Šta je novo?

RGB i ARGB elementi za pc a na ploči koja nije RGB

IvaVuk

Poštovan
Učlanjen(a)
04.01.2017
Poruke
28
Poena
55
Poštovani, pre nego što krenem sa pitanjima, moram da kažem da sam se raspitivala kod kolega, po gigatron i sličnim prodavnicama, na kol centrima i opet moram da pitam. Ovaj forum mi je jednom davno dosta pomogao, nadam se da će opet, i da, oprostite mi za moje neznanje.
Matična ploča je Asus H81M-R, procesor i5 4460, menjamo celu konfiguraciju zbog jače grafičke. Znači novo kućište i napajanje (stari nisu dobri).
Zanima me:
- da li uopšte mogu da se nakače RGB elementi na ploču koja nije RGB?
- koliko RGB elemenata može da se nakači? Moj sin hoće 4 RGB ventilatora, RGB napajanje i RGB kuler za CPU... može li to tako?
- Ako je ventilator ARGB može li on biti jednobojan? Može li RGB ventilator biti šaren?
- I ono sa pinovima mi nije jasno, ne razumem ništa...
- Ako dobijem kontroler za RGB ventilatore, da li na njega može da se nakači i kuler za CPU ili možda napajanje???
Hvala na bilo kom odgovoru.
 
Nijedan odgovor????
Ni na jedno od 5 pitanja????
Ovaj forum nije ono što je nekad bio...
Hvala puno, aj zdr.
 
Ako maticna ima argb (3pin konektor) ili rgb (4pin) onda moze.
Trebalo bi videti kod konkretne maticne koliko moze po tom jednom prikljucku da pruzi snage. RGB napajanje nema veze sa time a rgb kuler ima svoj prikljucak posebno na maticnoj.
Moze biti jednobojan a i saren.
3pin verzija ti je 5v, data pin, zemlja. 4pin je zemlja i pin za svaku boju (zelena,crvena,plava, menjanjem voltaze na svakom pinu se dobija drugacija boja)
Zavisi od kontrolera, napajanje ako ima rgb ono samo brine o njemu.
 
- RGB/ARGB ventovi mogu da se nakače na ploču koja nema rgb/argb konektor (iliti header) i radiće, tj okretaće se i hladiće, ali neće svetleti. Ono što je potrebno da bi svetleli jeste dodatni RGB ili ARGB kontroler.

- Nema preciznog odgovora na to pitanje. Može onoliko koliko imaš RGB/ARGB headera na ploči ili kontroleru, s tim što neki ventilatori npr mogu da se povežu i jedan na drugi, pa recimo prvi vent ide u kontroler, drugi se kači na njega, treći se kači na drugi...

- ARGB može da svetli statično jednom bojom, dinamično jednom bojom (menja boju) ili u više boja odjednom. RGB ne može ovo treće.

- ARGB se kači na 3pin ARGB header, RGB se kači na 4pin RGB header i nisu kompatabilni, tj ne može RGB na ARGB i obrnuto.
Ove konektore za osvetljenje ne treba mešati sa 3pin i 4pin FAN headerima preko kojih se motori ventilatora napajaju i kontroliše im se broj obrtaja i kod kojih 3pin može na 4pin i obrnuto.
Dakle jedni su RGB/ARGB headeri za napajanje i kontrolisanje samog osvetljenja, a drugi su FAN headeri za napajanje elektromotora i kontrolu brzine.

- Na kontroler za RGB može da se nakači i CPU kuler pod uslovom da je i on RGB. Analogno tome, na ARGB kontroler može kuler sa ARGB ventilatorom.
Kod napajanja, sigurno da postoje neka koja mogu da se nakače na kontroler, ali mislim da su ona dosta skuplja i cenovno neprimerena toj konfiguraciji.


Nadam se da nisam suviše zapetljao sa odgovorima, a daću ti i par saveta.

Preporučio bih ti npr. MS Industrial METROPOLIS PRO kućište, imaš recenziju na youtube-u.
Cena mu je dobra, lepo je, ima izuzetno lepo ARGB osvetljenje na prednjem panelu. Ima čak i ARGB kontroler već u sebi i dolazi sa jednim ARGB ventilatorom pozadi.
Uz njega možeš uzeti neki ARGB CPU kuler tipa Thermaltake UX200 ARGB ili slično. Što se tiče RGB komponenata mislim da je to sasvim dovoljno, eventualno neka ARGB traka na dno kućišta, da osvetljava deo ispod grafičke.
Naravno imaš opciju da i gornja dva mesta za ventove popuniš ARGB ventovima ali to mislim da bi bilo previše. U svakom slučaju lako je posle dokupiti ako mislite da fali.

Što se tiče napajanja, možete uzeti RGB napajanje, ali bar ova povoljnija nemaju kontrolu svetla, a i ogromna većina kućišta ima "shroud" koji potpuno zaklanja ceo taj donji deo kućišta gde je napajanje, pa se osvetljenje ne bi ni videlo.
Ako je estetika bitna, pre bih vodio računa da napajanje ima lepe krajeve kablova jer je to deo koji će se videti kroz staklenu stranicu.

Takođe bi bilo poželjno dodati još 2 ventilatora na prednju stranu kućišta da ubacuju hladan vazduh kako bi se sprečilo eventualno pregrevanje, ali oni ne moraju uopšte da svetle jer se takođe neće videti iza prednjeg panela.
 
Poslednja izmena:
Puno hvala na odgovorima. Mi sve završismo. Pa evo da napišem kako, možda nekome bude koristilo (možda nekoj mami koja se sama bori sa svime što je snađe).
Kupili smo Spawn Gerovit LE01 kućište jer sam našla na Benchmark testu da je kućište solidno. I jeste. Sem onog daljinca za menjanje RGB boja koji je nekvalitetan i baterija mu bila prazna.
Uz njega je išlo 4 RGB ventilatora sa zajedničkim kontrolerom, na koji je moglo da se nakači jos takvih ventilatora i rgb traka. Pošto nije bilo takvih rgb ventilatora da se kupi, a ja nisam znala da li su isti drugog proizvođača kompatibilni, uzela sam led wind ring MS ventilatore. Za njih ne treba neka posebna konekcija.
@Rev je potpuno u pravu za napajanje. Naše je led plavo i slabo se vidi. Napajanje treba uzeti bez ikakvog svetla, ali kvalitetnije (sertifikat).
Kuler je led plavi, jer nisam znala da li može rgb. Neki Antec pro, nije skup, al nije ni lep. Mada s njim ide termalna pasta (nekakva).
Prepakivanje kućišta (stara matična i procesor i hdd i ssd prebačeni u novo kućište sa novom grafičkom) je muka živa. Muke Tantalove. Živa nisam bila kada sam trebala prvi put da uključim komp....
Elem, sve je gotovo i ne izgleda loše s obzirom da je mama prilično neuka u IT smislu. Najvažnije je da je sin srećan i obećanje ispunjeno.
Da dodam da sam čula da ne valja povezivati RGB i ARGB ventilatore direktno na ploču, jer ako nisu kvalitetni mogu da naprave veliku štetu.
Hvala na odgovorima još jednom, mada nisam uspela baš sve da razumem u potpunosti.
Puno pozdrava Vanbastenu i Revu od Ive
 
Dobro iskustvo za Vas i bitno da je sve ok na kraju.
 
Nazad
Vrh Dno