Šta je novo?

Mrežna oprema za pametnu kuću (50+ uređaja)

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
11,662
Poena
835
Zdravo ljudi,

Nakon što sam povezao sve što sam planirao od opreme i uređaja, broj klijenata u kućnoj mreži je došao do 50 u svakom trenutku i primetio sam da uređaji "ispadaju" iz mreže.

Svaki dodatni uređaj u mreži čini mrežu sve nestabilnijom i definitivno je neophodna zamena mrežne opreme nekom boljom.

Trenutno imam: Huawei HG8245Q2 kao ruter koji sam dobio od provajdera, 8-portni gigabitni switch i TP-Link TL-WR841N kao AP na drugom kraju kuće.

U zidovima su CAT7 kablovi.

Oko 90m2 ukupne površine, ali bilo bi dobro da pokrijem i sprat ispod i deo dvorišta.

Svaka soba ima jednu ili više Ethernet LAN utičnica.

Voleo bih da ostavim prostora za dodatno unapređenje i sigurno stabilan rad mreže.

Gledao sam razne kombinacije, raspitivao se, ali još uvek nisam odlučio koju mrežnu opremu da uzmem.

Šta preporučujete, koje konkretne modele uređaja? Razmatrao sam Ubiquiti, MikroTik i GrandStream. Najverovatnije, ruter i dva AP-a. Ali vidim da se pominje i Security Gateway...

Nisam definisao budžet, ali ne bih da utrošim previše para.
 
Poslednja izmena:
Mrežna oprema za pametnu kuću (50+ uređaja

USG Security Gateway ili cak USG Pro ako imas net brzi od 200mbit i hoces intrusion protection
16 ili 24 port unifi switch (moze i sa poe ako ce zatrebati)
Unifi AP AC Pro - 1 ili 2 kom
Unifi Cloudkey Gen 1 ako imas UPS ili Gen 2 ako nemas

Kad sve namestis podesi VLAN za goste, IoT i za “domace”, znaci min 3 i to je to.

Ovo je 100% kvalitet resenje i miran si na duzi period
 
Poslednja izmena:
Baš mnogo uređaja. Što nisi išao na ZigBee/Z-Wave varijantu?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
WiFi uređaji su mnogo lakše dostupni. I to što sam ugrađivao nisam ni video u ZigBee izvedbi.

Ninoslave, hvala ti. Ali mi je to previše para za mrezu. Gde se može uštedeti? Zašto AC Pro, a ne AC Lite?
 
Poslednja izmena:
Ac Pro podrzava vise klijenata odjednom nego AC LR. I jos ponesto.

+1 glas za Ubiquiti
 
WiFi uređaji su mnogo lakše dostupni. I to što sam ugrađivao nisam ni video u ZigBee izvedbi.

Ninoslave, hvala ti. Ali mi je to previše para za mrezu. Gde se može uštedeti? Zašto AC Pro, a ne AC Lite?

Ako ti je vecina uredjaja na wifi, za pocetak uzmes AC Pro i ostavis postojecu opremu... mozes da ustedis na switch npr za pocetak on je najskuplji od svega.

USG je 115€, AC Pro oko 110, Cloudkey oko 80... switch mozes i kasnije.

Moras da shvatis da sa 50 klijenata ti ne spadas u kategoriju obicnog korisnika i da to ispratis adekvatnom opremom.

Ja ima 30+ uredjaja na mrezi, mix lan i wifi i uptime mi je po 3 meseca... bukvalno restartujem samo kad radim apdejt fw na ubiquitiju
 
Znači, neki minimum što se Ubiquiti opreme tiče je:
Ubiquiti Security Gateway
Ubiquiti AP-AC Pro (x2?)
Cloud Key (mada bez ovog bih verovatno mogao prvo vreme)

Ako mi je trenutni D-Link 8-port switch dovoljan, da li neću imati nikakvih problema ako ga upotrebim između USG i AP-AC Pro?



Takođe razmatram GrandStream setup:
GrandStream GWN7000 ruter
GrandStream GWN7610 AP (x2?)

Ne zahteva Cloud Key, gde je odmah ušteda. Ostala oprema cenovno izlazi takoreći isto, ako GrandStream kupim kod nas sa 2 godine garancije, a Ubiquiti preko KP.
 
Ninoslave, gde si našao AP-AC Pro za 110€? Najniže što videh je 135€.
 
Mrežna oprema za pametnu kuću (50+ uređaja

Kad sam ja uzimao mislim da je bila neka akcija ali pitaj poznatog dobavljaca preko KP, ne znam kolika je sad cena.

Cloud key moras ili neki online servis kao https://hostifi.net/ ili digital ocean ili da dignes na lokalnom serveru. Bez cloud key mrka kapa
 
Poslednja izmena:
Na kraju se odlučih za Ubiquiti. Poručih Security Gateway i 2x AP AC Pro. Cloud Key ću pokretati na OMV NAS serveru.

Hvala za preporuke, ljudi.
 
Odličan izbor !

Ukoliko treba bilo kakva pomoć, tu smo !
 
Nazad
Vrh Dno