Šta je novo?

Hi-Fi muzika

@koalla, @Alister hvala na fotografijama!
Zao mi sto nisam cuo kako to izgleda. Jel skup ulaz? Vidim da su cifre uredjaja mega.
 
Ulaz je bio besplatan ko se prijavio preko sajta hotela Inn, tako je svake godine samo par dana pre sajma treba otići na stranicu.

Ista stvar je bila par dana pre toga i u hotelu Plaza.
 
Ulaz je bio besplatan ko se prijavio preko sajta hotela Inn, tako je svake godine samo par dana pre sajma treba otići na stranicu.
Ista stvar je bila par dana pre toga i u hotelu Plaza.
Ti govoriš o drugoj manifestaciji a ne o Hi-Files Show.
 
Oba sajma su imala besplatan ulaz, konkretno za Hi-Files Show (moglo je da se bira jedna ili dve ulaznice):

HWjUTrU.png


NtaSHRv.png
 
Ja sam mislio da su tu posebne ulaznice za strucnjake i kupce koji imaju kesha dosta. Ma ne znam ali nekako mislim da bi me bilo sramota gledati uredjaje ekstremno skupe.
Ja razmisljao dugo da li da dam 250 evra za polovnog luxmana :D.

Imam par pitanja za strucnjake. Manual za moje pojacalo nisam dobio jos. Citao sam na netu ali dzaba kad citam a ne znam o cemu citam. Luxman L410

1. Iza pojacala imam prekidac on i off za signal processing. Kod mene stoji "off" i tako je zakljucano verovatno iz predostroznosti da to neko ne ukljuci na "on".
Jel to za preamp ako ga imam da ukljucim na "on" ili nema veze sa tim? Inace ja nemam predpojacalo.

2. Takodjer pozadi imam "pre out" i "main in" sa levim i desnim cincom. "pre out" levi cinc je prespojen sa levim "main in" i tako desni.
Ispod "main in" u zagradi stoji 200mv. Jel zna neko zasto je to prespojeno?

3. Da li ja na ovo moje pojacalo mogu da povezem cincevima tv i pc posebno?
Imam povezan tjuner na tjuner, gramofon na phono tek treba da povezem i pc na aux/dad. Sad bi hteo i tv da povezem na neki ulaz na pojacalo a ne znam da li to uopste moze?
Ili sa tv-a moram na pc pa tako da ide signal na pojacalo?
 
1.ostavi na off

2.isti razlog sto je i gornji switch na off - da pojacalo ne dira signal i sluzi kao cisto pojacanje.neces nista sprziti ako se budes igrao sa tim,u okvirima razuma i logike.

3.na aux ide bilo koji linijski signal,pc,tv,bilo sta da vidis da je obelezeno sa aux out ili line out.nisam odavno petljao sa toliko starim pojacalom i ne secam se kako je islo tacno ali mislim da tape monitor mozes da koristis kao dodatni zaseban linijski ulaz,to ce neko vec razjasniti,tako da mozes pc da nakacis na aux in a tv na tape monitor i samo prebacas na samom pojacalu.

menjual imas gde hoces:

https://www.manualslib.com/manual/998689/Luxman-L-430.html#product-L-410
 
@Orchard Hvala mnogo!
Na prednjoj strani imam okrugli birac signala. Imam Tuner, AUX/DAD, Phono(MM), Phono(MC). To je to. Racunar mi je na AUX/DAD, tjuner na tjuneru a gramofon sam mislio na phono ali moram skontati koji.
Pozadi imam REC OUT - Tape 1 - Moni(200mV) i REC OUT - Tape 2 - Moni(200mV) cinceve koje ne koristim kao i te sto su prespojeni pre out i main in.
Moram verovatno sa TV-a dovesti signal na racunar i onda tako vratiti u pojacalo.
 
@Orchard Hvala mnogo!
Na prednjoj strani imam okrugli birac signala. Imam Tuner, AUX/DAD, Phono(MM), Phono(MC). To je to. Racunar mi je na AUX/DAD, tjuner na tjuneru a gramofon sam mislio na phono ali moram skontati koji.
Pozadi imam REC OUT - Tape 1 - Moni(200mV) i REC OUT - Tape 2 - Moni(200mV) cinceve koje ne koristim kao i te sto su prespojeni pre out i main in.
Moram verovatno sa TV-a dovesti signal na racunar i onda tako vratiti u pojacalo.

Gramofon ti ide u MM jer verovatno imaš takvu glavu na njemu (moving magnet, MC je moving coil glava).
TV možeš da dovedeš u Tape1 ili Tape2 monitor, a izbor vršiš na prednjem panelu sa tipkama monitor i tape.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od TV-a, ako je novije generacije, opticki izlaz koji mora u neki DAC...ako je starije moze i preko cinceva ili scart pa direktno u pojacalo ... Slavel koji TV koristis ?
 
TV možeš da dovedeš u Tape1 ili Tape2 monitor, a izbor vršiš na prednjem panelu sa tipkama monitor i tape.

90% današnjih televizora nema analogni audio out. :(

Može sa izlaza za slušalice, ali to je njajnavo, izlaz je varijabilni i po pravilu mutira zvučnike televizora (na HiFi sistem puštam filmove kada ih gledam, običan TV program ide preko internih zvučnika u TV-u).
 
E hvala ljudi uspeo sam povezati.
@Alister stari mi je TV koji ima cinceve ali ja sam preuzeo signal sa mreznog TV resivera (dekodera) kako li se vec to zove. Sa tog resivera mi ide signal u TV.
Na TV-u mi je skart a imam kabal skart cinc. U tom TV resiveru idu tri cinca. Jedan je za video a dva su za audio, levi i desni.
Tako sam iskljucio sa tog kabla skart - cinc audio i ostavio samo video za TV, a cincevima sam sa TV resivera doveo signal na monitor tape.

Zbunilo me jer nije taj signal na kliznom biracu signala nego je neko dugme ispod koje se mora pritisnuti. Ja sam mislio na onom krugu su svi ulazni signali.
Ispod "Rec" cinceva ima "MONI (200mV)" i tu na "MONI" sam prikljucio i radi odlicno.

A to za novi TV bez analognog signala sam se razocarao jer sam planirao i neki novi TV. Moracu kupiti neki DAC ili zvucnu internu karticu za PC da dovedem signal sa TV-a na zvucnu.

Zvuk je veoma dobar sad kad gledam kablovsku. Kao i vezano za PC, kad upalim "low boost" i "ton direct in" zvuk je veoma bolji.

Pricao sam sa covekom koji mi je prodao pojacalo i koji ima kuci mnogo uredjaja, vezano za boju zvuka i low boost. Luxman sto je meni prodao je medju najjeftinijim.
On kaze: najbolji inzenjeri su radili u marantzu, sansuiju, luxmanu i oni su napravili low boost, loudnes i ostale dodatke i nemaju pojma a ovi nasi "lokalni audiofili" su eksperti.
On ima ogromnog sasnuija koji kosta mnogo i kaze da je bez loudnesa los zvuk. Ja sam imao sansui stereo resiver i isto imam misljenje. Kad ukljucim loudnes mnogo bolje.
Ne zelim nikoga da uvredim i stvarno sam preneo ono sto mi je on rekao a i otvorio mi je oci malo sa tom recenicom.

Nismo mi audiofili milioneri koji planiramo dati 150 000 - 500 000 evra za audio sistem i to nama neko rucno pravi (10 uredjaja plus zvucnici) pa ce sve uskladiti u stotinku i ja posle pojacam bas (sto je za onoga ko pravi svetogrdje jer on ima uho).
Ja imam neko jeftino Luxman pojacalo i jeftine zvucnike i moram podesiti pojacalo da na izlazu (zvucnicima) imam sto vise detalja i lep i prijatan zvuk.
Nisu svi zvucnici isti. Nisu svi signali isti. Kako je neko konstruisao pojacalo ja ne znam ali evo i na TV-u kad stavim "ton direct in", "low boost", smanjim bas i pojacam treble, detalja u pozadini mnogo vise cujem.
Kad to iskljucim nema toliko detalja. Nisam ni znao kakav je kvalitetan zvuk na nekim kanalima.
 
..... kad stavim "ton direct in", "low boost", smanjim bas i pojacam treble, detalja u pozadini mnogo vise cujem....
Kad staviš "ton direct", onda nema uticaja kako podesiš visoke i duboke tonove jer se te kontrole isključe. Ti verovatno postaviš prekidač u položaj "in", pa onda rade ton kontrole.;)
Prekidač za "ton" ima dva položaja - "direct" i "in".:smash:
Samo pazi sa tim pojačanim na maksimum "treble", ako slučajno odvrneš glasnoću (volume) možeš da spržiš visokotonac na kutijama.:mad:
 
Poslednja izmena:
@zek U pravu si. Ja moram ukljuciti ton in. Ja sam mislio da se ta tipka zove ton direct a da je in kao ukljucena. U stvari tipka se zove "ton" a iskljuceno je direct a ukljuceno in.
Ja kad ukljucim tu tipku mogu podesavati treble i bass. Inace treble nije na maks. Ima 5 podeoka u plusu i minusu. Meni je treble na 3 u plusu i bass 3 u minusu.
Najkvalitetniji zvuk je bass -3 a trable +4 na ovim zvucnicima. Srednji su tad odlicni a visoki cisti i sa dosta detalja. Ima i basa iako sam ga smanjio. Kad pojacam bas srednji losi.
Kad spustim bas na -4 srednji i visoki savrseni ali nema basa skoro nikako. Eto ja sam nasao neki mali kompris :)
Inace ja slusam muziku veoma tiho. Zgrade na NBG su od betona i to prenosi sve zvukove. Bas kad je jaci zvoni citava zgrada :D
 
smisli neko resenje za zvucnike,guma ili sl,da nisu u tolikom kontaktu sa podlogom.sem manjeg 'zvecanja' dobices brzi i definisaniji bas.
 
Kada ce sledeci Hi-Files Show jel zna neko?

I imam pitanje za poznavaoce,
iskopao sam NAD pojacalo 37w staro dvadesetak godina, sve radi odlicno zvuk je ok,
jedino kada se iskljuci svira jos jedno 15ak sekundi ?

Sta to moze da bude u pitanju, da li je to nesto dotrajalo?
 
Sledeći Hi-Files Show je za godinu dana od prethodnog - negde u novembru 2020-te. Bar je tako bilo do sad...
Pozdrav
 
Muzika ide dok se ne isprazne kondenzatori a pojacalo nema relej da prekine izlaz kada se ugasi pojacalo.
 
aha Ok .

znaci sledeci novembar, hteo sam da odem ove godine al sam zaboravio kada je, nadam se da cu zapamtiti za sledecu.
 
I imam pitanje za poznavaoce,
iskopao sam NAD pojacalo 37w staro dvadesetak godina, sve radi odlicno zvuk je ok,
jedino kada se iskljuci svira jos jedno 15ak sekundi ?

Sta to moze da bude u pitanju, da li je to nesto dotrajalo?

Tako se ponaša i moj Naim snagaš. Ali za njega je to ok.

Normalno je ako pojačalo nema rele koji "otkači" zvučnike kada se pojačalo gasi. A ako ima taj rele a opet se tako ponaša, mož' biti da je rele "zalepio".
Kako se ponaša pri paljenju? Da li boopne u zvučnicima u trenutku paljenja?
 
Tako se ponaša i moj Naim snagaš. Ali za njega je to ok.

Normalno je ako pojačalo nema rele koji "otkači" zvučnike kada se pojačalo gasi. A ako ima taj rele a opet se tako ponaša, mož' biti da je rele "zalepio".
Kako se ponaša pri paljenju? Da li boopne u zvučnicima u trenutku paljenja?

Ne boopne u trenutku ukljucivanja, ali sada je pocelo da iskljucuje zvuk iste sekunde, a lampice svetle jos 10ak sekundi pa se posle i one iskljuce.
Izgleda da samo nije bilo korisceno neko vreme.
Sad ladno sve radi ok.
 
@Orchard Hvala! Palo mi je na pamet to ali sam pomislio na tepih. Ne radi mog kvaliteta zvuka nego da ne prenosi komsijama vibracije basa :D. Ma moram neku zvucnu karticu i zvucnike da nabavim.

@Benny Blanco i moje staro Sansui pojacalo je isto tako radilo. Iskljucis ga a ono nastavi jedno 3-4 sec da radi dok ne potrosi struju nakupljenu u kondenzatorima.

Imam ja jedno pitanje. Covek koji mi je prodao pojacalo mi je rekao da ako kupim DAC moram platiti 500 evra minimum jer sve ispod necu bas mnogo dobiti.
Jedino sto se njemu svidja ispod 500 evra je Asus xonar a probao je bas mnogo i karti i DAC-ova. Kaze Asus xonar ali od 150-210 evra. Ne znam na koji je mislio.
Sta vi mislite koliko se moze dobiti na kvaliteti zvuka sa zvucnom karticom? Koju karticu kupiti? Inace to ce mi biti neophodno kad budem kupio TV i hteo da ga prikljucim na pojacalo.
 
Za priključak TV-a na pojačalo uzmi bilo koji DAC koji radi tu funkciju (recimo Fiio Taishan D03K), a ako uzima i za muziku sa kompa onda ima dosta dobrih u klasi 100-150 evra (Topping D10, Shiit Modi3, iFi Zen Dac).:,,:
 
@SLavel, verovatno je mislio na asus xonar essence stx , ja imam stx1 u kompu , i super je zvuk za PC setup.
sada je aktuelna stx2.
Inace od jeftinijih, meni je bio ok , Cambridge audio dac magic.
I za ovaj Topping d10 sam cuo da je ok, al nisam ga slusao.

Koliko sam pratio, a slabije pratim u poslednje vreme, aktuelni su network strimeri sa dacom u sebi.
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi na informacijama!
@zek nije mi jasno na ovim DAC-ovima sto si mi preporucio! Moram dovesti na DAC zvuk sa racunara, zvuk sa TV-a i onda sve to ide izlaz na pojacalo? Ne vidim toliko ulaza!
 
Trebaju ti modeli koji imaju optički i USB ulaz kao što su FX-Audio X6 ili SQ5 i sl. od jeftinijih, a i Modi 3 ima te ulaze takođe. Topping D10 ima samo USB, a D30 i optički.
 
Poslednja izmena:
zavisi šta bi slušao sa tv-a,ako nije ništa ozbiljnije (tv program,yt i sl) i headphone out sa tv-a biće okej.mislim,kad već uzimaš i dac onda naravno treba uzeti nešto sa spdif-om ali zaista za regularan tv sadržaj dac je izlišan.
 
Slucajno sam se zadesio kod poznanika i cuo Mackie mr8 mk3. Bukvalno sam se odusevio kao nikad, verovatno sto sam navikao na obicne pc zvucnike i na glasne a lose zvucnike sa muzickih stubova...
Kako sam od skoro gledao da uzmem nesto novo za komp, poceo sam da razmisljam i o tim zvucnicima... Komad je 26.880 u plejeru (pise uskoro na stanju), koliko sam uspeo da nadjem guglanjem...
Zanima me da li postoji nesto bolje za taj novac (za slusanje muzike, ali da je bassy)? Ne bavim se muzikom, samo je slusam, nikada nisam imao monitore, ali mi se ovo bas svidelo...
I,da ne zaboravim,ja sam ih slusao u studijskom okruzenju, sa izolacijom na zidovima, mala prostorija... Ne znam kako bi se ponasali kod mene, soba je nekih 14-15 kvadrata.
 
Nazad
Vrh Dno