Šta je novo?

Užasno spor POST, SSD, HDD i BIOS

dacha

Slavan
Učlanjen(a)
05.06.2004
Poruke
127
Poena
319
Imam vrlo neobičan problem: prvo sam primetio da mi je POST jako spor, a onda i da mi je otvaranje većih fajlova vrlo sporo. Uradio sam testove i šokirao se - SSD je bio skoro 10x sporiji nego što treba, hardovi 3-4 puta sporiji, a sve ostalo sasvim normalno. Pomislio sam da se nešto u BIOS-u poremetilo pa sam otišao da pogledam i - zatekao BIOS (UEFI) koji jedva radi (one animacine ventilatora jedva da se pokreću, podaci se osvežavaju na 10-20 s pa i više, kretanje kroz navigaciju jedva moguće (uz čekanje naravno)...

Da probam da skratim, svašta sam probao, otkačio prvo hardove i sve ostalo, vadio RAM (menjao slotove, stavljao jedan pa drugi), otkačio USB portove, ventilatore, vratio sam BIOS na default... Ništa.

Izvadio sam bateriju, pokrenuo komp i sve je proradilo - POST brz, BIOS normalan, SSD i hardovi normalne brzine, ali, samo do prvog resetovanja, a onda sve isto. Zamenio sam bateriju ali ništa.

Da eliminišem operativni sistem kao problem otkačio sam i SSD sa windows-om, izvadio bateriju, pokrenuo komp do BIOS-a (radi odlično neposredno po vađenju baterije) i resetovao - opet isto, spor POST, spor BIOS.

Sumnja je pala na napajanje, a kako sam usput primetio da po paljenju kompa ventilator na kućištu lagano krene, stane, i onda sve krene, bio sam siguran da je napajanje u pitanju (CM G550M, u garanciji). Kupio sam novo napajanje, zamenio, ali ništa. Sve isto.

Treba mi ideja i savet kako da ustanovim šta je u pitanju.
 
smrdi na intel ME problem,vidi da nadjes modovan bios za svoju maticnu (offer na winraid forumu ili sl) sa poslednjim mikrokodovima i ME firmverom ako si vec na poslednjem biosu.ako nisi,to je prvi korak tj da ides na poslednju zvanicnu verziju pa na modovan (ako ima).ako to ne pomogne javi ovde da probamo sa merefl i sl peripetijama.

edit: posle svakog flesovanja vadi i bateriju i struju iz napajanja i isprazni elekrolite sa drzanjem reset prekidaca,ploca mora biti raskacena sa struje pola minuta i vise da bi se ME region resetovao.
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni šta je intel ME problem, pogledaću.

Ploča je bila sa originalnim biosom i sve je radilo super dve godine. Kad je ovo počelo, prvo sam apdejtovao bios najnovijim zvaničnim. I tu je nešto pošlo po zlu, zaglavio je proces pokrenut iz biosa, pa sam iskoristio onu proceduru sa USB-om i prošlo je iz 3-4 puta. Ali problem je ostao isti.
 
reflesuj opet dva puta,obavezno sa procedurom kao sto sam gore opisao.posle toga kad vec imas flashback ja bih probao sa prvim podrzanim od strane tvog CPU-a (opet kompletan reset ME regiona) i isao gradualno napred.
 
Pročitao sam malo o ME, ažurirao drajver i firmver i konačno onaj intelov program za dijagnostikovanje daje zeleno svetlo tj. kaže da je sve u redu.

Onda sam ažurirao BIOS najnovijom verzijom koja je već i bila, sve uz vađenje baterije i vremenske razmake i reset dugme...

Na kraju, sve se ponaša potpuno isto kao i pre. ☹️
 
Izvadio bateriju, raskačio sve osim procesora, memorije i monitora, i dodao staru PS2 tastaturu. Raskačio sam i front panel (usb, audio, dugmiće za paljenje i reset), ventilatore... Upalio sam direktno sa ploče. Prvo paljenje, brz post, brz BIOS. Resetujem odatle i onda sve isto, sporo.
 
druze,ne mogu da ti pomognem dalje bez da se prodje kroz taj proces i izoluje problem dodatno.jedino sto mi jos pada na pamet je da ako ta ploca ima dodatne kontrolere da ih gasis zajedno sa lan,usb i svim sto moze pa gradualno palis jedan po jedan i dodjes do problema,mada bih rekao da je ME.
 
Hvala svakako, ali nisam siguran na koji proces misliš? Mislim da sam probao sve što si pomenuo, osim ako nešto nisam razumeo pa sam propustio. Šta bih još mogao da probam u vezi sa ME?
 
...posle toga kad vec imas flashback ja bih probao sa prvim podrzanim od strane tvog CPU-a (opet kompletan reset ME regiona) i isao gradualno napred.

takodje,kao sto rekoh,gasis svaki kontroler,od LAN,sata,usb3,audio,sve sto imas opciju da ugasis.to radis kad zavrsis sa biosima.posle toga nam ostaje merefl i rucno flesovanje/reset ME regiona i to je to sto mozes.eventualno ako te mrzi da nosis u servis da sa programatorom uflesuje bios u slucaju da je lokovan ME (mada ne bi trebao da jeste) to te izadje oko 800 kinte sem ako se neko javi sa foruma sa programatorom (pitao sam pre nekog vremena na bakutaner temi jel neko ima u bg-u,niko mi nije odgovorio).
 
U redu, sad sam razumeo, da iskoristim
bios flashback da se vratim na starije verzije biosa. Probaću to ovih dana, a posle i ovo sa kontrolerima.

Hvala ti, javiću da li je bilo uspeha.
 
Nazad
Vrh Dno