Šta je novo?

Veoma iritantan problem sa cold boot-om

blackmore1911

Poštovan
Učlanjen(a)
12.10.2017
Poruke
342
Poena
70
Pozdrav svima,

U nedostatku dovoljno fan headera na matičnoj (fali mi Y splitter, uzeću ovih dana), morao sam da priključim jedan fan na AIO_PUMP header, međutim on po defaultu vrti fan na max RPM osim ako se ne podesi na PWM mod u BIOSu. Nakon što AIO_PUMP header podesim na PWM Mode u BIOS-u i setujem fan curve, desi mi se problem sa cold bootom. Naime, kada se odradi cold boot (prvi start, ili kad ugasim komp, pustim da se discharge i upalim ga nakon par minuta) računar se startuje na 2 sekunde, ugasi kompletno i bootuje normalno. Warm boot ne pravi problem, kad odradim restart iz Windowsa krene normalan boot.

Čitao sam po netu, kažu da je to nekad problem što npr. taj AIO_PUMP header ne dobija dovoljno struje (setovan je na nekih 30% u Q-Fan), da se matična "prajmuje" prvi put kad se uključi komp, ugasi i krene da bootuje normalno i da je taj "fenomen" sasvim normalan i ne može da izazove nikakav hardverski problem i štetu.

Ima li fix-a za ovo? Neće još dugo biti uključen u AIO_PUMP header jer koliko sutra naručujem ili kupujem 2to1 splitter ili neki fan header, ali me zanima rešenje ovog problema. Kada AIO Pump Control ostavim na "Disabled" onda se problem ne pojavljuje, ali mi onda 1 od 3 case fan-a (taj što je uboden u AIO_PUMP) radi na 1550RPM (100%) a ne bih da ga mučim :) Trenutno guram sa istim fan curve-om kao i ostali fanovi, problem idalje postoji ali nakon što se normalno bootuje, sve radi kako treba.
 
Bump
 
Nazad
Vrh Dno