Šta je novo?

2.4Ghz vs 5Ghz

Učlanjen(a)
20.01.2019
Poruke
81
Poena
39
Uzeo sam ruter Tenda AC10 koji ima dual band (2.4 i 5ghz rade istovremeno), pa me zanima da li tih 5ghz ima veze sa 5G mrezom za telefone koja nam stize i da li je stetna po zdravlje?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nema veze.

Ako gledaš direktno u 5GHz antenu na ruteru, možeš da spržiš rožnjaču. Stavi ruter gde ga ne možeš direktno videti ili kad prolaziš pored njega, nemoj da ga gledaš.

/s
 
Eee steta, ja odmah kupio naocare za sunce [emoji2]
Moze li sad jedan ozbiljniji odgovor? [emoji2]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
A 5 je vise stetno zbog...?

...riding on 720p...
 
Interesantno... nego ako je to toliko lose, zar ne mislis da bi imali prepune bolnice ljudi sa simptomima "RF trovanja"?
Takodje, zasto taj lik nije izasao van kuce da meri zracenja?
Ili pored kucnih aparata tipa friz da je prosao i bacio pogled...? A tek ako imas ostecenu instalaciju ili lose uzemljenje/nulu?
10000 mikrowati je izmerio kada je nabio merac u modem. To je 0,01 W/m2. Izadjes napolje, ozari te sunce i opali te 120 W/m2 ( to je 120,000,000 mikrowati/m2) i to sveg moguceg zracenja/frekvencija i ladno prezivis...
Neka bude da je u pravu i pogasim sav wireless u kuci, sta cu sa ovima sa slike, gde je leva strana registrovano (snaga nije merodavna) a desno (i ne vidi se sve ali snaga jeste merodavna) sto me trenutno przi?

Capture.JPG

I to je sto hvatam kroz beton i tesku armaturu, sta je tek kada isetam iz stana?

Da ne bude zabune, svako zracenje zavisi od 2 faktora: koliko je jako i koliko si dugo izlozen istom i to odlucuje da li je i koliko stetno. To se uci u srednjoj, ako ne i u osnovnoj vec.
Verujem da niko normalan ne provodi 24/7 sa wifi ruterom na 10 cm od glave kao ni da ce se bilo ko seliti u amazonske sume da se zastiti od istog, mada bi onda i satelite trebalo spaliti...
 
Ruteri koji zrače od stanova oko tvog su mnogo manje jačine dok dodju do tebe i dok prođu korz zidove nego ovaj što ti direktno stoji u stanu. Mislim svakako ne možemo da se izolujemo od tih stvari, bar mi što živimo po gradovima... Ono što možemo da uradimo je da koliko toliko zaštitimo sebe, koliko je god to moguće... Ja sam npr ugasio 5ghz na ruteru i to je to od mene. Nekoliko puta sam u određenim periodima iz tripa gasio wifi ruter noću, jer mi se nalazi u sobi gde spavam, ali to me nikad nije držalo više od po 3-4 dana... :)
 
  • Like
Reagovanja: djn
Ja sam ostavio oba upaljena iz razloga što neki uređaji ne pronalaze 5ghz, ali ruter se gasi u 00h i pali u 08:00. Jer svi uglavnom ležu pre 00, i ustaju u 08. Takođe i postoji varijanta da se ruter ugasi u tom označenom dobu pod uslovom da su se svi otkačili sa njega. 120mbps mi je internet. Kroz 2 zida ruter baca 111mpbs na 5ghz dok na 2.4 ne može preći 40mbps iako je bolji signal. E sad koliko je štetno...

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Iskreno verujem da jeste štetno, e sad koliko je štetno to stvarno ne znam. Voleo bih da je to što kažeš istina ali je istina negde u sredini verovatno. :)
 
Ruteri koji zrače od stanova oko tvog su mnogo manje jačine dok dodju do tebe i dok prođu korz zidove nego ovaj što ti direktno stoji u stanu. Mislim svakako ne možemo da se izolujemo od tih stvari, bar mi što živimo po gradovima... Ono što možemo da uradimo je da koliko toliko zaštitimo sebe, koliko je god to moguće... Ja sam npr ugasio 5ghz na ruteru i to je to od mene. Nekoliko puta sam u određenim periodima iz tripa gasio wifi ruter noću, jer mi se nalazi u sobi gde spavam, ali to me nikad nije držalo više od po 3-4 dana... :)

Da li si ugasio uređaje koji te zrače frekvencijom od 550THz (550 teraherca - 550.000.000.000.000 THz)?


@poolmaker
Odeš u diviljinu i zaradiš rak kože. :d
 
Ne računajući BS oko "štetnosti", 5GHz WiFI je brži ali teže prolazi kroz prepreke i podložniji je smetnjama nego 2.4GHz.
 
Da li neko zna da mi kaže zašto mi telefon ne prepoznaje 5Ghz mrežu sa rutera? Do pre neki dan sam koristio Samsung A50 i radio je super na oba benda na Tenda AC10 ruteru. Sad sam prešao na Huawei P30 Pro i on vidi samo 2.4 Ghz sa mog rutera, a na primer vidi komsijinu 5Ghz mrežu. Jel ima neko podešavanje rutera da rešim taj problem?

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Probaj da promenis kanal na 5ghz i to na drugi kraj.
 
Meni je isti problem, samo ps4 vidi tu mrezu, ni telfoni , ni tv, gde gresim?
1.jpg2.jpg
 
Kanal spusti na 36, 40, 44, 48
 
Nema promene, zaboravio sam da napisem da ni lap top nema 5gz mrezu!
Samo je ps4 vidi i radi na njoj!
 
Onda proveri da li ti tv, mobilni ili laptop uopšte podržavaju wifi-ac (5ghz) jer PS4 radi na wifi-ac i zato je vidi.
 
Poslednja izmena:
U specifikaciji pise da imaju ac standard, ali u praksi nije tako!
 
Ruter mi se s' vremena na vreme random ugasi na 2.4ghz na par minuta pa se sam upali dok na 5ghz radi najjnormalnije. Da li je neko imao slicnih problema i ima li resenja?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Probaj update firmware na ruteru.
 
Da malo ozivim ovu temu.
Da li je neko upoznat koliko je stetna radijacija ovog Telekomovog Huawei dual band rutera koje koriste, i ima li bilo kakve razlike u odnosu na klasican 2.4Ghz ruter?
 
"Zrači" manje jer zbog širine kanala i uostalom frekvencije, slabije prodire.
 
Nazad
Vrh Dno