Šta je novo?

Prelazak na FullFrame sa APS-C... Isplati li se?

nvukelic

Slavan
Učlanjen(a)
26.09.2005
Poruke
2,249
Poena
380
Pozdrav svima!

Elem, kao fotograf amater već skoro 4 godine posedujem Sony a6000 mirrorles, sa 3 APS-C objektiva (Kit 18-55, Tele 55-210 i fiksni 50f18). Sa tim sam generalno zadovoljan. Ali, svaki put kad negde ponesem torbu sa sobom, mrzim stalne promene objektiva kad god mi zatreba kako bih postigao željeni rezultat, pa sam odlučio da kupim drugu kameru kako bi sve to bilo brže i ugodnije za snimanje.

Za oko mi je zapao A7III, ali ono što nisam znao je da postavljanje APS-C objektiva na FF kameru nije baš idealno, tako da sada nisam siguran da li bih ga trebao kupiti ili ne.

Koju biste od dve opcije odabrali, imajući u vidu konfiguraciju koju već imam:
1. Ipak kupiti A7III i koristiti ga s APS-C objektivima i postupno ih menjati s FF objektivima. To je, naravno, vrlo skupa avantura (što generalno nije problem), ali se bojim da neću biti zadovoljan fotografijama koje bih napravio s FF / APS-C kombinacijom.

1a. Kupovina A7III s kit objektivom, prodaja kit objektiva od a6000 i korištenje oba sistema istovremeno.

2. Kupovina druge APS-C kamere, npr. a6600, tj. kao prvu kameru i koristiti a6000 kao drugu. Znači, ostanak na APS-C.

Želio bih se na kraju prebaciti na FF, ali ne znam koji je najbolji način da se to napravi s obzirom na gore spomenuto.

I najbitnije pitanje - da li mi je to zaista potrebno ili APS-C generalno zadovoljava potrebe?

Bilo koji pametni predlog ili ideja su dobrodošli. Hvala unapred ;).
 
Poslednja izmena:
Prodaj sve i predji na Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV, mislim da je to za tebe a ne aparat sa izmenjivim objektivima.
 
Na prvu loptu sam pomislio da si odgovorio sa sarkazmom ali sam "platio" danak neiskustvu gledajući nekoliko review-a. :)

Da imam 1600€ viška ja bih se zadovoljio s ovim aparatom. :D
 
Prodaj sve i predji na Sony Cyber-shot DSC-RX10 IV, mislim da je to za tebe a ne aparat sa izmenjivim objektivima.

Kakav ti je ovo odgovor?

Edit. Pomislih i ja u prvom momentu da me zajebavaš (što još nije isključeno ;)), hvala na preporuci, ali neću, imao sam već bridge power zoom aparat, to mi je bio međukorak, nisam bio zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Ne zajebavam se sa tudjim parama...
Ovaj Sony je liga za sebe sto se tice bridge aparata, ako imas negde da ga probas, neces se razocarati, provereno.
U suprotnom novo telo ti ne gine.
Ako predjes na full frame A7III, FE 24-105 i FE 50 1.8 i to bi trebalo da ti pokrije skoro pa sve, a mnogo manje ces da menjas objektive sa tako univerzalnim objektivom.
 
Ja sam letos raspodao svoj Sony APS-C sistem (A6300 sa nekoliko objektiva i Godox blicevima), uglavnom usled nedostatka vremena. Veći deo novca od toga ostavio na računu za kupovinu FF.

Tada sam kupio RX100 VA i vrlo sam zadovoljan kupovinom - skoro stalno imam aparat uz sebe, kvalitet slike je odličan, bolji nego na A6300 sa kit objektivima, AF je fenomenalan, sa 3-4 klika prebacim slike na telefon i šerujem (JPEG) odmah ako nekom treba, a ostatak kući kad imam vremena sredim. Gledao sam i RX10 III, ali preveliko telo da bih ga stalno nosio kao što radim s RX100.

S druge strane, definitivno planiram kupovinu FF, najverovatnije A7 III, videću kakvi će biti rezultati za ovu novu Sigmu što je pre neki dan izašla (24-70 f/2.8) i recimo Sony 85mm 1.8 i bio bih miran neko vreme s time. Ali za RX100 ostaje trajno mesto u torbici, neverovatno koliko su usleli da izvuku iz tako malog aparata.

I da, radio sam lično poređenje RX100 VA i Huawei P30 i iPhone 10. Nema veze jedno s drugim, ni AF ni kvalitet slike,ni ono što posle može da se uradi u LR, a inače, fake bokeh je odvratan.
 
Poslednja izmena:
Ako predjes na full frame A7III, FE 24-105 i FE 50 1.8 i to bi trebalo da ti pokrije skoro pa sve, a mnogo manje ces da menjas objektive sa tako univerzalnim objektivom.

U ovome je caka. Pročitao sam brdo stvari po netu, pogledao video tutoriale, ali i dalje nisam siguran da li treba da prelazim na FF.

Šta mi donosi to u odnosu na APS-C? Odnosno, da li je za jednog fotografa amatera ta razlika toliko značajna?

Drugo pitanje, ono što mi se jako sviđa kod Sonyja je njihov novi AF sistem sa object auto tracking animal eye tracking, što A7III nema. A da dajem silne pare za A7RIV ne bih. Takođe, kompaktnost APSC mi se sviđa.

Jednostavno, ne mogu još uvek kad stavim sve na vagu, da odlučim šta je za mene bolje...
 
Ako ti ne trebaju zilet ostre fotografije za koje trebaju jako skupi FF objektivi, ako ti aparat ne zaradjuje novac, fotografises samo amaterski, ne vidim rezon zasto bi prelazio na A7III, osim ako te mnogo svrbe pare.
 
Ako ti ne trebaju zilet ostre fotografije za koje trebaju jako skupi FF objektivi, ako ti aparat ne zaradjuje novac, fotografises samo amaterski, ne vidim rezon zasto bi prelazio na A7III, osim ako te mnogo svrbe pare.
E to je odgovor kakav mi treba :d.
 
Drugo pitanje, ono što mi se jako sviđa kod Sonyja je njihov novi AF sistem sa object auto tracking animal eye tracking, što A7III nema. A da dajem silne pare za A7RIV ne bih. Takođe, kompaktnost APSC mi se sviđa.

Ako ti već format odgovara, ne želiš da potrošiš previše para, a želiš najnoviji Sony AF sistem sa animal eye af i sl. prodaj A6000, uzmi A6400, vremenom zameni objektive (za početak umesto ta dva kita ujuri polovan Sony 18-105 f/4 i zameni 50-cu za Sigmu 56mm f/1.4).

Ostaće ti mali format, imaćeš daleko bolji AF i 4K video i kvalitet slike će biti daleko bolji (imao priliku da probam Sigmu 56 f/1.4 i ne bih rekao da zaostaje za većinom FF objektiva po oštrini).

Realno ulaganje će ti biti mnogo manje nego samo za A7 III telo i možeš sam da doziraš kada ćeš i koliko da trošiš.
 
Poslednja izmena:
Nisam imao 18-135, ali jesam 55-210, 18-105 i 18-200 na A6300. Od ta tri 18-105 mi je bio najupotrebljiviji i najčešće ga koristio, ostale sam brzo rasprodao.

18-135 je varijabilni f/3.5-5.6, 18-105 je f/4, 18-135 ima manuelni zoom, 18-105 ima jalo gladak powerzoom tako da ako iole snimaš video 18-105 je dosta u prednosti. Mana 18-105 je što je veći (i teži) od 18-135. Ja sam bio zadovoljan sa 18-105, polovan može da se nahvata i za 300€, tako da nije nešto skup, a 18-135 je retko naći polovan. Ako dosta snimaš video onda je 18-105 obavezan.

Svi oni imaju prihvatljiv kvalitet slike, mada su 18-135 i 18-105 u prednosti nad dosta starijim 55-210 i pogotovu 18-200, ali nisu u klasi prajmova, pogotovu ne Sigme 56mm f/1.4.

Mada da sam na tvom mestu bih možda prvo zamenio telo, mene je dosta na A6000 jeko nervirao relativno spor fokus (kada jurim, tj. pokušavam da ulovim klince), velika razlika je bio prelazak i na A6300, a pogotovu na A6400.
 
Ja ne želim da menjam telo, hoću da imam dva :d. Tako da ću verovatno da uzmem 6600, videću da li sa 105 ili 135, a 6000 će mi ostati za sada najverovatnije sa 50f18 (dok ga ne zamenim za neki bolji prime) kao drugo telo. Samo je pitanje da li mi treba onda 55-210 ili da ga prodam...
 
Nazad
Vrh Dno