom ovom). Cisto me zanima da li proizvodjaci cesto izdaju nove tipove baterija koji nisu kompatibilni sa starijim modelima. Sada to nije problem naravno, ali za godinu do tri, mozda ce biti

Verovatno je moguce zameniti bateriju istom i one ce verovatno biti u ponudi josh nekih 3-5 god. (ako ne i vishe), ali shto se tice (boljih) jacih, mozda je potrebna korekcija na elektronici koja puni bateriju na lapu... ako greshim, ispravite me...

POZ
 
Poslednja izmena:
Diskovi su standardizovani i ja nisam cuo da se prave sata 2.5" diskovi...
memorija takodje... novi lapovi koriste sodimm ddr memoriju uglavnom (ne mogu da se setim koliko pinova)... stariji koriste svakakvu...

baterija je najproblematicnija... npr ibm ima baterije za t40/41/42, a sasvim drugu za r4x i fizicki ne izgledaju isto (ima razlike i u ceni), a ima i vise varijanti kapaciteta... tako da je to najteze pitanje...
 
Da ne otvaram novi thread posto je pitanje na neki nacin vezano za ovaj, sta mislite o Compaq Armadi P3 na 800, 128 MB sdram, 10 GB hdd, CD rom, int. grafika mislim 8 MB ali bez TV out, baterija u extra stanju, legalan software... Da li je neko imao losa iskustva sa Compaqom i kakva i takodje me zanimaju prednosti ovog branda.
 
Nazad
Vrh Dno