Šta je novo?

8 ili 16gb? Ima li dobitka?

DjoleMC

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2005
Poruke
2,503
Poena
445
Trenutno imam 2x4 gb dd3 u desktop mašini. U prilici sam da relativno jeftino (oko 3500din) kupim jos 8gb memorije. Nisam siguran da li bih dobio nesto korisno time? Igre slabo igram, komp uglavnom koristim za web dev, ponekad pokrenem istovremeno virtuelnu mašinu, lightroom i to je uglavnom to. Znači najčešće phpstorm, wamp, mysql workbench i par browsera.

Ne planiram u skorije vreme prelazak na drugu platformu i ddr4, pa mozda ne bi skodilo da ubacim 16gb i budem miran jos 2-3 god? Eventualno mozda ovaj i5 4460 zamenim za neki i7 ako budu povoljni

Drugo pitanje da li bi ta kombinacija uopste radila (8 i 2x4gb)
 
Radice ti bez problema, stim da ce spustiti na najnizu frekvenciju modula, sto i neces nesto osetiti u radu

...A3...
 
Mislim da i trenutno rade na 1600mhz, iako su na 1866, sad cu bas da proverim. Bios ih je tako podesio.

Nego, ima li smisla cela operacija, ili ce taj ram da zvrji prazan?

edit: sad čitam, b85 čipset valjda i ne podržava više od 1600mhz.
 
Poslednja izmena:
Pa nista ne mozes izgubiti, samo dobiti... od viska rama glava ne boli :)

...A3...
 
I to sto kažeš [emoji3]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Svaki Adobe program je veoma gladan memorije, dobici u prelasku sa 8g na 16gb rama su znacajniji u odnosu kad sa 16gb predjes na 32gb... dakle nema greske...
 
Trenutno imam 2x4 gb dd3 u desktop mašini. U prilici sam da relativno jeftino (oko 3500din) kupim jos 8gb memorije. Nisam siguran da li bih dobio nesto korisno time? Igre slabo igram, komp uglavnom koristim za web dev, ponekad pokrenem istovremeno virtuelnu mašinu, lightroom i to je uglavnom to. Znači najčešće phpstorm, wamp, mysql workbench i par browsera.

Ne planiram u skorije vreme prelazak na drugu platformu i ddr4, pa mozda ne bi skodilo da ubacim 16gb i budem miran jos 2-3 god? Eventualno mozda ovaj i5 4460 zamenim za neki i7 ako budu povoljni

Drugo pitanje da li bi ta kombinacija uopste radila (8 i 2x4gb)

Radice bez problema...ja sam u staroj masini imao slicnu varijantu samo 2x2 + 4 GB...obzirom da imas 4 slota za ram dobra varijanta bi bila ako bi ubacio jos 2x4 da imas dual channel komunikaciju
 
To sam i ja razmišljao, sigurno neće u tu mašinu ići vise od 16gb. Samo da vidim pošto mogu da nabavim 2x4gb

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ma za te pare nemoj da razmišljaš. A da li će biti dual channel ili ne stvarno je malo bitno.
 
Poruceni, valjda ce stici za par dana

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Stigao ram, 2x4, za sad sve ok. Uparen geil od 1600 i patriot 1866 bez problema 4x4gb ukupno

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ma za te pare nemoj da razmišljaš. A da li će biti dual channel ili ne stvarno je malo bitno.
Izvinjavam se što upadam ovako u temu, imam sličnu nedoumicu. Mislim da je cena DDR3 memorije značajno jeftinija nego prošli put kada sam gledao pre godinu i kusur dana.
Mene konkretno zanima koliko se zapravo dobija na performansama ukoliko se uzme dvokanalna memorija u odnosu na dva odvojena modula koje bih zasebno kupio?
Ploča koju imam (trenutna mašina je ova iz profila) svakako podržava dvokanalnu memoriju a već su 2 od 4 slota popunjena. I takođe bi frekvencije "stare" memorije koja je već ubodena u slotove bile više od novih pošto bih uzeo DDR3 na 1600 ili 1866 MHz :)
 
Poslednja izmena:
Ako mislis na dual channel, on se aktivira kad stavis dva identicna modula u odgovarajuće slotove (pise u uputstvu).Dobitak u realnom radu nije neki, mozda par %, jedino gde bi realno video ubrzanje je ako koristiš integrisanu grafiku, posto ona nema svoju memoriju nego koristi sistemsku. U tom slucaju dobijes bolji fps.

Ako si mislio na nesto drugo, nemam pojma [emoji3]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
A i brzina memorije bi bila jednaka najsporijem RAM modulu koji je "uboden" u plocu.
Nece moci da jedni moduli "rade" na 2400MHz, a drugi na 1600MHz.
 
Ako mislis na dual channel, on se aktivira kad stavis dva identicna modula u odgovarajuće slotove (pise u uputstvu).Dobitak u realnom radu nije neki, mozda par %, jedino gde bi realno video ubrzanje je ako koristiš integrisanu grafiku, posto ona nema svoju memoriju nego koristi sistemsku. U tom slucaju dobijes bolji fps.
Da, ja već imam ploču koja podržava dvokanalnu memoriju kao i memoriju u ta dva slota na ploči koji su obeleženi. Ti moduli su "fabrički upareni", dakle dual kit. Ali svejedno, i da nisu bitno je samo da budu identični. Malo sam popričao sa burazerom u međuvremenu, on kaže da se gotovo ništa ne gubi na performansama, zanemarljivo je maltene.

A i brzina memorije bi bila jednaka najsporijem RAM modulu koji je "uboden" u plocu.
Nece moci da jedni moduli "rade" na 2400MHz, a drugi na 1600MHz.
Da, moji moduli će raditi na 1866Mhz pošto će brzinu oboriti na ovu od sporijih modula. Mislim da ploča to sve automatski reguliše, nema potrebe čak ni sa klokovima da se bavim.
 
Poslednja izmena:
Definitivno ima dobitka sa 16gb pogotovu ako se radi multitasking pa makar i basic plus sto su memorije sad jeftine tako da nema razloga ostati na 8gb
 
Nazad
Vrh Dno