Šta je novo?

Majka je nasela na telefonsku prevaru - STA DALJE?

pandemic

Poznat
Učlanjen(a)
13.09.2019
Poruke
10
Poena
44
Prvo joj je stigla ova poruka na mob da joj je "Viber blokiran":

0-02-0a-132d23cd24a3a736f7473057c748f640eb68953e868bda84219e0422c700ff58_2ac82c0c.jpg

I ona ne znajuci o cemu se radi, otvarala je ovu poruku vise puta dok nije slistila sav kredit jer je telefon slao smsove na broj 3545:

0-02-05-3497dd67709e5d97c3cd6caaf17ef1867e00ddd03fcd4ae5dffbaf0b07c1d0ed_ce33b0d7.jpg

E sada me zanima posto ponovo stize poruka kao u prvoj slici sta da radim, jer ne smem da joj uplatim kredit? Telefon sam skenirao sa 10ak antivirusa i nema nista. Ovaj broj "3545" na koji su slate poruke sam blokirao.
Dakle, sta dalje???
Hvala unapred!
 
A sta ako uradim hard reset i opet krene da joj stize ova *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*na poruka?! Kako god, moracu ovo da prijavim operateru.
 
Nakon hard reseta, mislim da joj neće stizati poruke više.
Probaj držati dugo tu notifikaciju što ti je došla, i vidi dalje šta postavke kažu, od koje aplikacije je uopće došla, pa deinstaliraj tu aplikaciju.
 
U većini slučajeva ne treba hard reset a i ne bi pomogao. Ono "blokiran viber" je od Chrome-a.

Samo treba ući u Chrome i pobrisati taj i ostale linkove koje je majka sačuvala.

A za broj, tu zavisi da li se pretplatila sad na neki servis ili nije (verovatno jeste). Najbolje zvati operatera, reći mu problem i tražiti odjavu (ako je ima) i blokiranje broja tog servisa sa njihove strane. Ako to ne može, tražiti kompletnu obustavu VAS usluga (onda nema plaćanja ni parkinga sms-om sa tog broja telefona).

Lakša opcija bi bila da postoji neki broj za odjavu sa tog servisa koji piše u nekoj od tih poruka, ali ako nema, zvati operatera onda.
 
Ma Chrome notifikacije su ti to, brisi tamo Chrome podatke i one dozvole za te sajtove da salju, naletila na neki ludi sajt

Instaliraj joj Samsung browser i adblock ili neki drugi sa adblockom da si miran
 
A i majku poduci pravilima surfanja i da ne klikce na "sve i svja" , to ti je najjvaznije

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Pošalješ sms STOP na taj broj 3545, nikakav hard reset neće pomoći. Ako ovs odjava ne urodi plodom onda moraš u poslovnicu sa tom karticom i da tražiš blokadu vas servisa, ovo će rešiti problem ali joj neće dolaziti poruke od banke ili pošte i neće moći da plaća parking ili tako neke slične stvari.
 
Ima raznih načina, sve zavisi koji je proizvodjač telefona, verzija androida i da li je rutovan. Ukratko ako je android 9 i nerutovan uredjaj najlakši pristup za većinu korisnika je dns, pročitaj u ovoj temi više.
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=5690477
 
Ili Firefox browser pa da se instaliraju addonovi, mobilna verzija ima skoro sve sto i desktop verzija, dakle uBlock Origin i Privacy Badger i to je to. Stavis joj da bude default browser i to je to.

I nauci je da kad joj stigne takva poruka prvo zove tebe pa onda salje te poruke.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Samsung browser + adblock, radi super ;)


I za neke komentare ne znam je li stvarno ono napisano ili su sale u pitanju :D
 
Može da instalira koji god browser kad svi sajtovima nude mogućnost da traže od korisnika dozvolu da šalju obaveštenja (i svi imaju podršku za "progressive web apps" koje se funkcionalno približavaju desktop aplikacijama) a ljudi ne čitaju šta klikću. Nije problem browser već su problem ljudi.
Nije Android za stariju populaciju i kraj priče. X puta mesečno me zove strina da joj istu tu stvar (tj kod nje je "samo" bombardovanje notifikacijama )... a kao blokirao sam / isključio sam u Chrome da sajtovi ne mogu ni da traže dozvolu za notifikacije. I za svaki božiji update Viber-a na kompu me zove žena... :D :D :D

Za ubuduće razmotri da roditeljima kupiš neki telefon koji fura onaj KaiOS (ili tako neki sličan "dump a ima 2 aplikacije koje mi trebaju") koji je "za malo pa smartphone" fazon... ima Google Maps, Facebook, Youtube... nema Viber doduše... ima WhatsApp.

https://www.kaiostech.com/meet-the-apps-available-on-kaios/

To ima onaj Nokia "banana phone" / Nokia 8110 4G.
 
Nazad
Vrh Dno