Šta je novo?

Koji VPN kupiti?

A kome je bitna privatnost i anonimnost šta je najbolje ?

Ако желиш да подаци буду далеко од очију твог провајдера (евиденција активности) онда ВПН сервис без размишљања у погледу приватности, а што се тиче анонимности, е то је већ компликована ситуација, боље да сведемо на питање "Да ли на интернету заиста можемо бити анонимни"?.

Увек добро треба прочитати услове коришћења и посебно ставку "No-logging" шта она тачно значи код одређеног проавјдера, неки провајдери рекламирању да не бележе податке, али ипак постоји бележење података и чување 24 часа, бележење промета, бележење активности, бележење спајања на сервер и друге битне информације. Не функционише сваки ВПН исто када је реч о "No-logging", а то истиче у први план.

Многи сервиси препознају коришћење ВПН сервиса (Facebook, Twitter, Instagram, Google, итд...), тако да и ту треба водити рачуна.

@Space Beer - Како мислиш да Нинет изврши надзор само једног корисника код ВПН провајдер тачније на свом серверу, легалним путем? Полиција ће на основу прикупљених доказа добити ИП адресу од неког ВПН сервиса, који је коришћен за злоупотребу, на пример "плаћање украденом кредитном картицом". У овом случају једино може да се изврши заплена сервера са ког је извршено кривично дело, пошаље на вештачење и моли бога да постоји било какав податак на ССД/ХДД, податке из рам меморије може да добије ако у том моменту заледи рам меморију :D :D :D јер сервер је доказни материјал. У пракси се бележи мрежни промет, али бележење појединачне активности на серверу, циљано за одређеног корисника, путем ИП адресе без приступа је мало више него научна фантастика.

* Све ово горе наведено у случају суд/полиција, код пружаоца услуге доноси и дневник активности на самој ИП адреси и ДНС записима у најситније могуће детаље који постоје.

Није ми јасно шта се подразумева под реченицом "ne treba koristiti Tor preko VPN-a ili se konektovati na VPN preko Tor mreže, Tj. ne dobija se ništa u odnosu na standardno korišćenje jednog od servisa, a može da napravi problem." Brave браузер има интегрисано да директно без коришћења ТОР браузера можеш да се конектујеш и нема никаквих проблема, ради супер (у тестном окружењу). Наравно да се добија додатни вид заштите јер није исти пружалац услуге, ако се гледа са становишта приватности и могуће евиденције података.

Tor browser. Bez ikakvih dodatnih addonova (navikni se na reklame) i bez promene veličine prozora (zaboravi na full screen).

Зашто да се навикне на рекламе?

nTwPqxE.jpg

Ево и на домаћем порталу који је "био" препун реклама:

NMaX3pP.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja ne govorim nigde o legalnosti. Nije legalno kada npr. Amazonov (bivši) zaposleni iskoristi rupe u serveru i zloupotrebi informacije. Ali je moguće da se desi i dešava se. Isto tako može i neko iz Nineta. Posebno ako znamo da su Intel procesori i Linux kernel bušni kao švajcarski sir :d Onaj ko ima fizički pristup hardveru može imati pristup svemu. Poenta je da se ne treba osloniti na VPN servis, čak i ako je no-logs, ako vam je izuzetno bitna privatnost i/ili anonimnost. Ali mislim da ovde nije nikome baš toliko stalo :)

Što se Tora van Tor browsera tiče, tu se ne dobija ništa posebno. Svrha Tor browsera je da smanji jedinstvenost korisnika kako bi ga bilo teže identifokvati. Čim se izmeni nešto od podešavanja, postajete jedinstveni korisnik koga je lako (lakše) identifikovati. Tako da je Tor iz Brave browsera dobro rešenje za bekstvo od ISP-a, ali nije toliko dobro za bekstvo od raznoraznih pratilaca :)

Jedan od testova je ovde
https://panopticlick.eff.org/

Npr. ako koristim FF ili Vivaldi, sa svim mojim podešavanjima i ekstenzijama, imam jedinstveni "otisak" među ~250.000 korisnika. Ako koristim default Tor, imam 1 u 5.000.
 
Poslednja izmena:
ali za 0.99 mesečno ipak bolja kupovina PureVPN :)

Gde ima po toj ceni?
Na sajtu je aktuelno za 3 god po 1.92$ i 5 god. 1.65.

6cfac0009e29daeea21f4562e3044f51.jpg
224ecf3f13c426445e5185d52a29bc0d.jpg
 
Bila je do skoro akcija PureVPN 5 godina za 99 dolara ali je prosla.
Inace, na topcashback mozete dobiti povracaj od cak 42%.
Ja kupio ali mi nije radio na enigma2 risiveru pa sam otkazao i vratili pare.
 
Gledao sam par dana i ni jednom nije bila toliko, možda pre toga.
Surfshark na 2 god. + 3m:
c439da53fb3a7ac20f566c65a1835dcc.jpg
 
Trenutno ima cyber deal za Nord, 3 godine za 126$ sto mislim da je odlicna cena.

@DukeLander Sad bas gledam ovu Multihop funckciju, deluje zanimljivo, videcu malo da proguglam kako funkcionise u praksi.
 
Poslednja izmena:
Kakav je od Kasperskog vpn? Tetki treba za popcorn samo da gleda filmove :D
 
Surfshark: nasao malo vremena da ozbiljnije procackam i izgleda da jako zavisi od konfiguracije i modela modema/rutera.
Kao sto rekoh, imam 2 isp. Dok na jednom radi super i munjevito, na drugom uopste ne radi.
Support im nije bas brz pa je potrajalo, ali smo nasli resenje da proradi net ukljucujuci openvpn(tcp/udp) protokol u advanced opcijama, koji "curi" na sve strane.
Prvo konektovanje traje vecnost a kada uspe, ipv4 mi je preko vpn ali ipv6 mi ide direktno preko provajdera u boljem slucaju, u losijem sve curi.
Preko norda ipv6 je totalno blokiran, takodje support odgovara za max sat vremena. Dodavao sub pa je sistem zabrljao i problem vrlo brzo resen dok je Sharku trebalo skoro 2 dana za isti problem.
Meni ovakav vpn nije od koristi i moracu da ga otkazem...

Shark fail.JPG


...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Pricao nesto juce sa drugarom i ispade da on koristi nord na 2 uredjaja, a posto podrzava maksimalno 6, dao mi je da koristim njegov nalog na mom kompu.

Prvi utisci su da je brzi od HMA, brze se konektuje i bolja je brzina. Na HMA sam nekada dobijao page time out, na nordu jos nisam. Nastavicu da ga koristim pa cu videti da li mi odgovara. Svidja mi se sto ima bas dosta servera.
 
Koristim ExpressVPN vec 8 meseci na telefonu 24/7 i na laptopu skoro uvek, sve im radi bez ikakvih problema, a podrska je fantasticna. Brzine su fenomenalne, cak i za USA lokacije, možete do 5 uređaja istovremeno da koristite. Probao Nord, Pure i Proton, ali zadrzacu se na Express-u nadalje.
 
Citao neke strane recenzije o vpn provajderima i izabrao ipvanish hvalili ga da ima impresivne brzine na p2p,da potvrdim da je tako..
 
Poslednja izmena:
Neko raspoložan da delimo pretplatu za VPN? Nord ili neki od ozbiljnijih provajdera sa dobrim evropskim serverima. Nudim keš ili aktivaciju EON Smart TV aplikacije. Na jednom uređaju mi treba.

PIA, ExpressVPN i PureVPN mi ne odgovaaju.
 
Ja sam planirao da predlozim kolegi da uzmemo zajedno mullvad, kroz par dana kad vidim kakve ce ponude biti za black friday za ostale VPN-ove. Ako on ne bude hteo, mozemo ti i ja uzeti ako ti odgovara.
 
Ja bih se radije priključio na nečiji ko je već kupio, zato što moram prvo da testiram da li mi radi ili ne. Ne bih da ubedim nekoga da kupi od nule pa da nakon 5 minuta testiranja radim refund ili ispalim nekoga, ne bi bilo fer.
 
pa većinu ih možete testirati odmah, i mulivad par sati može se testirati for free, bar je prošle godine moglo.
 
Nije moguce vise testirati mullvad tj. ne daju vise 3 sata besplatno.
 
Ja sam malopre testirao Surfshark.

Na primer, Banca Intesa sajt ne otvara sa servera koje sam probao, isto tako BBC video ne otvara iz Engleskih servera.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Jel ovo dobro na Surfsharku? Deluje drugacije od Dukeovog za Madjarsku. Samo HU prikazan.
7354136a7e28d0e7a7698b41195c23e9.jpg
4bf5699a10202b4d2b4be6599b34dfea.jpg


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Kod mene je ruter problem, koji nije podrzan TAP drajverom.
Prodji vise dns leak i ipv6 leak testova pa ces videti da li curi negde.

...riding on 720p...
 
Probao na nekoliko, za sada nema curenja.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Malo vise sam se zezao sa VPNom, Surfshark, i na PCu ima ipv6 leak, a na mobilnom, tabletu i laptopu nema. Na PCu ima kao kod Dukea 2 IP adrese, gde je jedna aktuelna.

Shvatam da je to najveci problem kod vecine, i da jos VPN aplikacije to ne resavaju adekvatno. Citao sam da npr Cyberghost to lepo resava, dok Nord nekako kanalise ipv6.

Nisam siguran sta ciniti...

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Nord je resio tako sto je totalno eliminisao IPv6 tj blokirao i cao.
Posle par razmenjenih emailova sa SurfShark i njihovog neuspelog ubedjivanja, vratise mi pare, pohvala za njih po tom pitanju.
 
Дошао и тај неки црни петак, бар га тако зову :) Иначе, ево једног брзинског теста ако неко хоће повољан ВПН, Namecheap VPN, 12$ годину дана, а може и месечно док траје ово лудило "0.88/mo", после истека обнова је 5.88$.


На тестираним серверима није подржан IPv6, нема цурења (WebRTC). Подржани су OpenVPN, IKEv2, до 5 уређаја. Такође треба напоменути да користе део инфраструктуре од IPVanish компаније (сервер у Холандији и Немачкој показују да је провајдер IPVanish). Брзине које се могу остварити нису максималне и као код сваког провајдера зависе од локције и оптерећености сервера.

zy4GEEU.png

iYrzpjF.png

Апликација је никад простија и једноставнија :) нема превише "фенси" опција, након логовања добије се листа сервера и то је то, подешавању су као на сликама, ништа специјално и компликовано.

На неким серверима (Исланд, Финска, Немачка (само једном), Холандија (само једном)) је дошло до успорења и одмах је уследило поново конектовање. Брзина конектовања на сервер је можда мало спорија од нпр. NordVPN i ExpressVPN.

Проблеми у раду: Приликом честог мењања сервера и пребацивања са локације на локацију апликација се "заглупи" и то траје једно 30 секунди, после ради нормално. IKEv2 није подржан бар на серверима који су тестирани (Исланд, Грчка, Холандија, Немачка) тако је и на опцији "Изабери најбољу локацију", пише да се контактира подршка.

Да ли је услуга поредива са озбиљним играчима у овој индустрији као што су NordVPN, ExpressVPN, AirVPN, MullVad, нажалост није, али јесте боља од бесплатног впн решења која се могу пронаћи на нету.
 
Poslednja izmena:
Ja resio Shark tako sto sam deaktivirao ipv6 u adapteru u Control Panelu.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
To su i meni predlozili iz Shark supporta, ali posto treba da radi na 3 remote racunara kod ljudi koji veze nemaju sta je control panel, batalio...

...riding on 720p...
 
Nazad
Vrh Dno