Šta je novo?

Hi-Fi muzika

Pazario sam z5500. Pustio sam zvuk preko 1 auxa onog od 3.5mm i kad ukljucim 5.1 zvuk nije bas kako treba tj kao da seckaju 3-4 a kad ukljucim stereo x2 onda rade valjda 4 +1 ili 2+1 uglavnom ne rade svi. E sad kad bih uzeo 3x 3.5 jack i ubacio na pc na 5.1 bi svi trebali da rade normalno? Menjao sam podesavanja, zvuk je ok nista ne pucka i ne krci ali kazem kad pustim preko tog 1 dzeka kao da jedan zvucnik jace radi a ovi ne bas... a na stereo 2x onda oni koji se nisu culi lepo cuju se normalno a ovi ne rade uopste...
Covek sto mi je prodao kaze da moram da koristim opticki kabl ako hocu pun zvuk(koji nemam gde da ubodem :D )
Ako je ovo na prvoj slici y kabl on ne moze da se ubaci na z5500?
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 78
  • 2.jpg
    2.jpg
    295.1 KB · Pregleda: 88
  • 3.jpg
    3.jpg
    76.4 KB · Pregleda: 75
Poslednja izmena:
sve je lepo napisano na prethodnoj strani, ali ti nemaš živaca. razumljivo, deca u ratu, država u plamenu.

1* nema čujne razlike između optičkog i analognog povezivanja u toj klasi opreme. povezaćeš analogno.

2* trebaju ti 3 x 3.5mm stereo minidžek kabla. Front zeleni, Rear Plavi i sub/cen Pink izlaz na matičnoj.

3* SVA POVEZIVANJA RADIŠ SA ISKLJUČENIM KOMPJUTEROM I ZVUČNICIMA IZ ELEKTRIČNE MREŽE !!! (deset znakova uzvika)

4* U realtek control panelu izaberi 5.1 output, i čekiraj SPEAKER FILL, kako bi stereo pesme čuo sa svih zvučnika.

5* Preklopnik stavi na 6ch Direct (gornji položaj)

6* ako se, nakon što povežeš sve kako je napisano, opet ne čuju svi zvučnici, prodavac te je izigrao i tu neće da pomogne nikakav kabl, pa ni optički.
 
Poslednja izmena:
Kupicu sutra jos 2 kabla jer imam samo 1 ispravan :) A koja je razlika posto je na 3 ch ostavljen ?
Edit: Da li mogu da kupim neki adapter npr 3x 3.5 mm na usb ili hdmi i da radi kao sto si opisao?
 
Poslednja izmena:
Nebih se bas slozio da nema razlike izmedju opticke i analogne veze. Pa cak i na ovom sistemu. Imao sam ovaj sistem na kom sam moga da razlikujem sasvim odlicno cist dts zvuk i direct 5.1 koji zvace verovatno integrusa. Al sto bi rekli nista te ne kosta da probas. Mozda budes zadovoljan.
 
čovek nema optički izlaz na ploči.

zvuk jeste "drugačiji" jer kod optičke veze zvuk pretvara logitechov dac+dsp (šlj kvaliteta), a kod analogne to radi realtek dac+dsp (žnj kvaliteta)
dakle to može da zvuči drugačije, ali nikako kvalitetnije.

kad se svojevremeno 2000 i neke godine prvi put pojavio SACD sa svojim DSD zvučnim zapisom,
proizvođači su preporučivali da se SACD plejer povezuje analognom vezom sa 5.1 pojačalom (6x činč).

delimično zbog toga što kroz optiku ne može da se propusti DSD bandwidth, a delimično i zbog toga što analognoj konekciji (dobri kablovi naravno) ama baš ništa ne fali.

PS - tek sad vidim da si govorio da možeš da razlikuješ DTS i upmixovani stereo koji procesira Realtek.
Verujem ti, jer to može svako ko poseduje iole zdravo uvo.

DTS zapis sadrži mnogo više podataka nego AC3, a kamoli algoritamski upmixovani stereo (bio on DPL II, ili sličan ekvivalent)
kanali su snimljeni diskretno, i sam zapis je glasniji nego konkurenti.

Ipak, i dts je lossy zvuk kao i ac3 i već je odavno prevaziđen novijim formatima.

Dakle razlika u vezi dts vs upmix stereo nema nikakve veze sa tipom konekcije.
http://www.differencebetween.net/technology/protocols-formats/differences-between-dts-and-ac3/
 
Poslednja izmena:
Povezao sam kako si mi rekao zvucnike, speaker fill, 6.1 ch ukljucen sve kako treba. Kad pokrenem test u realteku da cujem zvucnike SVI rade normalno. A kad pustim pesmu npr na youtube srednji zvucnik i mozda jos neki ne radi. Kako na testu radi a kad pustim bilo kakav zvuk ne radi.
Edit: Kad pustim film rade svi kako treba, na youtube ne rade svi zvucnici. A pustao sam neke 5.1 pesme/klipove.
Pustio sam i audio sa kompa rade svi zvucnici ali kao da je na 1 auxu pa ono da radi na 50% zvukova zadnji zvucnici, a prednji normalno rade, ne znam kako da objasnim :D
 
Poslednja izmena:
najpre - sistem koji imaš je 5.1 i taj mod ti treba (ne 6.1, 7.2 , 9.3 i slično)

ako si puštao 5.1 pesme koje su tako producirane (SACD i blurej ripove) i neki zvučnici se ne čuju, to je stvar produkcije
umetnici i producenti su odabrali sa kojih kanala se čuje koja deonica tonskog zapisa.

kad pustiš 2.0 izvor, upmix se radi softverski, preko određenog algoritma (dolby prologic 2, dts neo, ili proprijetarnih, kao što je Realtekov speaker fill algoritam).

Sa centralnog zvučnika se uglavnom čuje vokal i dijalog, sa frontova i suba se čuje glavna muzička deonica, a sa zadnjih efekti, tranzicije i pew-pew kerefeke.

Ako ti se ne sviđa kako to radi, probaj neki Dolby ProLogic II plugin ili neki drugi upmix plugin.
koristan link - https://www.howtogeek.com/309853/how-to-use-dolby-atmos-surround-sound-on-windows-10/
I NE GASI speaker fill čekbox, 5.1 signal (koji će procesirati dpl II plugin) će biti puštan u nepromenjenom obliku, bez realtekove naknadne obrade.

Najvažnije je da na ton testu, svaki zvučnik odgovara svojoj poziciji, tj. da je ispravno povezano
 
Poslednja izmena:
Da povezao sam ih i postavio sve kako treba, u testu radi normalno. Videcu jos da isprobam funkcije kad budem nasao vremena. Hvala za pomoc.
 
Povezao sam kako si mi rekao zvucnike, speaker fill, 6.1 ch ukljucen sve kako treba. Kad pokrenem test u realteku da cujem zvucnike SVI rade normalno. A kad pustim pesmu npr na youtube srednji zvucnik i mozda jos neki ne radi. Kako na testu radi a kad pustim bilo kakav zvuk ne radi.
Edit: Kad pustim film rade svi kako treba, na youtube ne rade svi zvucnici. A pustao sam neke 5.1 pesme/klipove.
Pustio sam i audio sa kompa rade svi zvucnici ali kao da je na 1 auxu pa ono da radi na 50% zvukova zadnji zvucnici, a prednji normalno rade, ne znam kako da objasnim :D

Na youtube nikad ne rade svi zvučnici. Bila je fora da neke brauzere nateraš da puste zvuk na svih 5 zvučnika ali nije surround nego se svuda čuje isto.
 
Drugari potrebna mi je pomoc,
Imam Sony STR-V4L i neke velike Penvay zvucnike.

Ja bih sve to da povezem na racunar i da dodam neki bluetut reciver kako bi i druge uredjaje mogao da povezujem na ovaj sistem.
da li ja zbog starosti sistema mogu uopste to da povezem i da li racunar tj. laptop treba da ima neku posebnu zvucnu karticu kako bi podrzao ovaj sistem.

Nikad nisam povezivao ovako jake sisteme, pa bas nemam pojma kako to da izvedem (mozda postoji neki uredjaj izmedju laptopa i stereo recivera koji moze da omguci da sve radi)

Kazem ako mogu detaljne informacije sta je od uredjaja i kablova sve potrebno.
 
Najjednostavniji način da povežeš računar i Sony je sa interkonekt kablom koji na jednom kraju ima 3,5mm stereo bananicu (ide u računar) a na drugom kraju ima dva činča (ide u bilo koji ulaz u risiver, osim ulaza za gramofon). Kvalitetnija veza bi bila ako se između računara i risivera ubaci DAC (na računar se veže preko USB ili SPDIF konekcije a na risiver sa interkonektom sa dva činča na obe strane).
Za blutut guglaj malo, ima raznih igračaka koji to rade.
 
pošto nemaš potrebu za većom rezolucijom tj bluetooth ti je okej uzmeš samo bluetooth receiver (sa činč izlazima) i vežeš i laptop preko bluetooth-a.kad izgustiraš i prevaziđeš multimediju onda se sekiraj o kvalitetnijim izvorima zvuka i vezama.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se ako nije prava tema za ovo pitanje. Zanima me oko snage av recivera (pojacala ili sta god) i jacine zvucnika. Ako je recimo zvucnik jacine 300W, a av reciver 200W, zar to nece "sprziti" reciver ? Nije li pravilo da resiver ima 50% vise snage od zvucnika?

Totalni sam pocetnik u ovome i tek krecem da se edukujem pa me to zbunilo.. Vidim da dosta ljudi ima ove av resivere koji imaju snagu tipa 50-90W po kanalu, a zvucnici im od 25-150 ili 50-300W
 
Не брини, неће спалити. Иначе, звучници треба да буду јачи од појачала.
 
ako su zvučnici na 4 oma, a pojačalo recimo na 8 oma, onda zvučnik vrlo lako može i da spali pojačalo (ukoliko pojačalo ne poseduje zaštitu)

obrati pažnju na impedansu.
 
hvala na objasnjenju..
kako da znam dal pojacalo ima zastitu ?

Vidim da ovo i nije bas tako jeftino.. marantz 1509 i par zvucnika q accoustics 3020i kosta cca 90 000 dinara..
 
Otvori ga ili pogledaj mu semu, lako se prepozna ako ima relej, trazi ga na izlazu pojacala.
 
Ne opterećujte se tim HiFi mitovima koji su prerasli u nekakve preporuke i direktive o potrebnim odnosima snage potrošnje pojačala i zvučnika.
Smatrajte zvočnike nekom vrstom motora, koji pogoni neki automobil, a pojačalo menjačem.
Otprilike bi to bila najpribližnija analogija koje se u ovom momentu mogu da prisetim.
Niti vozite auto sa najvećim brojem obrtaja, niti iko vizi sa najvišom brzinom po svakakvim putevima.
Neće izdržati dugo niti auto niti vozač.
 
hvala na objasnjenju..
kako da znam dal pojacalo ima zastitu ?

Vidim da ovo i nije bas tako jeftino.. marantz 1509 i par zvucnika q accoustics 3020i kosta cca 90 000 dinara..
Сва савремена појачала имају заштиту сем заштите од лошег руковања!
За слушање музике у кућним условима, појачало од 2х30W је више него довољно. Једино ако је некоме циљ да га чује цео комшилук?
Ne opterećujte se tim HiFi mitovima koji su prerasli u nekakve preporuke i direktive o potrebnim odnosima snage potrošnje pojačala i zvučnika.
Smatrajte zvočnike nekom vrstom motora, koji pogoni neki automobil, a pojačalo menjačem.
Otprilike bi to bila najpribližnija analogija koje se u ovom momentu mogu da prisetim.
Niti vozite auto sa najvećim brojem obrtaja, niti iko vizi sa najvišom brzinom po svakakvim putevima.
Neće izdržati dugo niti auto niti vozač.
Нема ту никаквих митова, постоје правила. Као и у саобраћају, пошто ти је то јасније, постоје правила али их многи не поштују. Тако је и у техници!
 
Ako je u pitanju NR 1509, onda je sasvim dobar izbor za centralni kućni sistem.
Tu bih ja stavio neki KEF-ov par osrednjih zvučnika za stereo, ako je muzika primarna.
Ako je primarni video+sound sistem, stavio bih starije JBL satelite po ćoškovima i neki jeftiniji wufer što užeg opsega.
 
Ako je u pitanju NR 1509, onda je sasvim dobar izbor za centralni kućni sistem.
Tu bih ja stavio neki KEF-ov par osrednjih zvučnika za stereo, ako je muzika primarna.
Ako je primarni video+sound sistem, stavio bih starije JBL satelite po ćoškovima i neki jeftiniji wufer što užeg opsega.
То што би ти ставио, то је само твој укус али не и решење за друге. Звук је ствар укуса и знања елементарних ствари о звуку као и услова у којима ће се слушати музика. На све то треба додати и врсту музике као и извор исте.
Значи, превише услова да би се тек тако написао савет другоме.
 
То што би ти ставио, то је само твој укус али не и решење за друге. Звук је ствар укуса и знања елементарних ствари о звуку као и услова у којима ће се слушати музика. На све то треба додати и врсту музике као и извор исте.
Значи, превише услова да би се тек тако написао савет другоме.
Upravo TO je ono što ja zovem mitovima ili "vlaškom magijom HiFi zabluda": tzv. pravila, odnosi, proporcije prostorija, usmeravanje bakarnih kablova ....

Zvuk je samo oscilacija vazduha longitudinalnog svojstva, i ništa više.

HiFi je veštački, ili elektro sintetiča simulacija muzike u kućevnim uslovim.

Odjavljujem se sa ove teme. Ćao!
 
Upravo TO je ono što ja zovem mitovima ili "vlaškom magijom HiFi zabluda": tzv. pravila, odnosi, proporcije prostorija, usmeravanje bakarnih kablova ....

Zvuk je samo oscilacija vazduha longitudinalnog svojstva, i ništa više.

HiFi je veštački, ili elektro sintetiča simulacija muzike u kućevnim uslovim.

Odjavljujem se sa ove teme. Ćao!
Одлично што се одјављујеш јер шириш небулозе!
Узми неку стару пумпу од бицикла и слободно са њом прави осцилације ваздуха и уживај!
 
Nazad
Vrh Dno