Šta je novo?

Problem - hardware ili software?

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
896
Poena
180
Pre nedelju dana usred rada na racunaru (masina iz potpisa) isti se ugasio na par sekundi (kao kada iz nekog razloga dodje do pada napona struje) i potom krenuo da se restartuje. Pojavio se plavi ekran na kome je pisalo:"Your PC ran into a problem and will restart....." ili vec nesto slicno tome. Ponovo je krenuo u restart i ponovo stigao do istog plavog ekrana, pa ponovo restart. Prilikom sledeceg pokusaja podizanja sistema stigao je samo do tacke kada se pojavi na ekranu logo proizvodjaca maticne (ASUS) i tu se smrzao. Resetovao sam ga na dugme i opet isto, pokusao da udjem u BIOS, nisam mogao prilikom sledeceg reseta. Ugasio sam racunar i sutradan ga odneo u servis.
Nakon 24 sata su mi vratili racunar, rekli da je bio problem sa virusima i da su ocistili komp od virusa i da nije bilo potrebe za reinstalacijom sistema. Odneo sam racunar kuci, ukljucio ga i sve lepo radi. Do petka sam samo par puta upalio racunar na kratko da proverim postu i nesto pogledam na Netu i sve je bilo OK.
U petak predvece sam seo da radim neku dokumentaciju za posao i posle 2-3 sata rada (ne znam tacno) ponovilo se isto - restart, plavi ekran, restart i tako nekoliko puta. Ugasio sam komp, na drugom racunaru sam skinuo WIN 10 ISO sa Microsoftovog sajta, ubacio flashdisk u USB i ponovo upalio komp. Prepoznao je flash i uradio sam cistu instalaciju WIN 10. Dakle sve sam pregazio, s obzirom da na SSD-u nemam bitnih podataka i racunao sam da cu na taj nacin pocistiti i viruse ili neke njihove ostatke ako ih je ostalo na disku nakon ciscenja u servisu. Nakon ovoga racunar je radio normalno, instalirao sam ponovo Office i jos par programcica i ugasio komp posto je vec bilo kasno i nisam nameravao dalje da radim.
Juce popodne, sednem za komp, oko sat vremena sam radio i nakon toga ukljucim neki film da pogledam sa cerkom. Negde pred kraj filma, znaci oko sat i po kasnije ponovo isto - restart i plavi ekran, pa tako u krug.
Ugasio sam komp i kada sam ga posle nekih tri sata upalio najnormalnije je podigao sistem. Uradio sam quick scan sistema, nije prijavio virus. Onda sam ukljucio full scan i otisao na spavanje. Ujutro je racunar bio smrznut i na ekranu logo proizvodjaca. Ugasio ga, malo pre ponovo upalio, normalno podigao WIN i nakon pola sata rada, ponovo retsrtovanje do beskraja.
Naravno, sutra ce ponovo u servis ali me interesuje da li neko moze da pretpostavi o cemu se ovde radi. Da li je stvarno problem sa nekim virusom(?!?!?) ili je u pitanju neki hardware-ski problem i koji? I zna li neko neki dobar servis gde da odnesem racunar, ne bih ga ponovo nosio na isto mesto (ne bih sada navodio ime servisa, ipak mislim da ne bi bilo korektno, bez obzira o cemu se radi)
Nije mi se ovako nesto do sada dogadjalo, pa ne mogu ni da pretpostavim sta bi moglo biti.
Hvala unapred na svakom savetu.
 
Poslednja izmena:
A sta jos pise na plavom ekranu ?

Kreni redom.

1. Testiraj graficku pomocu programa Unigine Heaven i Furmark.
2. Testiraj hard disk pomocu programa HD Sentinel i Crystal Disk Info programa.
3. Testiraj procesor nekim test programom, moze zapakivanje/otpakivanje nekog veceg .zip/.rar fajla.
4. Testiraj memoriju pomocu windowsovog programa Windows Memory Diagnostic.
5. Proveri temperature procesora, ploce...

Ako su sve ovo uradili u servisu i nisu naisli na problem, onda je 100% problem do napajanja koje ne daje stabilne napone.
 
Za sada je jedino sigurno da imas neki hardverski problem i da u tom servisu nisi radili (detaljnu) dijagnostiku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za sada je jedino sigurno da imas neki hardverski problem i da u tom servisu nisi radili (detaljnu) dijagnostiku.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tako se i meni cini....

@Sand_Man

Probacu sada da uradim ove testove koje si naveo, pa javljam rezultate.
U svakom slucaju, hvala puno.
 
Evo, ja uradih gore navedene testove kako ste mi preporucili i evo rezultata:
GPU1.jpg
SSD.jpg
Memory.jpg
HDD.jpg
CPU.jpg

Za sve vreme testa sve je bilo Ok. gprilikom testa nije prelazila temp od 68 stepeni, procesor 48.
Meni izgleda kao da je sve Ok. Ne znam zasto je SSD na 93%. Ja ovakve testove retko radim i zadnji put je bio 100% OK, alo mislim da to nije moglo izazvati probleme koje sam imao.
Osim toga, racunar je radio oko dva sata ukljucujuci i ove testove i nije se resetovao!
Ako na osnovu ovoga mozete nesto zakljuciti bilo bi mi korisno da cujem sta mi valja dalje ciniti.

Uradio sam test i za HDD mada su na njemu podaci, ali eto, da bude sve tu.
 
Poslednja izmena:
Ostaje napajanje.
Probaj sa nekim drugim napajanjem, pa testiraj par dana.
 
Ostaje napajanje.
Probaj sa nekim drugim napajanjem, pa testiraj par dana.

To je dobar predlog, samo nemam drugo odgovarajuce napajanje......
Odnecu ja to u servis (samo da smislim u koji) da oni istestiraju napajanje. Ali, barem nece moci da mi prodaju pricu o virusima....
 
Probaj i program bluescreenview pa mozda vidis sta prouzrokuje plavi ekran
 
To je dobar predlog, samo nemam drugo odgovarajuce napajanje......
Odnecu ja to u servis (samo da smislim u koji) da oni istestiraju napajanje. Ali, barem nece moci da mi prodaju pricu o virusima....

Reci im da sta si sve i kojim programima testirao i da probaju prvo drugo napajanje...
 
Reci im da sta si sve i kojim programima testirao i da probaju prvo drugo napajanje...

Definitivno cu tako uraditi.....

Inace, sinoc sam ponovo ostavio komp da uradi full scan da budem siguran da ipak nema neki virus i jutros sam zatekao smrznut racunar.......
Videcemo sta ce da kazu na servisu......
 
Testiraj memoriju sa Memtest86, pusti da uradi bar tri ciklusa.

Ako nije memorija više liči na ploču nego na napajanje. Izvadi grafičku i memorije i malo ih oočisti, kao i ležište, pa vrati.
 
Stigao racunar sa servisa juce......nisam ga od tada gasio, sve radi, hardware ispravan 100%.:banana:
Uzrok nije bio virus vec jedan nesto krupniji organizam - moja 14-ogodisnja cerka. Istraga je utvrdila da se dete igralo i uslo u BIOS uspela da malo podigne radni takt procesora i memorije, izasla odatle, meni nista nije rekla i posledice su sve ono sto sam pisao u prethodnim postovima. Kada su se momci u servisu malo detaljnije pozabavili racunarom, skontali sta se desava, vratili sve na default podesavanja i sada sve radi.
Zaista mi ovako nesto nije palo na pamet.:lupko:
Eto zasto postoji opcija zakljucavanja BIOS-a.
Hvala svima na savetima.
Sada se glupavo osecam, ispada da sam vas sve vreme zamajavao bez veze.
Sledeci put cu, u slicnoj situaciji, prvo saslusati ukucane, pa onda krenuti dalje.
Jos jednom, hvala svima.
 
Ok, ja imam dva takva "virusa". Moraće edukacija da krene na vreme. A muvopizdilica da bude pri ruci ako krenu da rade šta ne treba :)

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno