Šta je novo?

Konvertovanje slova u ASCII

thetomica

Poštovan
Učlanjen(a)
11.03.2017
Poruke
72
Poena
59
Pozdrav svima, dobio sam domaći iz programiranja, ali pošto sam ultra početnik, za ovo ne mogu da se snadjem. Evo tekst zadatka pa ako može neko da mi pomogne...

Napisati program u kom korisnik treba sa tastature da upiše ime i prezime. Zatim treba sabrati
ASCII kod prvog karaktera imena i prezimena. Proveriti da li je dobijeni zbir deljiv sa 2. Ukoliko
jeste napisati korisniku prvo ime pa prezime, a u suprotnom napisati korisniku ime i prezime
tako što ćete zameniti početna slova imena i prezimena.

RADI SE O JAVI, A PROGRAMIRAM U NETBEANS-U
 
Jesi li upoznat sa ASCII tabelom?

Ako jesi onda treba da budeš upoznat i sa klasom String, sem ako nećeš baš "slepački" da odradiš zadatak samo sa tvojim imenom.

Napravi dva Stringa, recimo, i dozvoli korisniku da ih unese - klasa Scanner npr.

Izdvoj prve karaktere i kovertuj (kastuj) te vrednosti u int i dobićeš njihove vrednosti iz ASCII tabele. Zapamti ih kao posebne promenljive.

Posle ti je lako.
 
Poslednja izmena:
Epa nije mi jasno kako da izdvojim prve karaktere iz unesenog imena sa skenera...
 
Bukvalno sam na pocetku sa ucenjem, tek ucimo osnovne stvari, i sve domaće do sad sam bez problema radio, ali sa ovakvim se nisam sreo...
 
Ako niste radili klasu String onda ne zanam ni zašto ste dobili takav zadatak.

U klasi String imaš sve što ti je potrebno da izdvojiš karakter koji želiš.

Zadatak nije težak ako ste učili sve lepo po redu i kako treba. Nije poenta da ti uradimo zadatak već da sam dođeš do rešenja. Tako ćeš jedino nešto da naučiš.

Hajde postavi nam da vidimo kod šta si do sada uradio, pa ćemo da ga dopunimo.
 
Ovo sam nekako skarabudžio i ovo radi, on izdvoji prvo slovo imena i prezimena i ispiše ga u ASCII kodu. Samo ovaj poslednji deo ne znam, ako zbir ta dva ascii koda nije deljiv sa 2 onda da promeni prvo slovo imena i prezimena, tu mi treba dopuna.

public static void main(String[] args) {
Scanner sc = new Scanner(System.in);
System.out.println("Unesite ime.");
String ime = sc.next();
int zbir;


char karakter = ime.charAt(0);
int ascii = (int) karakter;
System.out.println(karakter+" = "+ ascii);

System.out.println("Unesite prezime.");
String prezime = sc.next();

char karakter1 = prezime.charAt(0);
int ascii1 = (int) karakter1;
System.out.println(karakter1+" = "+ ascii1);

zbir = ascii + ascii1;
String zamena = ("ascii" + "ascii1");

if(zbir % 2 == 0 ) {
System.out.println(ime + " " + prezime);

}
else
System.out.println(zamena.replaceFirst("ascii", "ascii1"));

}
 
OK. Ti si kod else bloka pogrešno uradio. Else blok ti je štampao ono što si mu i zadao:

2019-10-25_161418.jpg

Sad trebaš da ponovo formiraš te stringove sa zamenjim mestima slova. Pokušaj, pa ako ne ide da pomognemo da rešiš zadatak. :)
 
Istekao je edit. Stigoh s posla pa sam pogledao detaljnije ovo što si pisao. Dakle, greška je ovo, a to posle povlači ostalo:

Kod:
String zamena = ("ascii" + "ascii1");

Izbaci ovaj gore kod.

Ne znam za kada ti treba ali evo else bloka. Imaj u vidu da ovo može na mnogo načina da se reši.

Kod:
		else{
			char[] imeC = ime.toCharArray();
			char[] prezimeC = prezime.toCharArray();
			
			imeC[0] = (char) ascii1;
			prezimeC[0] = (char) ascii;
			
			ime = new String(imeC);
			prezime = new String(prezimeC);
			
			System.out.println(ime + " " + prezime);
		}

Imaj na umu da su mala slova pa su zbog toga i ove vrednosti:

2019-10-25_201650.jpg
 
Istekao je edit. Stigoh s posla pa sam pogledao detaljnije ovo što si pisao. Dakle, greška je ovo, a to posle povlači ostalo:

Kod:
String zamena = ("ascii" + "ascii1");

Izbaci ovaj gore kod.

Ne znam za kada ti treba ali evo else bloka. Imaj u vidu da ovo može na mnogo načina da se reši.

Kod:
		else{
			char[] imeC = ime.toCharArray();
			char[] prezimeC = prezime.toCharArray();
			
			imeC[0] = (char) ascii1;
			prezimeC[0] = (char) ascii;
			
			ime = new String(imeC);
			prezime = new String(prezimeC);
			
			System.out.println(ime + " " + prezime);
		}

Imaj na umu da su mala slova pa su zbog toga i ove vrednosti:

Pogledajte prilog 276332

Hvala puno, ovo radi, naravno necu odmah da saljem zadatak, prvo cu da analiziram kod da bi naucio, a ne samo da posaljem... Inace imam jos jedan zadatak, tako da cu se javiti ako imam problema i oko njega...
 
Nazad
Vrh Dno