Šta je novo?

Hi-Fi muzika

Mislim da si upravu.
Ne znam kako da spojim iphone na eon ili dac pa da pustam muziku sa iphone-a
 
treba ti bluetooth receiver a imas sokocala koja na prekidac rade u oba smera.
 
Imam DAC Topping D30, nema bluetooth a sa usb kabelom nece da radi.
 
Koji crni bluetooth. Ako hoces kvalitet samo kabl. Bar iphone ima dobar dac i audio izlaz. Vezi ga ovim kablom i uzivaj.s-l400.jpg
 
To je usb-c kabel? ili lightening?
pokusavao sam da povezem sa lightening to usb (OTG) i ne pusta muziku.
33f4d483abd293e84b3a4d8258f1ae31.jpg
 
Poslednja izmena:
Koji crni bluetooth. Ako hoces kvalitet samo kabl. Bar iphone ima dobar dac i audio izlaz. Vezi ga ovim kablom i uzivaj.Pogledajte prilog 295271

Nadam se da znaš da se kod ovih adaptera, DAC zapravo nalazi u tom adapteru, tj. u kabelu?!?

iPhone sa Lighning portom nema ni DAC ni analogni audio izlaz.
I žičane slušalice što se kače na lightning su zapravo aktivne slušalica. DAC i amp su u njima.
 
Poslednja izmena:
E to nisam znao. Koja im je to sad fora. Na koju foru onda radi 3.5mm za slusalice?
 
Za iPad moze taj usb-c dongle dok za iPhone ne jer on ima lightening port.
 
E to nisam znao. Koja im je to sad fora. Na koju foru onda radi 3.5mm za slusalice?

U slučaju da telefon ima 3.5mm konektor, DAC i headphone amp su u telefonu. Ima raznih, od dno dna đubreta do odličnih, zavisi od klase telefona.

Ako nema 3.5mm konektor, postoji više rešenja...

Kod iUređaja sa lightning portom, DAC i izlazni amp su uvek u donglu, i eventualno u slušalicama (ako su lightning slušalice).
Ovih donglova ima od đubre đubre zamenskih (ima ih i za <1$ (zamišljam kakav je DAC u takvom adapteru)) do pristojnih (original Apple), ali ipak, nema tu mesta za ne znam kako napredan DAC+amp.

Kod ne iUređaja, imamo USB-C konektore, a kod njih ima dve verzije izlaza i adaptera. Aktivni (zovu ih i digitalni) i pasivni (zovu ih i analogni).

Ovi prvi aktivni adapteri, kao i kod Apple uređaja, DAC i amp su u adapteru.

Ovi drugi... ...USB-C standard ima predviđene pinove i za analogni audio signal. Neki telefoni bez 3.5mm izlaza a sa USB-C konektorom imaju svoj DAC i amp, i audio izlaz izveden na te pinove. Za njih je dovoljan pasivni USB-C to 3.5mm adapter, ali rade i sa aktivnim. Ponekad je poneki aktivni kvalitetniji od ponekog internog u telefonu, a ponekad ne.
...ali opet, neki Android telefoni bez 3.5mm konektora nemaju izveden audio signal na USB-C, i za njih je neophodan aktivni USB-C to 3.5mm adapter.

Dakle, odličan primer standardizacije i tipizacije. :p :D

Aktivni USB-C to 3.5mm adapteri postoje čak i vrlo napredni u HiFi smislu: https://www.ebay.com/itm/HIDIZS-USB...851506?hash=item2651b93cf2:g:tfcAAOSwxB5f1yeo
Postoje i neki za <1$. Mož' misliti kakvi su?!?
A postoje brojni gde uopšte nije navedeno šta je unutra. :trust:
 
Poslednja izmena:
Najsmesnije je da ni jedan od tih nekih kablova ne radi na iphone 12. Ili ti kablovi nisu dobri, ili je nesto drugo upitanju.
 
pa evo ti gore objasnjeno,plus sto uvek za epl proizvode ti treba Made For Apple licenca koju masno naplacuju i vecinu ovih budzet proizvodjaca zabole da je placa...tako da neki bluetooh receiver ti je bolje resenje.

nego,jel' neko ko je redovan po Lidlovima naleteo na ovo kod nas:

https://www.youtube.com/watch?v=28lHS0r5cIw

ako bi bio tu cak do 120e bio bi mi idealan za poklon za stariju osobu,jer i onaj prvi najjeftiniji pioneer nema tracking force i iskreno krs mi je za poklon,previse je jeftin,ovo mnogo bolje bar na oko izgleda...a da kupujem regu bas i ne bih. :)
 
BT mora da radi bar na SBC rezimu inace ne bi ni dobio bt sertifikat.da uprostim:

svaki epl proizvod,koji ima BT i mogucnost da salje audio (npr iphone,ipad,macbook...) mora da moze da posalje audio preko bt-a bar SBC enkodovan.

svaki adapter\dongl\sokocalo koje moze da primi bt audio mora da prihvati SBC enkod.

zavisno ako su oba kraja epl proizvodi moguce da ce moci da primi audio enkodovan AAC algoritmom koji razvija epl.tako da npr veza iphone - eplove bt slusalice rade u AAC rezimu.

ono sto tebe zanima,koliko sam ja shvatio je da pustas muziku sa svog ajfona preko kucnog sterea (ako se secam neki je receiver u pitanju).najlaksi nacin je da uzmes obicni bluetooth receiver (zavisno koliko bi da potrosis toliko i dobar\skup).opet zavisno od ostatka sistema takvo resenje moze biti adekvatno za svaki scenarij (npr ne neki ozbiljno islusavanje muzike nego ponekad neki podkast da pustis,audio knjigu,pesmu dve kad drustvo dodje pa nadalje).

ako imas nesto bolji audio sistem (po mom iskustvu u ovakvim scenarijima zavisi samo koliko su ti visokotonci sposobni) mozes da razmotris druga resenja ali spremi se da u svakom slucaju platis.koliko znam epl ne proizvodi prost jeftin bluetooth receiver da jos podrzava i druge kodeke sem SBC,i verujem da i prave da bi bio po usima.takodje i obicni lightning\usb c na 3,5mm adapteri su prvo skupi (jer moraju da imaju i DAC cip i neko bar osnovno pojacanje za slusalice,jer se za to i prave) plus ide vec spomenuta MFA licenca a najverovatnije ne bi cuo ikakvu razliku naspram i najobicnijeg bluetooth receiver-a.
 
Poslednja izmena:
Odustao sam od pustanje muzike sa iPhone, mnogo mi je jednostavnije da prebacim muziku na HDD i sa njega pustam.
 
Pre svega da se zahvalim na dosadasnjoj edukaciji i svima koji su bili strpljivi da odgovore. Za nekoga ko nije znao ni da poveze sistem, dosta se naucilo. Ali gledajuci ovaj savrsen delijin sistem, potrebna je mala edukacija oko impedance. Citam post #416 i tu se kaze da zvucnici 4Ω mogu da naprave problem na 2Ω pojacalu (ne znam da li ima veze ovaj kliping koji se spominje ili je to generalno pravilo).
Na internetu na pitanje "Da li impedanca zvucnika sme da bude manja od impedance pojacala, odgovor je "da i ne ".
Pretpostavljam da to ima veze sa min impedancom zvucnika koja ne sme da bude ispod min impedance pojacala?
Tu nastaje zabuna sa postom #416. ne znam da li se u tom postu misli na nominalnu imp zvucnika od 4Ω, a minimalna ide ispod 2Ω, pa onda nastaje problem na pojacalu sa 2Ω

Evo par primera:

Dynaudio Confidence 50 Impedance: 4 Ω (Minimum 2.7 Ω @ 79Hz)
Dynaudio Confidence 60 Impedance: 4 Ω (Minimum 3.7 Ω @ 71Hz)
Triangle Quatuor Magellan: 8 Ω (minimum 3 Ω)

Yamaha A-S2200: 8/6/4/2 ohms
Devialet Expert 220 Pro:nominalna 6Ω (suporting all speakers from 8Ω to 2Ω)
pojacalo rotel rb 1582 mkII nominal 8Ω ( 4Ω minimum)

Recimo yamaha i devialet mogu da guraju navedene zvucnike bez ikakvog problema, jer je min imp 2oma?
Sta se desava sa ovim rotel pojacalom?
Recimo triangle zvucnik je nominalna 8Ω ali min 3Ω, sto je ispod rotelove minimalne. I sta bi bilo da se na taj rotel prikaci DC 60 koji ima nom impedancu od 4Ω (min3.7), a minimalna rotela je 4Ω? Minimalna impedanca DC60 je malo ispod minimalne rotela. Pretpostavljam da bi DC50 bio jos veci problem?
 
... "Da li impedanca zvucnika sme da bude manja od impedance pojacala, odgovor je "da i ne ".
Pretpostavljam da to ima veze sa min impedancom zvucnika koja ne sme da bude ispod min impedance pojacala?.....
Prvo jedno razjašnjenje: pojačala nemaju impedansu, to imaju samo zvučnici.
Pojačala su različito projektovana i svaki proizvođač daje minimalne vrednosti impedanse zvučnika koje to pojačalo može bez problema da opsluži. U principu zvučnici čija krivulja impedanse ima velike padove u niskim vrednostima, predstavljaju teško opterećenje za pojačalo, obično se to dešava u nižem spektru gde treba isporučiti veliku količinu snage. Zavisno kako je urađeno napajanje kod pojačala, neka to podnose sa lakoćom, a neka se ne snalaze baš najbolje, u najgorem slučaju može doći do klipovanja pojačala, što može biti pogubno po zvučnike.
 
I meni treba BT za neke stare zvucnike, da je stereo, bez chinglish-a o uparivanju (neki beep, ping, chime je ok) i da ne izoblicava previse zvuk. Latencija mislim da nije bitna jer je prakticno samo za audio ali citam da je bolje 5.0 ili 4.2 sa aptX? Baterija nepotrebna, mora da stoji u receiver modu (bilo da je samo receiver ili ima prekidac ili pamti podesavanje).

Ne znam sta da uzmem, vidim kod nas ima raznih USB: BT-600, ZF-169, KN319, KN320, KN321, KN330, TR6, RBT-036, itd. i kao PCB VH-314 i MH-M28 a od komentara nalazim ovo
i ovo (ne znam da li vazi za KN319 ili KN321) https://forum.benchmark.rs/threads/aliexpress-Šta-da-kupim-i-komentari-iskustva-u-vezi-predlozenih-proizvoda.448602/page-69#post-6023425
i da je BT-600 zapravo mono
 
Poslednja izmena:
Ovo je bas bzvz ako je tacno
To je ujedno jedina stvar koja mi malo smeta...
Kada se ukljuci on se po defaultu ukljuci kao predajnik (Jel tako i kod tebe?)
pa svaki put moram prebaciti da bude prijemnik, a realno mi nikad i nece trebati funkcija predajnika (to je za slusalice)
Tako da je mnogo bolje kupiti adapter koji ima samo funkciju prijemnika.
 
Da li možda zna neko kako da ukjucim RDS na AV Receiver Yamaha RX-V596RDS, ni na jednoj stanici ne izbacuje nista osim frekvencije?
 
:unsure: Kod mene, Yamaha HTR-4066 menja display-info pomoću Display tastera na daljinskom upravljaču. Ako ne grešim, i tvoj uređaj ima daljinski upravljač sa tim tasterom, vredi pokušati...
 
To bi po default-u trebalo da radi.
 
Nemam original daljinski nego neki zamenski a taster na samom uredjaju ne reaguje pa reko da nema neka fora kako da ga aktiviram
Daljinki je sa 100 nekih tastera I jedino da idem redom
 
I meni treba BT za neke stare zvucnike, da je stereo, bez chinglish-a o uparivanju (neki beep, ping, chime je ok) i da ne izoblicava previse zvuk. Latencija mislim da nije bitna jer je prakticno samo za audio ali citam da je bolje 5.0 ili 4.2 sa aptX? Baterija nepotrebna, mora da stoji u receiver modu (bilo da je samo receiver ili ima prekidac ili pamti podesavanje).

Ne znam sta da uzmem, vidim kod nas ima raznih USB: BT-600, ZF-169, KN319, KN320, KN321, KN330, TR6, RBT-036, itd. i kao PCB VH-314 i MH-M28 a od komentara nalazim ovo

i ovo (ne znam da li vazi za KN319 ili KN321) https://forum.benchmark.rs/threads/aliexpress-Šta-da-kupim-i-komentari-iskustva-u-vezi-predlozenih-proizvoda.448602/page-69#post-6023425
i da je BT-600 zapravo mono


ovako nešto?
ja uzeo, veoma zadovoljan.
 
За квалитетан звук битно је да се исти што мање обрађује!
Да би се то појаснило, треба знати да DAC уређај има пар "степеника" које звук мора проћи. Ако прикопчате DAC уређај на рачунар путем USB кабла, он прво долази на Digital interface card USB To IIS SPDIF а после њега на сам степен који је у ствари чист DAC и на крају, као опција, линеарни излазни степен.
Ако користите оптику или коаксијални улаз, онда вам не треба уређај са Digital interface card USB To IIS SPDIF.
У том случају, моја препорука је ићи на неки са интегралним колима TDA1543.
Без претеривања, стари чип TDA1543 је и даље најбољи у погледу чистоће и природности звука, па се модерни чипови тешко могу упоређивати са њим.
Сем тога, он без проблема ради без линеарног излазног степена. За врхунски квалитет треба у паралелу поставити бар осам комада, због динамике.
Наравно, не треба сметнути са ума, за све то је потребан и одличан степен за напајање целог уређаја.
Да би то мало боље појаснио, два прилога:

H04e3e64fadb4491ab5dfef343a8ec880A.jpg

На слици је један од јефтинијих кинеза са TDA1543. Под бројем 1 је коло које управља самим уређајем. Под бројем 2 је конектор где се прикључује Digital interface card USB To IIS SPDIF ако користите USB кабал за повезивање. Под бројем 3 је селектор улаца: coax/optic/USB. Под бројем 4 је степен са 16 чипова TDA1543 у паралели. И под бројем 5 је степен за напајање. Као што се да видети, уређај нема линеарно коло у излазу. Звук иде директно из кола TDA1543 на чинч конекторе.
Коме треба овакав уређај са USB-oм, исти мора имати у себи неки од оваквих хардвера:
Digital interface card USB To IIS SPDIF
USB.PNG
Сем таквих, може бити и овакав:

He72e7334ff2546da9072a8cea2a046bd1.jpg

Где је под бројем:
1- Напајање
2- Блутут пријемник
3- Digital interface card USB To IIS SPDIF
4- Селектор улаза
5- Управљачки чип
6- еепром
7- DAC
8- Линеарни излазни степен

Или нешто овако у скупљој варијанти:

167ccc.jpg
 
Nazad
Vrh Dno