Šta je novo?

Half Life: Alyx

@njikolaj kao sto reče glenn, Valve Index i WMR (Windows Mixed Reality) HMD (Head Mounted Display). Ja imam ovaj 2. u Samsung izvedbi (Corvus je napisao model).
Dobar je za uloženi novac, ali definitivno ću u nekom trenutku uzeti Index.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Hvala, will check
 
Ko uzme VR obavezno neka proba Elite Dangerous. Po meni jedna od najboljih izvedbi za VR.

Meni stoji Vive, uzeo zbog posla i otisao u druge vode... valjda nadjem vremena da obrnem Alyx kako valja.
 
Kako doci do Valve Indeksa kod nas..?
 
Dobih od drugara Oculus Rift S cisto da probam,i kao veliki fan HL fransize,pokrenuh i Alix....ovako nesto u zivotu nisam iskusio....mozda zato sto je ovo moj prvi susret sa VR,ali ovo je stvarno pomeranje mozga,next level,sto bi se reklo....svaki momenat u igri je jezivo odradjen,prosto sam u soku iz minuta u minut kako gameplay odmice...jedino mala zamerka za kretanje,prosto je nemoguce kretati se ovde kao u redovnom FPS,noge same klecaju i istog momenta krece vrtoglavica :)
 
Sve je stvar navike. Ja koristim VR od jula 2019.. Mada, meni je odmah u startu smetalo sto igre koje sam tada igrao (Doom VFR prevashodno) nemaju continuous motion vec teleport. Uglavnom, naviknes se vremenom i sporedni efekti nestanu.
 
Pozdrav ljudi, trebala bi mi preporuka nekog dobrog VR HeadSeta. Zapao mi je za oko ovaj od 625 dolara (VIVE System)

https://www.amazon.com/HTC-VIVE-Virt.../dp/B00VF5NT4I

Nisam nikada kupovao bilo šta vezano za VR, pa ako ujedno može neko da mi kaže da li je ovo ceo komplet? Mislim, da ne moram posle da jurim neke kablove i slično nego kada uzmem da bude "plug and play"
:-)


Prvenstveno hoću da uzmem zbog HL, naravno
:-D
iznos koji bih izdvojio je oko 800-850e
 
Najbolje što može da se uzme je Valve Index i on u svom potpunom pakovanju košta $999.

Posle toga bih prepodučio HP Reverb G2.

Od jeftinijih varijanti tu je Oculus (Quest sa linkom i Rift), ali moraš biti svestan da je to Facebook-ov proizvod i da zahteva da povežeš FB nalog sa uređajem, što je teški debilizam. Takođe, Oculus ima nekih ekskluziva koje nemaju na steam-u.

Na kraju imaš još neke "budžet" varijante za Windows poput mog Samsung Odyssey + koji je oko $300. Pristojan headset sa pristojnim trackingom - potrebno je da se koristi u osvetljenoj prostoriji jer ima inside-out tracking (kamere sa head set-a prate pokrete kontrolera pomoću LE Dioda koje su ugrađene u prstenje na kontrolerima). Ovaj headset možeš uzeti i ovde na forumu, baci pogled na oglase, član BooQy ga je okačio.
 
Kupio sam Oculus Rift S ali na laptopu nemam DisplayPort kao ni mini DisplayPort... Lepo mi covek napomenuo a ja nesto zablentavio pa ga pomesao sa HDMI-em :D Sad cekam subotu/nedelju da se drugar vrati sa puta pa da mi "pozajmi" svoj desktop na dan, dva da vidim uopste kakav je :D
Rift S sam povezao preko displayport to usb-c adaptera, ali mi secka sve zivo, ne samo HLA nego i oni video klipovi sto su kao "objasnjenja" odnosno neke safety gluposti... Probao sam doduse i Quest 2 (iznajmio na KP) i on radi fino na mom laptopu, u HLA sve na medium/high, brutalan dozivljaj... Na sajtu Oculusa stoji da se Rift S koristi iskljucivo sa displayport i mini displayport konekcijama, tako da verovatno nesto "zeza" usb-c, mada ne bi trebalo... Ali videcemo za vikend :) Hvala svakako na savetu :)
 
Odigrah i ja ovo na Quest 2 preko Air Linka i blago sam razocaran, iako je igra dobra.
Nisam neki preveliki fan HL igara, ali sam ih sve odigrao ponovo kao pripremu za Alyx.

Obicno se zezam oko podesavanja (imam 1080ti), ali ovde sam ostavio default rezoluciju i high detalje i igrao tako.
Igra prilicno dobro izgleda i na grafiku nemam nikakve zamerke. Stvarno je uzivanje istrazivati HL univerzum na potpuno drugaciji nacin.
Probao sam i teleport i locomotion i prva opcija mi se mnogo vise svidela (a i nisam imao problema sa mucninom). Igranje je izgledalo ovako - teleportujem se, razgledam detaljno okruzenje, malo prosetam, pa opet teleport.
Kontrole rade prilicno dobro, mada se desavalo da se igra zaglupi, sto sam resavao ucitavanjem poslednje pozicije.
HL igre su uvek imale neke horor elemente, ali je to uglavnom izgledalo smesno. Pa ovde se bas i nisam smejao :). Postoji nekoliko bas-bas dobrih horor chaptera.

Zagonetke su na pocetku zanimljive, ali kasnije bas krenu da smaraju jer su sve na slican fazon.
Vrhunac igre su okrsaji sa vecim brojem neprijatelja. Sakrivanje iza zidova, iskakanje iz zaklona kada protivnik radi reload...neverovatno je koliko je ovo dobro odradjeno.
U jednom trenutku sam krenuo da bacim granatu i rukom udario u luster :D.
Problem je sto ovakvih okrsaja nema dovoljno. Igra bi bila dosta bolja da ima vise napucavanja.
Zasto me igra nije odusevila? Verovatno jer sam vec igrao visokobudzetne igre na PSVR. Verujem da ce neko ko ranije nije imao dodira sa VR-om misliti da je ovo najbolja igra ikada.
Ako planirate ovo da igrate, obavezno obezbedite veliki prostor za igru, jer ce ugodjaj biti dosta bolji. Ja sam igrao na 3x1.5 i cesto sam udarao u granice.

Sto se same price tice, nije mi se svidelo kako se igra zavrsila. Ovo je istrovremeno i prequel i nastavak na HL2.
Ali moram priznati da bih zeleo da odigram HL3 i vidim sta su developeri zamislili.
 
Ako nekog interesuje napravljen je prvi NoVR mod koji se može igrati od početka do kraja, mada je još u procesu razvoja. Najveća mana što još nema nadogradnje oružija, ali developeri obećavaju uskoro, nove verzije izlaze i dva puta na dan, tako zadnji nivoi ni nisu mogli da se završe pre dan-dva, tako da lepo napreduje, takođe juče fabrikator nije ni radio ništa, danas već nešto radi ali ne sve, tako verujem da će ga uskoro doraditi.
 
Poslednja izmena:
Bolje još malo sačekati da dodaju nadogradnju oružija, jer ovako ostaneš bez municije, pa se mora malo čitovati, na normal težini je jako teško. Inače ja sam danas prešao, ima bagova, mora se vraćati nazad, zato je dobro kopirati i čuvati ranije "Save" fajlove, ali to je očekivano za ovakav mod, jer da je lako napravili bi ga davno. Ali po meni lepo napreduju, jer juče nije moglo ni poglavlje 9 do kraja, danas može cela.
 
Poslednja izmena:
Kviz pitanje glasi: Da li igra ima camera smooth opciju? Previše je grubo okretanje kamere u ovom filmu gore što naravno nije nimalo fensi. Imam utisak da bi mi se slošalo u roku od par minuta kad bih zaigrao ovo ovako.
 
Kako je uopste iskustvo bez VR? Dobre ocene je pokupila sa VR (navodno) Kakva li ocena sledi za Non-VR?
 
Reci cemo ti cim izadje 100% gotov mod :cool:
 
Kako je uopste iskustvo bez VR?
Po meni ako dorade nadogradnju oružija i dodaju multialatku za zagonetke sa električnim instalacijama, ravno HL2.
Bitno spomenuti da mod uopšte nije sistemski zahtevan, može se igrati sa grafom koja pola snage nego što su minimalni sistemski zahtevi za VR (GTX 1060), znači neka GTX 660/760 dovoljna.
 
Nemojte to raditi sebi, odigrajte kako je zamišljeno. Ne vidim poentu ovoga jer se cela mehanika vrti oko VR-a. Bolje i odgledati preko yt-a nego ovo...
 
Nije bolje odgledati preko yt, veruj mi;) Uopšte nije loš doživljaj, iako mod još nije završen, jedino se malo pobesni kad ostaneš bez municije ali se da ispraviti preko konzole.

Pošto je ovo jedina VR igra koju bi i igrao, ne pada mi napamet da ovu igri koristim za navikavanje na VR, jer to navikavanje ne bi bio nikakav doživljaj, a pitanje i da li bi se uopšte navikao. Plus kupovina opreme za jednu igru se ne isplati, a i nema od koga da se posudi.
 
Ja sam posle mrtvog 3D-a i ulaganja u hardver batalio sve što se stavlja na glavu, niti planiram da podržavam više takve tehnologije. Tako da se radujem ovom modu i nadam se da ce ga uraditi da bude igrivo.
 
Cekaj 10tak godina da stasaju novi klinci pa ce ponovo neko probati da proda vr, pokusavaju od 80tih sa pauzama od po 10tak godina pauze izmedju pokusaja, malo kacige, malo rukavice tj. motion kontroleri, malo cvikeri. Udobnost nema alternativu, zato ajfon kolje i pc i konzole u gejmingu sve vise i sve jace, kakve bre kacige, to ni motoristi nece na glavi a njima jedino koristi :D

Ajd sad neko nek napise kako VR nije umro, nisam odavno procitao takav komentar.
 
"Ajd sad neko nek napise kako VR nije umro, nisam odavno procitao takav komentar." To sto ti nemas VR i vjerovatno ga nikada nisi ni probao osim mozda google kartona ili samsung bullshita, ne znaci da je mrtav. "The VR gaming industry earned $1.1 billion in 2020. Manufacturers ship more than 5 million VR and AR headsets a year. 11 million VR units will be sold by the end of 2021. Sony has sold more than 5 million PlayStation VR units."

Problem VR-a je sadrzaj, ne hardware. Niko nece da stane iza igre za koju treba 1000e kaciga i 1000€ za PC.

Kada bi Sony izbacio VR2 za PC, stvari bi se dosta promjenile jer Sony nema velku marzu za VR2. Kosta jeftinije od gaming monitora. Ali poenta i jeste da se ljud navuku na PSN+.

VR treba gledati kao konzolu koja se prodaje bez igara. Niko nece da pravi VR igre jer nema dovoljno VR korisnika, a nema dovoljno VR korisnika jer nema dovoljno igara. I vrtimo se u krug dok se neki veliki izdavac ne uhvati VR-a. Ala EA ili Activision.

Kada VR kompanije budu izbacivali VR sa stotinjak jakih igara i dvadesetak AAA igara, ne bi bilo sada rasprave da li je VR gimmick.

Ali je VR buducnost. Razlika izmedju VR-a i monitora je kao sto je bila razlika izmedju 2D i 3D igara. Imao sam srecu da se igram sa Sony VR2 i iskustvo je takov da se rijecima ne moze opisati. Mora se probati. Nema druge. Ta prica "pokusavaju od 80ih" nema logike nije postojala tehnologija. Posudi od nekoga pa odigraj Asseto Corsu Competitione ili Elite Dangerous. Ili posudi PS VR2, ima ih dosta forumasa, pa upali sam oshowroom u GT7. Ne moras voziti.

Opet ponavljam, sadrzaj za VR je i dalje kao tech demo https://forum.benchmark.rs/threads/playstation-vr2-psvr2-opšta-diskusija.485567/page-9#post-6867279

...ali to danas nije razlog nedostatak tehnologija vec politike. Nakon postenog igranja sa VR-om, meni je sada samo dilema da li PS VR2 ili nesto za PC. Monitor je nakog VR igranaj jedna obicna kanta.
 
To je zapravo 90% problema po meni, preostalih 10% je pikselizacija koja je danas i dalje vidljiva. Bez te pikselizacije bi imerzija bila toliko dobra da bi to bilo apsolutno ludo burazere. Svakako je neverovatno iskustvo. Npr u Pavlovu vidis treptaje živog protivnika, rukama mpzeš da mu signaliziraš...mislim jesu to neke gluposti ali mogucnosti su beskonačne. Sto neko reče nedostaje ona aim puška.
 
Nemojte to raditi sebi, odigrajte kako je zamišljeno. Ne vidim poentu ovoga jer se cela mehanika vrti oko VR-a. Bolje i odgledati preko yt-a nego ovo...

Potpuno se slažem sa tobom. Prešao sam sa VR-om još pre 2 godine i evo juče baš bez VR-a. Ne može da se poredi, nebo i zemlja bukvalno.
 
"Ajd sad neko nek napise kako VR nije umro, nisam odavno procitao takav komentar." To sto ti nemas VR i vjerovatno ga nikada nisi ni probao osim mozda google kartona ili samsung bullshita, ne znaci da je mrtav. "The VR gaming industry earned $1.1 billion in 2020. Manufacturers ship more than 5 million VR and AR headsets a year. 11 million VR units will be sold by the end of 2021. Sony has sold more than 5 million PlayStation VR units."

Problem VR-a je sadrzaj, ne hardware. Niko nece da stane iza igre za koju treba 1000e kaciga i 1000€ za PC.

Kada bi Sony izbacio VR2 za PC, stvari bi se dosta promjenile jer Sony nema velku marzu za VR2. Kosta jeftinije od gaming monitora. Ali poenta i jeste da se ljud navuku na PSN+.

VR treba gledati kao konzolu koja se prodaje bez igara. Niko nece da pravi VR igre jer nema dovoljno VR korisnika, a nema dovoljno VR korisnika jer nema dovoljno igara. I vrtimo se u krug dok se neki veliki izdavac ne uhvati VR-a. Ala EA ili Activision.

Kada VR kompanije budu izbacivali VR sa stotinjak jakih igara i dvadesetak AAA igara, ne bi bilo sada rasprave da li je VR gimmick.

Ali je VR buducnost. Razlika izmedju VR-a i monitora je kao sto je bila razlika izmedju 2D i 3D igara. Imao sam srecu da se igram sa Sony VR2 i iskustvo je takov da se rijecima ne moze opisati. Mora se probati. Nema druge. Ta prica "pokusavaju od 80ih" nema logike nije postojala tehnologija. Posudi od nekoga pa odigraj Asseto Corsu Competitione ili Elite Dangerous. Ili posudi PS VR2, ima ih dosta forumasa, pa upali sam oshowroom u GT7. Ne moras voziti.

Opet ponavljam, sadrzaj za VR je i dalje kao tech demo https://forum.benchmark.rs/threads/playstation-vr2-psvr2-opšta-diskusija.485567/page-9#post-6867279

...ali to danas nije razlog nedostatak tehnologija vec politike. Nakon postenog igranja sa VR-om, meni je sada samo dilema da li PS VR2 ili nesto za PC. Monitor je nakog VR igranaj jedna obicna kanta.
Odosmo u off topic, a ja sam ispao malo iz fazona a zagrijaste me za VR koji sam uvijek imao zelju nabaviti i isprobati. Imam solidno dobar PC, koji bi ste budget VR set preporucili za pc da je ok ? oculus rift s ?
 
Odosmo u off topic, a ja sam ispao malo iz fazona a zagrijaste me za VR koji sam uvijek imao zelju nabaviti i isprobati. Imam solidno dobar PC, koji bi ste budget VR set preporucili za pc da je ok ? oculus rift s ?
Quest 2, ali nisam siguran koliko je pametno kupovati sada, posto ce trojka izaci ove godine.
 
Nazad
Vrh Dno